جادوگرها

(The Witches)

thumbnail
۱۲ سال به بالا
۱۰ تا ۱۲ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی فانتزی درباره‌ی مادربزرگ و نوه‌اش، حمله‌‌ی جادوگران به آنها و تبدیل بچه‌ها به موش با جادو، مبارزه‌ با آن‌ها و تجربه‌ی پیروزی

سال: 2020
  بررس فیلم: یکتا یونسی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  چارلی از مرگ والدینش بسیار اندوهناک است و انگیزه‌ای برای ادامه‌ی زندگی ندارد، اما مادربزرگ او را به زندگی دلگرم می‌کند و دوباره شادی و نشاط را به او بازمی‌گرداند. فضایی حمایتگرانه و صمیمی بین چارلی و مادربزرگ وجود دارد. مادربزرگ او و دوستان چارلی را بدون هیچ قید و شرطی دوست دارد و با آنها همدلانه برخورد می‌کند. آنها از وجود جادوگران آسیب‌زننده می‌ترسند و برای نجات خود به هتلی دور فرار می‌کنند، ولی از شانس بد، آن هتل محل استقرار همان جادوگران است و در نتیجه، دوباره در معرض خطر قرار می‌گیرند. چارلی و دوستانش از هویت جدیدشان احساس ناراحتی و خجالت دارند و خود را از بقیه مخفی می‌کنند تا مسخره نشوند، ولی مادربزرگ بدون هیچ قضاوتی، به آنها محبت می‌کند و همین عاملی می‌شود تا همگی با روحیه‌ای قوی و با شجاعت وارد ماجراجویی پرریسکی شوند و برای از بین بردن جادوگران باهم همکاری کنند. در خیلی از مواقع نقشه‌های‌شان درست پیش نمی‌رود و آنها موقتا ناامید می‌شوند، ولی دوستی و اتحادی که بین‌شان شکل گرفته، دوباره شرایط را به حالت درستش بازمی‌گرداند.
  مادربزرگ شخصیتی قوی و شجاع دارد. در مواقع بحرانی با ایمان و اعتماد به نفس بالا با چالش‌ها مواجه می‌شود و تحت هیچ شرایطی آرامش خود را از دست نمی‌دهد. او مشوق چارلی و دوستانش است و از ایده‌های خلاقانه‌ی بچه‌ها استقبال می‌کند. بچه‌ها با اینکه در موقعیت سختی هستند، ولی روحیه‌ی خود را حفظ می‌کنند و با پذیرش آنچه رخ داده، سعی دارند راه‌حل‌های جدیدی برای حل مشکل بیابند. محبت بی قید و شرط مادربزرگ نسبت به بچه‌ها باعث می‌شود بین آنها دوستی خوبی شکل بگیرد. آنها برای کمک به هم فداکاری می‌کنند و برای پیشبرد نقشه‌ها در موقعیت‌های پرریسکی خود را قرار می‌دهند. البته برای هر تصیمیم از قبل باهم مشورت می‌کنند تا خطاها کمتر شود.
  جادوگران برای مخفی کردن هویت خود، اغلب به شکل اغراق‌آمیزی چهره‌های خود را آرایش می‌کنند. در میز شام هتل، از مهمانان با نوشیدنی‌های الکلی پذیرایی می‌شود. موضوع جادو و جادوگری و از بین بردن طلسم نیز جز موضوعات متعلق به جهان بزرگسالی است.
  الفاظ توهین‌برانگیزی در فیلم به کار رفته است: موذی، بدجنس، موش کثیف، عجوزه، چندش، خبیث، خیکی، بی‌صفت، احمق
  ظاهر اصلی جادوگران ترسناک است. آنها دست و پاهایی متفاوت با انسان‌ها دارند و شکاف دهان‌شان بسیار بزرگ می‌شود، البته با گریم این چهره‌ی اصلی را از بقیه مخفی می‌کنند. جادوگران با گول زدن بچه‌ها و خوراندن معجون جادویی، آنها را به حیواناتی مثل مرغ و موش تبدیل می‌کنند. خودشان نیز با خوردن آن معجون در نهایت به موش‌هایی زشت و وحشی بدل می‌شوند. در صحنه‌ای انگشتان جادوگر اعظم به پره‌های پنکه می‌خورد و رنده و زخمی می‌شود. یکی از جادوگرها نیز توسط او پودر می‌شود. بچه‌ها وقتی تبدیل به موش شده‌اند، مورد حمله‌ی انسان‌ها قرار می‌گیرند و با تله موش، جارو و کفش جان‌شان تهدید می‌شود. در صحنه‌ای جادوگر اعظم مادربزرگ را گیر می‌اندازد و او را به کندن قلب از بدنش تهدید می‌کند. بچه‌موش‌ها از روی طبقات مرتفع آشپزخانه می‌دوند و احتمال دارد به درون دیگ‌های جوشان غذا سقوط کنند. چارلی در حادثه‌ای رانندگی والدین خود را ازدست می‌دهد و متاثر از این واقعه است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فیلم جادوگرها، دومین اثر ساخته شده براساس رمانی به همین نام، اثر رولد دال است که به داستان پسری به نام چارلی و مادربزرگش می‌پردازد. چارلی در اثر حادثه‌ای والدینش را از دست می‌دهد و برای ادامه‌ی زندگی نزد مادربزرگش می‌رود. گروهی ز جادوگران به شهر آنها آمده‌‌اند؛ این جادوگران از کودکان متنفرند و قصد تبدیل آنها به حیوانات را دارند. مادربزرگ و چارلی برای امنیت خود به هتلی دور می‌روند، ولی جادوگر اعظم و تعدادی از جادوگران آنجا را از قبل رزرو کرده بودند و با دیدن چارلی و دوستش برونو، آنها را به موش تبدیل می‌کنند. بچه‌ها از پذیرش این هویت جدید ناراحت هستند و از ظاهر خود احساس خجالت می‌کنند، اما فضایی حمایتگرانه و صمیمی بین چارلی و مادربزرگ وجود دارد. مادربزرگ او و دوستان چارلی را بدون هیچ قید و شرطی دوست دارد و با آنها همدلانه برخورد می‌کند و همین عاملی می‌شود تا همگی با روحیه‌ای قوی و با شجاعت وارد ماجراجویی پرریسکی شوند و برای از بین بردن جادوگران باهم همکاری کنند. در خیلی از مواقع نقشه‌های‌شان درست پیش نمی‌رود و آنها موقتا ناامید می‌شوند، ولی دوستی و اتحادی که بین‌شان شکل گرفته، دوباره شرایط را به حالت درستش بازمی‌گرداند. مادربزرگ شخصیتی قوی و شجاع دارد. در مواقع بحرانی با ایمان و اعتماد به نفس بالا با چالش‌ها مواجه می‌شود و تحت هیچ شرایطی آرامش خود را از دست نمی‌دهد. او مشوق چارلی و دوستانش است و از ایده‌های خلاقانه‌ی بچه‌ها استقبال می‌کند. فیلم بر تاثیر دوستی و همدلی در غلبه بر مشکلات تاکید دارد و محبت و درک متقابل را قوی‌ترین اکسیر جادویی در روابط معرفی می‎‌کند.
  در فیلم موقعیت‌هایی از ترس و خشونت وجود دارد؛ ظاهر ترسناک جادوگران با دست و پاهایی متفاوت و زشت و شکاف بزرگ دهان‌شان، البته با گریم این چهره‌ را از بقیه مخفی می‌کنند. جادوگران با گول زدن بچه‌ها و خوراندن معجون جادویی، آنها را به حیواناتی مثل مرغ و موش تبدیل می‌کنند. خودشان نیز با خوردن آن معجون در نهایت به موش‌هایی زشت و وحشی بدل می‌شوند. بچه‌ها وقتی تبدیل به موش شده‌اند، مورد حمله‌ی انسان‌ها قرار می‌گیرند و با تله موش، جارو و کفش جان‌شان تهدید می‌شود. در صحنه‌ای جادوگر اعظم مادربزرگ را گیر می‌اندازد و او را به کندن قلب از بدنش تهدید می‌کند. بچه‌موش‌ها از روی طبقات مرتفع آشپزخانه می‌دوند و احتمال دارد به درون دیگ‌های جوشان غذا سقوط کنند. همچنین چارلی در حادثه‌ای رانندگی، والدین خود را از دست می‌دهد و متاثر از این واقعه است.جادوگران برای مخفی کردن هویت خود، اغلب به شکل اغراق‌آمیزی چهره‌های خود را آرایش می‌کنند. در میز شام هتل، از مهمانان با نوشیدنی‌های الکلی پذیرایی می‌شود. موضوع جادو و جادوگری و از بین بردن طلسم نیز جز موضوعات متعلق به جهان بزرگسالی است. تماشای این فیلم برای کودکان زیر 10 سال پیشنهاد نمی‌شود. کودکان بین 10 تا 12 سال هم بهتر است همراه با والدین خود تماشا کنند تا فرصت گفتگو پیرامون مفاهیم فیلم را داشته باشند.

  چکیده داستان

  چارلی در اثر حادثه‌ای والدینش را از دست می‌دهد و پس از آن با مادربزرگش زندگی می‌کند. روزی در سوپرمارکت زنی با ظاهر عجیب به چارلی نزدیک می‌شود و به او شکلاتی تعارف می‌کند چارلی شکلات را رد می‌کند و شب برای مادربزرگ موضوع را تعریف می‌کند. معلوم می‌شود آن زن یکی از جادوگرانی است که به علت تنفر از کودکان قصد تبدیل او به حیوانی را داشته است. چارلی و مادربزرگ برای حفظ امنیت خود به هتلی دور و گران‌قیمت می‌روند، اما هتل توسط جادوگر اعظم و گروهی از جادوگران از قبل رزرو شده بوده است. جادوگران با گیر انداختن چارلی و دوست جدیدش برونو، آنها را با معجونی جادویی به موش تبدیل می‌کنند. مادربزرگ از موضوع مطلع می‌شود. آنها با دسترسی به آن معجون و ریختنش در سوپ جادوگران، همه‌شان را به موش تبدیل می‌کنند و با دسترسی به لیست اسامی دیگر جادوگران سراسر جهان و به قصد از بین بردن‌شان سفری را آغاز می‌کنند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما چارلی و دوستانش بعد از اینکه به موش تبدیل شدند، چه احساسی داشتند؟ زندگی از زاویه نگاه حیوانات چه تفاوتی با نگاه انسان‌ها می‌تواند داشته باشد؟
  رفتار مادربزرگ را با چارلی و دوستانش با رفتار والدین برونو پس از اطلاع از واقعیت تبدیل آنها به موش باهم مقایسه کنید. فکر می‌کنید کدام رفتار همدلانه بود؟
  اگر یکی از دوستان‌تان دچار تغییر ظاهری بشود، مثلا بدنش جوش بزند و یا موهایش بریزد، شما چطور با او برخورد می‌کنید؟ فکر می‌کنید رفتار درست با این موقعیت باید چگونه باشد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان رابرت زمکیس Robert Zemeckis
  رتبه MMPA PG
  مدت زمان ۱۰۴
  کشور سازنده آمریکا، مکزیک
  استادیو Warner Bros. Pictures، ImageMovers، Necropia Entertainment، Esperanto Filmoj، Double Dare You Productions
  بازیگران آنا هاتوی، اکتاویا اسپنسر، استنلی تاسی
  سال انتشار ۲۰۲۰