دکتر استرنج در چند جهانیِ جنون

(Doctor Strange in the Multiverse of Madness)

thumbnail
۱۶ سال به بالا
۱۴ تا ۱۶ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی اکشن و ابرقهرمانی درباره‌ی تئوری چندجهانی و مبارزه‌ی ابرقهرمانان خیر و شر

سال: 2022
  بررس فیلم: زهرا اسکندریان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  یکی از شخصیت‌های اصلی فیلم دختری نوجوان به‌ نام آمریکا چاوز است که به‌علت داشتن یک توانایی ناخواسته می‌تواند هنگام ترس به جهان‌های دیگر سفر کند. این توانایی زندگی‌ او را به‌هم ریخته و جانش را تهدید می‌کند. او با وجود تمام اتفاقات ناراحت‌کننده همچنان شجاع و قوی است و تلاش می‌کند تا توانایی‌اش را کنترل کند. آمریکا در کودکی والدینش را از دست داده است. او هنگام ترس از نیش زنبور، ناخواسته آن‌ها را به‌جهانی دیگر فرستاده است و همیشه خودش را مقصر از دست دادن آن‌ها می‌داند. رفتار زیان‌آور همه‌ی استرنج‌ها در جهان‌های مختلف از وحشتی که در کودکی‌شان ریشه دارد، سرچشمه می‌گیرد. استرنج‌ همراه‌ با خواهرش روی یک دریاچه‌ی یخ‌زده بازی می‌کردند که یخ می‌شکند، خواهرش داخل آب می‌اُفتد و می‌میرد. واندا نیز در کودکی و نوجوانی پدر و مادر و برادرش را از دست داده است و پس از از دست دادن ویژن و بچه‌ها در دنیای خیالی‌اش، نتوانسته است که با غم خود مقابله کند و غمش را به‌ خشم و جنون تبدیل کرده است. کودکان و نوجوانان پس از ازدست‌دادن عزیزان‌شان تروماها و آسیب‌های زیادی را با خود حمل می‌کنند و نیاز به کمک بسیاری برای درک و پذیرفتن آن‌ها دارند.
  شخصیت‌های فیلم تنوع نژادی بالایی دارند. آمریکا چاوز فارغ از جنسیت و سنش نوجوانی مهربان، شجاع و قوی است و تلاش می‌کند تا کنترل کردن قدرتش را یاد بگیرد و آن را مهار کند. استرنج، وانگ و افرادی که در کامارتاج هستند برای نجات جان آمریکا از خودگذشتگی می‌کنند و مقابل واندا می‌ایستند. استرنج با دیدن دیگر نسخه‌های خودش در دنیاهای دیگر متوجه می‌شود که اگر به رفتار متکبرانه‌اش ادامه دهد و به قلبش اجازه‌ی بهتر شدن ندهد، به سرانجام غم‌انگیز دیگر نسخه‌های خودش دچار می‌شود. او دست از غرور بی‌جا برمی‌دارد و تلاش می‌کند تا آدم بهتری باشد. استرنج یاد می‌گیرد که برخی چیزها خارج از محدوده‌ی کنترلش هستند و نمی‌تواند برای همه‌ی آن‌ها خودش را سرزنش کند.
  دکتر استرنج در سکانس ابتدایی نیمه‌برهنه دیده می‌شود. مهمان‌ها در مراسم عروسی نوشیدنی‌های الکلی می‌نوشند. کریستین و استرنج در گذشته رابطه‌ی طولانی و عاشقانه‌ای با یکدیگر داشتند و در صحنه‌های بسیاری از آن صحبت می‌کنند و دلایل شکست رابطه‌شان را به‌یاد می‌آورند. همچنین در نسخه‌ی اصلی این سریال به والدین آمریکا اشاره می‌شود (در نسخه‌ی نماوا نیز در صحنه‌ای نشان داده می‌شوند) که هر دوی آن‌ها زن هستند و رابطه‌ای عاشقانه دارند. واندا پس از بشکن تانوس، مرگ ویژن و از دست‌دادن فرزندان خیالی‌اش دچار فروپاشی روانی شده است. او حاضر است هر کاری بکند تا دوباره در کنار فرزندانش باشد و نمی‌تواند بپذیرد که آن‌ها خیالی هستند. در نهایت نشان داده می‌شود که آثار روانی آسیبی که به او وارد شده با مرور زمان قابل ترمیم نیست و او موفق می‌شود کتاب شیطانی را از بین ببرد، اما جانش را نیز از دست می‌دهد. از دست‌دادن فرزندان برای والدین مسئله‌ای سخت و دردناک است و آسیب‌های آن به‌سختی جبران می‌شود.
  در نسخه‌ی زبان اصلی فیلم از کلمات و عبارات نامناسب زیادی استفاده می‌شود.
  داستان فیلم بر اساس تئوری چندجهانی نوشته شده است و می‌تواند نوجوانان را به‌ سمت مطالعه و کسب آگاهی درباره‌ی این تئوری کنجکاو کند.
  در صحنه‌های بسیاری درگیری، خشونت، جیغ و فریاد و حتی خونریزی دیده می‌شود. در سکانس ابتدایی فیلم، هیولایی که استرنج و آمریکا را دنبال می‌کند با خشونت بسیار استرنج را زخمی می‌کند. در صحنه‌ی دیگری هیولای غول‌پیکری که یک چشم و هشت پا دارد به آمریکا حمله می کند و استرنج مجبور می‌شود چشم هیولا را در بیاورد. واندا با خشونت بسیار به کامارتاج حمله می‌کند و به بسیاری از افراد آسیب می‌زند و آن‌ها را زخمی و شکنجه می‌کند. ایلومیناتی در مبارزه با واندا به‌طرز فجیعی کشته می‌شوند. او مغز بلک بولت را منفجر می‌کند و پگی کارتر را با سپر خودش می‌کشد. در صحنه‌های پایانی نیز استرنج نسخه‌ی دیگر خودش که مرده است و ظاهری ترسناک دارد را هدایت می‌کند و مورد حمله‌ی روح‌ها قرار می‌گیرد. روح‌ها سر و صدا و جیغ و فریادهای آزاردهنده‌ای ایجاد می‌کنند. به‌‌طور کلی در تمام هسته‌ی مرکزی داستان، جان آمریکا در خطر است و واندا به‌دنبال کشتن او و به دست آوردن قدرتش است. صحنه‌های درگیری بسیار، حضور برخی شخصیت‌ها با ظاهری ترسناک و در خطر بودن جان شخصیت اصلی ممکن است برای نوجوانان ترسناک و یا نگران‌کننده باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  دکتر استرنج در چند جهانی جنون فیلمی اکشن و ابرقهرمانی است. این فیلم بر اساس داستان‌ کتاب‌های مصوری با همین نام ساخته شده است. داستان این فیلم در ادامه‌ی فیلم انتقام‌جویان: پایان بازی، سریال‌های وانداویژن و چه می‌شود اگر؟ روایت می‌شود. دکتر استفان استرنج با دختر نوجوانی به‌ نام آمریکا چاوز که توانایی سفر در جهان‌های مختلف را دارد، آشنا می‌شود. جانِ آمریکا توسط هیولاهای ترسناک و مختلفی تهدید می‌شود. استرنج تصمیم می‌گیرد که به او کمک کند و در همین راستا از دوستانش وانگ و واندا ماکسیموف کمک می‌خواد، اما ناگهان همه‌چیز تغییر می‌کند. واندا که پس از اتفاقات گذشته همچنان درگیر افسردگی و رنج دوری از فرزندانش است به‌ دنبال آمریکا می‌گردد تا با کشتن او و به‌دست آوردن قدرتش بتواند در جهان‌های دیگر سفر کند و در کنار فرزندانش باشد. آمریکا دختری شجاع و قوی است که با وجود از دست‌دادن والدینش و مشکلاتی که از سر گذرانده است همچنان تلاش می‌کند تا روحیه‌اش را حفظ کند. افراد حاضر در کامارتاج و گروه ایلومیناتی بدون هیچ‌توقعی و با مسئولیت‌پذیری زیاد جان‌شان را برای حفاظت از آمریکا به‌خطر می‌اندازند. استرنج متوجه می‌شود که باید غرور و تکبر و ترس‌هایش را کنار بگذارد تا بتواند زندگی‌ای بهتر و درست‌تر از دیگر نسخه‌های خودش در جهان‌های موازی داشته باشد. فیلم می‌تواند نوجوانان را کنجکاو کند تا درباره‌ی تئوری چندجهانی مطالعه کنند. پیام اصلی فیلم این است که همه‌ی ما باید با ترس‌هایمان روبه‌رو شویم و برای هدف‌های بزرگ، از خودگذشتگی‌های بزرگ داشته باشیم.
  آمریکا، استرنج و واندا در کودکی و نوجوانی عزیزانی را از دست داده‌اند و ترس‌ها و آسیب‌هایشان را با خود حمل می‌کنند. آمریکا خود را مقصر ناپدید شدن والدینش می‌داند، استرنج با مرگ خواهرش درگیر است و واندا نیز دچار فروپاشی روانی شده است. از دست دادن عزیزان و یا حتی ترس از دست دادن آن‌ها ممکن است برای کودکان و نوجوانان احساسی معنی‌دار باشد. در صحنه‌های بسیاری درگیری فیزیکی، جیغ و فریاد، خونریزی و مرگ وجود دارد. هیولاها و ارواح ظاهری ترسناک و عجیب‌غریب دارند و استرنج نسخه‌ی دیگر خودش را که در جهان دیگری مرده است هدایت می‌کند. والدین آمریکا زوج همجنسگرای زن هستند که با یکدیگر رابطه‌ای عاشقانه دارند. همچنین استرنج و کریستین نیز در صحنه‌های بسیاری از گذشته‌ی رابطه‌ی عاطفی‌شان صحبت می‌کنند. واندا والدی غمگین و خشمگین به‌خاطر از دست دادن فرزندانش است و حاضر است هر کاری برای دوباره در کار آن‌ها بودن انجام دهد و به دیگران آسیب بزند. او از کارش پشیمان می‌شود، اما در نهایت تنها می‌تواند کتاب شیطانی را نابود کند و با این کار جانش را از دست می‌دهد. داستان این فیلم در دنیایی بزرگسالانه روایت می‌شود. شخصیت‌های اصلی آن بزرگسال هستند و دغدغه‌ها و رفتارهایی بزرگسالانه دارند که تماشای بسیاری از آن‌ها ممکن است برای کودکان و نوجوانان مناسب نباشد. تماشای این فیلم برای افراد کوچکتر از ۱۵ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای نوجوانان ۱۵ تا ۱۷ سال نیز با همراهی والدین پیشنهاد می‌شود تا در صورت نیاز امکان گفتگو داشته باشند.

  چکیده داستان

  دکتر استفان استرنج در مراسم ازدواج شریک سابقش، کریستین پالمر، است که ناگهان متوجه می‌شود در بیرون تالار اتفاق عجیبی در حال رخ دادن است. هیولایی یک چشم و هشت‌پا به‌ دختر نوجوانی حمله کرده و تلاش می‌کند تا او را بکشد. استرنج شنلش را می‌پوشد و به‌همراه دوستش وانگ تلاش می‌کنند تا دختر را از مخمصه نجات دهند. دختر نوجوان، آمریکا چاوز نام دارد و می‌تواند هنگام ترس به جهان‌های مختلف سفر کند. استرنج متوجه می‌شود که قبلاً آمریکا را نه در خواب، بلکه در دنیای دیگری با شکل و شمایل و سرانجامی متفاوت ملاقات کرده است. آمریکا قدرتی دارد که موجودات زیادی در جهان‌های مختلف به‌دنبال کشتن او و تسخیر قدرتش هستند. استرنج از دوستانش وانگ و واندا ماکسیمف کمک می‌خواهد تا بتوانند آمریکا را به‌ جایی امن ببرند، اما واندا که خودش به‌ دنبال سفر به‌ دنیاهای دیگر و زندگی دوباره با دو پسرش است، نه‌تنها به استرنج کمک نمی‌کند بلکه از او می‌خواهد که هرچه سریع‌تر آمریکا را در اختیار او قرار دهد. استرنج از تحویل دادن آمریکا خودداری می‌کند و همین موضوع باعث بروز جنگی تمام عیار میان او و واندا یا همان اسکارلت‌ویچ پلید در کامارتاج می‌شود. وانگ به استرنج می‌گوید که تنها راه شکست‌دادن واندا دستیابی به کتاب ویشانتی است، زیرا واندا کتاب گناهان را در اختیار دارد و حالا با قدرت آن قادر به انجام هر کاری خواهد بود. پس از حمله‌ی واندا، آمریکا می‌ترسد و خودش و استرنج را به‌دنیایی به‌نام زمین-838 می‌برد. آن‌ها در زمین-838 با کریستین پالمر، پگی کارتر، پروفسور ایکس، آقای شگفت‌انگیز، بلک بولت و کاپیتان مارول که گروه ایلومیناتی را تشکیل داده بودند، ملاقات می‌کنند و استرنج حقایقی راجع‌به نسخه‌ی دیگری از خود که تانوس را شکست داده بود می‌شنود. در همین حین واندا ماکسیموف سر می‌رسد و با گروه ایلومیناتی مبارزه می‌کند. او همه‌ی آن‌ها به‌جز استرنج و کریستین را می‌کشد و آمریکا را نیز به‌چنگ می‌آورد. استرنج و کریستین وارد دنیایی می‌شوند که در آن استرنج با نسخه‌ی دیگر خودش ملاقات می‌کند. استرنج، نسخه‌ی شرور خود در این جهان را می‌کشد و کتاب گناهان او را به رویا می‌برد تا وارد بدن مرده‌ی استرنج دیگری شود و آمریکا را نجات دهد. آمریکا که از هدف واندا از کشتنش آگاه شده است، او را به دنیای دیگری می‌برد که در آن‌جا با نسخه‌ی دیگری از خود و فرزندانش ملاقات کند. او که ترس فرزندانش را از خود می‌بیند از هدفش دست می‌کشد. کتاب گناهان را در تمامی دنیاها نابود می‌کند و جانش را از دست می‌دهد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  از اینکه دکتر استرنج با آمریکا چاوز همراه شد چه حسی داشتید؟
  راجع‌به دنیاهای موازی چه می‌دانید؟ آیا چنین چیزی واقعیت دارد؟
  به‌نظر شما واندا شخصیت منفی داستان بود یا کار او توجیه‌پذیر است و او شخصیتی خاکستری داشته است؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان سام ریمی Sam Raimi
  رتبه MMPA PG-۱۳
  مدت زمان ۱۲۶
  کشور سازنده آمریکا
  استادیو Marvel Studios
  بازیگران بندیکت کامبربچ، الیزابت اولسن، بندیکت وانگ
  سال انتشار ۲۰۲۲