خانه‌ای با ساعتی در دیوارهایش

(The House with a Clock in its Walls)
thumbnail
۱۵ سال به بالا
۱۳ تا ۱۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی سینمایی درباره‌ی پسری یتیم، حضور او در خانه‌ی دایی جادوگرش و جست‌وجوی آن‌ها برای یافتن ساعتی مخفی در دیوارهای خانه

سال: 2018
  بررس فیلم: پریسا موسوی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  لوئیس پدر و مادرش را از دست داده است و یتیم است. او دلتنگ پدر و مادرش است و باید با دایی‌اش در شهر و خانه‌ای جدید زندگی کند. لوئیس باید با شرایط جدید کنار بیاید. در مدرسه‌ی جدید بچه‌ها به او محل نمی‌دهند و به زور او را در تیم ورزشی می‌پذیرند. آن‌ها عینک لوئیس را مسخره می‌کنند. او برای این‌که با تاربی دوست شود دست به کارهای خطرناک می‌زند و کتابی را برمی‌دارد که دایی‌اش ممنوع کرده است.
  لوئیس بعد از فوت پدر و مادرش تنها شده و می‌ترسد. او اعتمادبه‌نفس ندارد و برای دوستی با تاربی دست به هر کاری می‌زند. ولی کم‌کم یاد می‌گیرد خود واقعی‌اش را پیدا کند. او به اشتباهی که کرده اعتراف می‌کند و به جاناتان و فلورنس کمک می‌کند روح آیزک را از خانه بیرون کنند. سرآخر او با دختری دوست می‌شود که آرام و کتاب‌خوان است. دایی جاناتان که بلد نیست از بچه‌ها نگهداری کند، سعی‌اش را می‌کند خودش را تغییر دهد و فلورنس هم که بعد از مرگ همسر و دخترش خیلی ناراحت و افسرده است، کنار لوئیس امید به زندگی‌اش بیشتر می‌شود و تصمیم می‌گیرد با نگهداری از لوئیس به زندگی عادی برگردد.
  در یکی از موقعیت‌ها شخصیت‌ها با ورق پوکر بازی می‌کنند. فلورنس هم به لوئیس می‌گوید هیچ احساسی به دایی‌اش ندارد.
  لحن صحبت کردن دایی جاناتان با همسایه‌هایش و گاهی با فلورنس توهین‌آمیز است. علاوه بر آن، در این فیلم از واژه‌های توهین‌آمیزی مثل خل و چل، پیر چروکیده، گوریل‌انگوری، مترسک، بیفت بمیر، چهارچشمی (به خاطر داشتن عینک)، خرفت، پلید، لعنتی، چلغوز، کله‌کدویی، اسکل و... استفاده می‌شود.
  مخاطب با تماشای این فیلم امکان دارد به جادو و تردستی علاقه‌مند می‌شود.
  خانه‌ی دایی جاناتان بزرگ، قدیمی و ترسناک است. فضای خانه پر از ساعت است. لوئیس دائم احساس می‌کند دایی‌اش چیزی را از او پنهان می‌کند. در مدرسه یکی از بچه‌ها به لوئیس می‌گوید خانه‌ای که در آن زندگی می‌کنی کشتارگاه است و دایی‌ات آدم می‌کشد. لوئیس خواب مادرش را می‌بیند که به او می‌گوید جاناتان چیزی را از او پنهان می‌کند و او باید شجاع باشد. وقتی نصفه‌شب لوئیس دنبال دایی‌اش می‌رود، می‌بیند دایی‌اش دارد با تبر به چیزی می‌زند. از بالای پله‌ها موجود زره‌پوشی سُر می‌خورد پایین. وقتی لوئیس می‌خواهد از خانه فرار کند، مبلی سر راهش قرار می‌گیرد و اجازه نمی‌دهد از خانه فرار کند. جاناتان به یاد می‌آورد در گذشته خانه‌ای که در آن زندگی می‌کند منفجر شده است و آیزک با گفتن چند جمله می‌میرد. در یکی از موقعیت‌ها لوئیس و تاربی به گورستان می‌روند تا مرده‌ای را زنده کنند. یکی از قبرها تکان می‌‌خورد و دست مرده‌‌ای از تور گور بیرون می‌آید. وقتی لوئیس به خانه‌ی دایی‌اش می‌رود، درها خودبه‌خود بسته می‌شوند، و کتاب‌ها به سمت لوئیس حمله می‌کنند. وقتی دایی جاناتان و لوئیس و فلورنس به خانه برمی‌گردند متوجه می‌شوند روح آیزک برگشته و تمام کدوهای هالووین را تکه‌تکه کرده است. روح آیزک وارد خانه می‌شود و خانم هانچت هم به زن آیزک تبدیل می‌شود. لوئیس متوجه می‌شود کسی که به خوابش می‌آمده زن آیزک بوده نه مادرش و کلید جادویی با استخوان‌های خانم هانچت درست شده است. در چند موقعیت عروسک‌های آیزک به لوئیس و فلورنس و جاناتان حمله می‌کنند. کدوهای هالووین روی آن‌ها چسب بالا می‌آورند. دایی جاناتان به نوزاد تبدیل می‌شود. و سرآخر آیزک و همسرش لای چرخ‌دنده‌های ساعت غول‌پیکر پرت می‌شوند و می‌میرند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فیلم سینمایی خانه‌ای با ساعتی در دیوارهایش بر اساس رمانی به همین نام نوشته‌ی جان بلیرز ساخته شده است. این فیلم ماجرای پسر یتیمی به اسم لوئیس است که بعد از مرگ پدر و مادرش به خانه‌ی دایی‌اش می‌رود تا با او زندگی کند. دایی جاناتان جادوگر است و ساعتی در دیوارهای خانه‌اش پنهان شده است. این فیلم پسربچه‌ی ترسو و تنهایی را به تصویر می‌کشد که می‌خواهد دوست‌هایی داشته باشد. کارهای جادوگری دایی جاناتان او را وارد مسیر تازه‌ای می‌کند. لوئیس اعتراف می‌کند که روح آیزک را به این دنیا برگردانده و همه‌ی تلاشش را می‌کند اشتباهش را جبران کند. او در نهایت موفق می‌شود اعتمادبه‌نفسش را پیدا کند و با یکی از هم‌کلاسی‌هایش دوست می‌شود.
  این فیلم حاوی موقعیت‌‌های ترسناکی است که ممکن است برای کودکان کوچک‌تر آزاردهنده باشد. خانه‌ی دایی جاناتان بزرگ و ترسناک است. او دنبال ساعتی می‌گردد که در دیوارهای خانه است. لوئیس آیزک را از دنیای مرگ برمی‌گرداند. همسرش در قالب همسایه‌شان زندگی می‌کرده و بعد مشخص می‌شود او را کشته‌اند. مادر لوئیس که به خوابش می‌رفته درواقع مادرش نبوده و همسر آیزک برای اهداف شومش از لوئیس سوءاستفاده می‌کرده است. در این فیلم از واژه‌های توهین‌آمیز هم استفاده می‌شود. تماشای این فیلم برای کودکان کوچک‌تر از 13 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای نوجوان‌های 13 تا 15 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی والدین خود تماشا کنند تا در صورت نیاز امکان گفت‌وگو داشته باشند.

  چکیده داستان

  بعد از مرگ پدر و مادر لوئیس در یک تصادف رانندگی، او به خانه‌ی دایی‌اش می‌رود. دایی جاناتان یک جادوگر است و لوئیس هم کم‌کم شروع می‌کند به یاد گرفتن جادوگری. جاناتان به او می‌گوید درِ یک کمد را باز نکند. او در مدرسه دوستی ندارد و برای این‌که تاربی با او دوست شود، او را به خانه‌شان می‌برد و تاربی درِ کمد را باز می‌کند. کتابی داخل کمد است که با کمک آن می‌شود مرده‌ها را زنده کرد. لوئیس با کمک کتاب روح آیزک، دوست دایی جاناتان و یک جادوگر بزرگ را به خانه برمی‌گرداند. آیزک می‌خواهد با کمک یک ساعت جادویی و کلیدی که از استخوان انسان درست شده است، دنیا را به عقب برگرداند و کاری کند هیچ کسی به دنیا نیاید، ولی لوئیس و جاناتان و فلورنس با کمک هم جادوی آیزک را خنثی می‌کنند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظرتان جادوها واقعی هستند؟
  تا به حال این تجربه را داشته‌اید که به مدرسه‌ی جدیدی بروید و دوستی نداشته باشید یا هم‌کلاسی تازه‌ای داشته باشید که احساس تنهایی می‌کند؟ بهترین کار در این موقعیت چیست؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Eli Roth
  رتبه MPAA PG
  مدت زمان ۱۰۵
  کشور سازنده ایالات متحده آمریکا، کانادا، هند
  استودیو DreamWorks، Amblin Entertainment، Mythology Entertainment، Reliance Entertainment
  بازیگران اوون واکارو، جک بلک، کیت بلانشت
  سال انتشار ۲۰۱۸