فونان

(Funan)
thumbnail
۱۴ سال به بالا
۱۲ تا ۱۴ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و درام درباره‌ی تسلط یک حزب کمونیستی بر کشور کامبوج و آوارگی و تبعید مردم، در قالب روایت زندگی مشقت‌بار یک خانواده

سال: 2018
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  موضوع سلطه‌ی خمرها بر کامبوج و تلاش آن‌ها برای ساختن جامعه‌ی مورد نظرشان می‌تواند برای نوجوانان قابل ارتباط باشد.
  چو بااراده و مصمم است و برای پیدا کردن پسرش همه‌ی تلاش‌اش را می‌کند. او در مقابل سربازان حزب، از خود شجاعت نشان می‌دهد و درنهایت موفق می‌شود پسرش را پیدا کند و او را از دست سربازان حزب نجات دهد. هوان، شوهر چون، برای نجات همسر و پسرش فداکاری می‌کند و خودش را به کشتن می‌دهد. او در طول مسیر هم بارها برای پیدا کردن سوان به آب و آتش می‌زند.
  زنی به حزبی‌ها خدمات جنسی می‌دهد و زن دیگری به خاطر تجاوز، خودش را دار می‌زند. این موضوعات در نسخه‌ی دوبله تغییر کرده یا حذف شده‌اند. سربازان سیگار می‌کشند و مشروب می‌نوشند. موضوع فیلم که به تاریخچه‌ی سیاسی کامبوج مربوط می‌شود، موضوعی سنگین و بزرگسالانه است که به دنیای کودکان ارتباطی ندارد.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی استفاده شده: دیوونه، تن‌پرور، لیاقت ندارن، خائن، لعنتی، جاسوس، نامرد، عوضی، دروغگو، پست‌فطرت، وحشی و بی‌شرف. لحن خشن و تهدیدآمیز هم در طول فیلم شنیده می‌شود.
  موضوع فیلم درباره‌ی اتفاقاتی تاریخی در کشور کامبوج، در سال‌های بین ۱۹۷۵ تا ۱۹۷۹ میلادی است. در این دوره، حزب کمونیستی خمرهای سرخ، دولت کامبوج را سرنگون می‌کنند و خودشان قدرت را در دست می‌گیرند. آن‌ها بعد از ۴ سال، با دخالت نیروهای نظامی ویتنام شکست می‌خورند.
  سربازان حزب با خشونت با مردم رفتار می‌کنند و آن‌ها را مجبور به ترک شهرهایشان و کار در اردوگاه کار اجباری می‌کنند. مردم در رنج و عذاب‌اند، غذای کافی ندارند، بیمار می‌شوند و دارو ندارند. آن‌ها همیشه در آوارگی‌اند و برای فرار از دست سربازان، با خطرات بسیاری مواجه می‌شوند. خیلی از آن‌ها در اثر بیماری یا توسط سربازان کشته می‌شوند. سربازان همیشه با اسلحه، مردم را تهدید می‌کنند. حزب خمرهای سرخ اجازه نمی‌دهند مردم طبق خواست خودشان زندگی کنند و وسایل شخصی آن‌ها مثل اتومبیل‌شان را خراب می‌کنند. پسر چو گم می‌شود و چو و هوان در طول فیلم به دنبال او هستند. سوان در یک اردوگاه کار اجباری است و شاهد اتفاقات تلخ زیادی از جمله مرگ و میر و خاکسپاری افراد است. سربازان مردم را شکنجه می‌کنند تا افراد خائن را لو بدهند و بعد هم خائنین را می‌کشند. آن‌ها زن‌ها را مجبور می‌کنند موهایشان را کوتاه کنند تا همه شبیه هم به نظر برسند. هوان با سربازان درگیر می‌شود و مردی برای نجات هوان، سرباز را می‌کشد. زنی به خاطر مورد تجاوز قرار گرفتن، خود را حلق‌آویز می‌کند. خانه‌ی مردی که به او تجاوز کرده آتش زده می‌شود و او و پیرزن بی‌گناهی در آتش می‌سوزند. سربازان مردم را با کتک زدن مجبور به اعتراف می‌کنند. مردم افراد حزب را شناسایی می‌کنند و می‌کشند. هوان و چو و سوان در حین فرار با سربازان روبرو می‌شوند. هوان خودش را طعمه می‌کند تا زن و پسرش فرار کنند. سربازان هوان را می‌کشند. در پایان فیلم گفته می‌شود که در طول چهار سالی که خمرها بر کامبوج مسلط بودند، دو میلیون نفر کشته و نیم میلیون نفر تبعید شدند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم انیمیشنی دوبعدی که با اقتباس از زندگی مادر نویسنده و کارگردان آن ساخته شده، درباره‌ی زنی به نام چو است که در جریان تسلط حزب کمونیستی خِمِرهای سرخ بر کشور کامبوج، همراه خانواده‌اش آواره می‌شود و مجبور به کار و زندگی در اردوگاه کار اجباری می‌شود. او در مسیر رسیدن به اردوگاه، پسرش را گم می‌کند و تلاش‌های او و شوهرش برای پیدا کردن پسرشان بی‌نتیجه می‌ماند. افراد حزب، رفتارهای خشنی با مردم دارند و آن‌ها را مجبور به انجام کارهای سخت در مزارع می‌کنند. ایده‌ی آن‌ها این است که همه باید یکسان زندگی کنند و یکسان به نظر برسند تا جامعه‌ی خوبی به وجود بیاید و برای رسیدن به هدفشان، مردم را مورد آزار و اذیت قرار می‌دهند. چو و شوهرش در نهایت پسرشان را پیدا می‌کنند و با فداکاری پدر، چو و پسر از مرز کامبوج رد می‌شوند و به تایلند فرار می‌کنند. فیلم نشان می‌دهد که هزاران نفر در دوران تسلط خمرها کشته و هزاران نفر تبعید و آواره شدند و خانه و خانواده و زندگی‌شان را از دست دادند.
  رفتار افراد حزب با مردم خشن و هولناک است. آن‌ها مردم را کتک می‌زنند، مجبور به کار کردن می‌کنند، از آن‌ها علیه هم اعتراف می‌گیرند، همه‌ی دارایی‌شان را می‌گیرند و زندگی سخت و مشقت‌باری برایشان فراهم می‌کنند. عده‌ی زیادی در اثر گرسنگی و بیماری می‌میرند. عده‌ای توسط سربازان کشته می‌شوند و کودکان هم شاهد همه‌ی این صحنه‌ها هستند. پسر چو همان اوایل فیلم گم می‌شود و او و شوهرش تا اواخر فیلم در جستجوی او هستند. موضوع فیلم که به دوره‌ای تاریخی در کشور کامبوج مربوط می‌شود و خشونت و وحشی‌گری خمرها، موضوع سنگین و بزرگسالانه‌ای است که به دنیای کودکان ارتباطی ندارد؛ هرچند می‌تواند برای نوجوانان قابل ارتباط باشد. شیوه‌ی روایت‌گری فیلم کاملا یک‌طرفه است که افراد حزب در آن، موجوداتی پست و وحشی‌اند که هیچ خوی انسانی در آن‌ها دیده نمی‌شود. موضوعاتی مثل خدمات جنسی به سربازان و تجاوز به یکی از زنان، در نسخه‌ی دوبله تغییر کرده یا حذف شده‌اند. تماشای این فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۱۲ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان و نوجوانان ۱۲ تا ۱۴ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  در سال ۱۹۷۵ میلادی در کشور کامبوج، حزب کمونیست خِمِرهای سرخ، دولت را سرنگون می‌کنند و خودشان قدرت را در دست می‌گیرند. آن‌ها خانواده‌‌ها را از شهرهایشان بیرون می‌کنند و به اردوگاه‌های کار اجباری می‌فرستند. یکی از آن‌ها خانواده‌ی زنی به نام چو است. او با همسر و پسرش، سوان، و بقیه‌ی فامیلش آواره می‌شوند و سفر سختی را آغاز می‌کنند. در طول راه، سوان و مادربزرگش گم می‌شوند و انقلابیون اجازه نمی‌دهند چو و همسرش به دنبال آن‌ها بگردند. وقتی به شهر بعدی می‌رسند، متوجه می‌شوند پسرشان هم به یک اردوگاه دیگر فرستاده شده، ولی دیدن او برای خانواده‌اش ممنوع است. آن‌ها سختی‌های زیادی از سر می‌گذرانند و در نهایت سوان را پیدا می‌کنند. در آن زمان، مردم آواره در تلاش‌اند تا به طور پنهانی از مرز عبور کنند و به تایلند بروند. چو و همسر و پسرش هم همین کار را می‌کنند، ولی سربازان، همسر چو را می‌بینند. او سربازان را به دنبال خود می‌کشد و با قربانی کردن خود، کمک می‌کند تا چو و سوان از مرز عبور کنند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  در پایان فیلم چه احساسی نسبت به خمرهای سرخ داشتید؟ به نظرتان چرا آن‌ها مردم را این همه اذیت می‌کردند؟ هدفشان از این کارها چه بود؟
  چه موضوعاتی در فیلم برایتان خیلی ترسناک یا خشن بود؟ کدام شخصیت در فیلم برایتان جالب بود؟ اگر شما جای شخصیت‌های فیلم بودید، در مقابل خشونت سربازان چه کار می‌کردید؟
  دوست دارید درباره‌ی خمرهای سرخ یا آن دوره‌ی کامبوج بیشتر بدانید؟ کشورهای دیگری را می‌شناسید که همچین تجربه‌ای داشته‌اند؟ فکر می‌کنید داستان فیلم، روایت صادقانه‌ای از اتفاقات آن دوران بود؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Denis Do
  مدت زمان ۸۴
  کشور سازنده فرانسه، بلژیک، لوکزامبورگ
  استودیو Les Films d'Ici، Bac Cinéma، Lunanime، IThinkAsia، WebSpider Productions، Epuar، Amopix، Cinéfeel ۴، Gao Shan Pictures، Special Touch Studios، Eurimages
  جایزه ها Annecy International Animated Film Festival
  بازیگران برنیس بژو، کولت کیفر، لوئیس گارل
  سال انتشار ۲۰۱۸