ببین چطور فرار می‌کنن

(See How They Run)

thumbnail
۱۶ سال به بالا
۱۴ تا ۱۶ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی معمایی درباره‌ی قتل کارگردانی و تلاش کارآگاهان برای شناسایی قاتل به کمک نشانه‌ها

سال: 2022
  بررس فیلم: یکتا یونسی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  استاکر و استاپارد هر دو افرادی ماجراجو هستند. اگرچه آنها گاهی از اشتباه از آب درآمدن حدسیات‌شان در روند حل پرونده دچار ناامیدی می‌شوند، ولی با همدلی و همکاری تیمی دوباره روحیه خود را بازمی‌یابند و به حل مساله مشغول می‌شوند. استاکر آرزو دارد به موفقیت شغلی خوبی در نیروی پلیس بتواند برسد. او در ابتدا نسبت به توانایی‌هایش بی اعتماد به نفس است و رفتارش نشان دهنده‌ی دستپاچگی اوست، ولی به تدریج و در کنار استاپارد خودش را باور می‌کند و تصمیمات و افکار خلاقانه‌اش را بهتر از قبل دنبال می‌کند.
  استاکر زنی با اراده و سختکوش است. اگرچه در ابتدا در این شغل تازه‌کار است و با ریزه‌کاری‌های تحقیق و تفحص ناآشناست، اما با دقت و تمرکز بر عملکرد و دستورات افسر مافوقش سعی در یادگیری و ارتقای خود دارد. او و استاپارد به کشف حقیقت اهمیت می‌دهند و در این مسیر از هیچ نشانه‌ای چشم‌پوشی نمی‌کنند. استاکر برای نجات جان کارآگاه از خودگذشتگی می‌کند و جانش را به خطر می‌اندازد. آنها هر دو افرادی شجاع و ماجراجو هستند و برای روشن شدن حقیقت خطر می‌کنند. استاپارد نکات ارزشمندی به استاکر یاد می‌دهد از جمله پرهیز از قضاوت عجولانه و توجه به علل و زمینه‌های اتفاقات.
  تهیه‌کننده‌ی تاتر به زنش خیانت کرده است و با زنی دیگر ارتباط دارد. آنها با هم گاهی قرار می‌گذارند و هم را در آغوش می‌گیرند. در صحنه‌ی پایانی فیلم استاپارد برای محافظت از استاکر او را در آغوش می‌گیرد. استاپارد اغلب به بار می‌رود و نوشیدنی‌های الکلی مصرف می‌کند که گاهی به مستی و عدم هوشیاری او نیز منجر می‌شود. برخی شخصیت‌های بزرگسال نیز در صحنه‌های مختلف در حال سیگار کشیدن هستند. موضوعاتی چون خیانت زوج‌ها به یکدیگر، رقابت‌های شغلی و مشکلات مالی نیز در فیلم مطرح می‌شود که همگی به جهان بزرگسالی متعلق است.
  برخی الفاظ توهین‌برانگیز در فیلم به کار رفته است: شارلاتان، عوضی، دیوانه، کله شق، مزخرف
  فیلم شیوه‌هایی از روش تحقیق و استنتاج از نشانه‌ها و پیش‌بینی براساس مدارک را در مسیر کشف این پرونده به مخاطب نشان می‌دهد.
  فیلم سبک زندگی مردمان اروپا در میانه‌ی قرن بیستم را به نمایش ‌می‌گذارد و پوشش، وسایل نقلیه، تفریحاتو تفکرات آن دوره را نشان می‌دهد.
  کوپرنیک در اتاق تعویض لباس توسط قاتل با چوب اسکی مورد حمله قرار می‌گیرد. قاتل با طنابی به دور گردن او سعی در خفه کردنش دارد و در نهایت با ضربه‌ی جسمی سنگین به سرش او را از پا در می‌آورد، زبانش را می‌کند و جسدش را در معرض دید بقیه قرار می‌دهد. در پاسگاه پلیس صحبت از قاتلی سریالی نیز می‌شود. بین کارگردان و برخی اطرافیانش نزاع و درگیری‌های وجود دارد و بر سر هم داد و فریاد می‌زنند و هم را به مرگ تهدید می‌کنند. استاکر به استاپارد مشکوک می‌شود و با ضربه‌ی میله‌ آهنی او را بیهوش می‌کند. قاتل افرادی را در خانه‌ی آگاتا کریستی با تهدید تفنگ محبوس می‌کند و نهایتا با شلیک چند گلوله که به مرگ قاتل و زخمی شدن کارآگاه منجر می‌شود، ماجرا تمام می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فیلم ببین چطور فرار می‌کنن، درباره‌ی کارآگاهی به نام استاپارد و دستیارش استاکر است که مامور حل پرونده‌ی قتلی شده‌اند. در سالن تاتر مرکزی شهر، تاتر تله‌ی موش براساس داستانی از آگاتا کریستی به کارگردانی مردی به نام کوپرنیک در حال اجراست. شبی پس از اتمام اجرای تاتر، کوپرنیک در اتاق تعویض لباس کشته می‌شود و استاپارد و استاکر با جمع‌آوری اطلاعات از اطرافیان مقتول، سعی در حل معما دارند. استاکر و استاپارد هر دو افرادی ماجراجو هستند. اگرچه آنها گاهی از اشتباه از آب درآمدن حدسیات‌شان در روند حل پرونده دچار ناامیدی می‌شوند، ولی با همدلی و همکاری تیمی دوباره روحیه‌ی خود را بازمی‌یابند و به حل مساله مشغول می‌شوند. استاکر آرزو دارد به موفقیت شغلی خوبی در نیروی پلیس بتواند برسد. او در ابتدا نسبت به توانایی‌هایش بی اعتماد به نفس است و رفتارش نشان دهنده‌ی دستپاچگی اوست، ولی به تدریج و در کنار استاپارد خودش را باور می‌کند و تصمیمات و افکار خلاقانه‌اش را بهتر از قبل دنبال می‌کند. استاپارد که کارآگاهی حرفه‌ای است، از دانش و تجربه‌ی خود به خوبی استفاده می‌کند و نکات ارزشمندی را نیز به استاکر یاد می‌دهد از جمله پرهیز از قضاوت عجولانه و توجه به علل و زمینه‌های پنهان اتفاقات. فیلم بر نقش جزئیات در روند رخداد اتفاقات و درک و شناسایی آنها تاکید دارد و حل مسائل را متکی بر کشف نشانه‌های پنهان و ظاهرا بی‌اهمیت معرفی می‌کند.
  در فیلم صحنه‌های دلهره‌آور وجود دارد؛ از جمله قتل کوپرنیک و نویسنده تاتر با خفه کردن آنها و وارد کردن ضربات محکم به سرشان. جسد کوپرنیک در معرض دید بقیه قرار می‌گیرد. بین کارگردان و برخی اطرافیانش نزاع و درگیری‌های وجود دارد و بر سر هم داد می‌زنند و هم را به مرگ تهدید می‌کنند. استاکر به استاپارد مشکوک می‌شود و با ضربه‌ی میله‌ آهنی او را بیهوش می‌کند. قاتل افرادی را در خانه‌ی آگاتا کریستی با تهدید تفنگ محبوس می‌کند و نهایتا با آتش‌سوزی و شلیک چند گلوله که به مرگ قاتل و زخمی شدن کارآگاه منجر می‌شود، ماجرا تمام می‌شود. تهیه‌کننده‌ی تاتر به زنش خیانت کرده است و با زنی دیگر ارتباط دارد. آنها با هم گاهی قرار می‌گذارند و هم را در آغوش می‌گیرند. در صحنه‌ی پایانی فیلم استاپارد برای محافظت از استاکر او را در آغوش می‌گیرد. استاپارد اغلب به بار می‌رود و نوشیدنی‌های الکلی مصرف می‌کند که گاهی به مستی و عدم هوشیاری او نیز منجر می‌شود. برخی شخصیت‌های بزرگسال نیز در صحنه‌های مختلف در حال سیگار کشیدن هستند. موضوعاتی چون خیانت زوج‌ها به یکدیگر، رقابت‌های شغلی و مشکلات مالی نیز در فیلم مطرح می‌شود که همگی به جهان بزرگسالی متعلق است. برخی الفاظ توهین‌‌آمیز نیز در فیلم به کار رفته است. تماشای این فیلم برای کودکان و نوجوانان زیر 14 سال پیشنهاد نمی‌شود. نوجوانان بین 14 تا 16 سال هم بهتر است همراه با والدین خود تماشا کنند تا فرصت گفتگو پیرامون مفاهیم فیلم را داشته باشند.

  چکیده داستان

  تاتر تله‌ی موش براساس پرونده‌ای واقعی روی پرده رفته است. کوپرنیک، کارگران معروف آن، در شبی پس از اتمام اجرا در اتاق تعویض لباس به قتل می‌رسد. کارآگاه استاپارد به همراه دستیارش استاکر مسئول بررسی این پرونده می‌شوند. آنها افراد مرتبط با کوپرنیک را مورد بازجویی قرار می‌دهند. در این بین، استاکر به دلایلی به استاپارد مشکوک می‌شود و او را دستگیر می‌کند، اما کمی بعد اشتباه این فرض مشخص می‌شود. قاتل تمام افراد مرتبط با تاتر را به خانه‌ی اگاتا کریستی دعوت می‌کند. او که برادرش قربانی‌ اصلی پرونده‌ بوده‌، از تکرار هر شب این داستان خشمگین است و قصد انتقام و توقف تاتر را دارد، اما کارآگاهان به موقع به آنجا می‌رسند و او را متوقف می‌کنند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  علت شک استاکر به استاپارد چه بود؟
  شخصیت استاکر را می‌توانید توصیف کنید؟ او چطور آدمی بود؟
  در مورد آگاتا کریستی و آثارش اطلاعاتی دارید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان تام جرج Tom George
  رتبه MMPA PG-۱۳
  مدت زمان ۹۸
  کشور سازنده آمریکا، بریتانیا
  استادیو Searchlight Pictures، DJ Films، TSG Entertainment
  بازیگران سام راکول، آدرین برادی، راس ویلسون
  سال انتشار ۲۰۲۲