فصل موج‌سواری

(Surf's Up)

thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و کمدی درباره‌ی یک پنگوئن موج‌سوار، تلاش برای قهرمانی و تجربه‌ی شکست، ناامیدی و دوستی

سال: 2007
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بی‌توجهی به علاقه‌های کودی و دست‌کم گرفتن توانایی‌های او توسط خانواده می‌تواند برای کودکان معنادار باشد. او ابتدا شور و اشتیاق فراوانی برای برنده شدن دارد اما با تجربه‌ی شکست، ناامیدی و آشنایی با قهرمان افسانه‌ای یاد می‌گیرد که رشد شخصی از برنده شدن مهم‌تر است.
  کودی یاد می‌گیرد که دوستی از برنده شدن مهم‌تر است و به دوستش کمک می‌کند در مسابقه‌ی نهایی پیروز شود. کودی و زی، هردو، به رشد هم کمک می‌کنند. همراهی کودی با زی به او کمک می‌کند با شکست کنار بیاید و جایگاه شایسته‌ی خود را در اجتماع پیدا کند.
  صحبت‌های معناداری بین کودی و لانی (نجات غریق) رد و بدل می‌شود؛ آن‌ها اتفاقی همدیگر را در آغوش می‌گیرند. تانک اِونز جایزه‌هایش را با نام‌های دخترانه نام‌گذاری کرده، آن‌ها را بغل می‌کند و می‌بوسد. در صحنه‌هایی کوتاه برنزه کردن پوست کنار دریا و فیگور گرفتن تانک با بدن عضلانی‌اش دیده می‌شود. همچنین در صحنه‌هایی که از نسخه‌ی دوبله حذف شده، جوجه‌مرغ با نیمه‌های نارگیل لباس زنانه برای خودش درست کرده و پنگوئن‌ها روی پشت‌شان قلب کشیده‌اند.
  کودی بارها مورد تحقیر و تمسخر قرار می‌گیرد و چند بار بازنده خطاب می‌شود. عبارت‌های توهین‌آمیز نظیر گنده‌بک، گامبالو، جوجه و خنگوئن، و نیز عبارت‌هایی نظیر بوی گند می‌دهی، شپش داری، بیشین بینیم بابا، روی آب بخندی، چه مرگته به کار می‌رود. کودی چند بار برای تحقیر اطرافیان با دهانش صدای باد شکم در می‌آورد؛ یک بار هم برادرش آروغ می‌زند. کودی در دریاچه‌ای از پیپی‌های کرم‌های شب‌تاب می‌افتد. بعداً شوخی می‌کند که نکند آب آبشار هم بیل‌بیل پرنده‌ها باشد.
  تانک اِونز، موج‌سوار خودخواه، موج‌سواران دیگر را هدف قرار می‌دهد تا از گردونه‌ی رقابت‌ها حذف شوند؛ او حتی کودکان موج‌سوار را به اطراف پرت می‌کند. در یک صحنه، کودی را هم با مشت می‌زند. برادر کودی در صحنه‌های متعدد با او بدرفتاری می‌کند، از جمله سر میز غذا طوری به سینه‌ی او ضربه می‌زند که غذا از دهانش بیرون می‌ریزد. در فیلم‌ها و تصویرهای قدیمی به موضوعات ناراحت‌کننده‌ای اشاره می‌شود، از جمله تصویری از حمله‌ی یک نهنگ با آرواره‌ی کاملاً باز که قصد شکار پدر کودی را دارد. کودی در اولین مسابقه‌ی رسمی‌اش به درون موج‌ها می‌افتد، بیهوش می‌شود و چیزی نمانده غرق شود؛ نجات غریق او را از آب بیرون می‌کشد. در چند صحنه، با فیلم‌بردار بدرفتاری می‌شود؛ یک بار به سمت دوربین سنگ پرتاب می‌کنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فصل موج‌سواری یک انیمیشن کامپیوتری در مورد زندگی یک پنگوئن جوان به نام کودی است. او از کودکی به موج‌سواری علاقه دارد اما خانواده و اطرافیان از او حمایت نمی‌کنند. کودی، با الگوگیری از قهرمان مشهور موج‌سواری، جز برنده شدن هدف دیگری ندارد و کنار کارهای روزمره، برای خودش تمرین می‌کند. او توسط یک استعدادیاب برای مسابقات موج‌سواری انتخاب می‌شود اما شکست و ناامیدی‌ای که در اولین مسابقه تجربه می‌کند، او را در مسیر جدیدی برای یادگیری قرار می‌دهد. زی، قهرمان کودکی او، بعد از اولین شکست، از مسابقات کناره‌گیری کرده و خود را ناپدید کرده است. کودی یاد می‌گیرد که دوستی و رشد خودش از برنده شدن مهم‌تر است؛ در مقابل، به زی نیز کمک می‌کند جایگاه خود را در اجتماع به عنوان یک پیشکسوت باتجربه پیدا کند. فیلم با نمایشی طنز از تجربه‌های کودی در مسابقات، بر دوستی، امیدواری، پشتکار و تلاش برای پیشرفت تأکید می‌کند.
  در فیلم صحنه‌های خشن و ترسناکی وجود دارد. موج‌سوار خودخواه که جز جایزه به چیز دیگری فکر نمی‌کند، برای حذف رقیبان، ناجوانمردانه آن‌ها را هدف قرار می‌دهد. کودی هم در رقابت با او به خطر می‌افتد و در لحظات کوتاهی تصور می‌شود مرده است اما نجات غریق او را نجات می‌دهد. کودی که در کودکی پدرش را از دست داده، همیشه مورد بدرفتاری، تحقیر و تمسخر برادر بزرگ‌ترش و اطرافیان قرار می‌گیرد. در فیلم از عبارت‌های توهین‌آمیز متعددی استفاده می‌شود؛ به‌ویژه، چند بار کودی بازنده خطاب می‌شود. همچنین، سخنان و رفتارهای معناداری بین دو پنگوئن جوان وجود دارد. تماشای فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در مورد صحنه‌های خشن و ترسناک آن و تجربه‌های مشابه‌شان در خصوص رقابت و دوستی گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  گروهی مستندساز می‌خواهند داستان زندگی یک پنگوئن موج‌سوار نوجوان به نام کودی را بسازند. او از کودکی آرزو دارد مثل زی بزرگ، قهرمان موج‌سواری شود؛ اما علاقه‌ی او از سوی خانواده و اطرافیانش نادیده گرفته می‌شود تا این‌که توسط یک استعدادیاب برای شرکت در مسابقات موج‌سواری انتخاب می‌شود. او دوستان جدیدی پیدا می‌کند؛ یک جوجه‌مرغ موج‌سوار و یک نجات غریق که برادرزاده‌ی زی بزرگ است. کودی در اولین مسابقه‌اش شکست می‌خورد و آسیب می‌بیند اما نجات غریق او را نجات می‌دهد و پیش موج‌سوار پیشکسوتی می‌برد که درس‌های زیادی برای آموختن به کودی دارد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  تابه‌حال در مسابقه‌ای با دوستان‌تان رقابت کرده‌اید؟ آیا می‌توانید احساس کودی را درک کنید که کمک به دوستش را به برنده شدن خودش ترجیح داد؟
  چه فیلم‌های دیگری در مورد پنگوئن‌ها دیده‌اید؟ فکر می‌کنید چرا این‌همه فیلم در مورد پنگوئن‌ها ساخته می‌شود؟
  به نظر شما، چه چیزی در کودی باعث می‌شود زی از مخفیگاه خود خارج شود و به موج‌سواری بازگردد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG
  مدت زمان ۸۵
  سال انتشار ۲۰۰۷