در جبهه‌ی غرب خبری نیست

(All Quiet on the Western Front)

thumbnail
۱۷ سال به بالا
۱۵ تا ۱۷ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی اکشن درباره‌ی حضور جمعی دوست نوجوان در جبهه، شور اولیه آنها و مواجهه با واقعیت‌های تلخ جنگ

سال: 2022
  بررس فیلم: یکتا یونسی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  پائول و دوستان برای حضور در میدان جنگ، پر از شور و هیجان هستند و با آرمان دفاع از میهن، قدم به این سفر جنگی می‌گذارند، اما در همان بدو ورود به خط مقدم جبهه، خشونت جنگ و واقعیت‌های تلخ حاکم بر آن، بر روان ساده و بی‌تجربه‌ی آنها سیلی محکمی می‌زند. سایه‌ی مرگ هر لحظه بر سرشان است و آنها از این موضوع به شدت می‌هراسند. از دست دادن دوستان و هم‌رزمان، شکست‌های مکرر در میدان جنگ و عدم تعیین پایان این وضعیت، آنها را ناامید و سرخورده کرده است، هرچند حضور در کنار هم و حمایت و همدلی موجود بین آنها، این فضای غم‌آلود را تا حدی برای‌شان تحمل‌پذیر و شاد می‌کند.
  دوستان به وضعیت هم اهمیت می‌دهند و در شرایط سخت برای حفظ جان یکدیگر فداکاری می‌کنند. شخصیت‌های اصلی تصمیمات بقیه را مورد قضاوت عجولانه قرار نمی‌دهد و با درک متقابل، به انتخاب‌های هم احترام می‌گذارند. پائول و دیگر دوستان برای تحقق هدف و آرمان‌شان، یعنی مبارزه برای حفظ وطن، تاب‌آوری بالایی دارند و تسلیم شرایط سخت نمی‌شوند و سعی دارند از هر فرصتی برای خلق شادی و حفظ روحیه بهره ببرند.
  پسرها در جمع خود گاهی در مورد دختران مورد علاقه‌شان صحبت می‌کنند. چند دختر از جلوی اردوگاه سربازان با ارابه‌ای رد می‌شوند و یکی از پسرها جذب‌شان شده و همراه‌شان می‌رود و ظاهرا شب را کنارشان می‌ماند. سربازی نامه‌ی عاشقانه‌ی همسرش را می‌خواند. یکی از پسرها عکس هنرپیشه‌ی زنی را به سنگر می‌آورد و از دیوار می‌آویزد. موضوع جنگ و تبعات و عوارض آن نیز جز موضوعات جهان بزرگسالی است و به جهان کودکان و نوجوانان تعلق ندارد.
  در فیلم از کلمات توهین‌آمیز استفاده شده است: حرام‌زاده، آشغال، احمق، به درد نخور، مفت‌خور، نفهم، لعنتی و خوک.
  مشاهده‌ی فیلم می‌تواند نوجوانان را به مطالعه درباره‌ی تاریخ جنگ جهانی اول و اتفاقات و جزئیات مستند این دوران تاریخی ترغیب کند.
  فیلم فرهنگ مردم کشور آلمان در ابتدای قرن بیستم، شیوه‌ی زندگی، مشکلات و اتفاقات تاریخی آن دوره را ترسیم می‌کند
  در قسمت‌های مختلف جبهه، جنازه‌ی تکه و پاره شده‌ی سربازان بر زمین افتاده است. طرفین مبارزه مدام به یکدیگر یورش می‌برند و با تفنگ، مسلسل، نارنجک و تانک به هم حمله می‌کنند. در بخشی از جنگ، سربازانی در اثر استنشاق گاز بمب‌های شیمیایی خفه می‌شوند. افسران با سربازان تازه‌کار رفتاری تحکم‌آمیز دارند و آنها را به انجام کارهایی سخت مجبور می‌کنند. دوستان شاهد زخمی و کشته شدن هم هستند و مرگ هرکدام تاثیر اندوهباری بر بقیه می‌گذارد. سربازان مجبورند در شرایط سخت و در برابر سرما، قحطی و گرسنگی دوام بیاورند. در هنگام دستبرد به انبار غذای مزرعه‌داری، سگ او به سربازان حمله می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فیلم در جبهه‌ی غرب خبری نیست، براساس رمانی به همین نام اثر اریک ماریا ریمارکو ساخته شده است و درباره‌ی پسری نوجوانی به نام پائول و جمعی از دوستانش است که در زمان جنگ جهانی اول، برای حضور در جبهه‌ی کشورشان آلمان داوطلب می‌شوند. آنها برای حضور در میدان جنگ، در ابتدا پر از شور و هیجان هستند و با آرمان دفاع از میهن، قدم به این سفر جنگی می‌گذارند، اما در همان بدو ورود به خط مقدم جبهه، خشونت جنگ و واقعیت‌های تلخ حاکم بر آن، بر روان ساده و بی‌تجربه‌ی آنها سیلی محکمی می‌زند. سایه‌ی مرگ هر لحظه بر سرشان است و آنها از این موضوع به شدت می‌هراسند. از دست دادن دوستان و هم‌رزمان، شکست‌های مکرر در میدان جنگ و عدم تعیین پایان این وضعیت، آنها را ناامید و سرخورده کرده است، هرچند حضور در کنار هم و حمایت و همدلی موجود بین آنها، این فضای غم‌آلود را کمی تحمل‌پذیر و شاد می‌کند. دوستان به وضعیت هم اهمیت می‌دهند و در شرایط سخت برای حفظ جان یکدیگر فداکاری می‌کنند. پائول و دیگر دوستان برای تحقق هدف و آرمان‌شان، یعنی مبارزه برای حفظ وطن، تاب‌آوری بالایی دارند و تسلیم شرایط سخت نمی‌شوند و سعی دارند از هر فرصتی برای خلق شادی و حفظ روحیه بهره ببرند. فیلم بر اثرات مخرب جنگ بر مردم و مخصوصا سربازان تاکید دارد و جنگ را امری پوچ و بی‌اساس و صرفا چرخیده بر مدار خشم و طمع ژنرال‌ها و افسران بلندپایه نرسیم می‌کند.
  فیلم شامل صحنه‌های خشونت‌آمیز متعددی است از جمله ترسیم وضعیت اسفناک جبهه، همچون جنازه‌های تکه تکه‌ی سربازان، افراد زخمی و قطع عضو شده، گرسنگی، سرما و تخریب پناهگاه. دو طرف متخاصم با ابزارهای جنگی چون تفنگ، مسلسل، نارنجک، بمب شیمیایی و تانگ به هم حمله می‌کنند و هم را به آتش می‌کشند. دوستان شاهد زخمی و کشته شدن هم هستند و مرگ هرکدام تاثیر اندوهباری بر بقیه می‌گذارد. پسرها در جمع گاهی در مورد دختران مورد علاقه‌ی خود صحبت می‌کنند. چند دختر از جلوی اردوگاه سربازان با ارابه‌ای رد می‌شوند و یکی از پسرها جذب‌شان شده و همراه‌شان می‌رود و ظاهرا شب را کنارشان می‌ماند. سربازی نامه‌ی عاشقانه‌ی همسرش را می‌خواند. یکی از پسرها عکس هنرپیشه‌ی زنی را در سنگر می‌آویزد. موضوع جنگ و تبعات و عوارض آن نیز جز موضوعات جهان بزرگسالی است و به جهان کودکان و نوجوانان تعلق ندارد. در فیلم از کلمات توهین‌آمیز استفاده شده است. تماشای این فیلم برای کودکان و نوجوانان زیر 15 سال پیشنهاد نمی‌شود. نوجوانان بین 15 تا 17 سال هم بهتر است همراه با والدین خود تماشا کنند تا فرصت گفتگو پیرامون مفاهیم فیلم را داشته باشند.

  چکیده داستان

  در جنگ جهانی اول، چند دوست نوجوان داوطلب حضور در خط مقدم جبهه آلمان می‌شوند. در این دوران، آنها شاهد کشته و زخمی شدن بسیاری از سربازان در خط مقدم جبهه هستند. اغلب این دوستان نیز خود تا پایان جنگ کشته می‌شوند. نهایتا مذاکراتی بین رهبران جبهه آلمان و فرانسه شکل می‌گیرد و بین دو کشور آتش‌بس برقرار می‌شود. پائول و کت، تنها افراد بازمانده از این جمع دوستانه نیز در مسیر بازگشت به خانه جان خود را از دست می‌دهند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  در مورد جنگ جهانی اول چه اطلاعاتی دارید؟ می‌دانید کی و به چه علتی شروع شد و کدام کشورها درگیر این جنگ شدند؟
  فکر می‌کنید پسرها چرا تا قبل از ورود به جبهه تا این حد هیجان داشتند؟
  یکی از شخصیت‌ها معتقد بود وقتی جنگ تمام شود و آنها به زندگی قبل برگردند، دیگر زندگی برای‌شان مثل قبل نخواهد شد. فکر می‌کنید منظور او چه بود؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان ادوارد برگر Edward Berger
  رتبه MMPA R
  مدت زمان ۱۴۷
  کشور سازنده آلمان
  استادیو Amusement Park
  بازیگران یان استوکل، لسلی پترسون، کلایو برکر
  سال انتشار ۲۰۲۲