آپولو ده و نیم: یک ماجراجویی فضایی

(Apollo ½: A Space Age Childhood)

thumbnail
۱۶ سال به بالا
۱۴ تا ۱۶ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی سفر فضایی پسری نوجوان، همراه با تجربه‌ی پیروزی در مواجهه با این اتفاق جدید

سال: 2022
  بررس فیلم: یکتا یونسی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  استن درخانواده‌ای نسبتا پر جمعیت زندگی می‌کند و در کنار والدین و خواهر و برادرهای بزرگترش احساس امنیت دارد. آن‌ها با یکدیگر وقت می‌گذرانند. والدین رابطه‌ای خوب و صمیمی با فرزندان دارند و اعضای خانواده به خوبی یکدیگر را درک می‌کنند. ورود استن به ناسا برای انجام این سفر فضایی، شروع یک ماجراجویی است. او از طرفی نسبت به این تجربه‌ی جدید احساس ترس و واهمه دارد و از سوی دیگر، از اینکه در مسیر پیشرفت کشورش قدمی برداشته است، به خود می‌بالد. دنیای استن و مواجهه‌ با تجربه‌ی جدید می‌تواند برای کودکان و نوجوانان هم‌ذات‌پندارانه باشد.
  کودکان در فیلم به والدین خود احترام می‌گذارند، به قوانین خانه پایبند هستند و سعی می‌کنند وظایفی را که در خانه و مدرسه به عهده گرفته‌اند به‌خوبی انجام دهند. والدین نیز به بچه‌ها عشق می‌ورزند و با هر فرزند با توجه خصلت‌های او رفتار می‌کنند و هیچ‌کدام را با دیگری مقایسه نمی‌کنند و به آن‌ها فرصت تجربه، یادگیری و پیگیری علاقه‌هایشان را می‌دهند. فرزندتن نیز باهم برخورد خوبی دارند و از هم حمایت می‌کنند. استن با اینکه از تجربه‌ی سفر به فضا می‌ترسد، به قولی که داده است وفادار می‌ماند و با اراده بر ترس خود غلبه می‌کند.
  والدین در نسخه‌ی اصلی یکدیگر را می‌بوسند و در آغوش می‌کشند. دخترها و پسرهای بزرگتر خانواده به ستاره‌های موسیقی و فیلم علاقه نشان می‌دهند و عکس آن‌ها را در اتاقشان نصب کرده‌اند. یکی از پسرها مجله‌ی پلی‌بوی را مخفیانه می‌خواند. در نسخه‌ی اصلی با موضوع جلوگیری از بارداری توسط قرص اشاره می‌شود. بزرگترها در فضاهای بسته و حتی جلوی نوجوانان سیگار می‌کشند و نوشیدنی‌های الکلی مصرف می‌کنند. موضوع جنگ بین کشورها و مرگ افراد و پیشرفت‌های علمی در سطح ملی نیز از موضوعات جهان بزرگسالی است.
  در برخی از موقعیت‌ها از کلمات و عبارات توهین‌آمیز استفاده شده است: آشغال، لعنتی، باد معده، جهنمی.
  کودکان و نوجوان با مشاهده‌ی فیلم به مطالعه در مورد سازمان ناسا، اهداف آن و سفرهای فضایی طراحی شده توسط بشر، ترغیب می‌شود. همچنینی فیلم جزئیاتی فرهنگی، تاریخی و علمی در مورد دهه‌ی 60 میلادی و ویژگی‌های این دوره در مورد کشور آمریکا ترسیم کرده است؛ موسیقی رایج این دوران، پوشش مردم، وقوع جنگ‌هایی چون جنگ ویتنام و جنگ سرد با شوروی.
  این فیلم سبک زندگی رایج مردم طبقه‎ی متوسط آمریکا در دهه‌ی 60 میلادی را نشان می‌دهد؛ از جمله پوشش، مدل مو و مد رایج آن دوران، تکنولوژی، ماشین‌ها، نظام آموزشی و ساختار مدارس.
  در مدرسه دانش آموزان با کتک زدن با خط‌کش و یا محرومیت از بازی تنبیه می‌شوند. تصاویری از جنگ ویتنام، انفجار و کشته شدن سربازان و شکنجه‌ی اسرای جنگی از تلویزیون پخش می‌شود. همچنین به احتمال استفاده از بمب‌های هیدروژنی در جنگ بین کشور آمریکا و شوروری اشاره می‌شود و بچه‌ها برای مقابله با بمباران، در مانورهایی در مدرسه آماده می‌شوند. تعدادی از فضانوردان در حین پرتاب به علت نقص فنی می‌میرند. در برخی از موقعیت‌های فیلم نیز موجوداتی جهش یافته و هیولاها نشان داده می‌شوند. در سفر استن به فضا نیز لحظاتی کنترل از دست دانشمندان خارج می‌شود و او در شرایطی قرار می‌گیرد که جانش تهدید می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فیلم آپولو ده و نیم که تا حد زیادی بر اساس زندگی دوران کودکی کارگردان فیلم ریچارد لینکلیتر ساخته شده است، درباره‌ی پسری در آستانه‌ی نوجوانی است که در خانواده‌ای نسبتا پر جمعیت در تگزاس آمریکا در دهه‌ی 60 میلادی زندگی می‌کند. او در مصاحبه‌ای با دو نفر از سازمان ناسا، برای انجام ماموریتی مخفی به فضا انتخاب می‌شود و به شکلی مخفی دوران آموزشی خود را جهت آمادگی برای این سفر را آغاز می‌کند. استن در کنار والدین و خواهر و برادرهای بزرگترش احساس امنیت می‌کند. آن‌ها اغلب بعد از مدرسه باهم بازی می‌کنند و در آخر هفته‌ها با دیدن برنامه‌های تلویزیونی، گوش دادن به موسیقی و یا رفتن به کنسرت، شهربازی و سینما سرگرم هستند، اما ورود استن به ناسا برای انجام این سفر فضایی، او را به ماجراجویی هیجان‌انگیزی وارد می‌کند. استن از یک طرف نسبت به این تجربه‌ی جدید احساس ترس دارد و از سوی دیگر، از اینکه در مسیر پیشرفت کشورش قدمی برداشته به خود می‌بالد. او نهایتا به قولی که داده است وفادار می‌ماند و بر ترس خود غلبه می‌کند. فیلم بر قدرت انسان‌ها در انجام کارهای بزرگ تاکید دارد و نیروی عشق به علم و توسعه‌ی مرزهای محدود را عاملی مهم برای فداکاری‌های ملی معرفی می‌کند.
  فیلم صحنه‌های خشونت‌آمیز و دلهره‌آوری دارد؛ دانش‌آموزان در مدرسه تنبیه می‌شوند. در تلویزیون تصاویری از موجوداتی جهش یافته و هیولاها و همینطور تصاویری از کشته شدن سربازان در جنگ ویتنام و شکنجه‌ی اسرای جنگی نشان داده می‌شود. در سفر استن به فضا نیز لحظاتی کنترل از دست دانشمندان خارج می‌شود و او در شرایط مخاطره‌آمیزی قرار می‌گیرد. والدین یکدیگر را می‌بوسند و در آغوش می‌کشند. دخترها و پسرهای بزرگتر خانواده به ستاره‌های موسیقی و فیلم علاقه نشان می‌دهند و عکس آن‌ها را در اتاقشان نصب کرده‌اند. بزرگترها در فضاهای بسته و حتی جلوی نوجوانان سیگار می‌کشند و نوشیدنی‌های الکلی مصرف می‌کنند که برخی از این موقعیت‌ها در نسخه‌ی دوبله حذف شده است. برندهای مختلف شرکت‌ها و سازمان‌ها نیز در فیلم دیده می‌شود، از جمله سازمان ناسا، برندهای غذایی و راک استارها. در برخی از موقعیت‌ها نیز کلمات و عبارات توهین‌آمیز به کار رفته است. تماشای این فیلم برای کودکان زیر 14 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای نوجوانان بین 14 تا 16 سال هم با همراهی والدین پیشنهاد می‌شود تا فرصت گفت‌وگو درباره‌ی مفاهیم فیلم را داشته باشند.

  چکیده داستان

  اتاق سفینه‌ی فضاییِ آزمایشی به اشتباه کوچک ساخته شده است و فقط فردی با جثه‌ی کوچک می‌تواند با آن سفر کند. درنتیجه، استن، پسری در آستانه‌ی نوجوانی، توسط سازمان ناسا برای انجام این ماموریت فضایی و مخفی انتخاب می‌شود، البته این موضوع قرار است از خانواده‌ی استن مخفی بماند. او در طول تابستان، تحت عنوان دوره‌های آموزشی تابستانی، به سازمان آموزشی ناسا می‌رود تا آمادگی لازم برای این سفر را پیدا کند. او چند روز قبل از سفر مشهور آپولو 11 به کره‌ی ماه، برای شناسایی نقص‌های این سفر و رفع آن، به فضا فرستاده می‌شود و به سلامت به زمین بازمی‌گردد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  چه چیزی باعث شد استن درخواست دانشمندان ناسا را قبول کند و وارد آن ماموریت فضایی بشود؟ اگر جای او بودید، چه تصمیمی می‌گرفتید؟
  بهترین ماجراجویی که تا به حال تجربه کرده‌اید چه بوده است؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان ریچارد لینکلیتر Richard Linklater
  رتبه MMPA PG-۱۳
  مدت زمان ۹۷
  کشور سازنده آمریکا
  استادیو Netflix Animation، Minnow Mountain، Submarine، Detour Filmproduction، Soundcrafter
  بازیگران میلو کی، گلن پاول، جک بلک
  سال انتشار ۲۰۲۲