مورد قتل هانا و آلیس

(The Murder Case of Hana & Alice)

thumbnail
۱۴ سال به بالا
۱۲ تا ۱۴ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمه و درام درباره‌ی دو دختر نوجوان و جستجوی آن‌ها برای حل کردن مسئله‌ای معمایی و عاشقانه

سال: 2015
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  آلیس در مدرسه‌ی جدید با ماجرایی معمایی مواجه می‌شود که کنجکاوی‌اش را برمی‌انگیزد. بچه‌های مدرسه شایعات ترسناکی درباره‌ی ماجرای رفتن یودا ساخته‌اند و همچنان در حال پر و بال دادن به آن هستند. آلیس و هانا در مسیر پیدا کردن یودا به هم نزدیک می‌شوند و هانا اسرار رابطه‌اش با یودا را برای آلیس تعریف می‌کند. هانا عاشق یودا شده و از این‌که توجه متقابلی از او نمی‌گیرد از او عصبانی می‌شود. هانا از سر عصبانیت کاری می‌کند که بعداً پشیمان می‌شود. تجربه‌ها و احساسات آن‌ها همگی می‌توانند برای نوجوانان هم‌ذات‌پندارانه و معنادار باشند.
  آلیس و هانا با حرف زدن با هم و تجربه‌ی یک روز مشترک در کنار هم به رابطه‌شان عمق می‌بخشند و به‌تدریج، دوستان صمیمی و خوبی برای هم می‌شوند. آن‌ها با هم و با بقیه خوش‌رفتارند. معلم مدرسه با بچه‌ها برخورد محترمانه‌ای دارد و نسبت به هانا و خانواده‌اش با همدلی رفتار می‌کند.
  مادر آلیس از معلم علوم مدرسه خوش‌اش می‌آید و سعی دارد بفهمد او مجرد است یا نه. او به آلیس می‌گوید در نوجوانی همه‌ی پسرها خاطرخواهش بوده‌اند. هانا عاشق یوداست و برای ابراز علاقه، به او درخواست ازدواج در آینده را می‌دهد. در مدرسه درباره‌ی پسری حرف می‌زنند که چهار زن دارد. او همان یوداست که برای اذیت کردن هانا به چهار دختر درخواست ازدواج می‌دهد. هانا به یودا شکلات کیت‌کت هدیه می‌دهد و تصویر کیت‌کت چند دقیقه نمایش داده می‌شود.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی استفاده شده: قلدربازی، مزخرف، بی‌فرهنگ، فضولی نکن، خرس گنده، اهریمنی، بی‌ریخت، دهنت رو ببند، می‌کشمت، شاشو، ریقو، مرض داری، نوچه، لعنتی، آشغالی، مسخره، چرت، بزن به چاک، دیوونه، بی‌مصرف، چه مرگته، به درک، چه غلطا، نامرد، خل شدی. آلیس برای پیدا کردن پدر یودا به پیرمرد دروغ می‌گوید. بین بچه‌ها گفتگوهایی درباره‌ی عشق و ازدواج شنیده می‌شود.
  بخش‌هایی از فضای شهری، ساختمان‌ها و مدارس ژاپن به تصویر کشیده شده است.
  در مدرسه شایعاتی درباره‌ی ارواح تسخیرشده و مرگ یا ناپدید شدن پسری نوجوان پیچیده است. بچه‌ها به خاطر این‌که آلیس را تسخیرشده تصور می‌کنند، او را می‌زنند. آلیس هم پسری را که به او می‌گوید اهریمنی، کتک می‌زند. بچه‌ها مدام درباره‌ی ارواح، طلسم، اجنه و موضوعاتی از این دست حرف می‌زنند. یکی از دختران تظاهر می‌کند که توسط ارواح تسخیر شده و با پسری بدرفتاری می‌کند. هانا در لباس یودا زنبود می‌اندازد و یودا دچار شوک آلرژیک می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فیلم انیمه مورد قتل هانا و آلیس، به ماجراهای قبل از فیلم هانا و آلیس که همین کارگردان در سال ۲۰۰۴ ساخته، مربوط می‌شود. در این انیمه دختری دبیرستانی به نام آلیس به مدرسه‌ی جدیدی می‌رود و در آن‌جا با شایعاتی درباره‌ی ناپدید شدن پسری کلاس نهمی به نام یودا مواجه می‌شود که بچه‌ها شبیه داستان‌های ارواح از آن حرف می‌زنند. آلیس که متوجه می‌شود یودا قبلاً در خانه‌ی جدید آن‌ها زندگی می‌کرده، تلاش می‌کند بفهمد برای او چه اتفاقی افتاده و آیا او واقعاً مرده است یا نه. او در این مسیر با دختری به نام هانا آشنا می‌شود و به همراه او جستجو برای حل کردن معمای یودا را آغاز می‌کند. آلیس و هانا در این جستجو به هم نزدیک می‌شوند و هانا اسرار رابطه‌اش با یودا را برای آلیس تعریف می‌کند. آلیس هم به او کمک می‌کند تا یودا را پیدا کند و چند جمله با او حرف بزند. آن‌ها بعد از این‌که خیال‌شان از زنده بودن یودا راحت می‌شود، دوستان خوبی برای یکدیگر می‌شوند و به زندگی عادی برمی‌گردند. فیلم با داستانی معمایی به بخشی از دغدغه‌های نوجوانان در ارتباط با عشق می‌پردازد و نشان می‌دهد مسائل عاشقانه در این دوره چقدر می‌توانند برای نوجوانان پیچیده و طاقت‌فرسا شوند و روی بقیه‌ی زندگی‌شان سایه بیندازند.
  بخش زیادی از فیلم به ماجراهایی رازآلود درباره‌ی ارواح و طلسم و دنیای مردگان اختصاص دارد که ممکن است برای کودکان کوچک‌تر یا حساس، ناخوشایند و ترسناک باشد. بچه‌ها تصور می‌کنند پسری نوجوان کشته شده یا توسط ارواح تسخیر شده است. فضای کلی فیلم هم نوجوانانه است و موضوعاتی مثل عشق یا جذابیت برای جنس مخالف و شکست عشقی و پیامدهایش، بخش اصلی داستان را به خود اختصاص داده‌اند. بچه‌های کلاس از پسری حرف می‌زنند که چهار زن داشته و او همان یوداست که برای اذیت هانا به چهار دختر پیشنهاد ازدواج می‌دهد. تماشای این فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۱۲ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان و نوجوانان ۱۲ تا ۱۴ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  آلیس دختری کلاس نهمی است‌ که همراه مادرش به محله‌ای تازه نقل مکان کرده است. او در مدرسه‌ی جدیدش متوجه می‌شود بچه‌ها درباره‌ی ماجرایی رازآلود که مربوط به ناپدید شدن پسری به نام یوداست حرف می‌زنند. آلیس کنجکاو می‌شود و در پیگیری‌هایش دختری به نام هانا را پیدا می‌کند که هم‌کلاسی یودا بوده و از وقتی یودا ناپدید شده، او هم به مدرسه نیامده است. هانا از آلیس می‌خواهد به او کمک کند تا بفهمد یودا زنده است یا مرده. او در مسیر پیدا کردن خانه‌ی جدید یودا برای آلیس تعریف می‌کند که عاشق یودا بوده و برای نشان دادن عشق‌اش، نامه‌ای حاوی درخواست ازدواج به او داده است. یودا در پاسخ، به او و سه دختر دیگر درخواست ازدواج می‌دهد. هانا از عصبانیت زنبوری در لباس یودا می‌اندازد و یودا دچار شوک آلرژیک می‌شود و بعد هم از آن محله می‌رود. هانا تصور می‌کند یودا مرده و چون خودش را مقصر مرگ او می‌داند دیگر به مدرسه نمی‌آید. هانا و آلیس بالاخره یودا را زنده پیدا می‌کنند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  فضای بین نوجوانان در این فیلم چقدر برای شما آشنا بود؟ شما تجربه‌هایی مشابه آن‌ها در کنار دوستان‌تان داشته‌اید؟
  به نظرتان چه چیزی باعث شد وقتی هانا و آلیس زیر ماشین دراز کشیده بودند، هانا به آلیس اعتماد کند و ماجرایش را برای او تعریف کند؟
  آلیس و هانا در طول فیلم چه تغییراتی کردند؟ چه چیزی به آن‌ها کمک کرد تا تغییر کنند؟ این تغییر چگونه در زندگی‌شان نمایان شد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان شونجی ایوای Shunji Iwai
  مدت زمان ۱۰۰
  کشور سازنده ژاپن
  استادیو CoMix Wave Films، Nippon Television Network، Pony Canyon، Production I.G.، Rockwell Eyes، Shogakukan، Steve N' Steven، Toei Company
  بازیگران یو آئوی، آن سوزوکی، شوکو آیدا
  سال انتشار ۲۰۱۵