فهرست مقدس

thumbnail
۱۴ سال به بالا
۱۲ تا ۱۴ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و تاریخی درباره‌ی سرنوشت قومی نصرانی، گرویدن آن‌ها به آیینی جدید و سوزانده شدن در آتش به دست پادشاهی یهودی

سال: 1396
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ماندن بر سر عقیده و تلاش برای نجات مردم، موضوعاتی‌اند که می‌توانند برای نوجوانان قابل ارتباط باشند.
  نصرانی‌ها انسان‌هایی مهربان و مسئول به تصویر درآمده‌اند که حاضرند برای چیزی که به آن باور دارند جان‌شان را به خطر بیندازند. فیمون که رهبر آن‌هاست، از کشته شدن انسان بی‌گناه به‌خاطر حفظ جان خودش ابراز ناراحتی می‌کند و رفتارش با دیگران، از جمله با هاران، با وجود این که می‌داند قصد کشتن او را دارد، محترمانه و بامهربانی است. رِفقه نسبت به پدرش و نسبت به مردمش احساس مسئولیت می‌کند و شخصیتی محکم و مصمم دارد.
  در طول فیلم به موضوعاتی مثل شکنجه، اعدام و قربانی کردن پرداخته می‌شود. موضوع فیلم درباره‌ی اعتقاد نصرانی‌ها به آخرین فرستاده و انتظار برای آمدن او و نیز قربانی کردن جانشان در راه ایمان‌شان است. هدف اصلی فیلم، یادآوری این نکته است که هولوکاست نخستین آدم‌سوزی تاریخ نیست و یهودی‌ها خیلی پیش‌تر دست به آدم‌سوزی زده‌اند. این موضوع ارتباطی با جهان کودکان ندارد؛ هرچند می‌تواند برای نوجوانان قابل ارتباط باشد. رِفقه و هاران عاشق هم می‌شوند و در طول فیلم با هم سر و سری دارند. در چندین صحنه، شراب نوشیده می‌شود و چند شخصیت، مست نمایش داده می‌شوند.
  لحن و جملات مورد استفاده‌ی یهودیان، خشن و تهدیدآمیز است: مردک، پاپتی، چه مرگت شده، نکبت، برن به جهنم، مثل آب خوردن آدم می‌کشه، خاله زنکی، دخلش رو بیار، سرب داغ به حلقومت بریزن، زجرکشت می‌کنم.
  کودکان با قصه‌ی قرآنی اصحاب اُخدود آشنا می‌شوند.
  کودکان با جغرافیا و بخشی از فرهنگ مردم یمن، سال‌ها قبل از اسلام آشنا می‌شوند.
  فضای فیلم به‌طور کلی، تاریک و رعب‌آور است. زدوخورد و کشتن در صحنه‌های متعددی اتفاق می‌افتد. پرتاب تیر و نیزه، استفاده از سم، سقوط از کوه، و اعدام، روش‌های مختلف مورد استفاده برای از بین بردن دشمنان‌اند. در صحنه‌ای که مسابقه‌ی پرتاب چاقو در حال برگزاری است، مردی با سیبی روی سرش به‌عنوان هدف پرتاب، نشانه‌گیری می‌شود. یهودیان برای کشتن فیمون نقشه می‌کشند و چند بار سعی می‌کنند او را بکشند. کودکی از رِفقه دزدی می‌کند و هاران سعی می‌کند او را بگیرد. یک پسربچه‌ی نصرانی، تاجر یهودی را می‌کشد. صحنه‌های شلاق زدن و کشتن و سوزاندن نصرانی‌ها نمایش داده می‌شود. پادشاه یهودی هاران را مسموم می‌کند. هاران کیلاب را می‌کشد و جسد خونین او نمایش داده می‌شود. سربازان ذونواس به شکل وحشیانه‌ای به نصرانی‌ها حمله می‌کنند و شهر را آتش می‌زنند و مردم را می‌کشند. هاران برای فرار از زندان دستش را از مچ قطع می‌کند. در صحنه‌ی پایانی، ذونواس همه‌ی نصرانی‌ها را که در دره‌ای جمع کرده، آتش می‌زند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فهرست مقدس که انیمیشنی سه‌بعدی است، داستان قرآنی قوم اُخدود را روایت می‌کند که در نجران یمن زندگی می‌کردند. آن‌ها به آیین نصرانی درآمده‌اند و باور دارند آخرین فرستاده، که نجات‌دهنده‌ی بشر از رنج و عذاب است، روزی خواهد آمد. ذونواس، پادشاه یهودی یمن، از این موضوع خشمگین است و می‌خواهد با هر روشی شده نصرانی‌ها را یا از آیین‌شان بازگرداند یا آن‌ها را از بین ببرد. روحانیون یهود، دزدی به نام هاران را اجیر می‌کنند تا مُبلغ آیین نصرانی، فیمون، را بکشد. هاران در این مسیر با دختری نصرانی به نام رِفقه آشنا می شود و دل در گرو عشق او می‌بندد و با از سر گذراندن ماجراهایی، دست از کشتن فیمون می‌کشد و از هواداران آیین نصرانی می‌شود. اما در پایان، پادشاه یهودیان، نصرانی‌ها را یکجا در آتش می‌سوزاند. فیلم قصد دارد با استناد به داستانی قرآنی، این پیام را به مخاطب انتقال دهد که اولین آدم‌سوزی تاریخ مربوط به هولوکاست نیست و پیش از آن و برای اولین بار، توسط یهودیان، علیه گروهی از مردم بیگناه و صرفاً به‌خاطر باورهای متفاوت‌شان، صورت گرفته است.
  فیلم صحنه‌های خشن و ترسناک زیادی دارد. سراسر فیلم شاهد زدوخورد و قتل و توطئه برای کشتن افراد هستیم. فضای کلی فیلم، سرد و تاریک است و ظاهر شخصیت‌ها که موجوداتی بین انسان و حیوان‌اند، ممکن است مخاطبان کوچک‌تر را بترساند. یکی از شخصیت‌ها برای فرار از زندان دستش را از مچ قطع می‌کند و فیلم با صحنه‌ی سوزانده شدن همه‌ی نصرانی‌ها به پایان می‌رسد. در طول فیلم به موضوعاتی مثل شکنجه و اعدام پرداخته می‌شود و داستان فیلم که به اولین آدم‌سوزی در تاریخ اشاره دارد و به نظر می‌رسد با هدف تقابل با ادعای یهودیان بر سر مسئله‌ی هولوکاست ساخته شده، موضوع معناداری در جهان کودکان نیست؛ هرچند می‌تواند برای نوجوانان قابل ارتباط باشد. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۱۲ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان و نوجوانان ۱۲ تا ۱۴ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در مورد داستان فیلم و موضوعات و ارجاعات تاریخی و مذهبی آن با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  داستان در شهری به نام نجران در یمن اتفاق می‌افتد. گروهی از مردم این شهر که به نوکیشان معروف شده‌اند، از دین یهود دست کشیده و به آیین نصرانی گرویده‌اند. در این میان، روحانیون یهود، دزدی به نام هاران را اجیر می‌کنند تا به شهر نجران بیاید و فردی به نام فیمون را که آیین نصرانی را تبلیغ و معرفی می‌کند، بکشد. فیمون به مردم نجران که در ظلم و ستم ستمگران زندگی می‌کنند، نوید ظهور فرستاده‌ای را می‌دهد که مردم جهان را از زیر بار ظلم و ستم رهایی می‌بخشد. از طرفی، هاران به دختری به نام رِفقه که نصرانی و از هواداران فیمون است، علاقه‌مند می‌شود و از سوی رِفقه برای حفاظت از جان فیمون انتخاب می‌شود و به رِفقه قول می‌دهد که از فیمون محافظت کند؛ هاران بین دو مسئولیت متضادی که به او سپرده شده، مردد می‌ماند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  چه بخش‌هایی از فیلم برایتان جالب بودند؟ چهره‌های حیوانی شخصیت‌ها چه تأثیری در جذابیت انیمیشن داشتند؟
  به نظر شما چه چیزی باعث شد هاران در انجام مأموریتی که برای کشتن فیمون به او سپرده شده بود، تردید کند؟
  به نظرتان فیلم خواسته چه پیامی را به مخاطبان انتقال دهد؟ با دیدن این فیلم به ماجرای تاریخی آن علاقه‌مند شدید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  مدت زمان ۸۰
  سال انتشار ۱۳۹۶