فصل موج‌سواری ۲: عطش موج‌سواری

(Surf's Up 2: WaveMania)

thumbnail
۹ سال به بالا
۷ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و کمدی درباره‌ی یک پنگوئن موج‌سوار و تلاش او برای کسب اعتبار و تجربه‌ی دوستی و کار گروهی

سال: 2017
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  احساسات و تجربه‌های کودی در مورد حسادت به دوستانش و تلاش برای اثبات توانایی‌های خود به دیگران ممکن است برای کودکان معنادار باشد.
  گروه پنج خفن همیشه بر دوستی و کار گروهی تأکید دارند؛ اعضای گروه باید هوای هم را داشته باشند. کودی اشتباه می‌کند و دوستانش را از خودش ناامید می‌کند اما دیگران به او فرصت می‌دهند خودش را پیدا کند و اشتباهاتش را جبران کند.
  اعضای گروه پنج خفن عضله‌های ستبر و تراش‌خورده دارند. در چند صحنه، لانی عضله‌های آن‌ها را با شور و اشتیاق تماشا می‌کند یا یکی از اعضا که بر اثر دارت‌های سمی حالت عجیبی پیدا کرده، دیگری را بغل کرده و به عضله‌های سینه‌ی او دست می‌کشد. در یک صحنه، برای احیای یک عضو گروه از دو عروس دریایی برق‌دار استفاده می‌شود. عروس‌های دریایی روی سینه‌ی او که یک مرد است، شبیه اندام‌های زنانه‌اند. در دقایق آغازی و پایانی فیلم، کودی یک آموزشکده‌ی تخیلی موج‌سواری را تبلیغ می‌کند که فرصتی برای صحبت با کودکان در مورد تبلیغات داخل فیلم‌ها و انیمیشن‌ها فراهم کرده است. شخصیت‌های گروه پنج خفن شخصیت‌های واقعی کشتی حرفه‌ای هستند. چالش کودی و دوستانش برای رقابت بر سر عضویت در گروه قهرمانان و انجام کارهای خطرناک برای اثبات توانایی‌هایشان، موضوع کودکانه‌ای نیست.
  کودی در چند صحنه، دیگران را تحقیر می‌کند. شخصیت‌ها بارها از لغت بازنده برای تحقیر یکدیگر استفاده می‌کنند. عبارت‌های توهین‌آمیز دیگری نیز نظیر چاییدی، صدات در نیاد، خفخون بگیر، باسنت می‌خاره، پدرپنگوئن به کار می‌رود.
  ورزشکارها در صحنه‌های متعدد دعوا و کتک‌کاری می‌کنند که معمولاً یک طرف آن کودی است. کودی و اونز با رقابت‌های ناسالم سعی می‌کنند یکدیگر را از میان بردارند و اعضای دیگر گروه را نیز به خطر می‌اندازند. گروه به جزیره‌ی کشتار، بکش‌بکش‌ترین و بزن‌بزن‌ترین نقطه‌ی زمین، سفر می‌کند و آن‌جا با خطرات مختلفی روبه‌رو می‌شود؛ بعضی از آن‌ها در ماسه‌های روان صحرا فرو می‌روند، یا موقع رد شدن از روی طناب از بالای یک دره‌ی عمیق طناب پاره می‌شود و همه به پایین سقوط می‌کنند، آن‌ها از روی دریاچه‌ای از مواد مذاب پرواز می‌کنند و جو خروسه بر اثر یک حادثه نزدیک است در آن سقوط کند، در معبد باستانی تله‌های مختلفی تعبیه شده است از جمله سقوط سنگ‌های بزرگ، خروج نیزه از دیوار و پرتاب تیرهای فراوان. اما در نهایت، همه از آن‌جا جان سالم به در می‌برند. در صحنه‌هایی اسکلت حیوانات دیگر یا تکه‌های تخته‌های شکسته نشان از مرگبار بودن ماجراجویی‌های گروه دارد. اعضای گروه سعی می‌کنند در هوای طوفانی و روی صاعقه موج‌سواری کنند. همان ابتدا، یک شخصیت فرعی بر اثر برخورد صاعقه پودر می‌شود اما گروه به ماجراجویی خود ادامه می‌دهد. یکی از اعضای گروه بر اثر صاعقه مرده و لانی تلاش می‌کند با ضربه‌های محکم و پیاپی دست، او را احیا کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فصل موج‌سواری ۲: عطش موج‌سواری یک انیمیشن کامپیوتری سه‌بعدی است که در ادامه‌ی قسمت اصلی فصل موج‌سواری ساخته شده است. در این فیلم، گروه پنج خفن شامل پنج موج‌سوار حرفه‌ای مشهور به جزیره‌ی پنگو آمده‌اند تا عضو جدیدی به گروه‌شان اضافه کنند. کودی، لانی، جو خروسه و تانک اونز با آن‌ها همراه می‌شوند تا توانایی خود را برای عضویت در گروه اثبات کنند. آن‌ها تلاش می‌کنند تا با پیروزی در این رقابت و عضویت در گروه پنج خفن اعتباری کسب کنند. کودی ابتدا با خودخواهی‌هایش باعث رنجش دوستانش می‌شود و همه را از خودش ناامید می‌کند اما وقتی متوجه اشتباهش می‌شود، برای جبران آن تلاش می‌کند. دوستی و همکاری مهم‌ترین معیار پذیرفته شدن در گروه است و پنج خفن در موقعیت‌های مختلف بر این نکته تأکید می‌کنند.
  صحنه‌های خشن و ترسناک متعددی در فیلم وجود دارد. اعضای گروه در ماجراجویی‌هایشان با خطرات مرگباری روبه‌رو می‌شوند، از ارتفاع سقوط می‌کنند، از سقوط سنگ‌های سنگین می‌گریزند یا در برابر تیرهای سمی از خودشان دفاع می‌کنند. آن‌ها چند بار هم دعوا و کتک‌کاری می‌کنند که معمولاً بر اثر رقابت کودی و اونز ایجاد می‌شود. در فیلم، علاوه بر عبارت‌های توهین‌آمیز، چند بار از لغت بازنده برای تحقیر استفاده می‌شود. شخصیت‌های گروه پنج خفن، بر اساس شخصیت‌های واقعی کشتی حرفه‌ای هستند و اغلب عضله‌های پهن، صاف و تراش‌خورده دارند که باعث جلب توجه اطرافیان می‌شود. تماشای فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۷ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۷ تا ۹ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه با والدین تماشا کنند تا فرصت گفتگو درباره‌ی موارد خشن و ترسناک و محتوای بزرگسالانه‌ی آن را داشته باشند.

  چکیده داستان

  کودی و اونز هنوز در موج‌سواری و آموزش به تازه‌کارها رقابت دارند. گروه پنج خفن که شامل پنج موج‌سوار حرفه‌ای مشهور است به جزیره‌ی پنگو می‌آیند تا از میان موج‌سواران جزیره یک نفر را به عنوان عضو جدید، جایگزین عضو بازنشسته‌ی گروه کنند. کودی، لانی، جو خروسه و تانک اونز با آن‌ها همراه می‌شوند تا توانایی‌هایشان برای عضویت در گروه را نشان دهند. آن‌ها برای انجام خطرناک‌ترین موج‌سواری به جزیره‌ی کشتار می‌روند. در آن‌جا موقعیت‌های مختلفی پیش می‌آید و گروه با خطرات مختلفی روبه‌رو می‌شود که گذر از آن‌ها لازمه‌ی دوستی و همکاری همه‌ی اعضای گروه است اما رقابت پنگوئن‌ها دردسرساز می‌شود.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما، شخصیت کودی در این فیلم در ادامه‌ی قسمت اول بود؟ چه تفاوت‌هایی در او حس کردید؟
  چه چیزی باعث شد دوستان کودی از او ناامید شوند؟ رقابت در چه صورتی می‌تواند باعث رشد ما شود؟ به نظر شما، این رقابت بود که باعث رشد کودی شد؟
  اگر چیزی توسط شخصیت محبوب شما تبلیغ شود، آن را می‌خرید؟ به نظرتان، حضور این شخصیت‌ها در تبلیغات کیفیت محصول را تضمین می‌کند؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG
  مدت زمان ۸۴
  سال انتشار ۲۰۱۷