جاودانگان

(Eternals)

thumbnail
۱۷ سال به بالا
۱۵ تا ۱۷ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی ابرقهرمانی درباره‌ی جاودانگانی باستانی و نبرد آن‌ها با هیولاهای ترسناک برای نجات بشریت

سال: 2021
  بررس فیلم: زهرا اسکندریان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  اسپرایت جاودانه‌ای است که از ابتدا در نقش یک نوجوان متولد شده است. او بارها در مواقع مختلف بابت این اتفاق اذیت می‌شود و احساس می‌کند قرن‌هاست که نمی‌تواند زندگی را مانند بزرگ‌ترهای مستقل تجربه کند. او در نهایت حاضر می‌شود که دیگر جاودانه نباشد و به یک انسان تبدیل شود تا بتواند مراحل مختلف زندگی انسانی را تجربه کند و بزرگ شود. انسان‌های بسیاری در سنین نوجوان درگیر عواطف بسیار، خستگی، نیاز به استقلال و بحران هویت‌یابی می‌شوند. اسپرایت می‌تواند شخصیتی باشد که نوجوان‌ها با او هم‌ذات‌پنداری می‌کنند.
  جاودانگان رابطه‌ی خوبی با یکدیگر دارند و چه در زمان اختلاف و چه در زمان همکاری به یکدیگر احترام می‌گذارند و از همدیگر مراقبت می‌کنند. هر کدام از آن‌ها ویژگی مثبت مخصوص به خود را دارند؛ برای مثال سرسی علاقه‌ی بسیاری به زمین دارد، گیل‌گمش با شجاعت بسیار از تینا مراقبت می‌کند و درویینگ صلح میان انسان‌ها را از همه‌چیز مهم‌تر می‌داند. جاودانگان به زمین و مردمانش علاقه‌مند شده‌اند و به‌علت عشقی که به آن دارند تمام تلاش‌شان را برای مراقبت از زمین می‌کنند. شخصیت‌های اصلی و جاودانگان تنوع نژادی بسیاری دارند و یکی از آن‌ها ناشنواست و با زبان اشاره با دیگران صحبت می‌کند.
  درون‌مایه‌ی اصلی فیلم به منشأ اصلی جهان هستی اشاره می‌کند و می‌گوید که همه‌ی بشریت باید در راه هدف بزرگ‌تری که به‌ وجود آمدن حیات موجودات جدید است، قربانی شود. در نهایت نشان داده می‌شود که جاودانگان حیات بشری زمین را نجات می‌دهند اما مفهوم قربانی کردن انسان‌ها و زندگی آن‌ها، می‌تواند روی نوجوانان تأثیر بگذارد. در دو نقطه از فیلم به نسل‌کشی آزتک‌ها و فاجعه‌ی هیروشیما اشاره می‌شود که هر دوی این وقایع فجایعی انسانی بوده‌ و حاصل جنگ و دلیل مرگ بسیاری از انسان‌ها هستند. برخی از جاودانگان با یکدیگر روابط عاطفی دارند و یکی از آن‌ها همجنسگراست و در کنار معشوقه و فرزندش زندگی می‌کند. در نسخه‌ی اصلی فیلم چند صحنه از بوسه و همخوابی دو شخصیت با یکدیگر نمایش داده می‌شود. اشاراتی به نوشیدنی‌های الکلی نیز در برخی از صحنه‌ها وجود دارد.
  در نسخه‌ی زبان اصلی فیلم از برخی عبارات و کلمات نامناسب استفاده می‌شود.
  در صحنه‌هایی از فیلم به ماجراهایی از جغرافیا و تمدن‌های مختلف مانند زندگی انسان‌های اولیه، تمدن باستانی بین‌النهرین، آزتک‌ها و ماجرای هیروشیما در ژاپن اشاره می‌شود. در هر کدام از این موارد نشانه‌ها، آداب و رسوم، نحوه‌ي پوشش و تاریخچه‌‌ای اندک نمایش داده می‌شوند.
  جاودانگان با استفاده از سلاح‌ها و قدرت‌هایشان با هنجارشکن‌ها مبارزه می‌کنند. هنجارشکن‌ها با ظاهری ترسناک و عجیب‌غریب نمایش داده می‌شوند. در صحنه‌ی نخست فیلم، پدرِ یک پسر بچه جلوی چشمان پسرش به دست یک هنجارشکن خورده و کشته می‌شود. گاهی اوقات جاودانگان زخمی می‌شوند اما می‌توانند خودشان را درمان کنند. پس از مرگ آیجک و گیل‌گمش جاودانگان رنج بسیاری می‌کشند و غمگین می‌شوند. مضامینی مانند نسل‌کشی آزتک‌ها در زمان‌های نخستین، فاجعه‌ی هیروشیما، زلزله و نابودی کامل زمین نیز در فیلم وجود دارد که می‌توانند برای نوجوانان ترسناک و نگران‌کننده باشند. این فیلم خشونت نسبتاً اندکی دارد و صحنه‌های خشن‌ آن بدون نمایش خون و خونریزی است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  جاودانگان فیلمی اکشن و ابرقهرمانی است. این فیلم بر اساس داستان‌ کتاب‌های مصوری با همین نام ساخته شده است. جاودانگان موجوداتی باستانی هستند که توسط آریشم، سازنده‌ی خورشید و زندگی، به‌وجود آمدند تا از انسان‌ها در برابر هنجارشکن‌ها دفاع‌ کنند. آن‌ها قرن‌ها به‌همراه انسان‌ها بر روی زمین زندگی می‌کنند تا این‌که بالاخره موفق می‌شوند تمام هنجارشکن‌ها را از بین ببرند و هر کدام به نقطه‌ای از زمین پراکنده می‌شوند تا باقی زندگی‌شان را بگذرانند. روزها بعد و پس از وقایع فیلم انتقام‌جویان: پایان بازی، هنگامی که دوباره سر و کله‌ی هنجارشکن‌ها پیدا شده است، جاودانگان دوباره جمع می‌شوند و پا به ماجراجویی جدیدی می‌گذارند. هر یک از جاودانگان در عین داشتن ویژگی‌های مثبت منحصر به خود مانند شجاعت، وفاداری یا مهربانی، ارتباط موثر و خوبی نیز با دیگران دارند و در قالب یک تیم در کنار یکدیگر هستند. شخصیت‌های اصلی این فیلم از تنوع نژادی بسیاری برخوردار هستند و با این وجود به‌خوبی با یکدیگر همکاری می‌کنند. در صحنه‌هایی از فیلم به ماجراهایی از جغرافیا و تمدن‌های مختلف اشاره می‌شود و آیتم‌های مختلفی از تمدن‌های باستانی مانند بین‌النهرین وجود دارند. شخصیت اسپرایت، جاودانه‌ای نوجوان است و شرایطی را تجربه می‌کند که می‌تواند برای بسیاری از نوجوانان قابل درک باشد. پیام اصلی این فیلم این است که مراقبت و نگهداری از افراد و چیزهایی که دوست‌شان داریم از مهم‌ترین وظایف انسانی است و شاید انسان‌ها در مسیر پیشرفت و متمدن شدن درگیر جنگ‌های بسیاری شده باشند اما همچنان عشق، دوستی و محبت میان آن‌ها وجود دارد و به همدیگر اهمیت می‌دهند.
  صحنه‌های مختلفی از درگیری‌‌های فیزیکی، استفاده از اسلحه‌ و داد و فریاد نمایش داده می‌شود. هنجارشکن‌ها هیولاهایی ترسناک با قیافه‌های عجیب‌غریب هستند. جاودانگان سال‌ها در کنار انسان‌ها زندگی کرده‌اند و در قرن‌های مختلف شاهد جنگ‌های زیادی میان انسان‌ها بوده‌اند و هر بار مفهوم جنگ و مرگ را چشیده‌ و آزار دیده‌اند. برخی از شخصیت‌های اصلی با یکدیگر روابط عاشقانه دارند و یکی از آن‌ها در کنار زوج همجنسگرای خود زندگی می‌کند. در نهایت درون‌مایه‌ی اصلی این فیلم به منشأ اصلی به‌ وجود آمدن جهان اشاره می‌کند و ممکن است نوجوانان را تحت‌تأثیر قرار دهد. تماشای این فیلم برای افراد کوچک‌تر از ۱۵ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای نوجوانان ۱۵ تا ۱۷ سال نیز با همراهی والدین پیشنهاد می‌شود تا در صورت نیاز امکان گفتگو داشته باشند.

  چکیده داستان

  آریشِم نخستین سِلِستیال (سماوی) و خالق خورشید و زندگی است. پس از خلق زندگی در زمین، موجوداتی ترسناک و خطرناک برای انسان‌ها به نام هنجارشکن‌ها (دیوینت‌ها) به‌وجود آمدند. آریشم ده موجود انسان‌نما و ابرقدرت به‌نام جاودانگان را خلق می‌کند و آن‌ها را به‌ همراه سرپرست‌شان آیجَک به زمین می‌فرستد تا از انسان‌ها دفاع کنند و هنجارشکن‌ها را از بین ببرند. جاودانگان انسان‌های غیرمتمدن را از دست هنجارشکن‌ها نجات می‌دهند و کم‌کم راه‌های زندگی نوین را به آن‌ها می‌آموزند. جاودانگان اجازه‌ی دخالت در جنگ‌های انسانی را ندارند و بعد از نابود شدن آخرین هنجارشکن، آیجک به جاودانگان اجازه می‌دهد تا پراکنده شوند و هر کدام بقیه‌ی زندگی‌شان را هر کجا که دوست دارند بگذرانند. چندین سال بعد و در زمانی که هر کدام از آن‌ها در نقطه‌ای از زمین زندگی می‌کنند، ناگهان دوباره هنجارشکن‌ها پیدا می‌شوند. جاودانگان می‌فهمند که آیجک مرده و مأموریت آن‌ها در تمام این سال‌ها نجات مردمان زمین نبوده است. آن‌ها به همراه رهبر جدیدشان سرسی وارد یک ماجراجویی جدید می‌شوند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  با کدام یک از جاودانگان ارتباط بیشتری برقرار کردید؟ شخصیت کدام یک از آن‌ها به شما نزدیک‌تر بود؟
  به‌نظر شما آریشم چگونه موجودی است؟ تبعیت بی چون و چرا از یک عقیده چه عواقبی می‌تواند داشته باشد؟
  به‌نظر شما داستان ابرقهرمان‌های جاودانگان چه تفاوتی با دیگر ابرقهرمان‌های مارول دارد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان کلویی ژائو Choe Zhao
  رتبه MMPA PG-۱۳
  مدت زمان ۱۵۶
  کشور سازنده آمریکا
  استادیو Marvel Studios
  بازیگران کیت هرینگتون، آنجلینا جولی، ریچارد مدن
  سال انتشار ۲۰۲۱