سه آرزوی سیندرلا

(Three Wishes for Cinderella)

thumbnail
۱۴ سال به بالا
۱۲ تا ۱۴ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی فانتزی درباره‌ی تحقق سه آرزوی سیندرلا با وجود بدخواهی مادرخوانده‌اش همراه با تجربه‌ی عشق و ازدواج

سال: 2021
  بررس فیلم: یکتا یونسی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  سیندرلا به شدت دلتنگ والدینش است و از رفتارهای خودخواهانه‌ی مادرخواننده اندوهناک است. او از زندگی بین آنها احساس تنهایی و سرخوردگی می‌کند، ولی وقتی به طبیعت می‌رود و در کنار اسبش و دیگر حیوانات طبیعت است، سرخوشانه به بازی و تفریح مشغول می‌شود و برای مدتی هم که شده بارهای سخت زندگی‌اش را فراموش می‌کند و با یادآوری خاطرات خوب گذشته در کنار پدر و مادرش، روحیه خود را بازمی‌یابد. او و شاهزاده با دیدن تصادفی هم در طبیعت، احساس شباهت زیادی با هم حس می‌کنند و سیندرلا دوباره احساس می‌کند کسی او را دوست دارد و به او توجه نشان می‌دهد. مادرخواننده که متوجه ویژگی‌های خاص سیندرلا شده است، به خاطر حسادت و بدخواهی مانع حضور او در جشن می‌شود، ولی سیندرلا توسط دوستانش به ماجراجویی جادویی وارد می‌شود و تجربه‌ای جدیدی برایش رخ می‌دهد.
  سیندرلا دختری محکم و قوی است. اگرچه ناملایمات زیادی را در زندگی‌اش تحمل کرده است، اما با سرسختی و صبوری مشکلاتش را حل می‌کند. او نسبت به اعضای خانواده‌اش تا جایی‌که امکان دارد با مهربانی و ادب برخورد می‌کند و رفتارهای بد آنها را با بدی پاسخ نمی‌دهد. با فکر خلاقش، به دنبال رویاهایش می‌رود و اجازه نمی‌دهد رفتار مخرب و تحقیرکننده‌ی مادرخواننده‌اش اثری منفی بر روحیه و اهدافش بگذارد. شاهزاده نیز با اینکه در رفاه و راحتی بزرگ شده است، ولی شخصیتی متواضع و صمیمی دارد و هم او و هم سیندرلا هر دو دوستدار طبیعت و زیبایی آن هستند و برای رسیدن به اهداف‌شان تلاش می‌کنند و ناامید نمی‌شوند.
  بین شاهزاده و سیندرلا احساسی عاشقانه شکل می‌گیرد. این حس با نگاه‌های معنادار، باهم رقصیدن، هدیه دادن، تعریف از هم و در آغوش گرفتن یکدیگر ابراز می‌شود و در نهایت شاهزاده از سیندرلا درخواست ازدواج می‌کند و سیندرلا هم می‌پذیرد. در مهمانی قصر، همه‌ی دخترها در تلاش هستند نظر شاهزاده را به خود جلب کنند. یکی از مردهای مزرعه از ظاهر زنی تعریف می‌کند و سعی دارد دل او را بدست آورد. در مهمانی قصر با نوشیدنی‌های الکلی از مهمانان پذیرایی می‌شود. موضوع رفتارهای غیراخلاقی و تبعیض بزرگترها در حق کودکان و خواستگاری و ازدواج جوانان نیز جز موضوعات متعلق به جهان بزرگسالی است.
  برخی الفاظ توهین‌برانگیز در فیلم به کار رفته است: لوس، تحفه، مایه‌ی ننگ و مسخره. مادرخوانده‌ی سیندرلا با لحنی تحقیرآمیز با او برخورد می‌کند و با کوچک کردن او قصد دارد اعتماد به نفسش را از او بگیرد.
  مخاطب با فرهنگ سرزمین‌های اسکاندیناوی در قرون پیش آشنا می‌شود و سبک زندگی رعایا و پادشاهان، غذاها، پوشش، تفریحات و مراسم‌ این مردم ترسیم می‌شود.
  در صحنه‌ای اسب شاهزاده به لبه‌ی پرتگاهی عمیق می‌رسد و نزدیک است سقوط کند، ولی با هشدار سیندرلا نجات پیدا می‌کنند. مادرخوانده‌ی سیندرلا را در صندوقی کوچک حبس می‌کند و دستش را می‌بندد تا نتواند فرار کند. در هنگام فرار از دست شاهزاده، کالسکه‌ی مادر و خواهر خوانده‌ی سیندرلا از ارتفاعی سقوط می‌کند، ولی خودشان سالم می‌مانند. مادرخوانده‌ شاهزاده را به قصد نابودی از روی پلی مرتفع هل می‌دهد، ولی او به کمک سیندرلا از مرگ نجات پیدا می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فیلم سینمایی سه آرزوی سیندرلا، که با اقتباس از قصه‌ی سیندرلا ساخته شده است و نسخه‌ی دیگری از آن نیز توسط واکلاو ورلیسک کارگردانی شده است، درباره‌ی داستان دختری نوجوان به نام سیندرلا است که در کودکی والدینش را از دست داده است و حال در کنار مادر و خواهر خواننده‌اش زندگی می‌کند. در قصر پادشاه قرار است جشنی به مناسبت ازدواج آینده‌ی شاهزاده برگزار شود و از تمام دختران ثروتمند شهر از جمله خواهر سیندرلا دعوت به عمل آمده که در قصر حاضر شوند. سیندرلا از رفتارهای خودخواهانه‌ی مادرخواننده‌اش اندوهناک است و از زندگی بین آنها احساس تنهایی و سرخوردگی می‌کند، ولی وقتی به طبیعت می‌رود و در کنار اسبش و دیگر حیوانات است، سرخوشانه به بازی و تفریح مشغول می‌شود و برای مدتی هم که شده بارهای سخت زندگی‌اش را فراموش می‌کند و با یادآوری خاطرات خوب گذشته در کنار پدر و مادرش، روحیه‌ی خود را بازمی‌یابد. او و شاهزاده با دیدن تصادفی هم در طبیعت، شباهت زیادی بین خود حس می‌کنند و سیندرلا دوباره احساس می‌کند کسی او را دوست دارد و به او توجه نشان می‌دهد. مادرخواننده که متوجه ویژگی‌های خاص سیندرلا شده است، به خاطر حسادت و بدخواهی مانع حضور او در جشن می‌شود، ولی سیندرلا توسط دوستانش به ماجراجویی جادویی وارد می‌شود و تجربه‌ای جدید برایش رقم می‌خورد.سیندرلا که دختری محکم و قوی است. اگرچه ناملایمات زیادی را در زندگی‌اش تحمل کرده است، اما با سرسختی و صبوری مشکلاتش را حل می‌کند و با فکر خلاقش، به دنبال رویاهایش می‌رود و اجازه نمی‌دهد رفتار مخرب و تحقیرکننده‌ی مادرخواننده‌اش اثری منفی بر روحیه و اهدافش بگذارد. شاهزاده نیز با اینکه در رفاه و راحتی بزرگ شده است، ولی شخصیتی متواضع و صمیمی دارد و هم او و هم سیندرلا هر دو دوستدار طبیعت و زیبایی آن هستند و برای رسیدن به اهداف‌شان تلاش می‌کنند و ناامید نمی‌شوند. فیلم بر قدرت انسان در مواجه با سختی‌ها تاکید دارد و دنبال کردن رویاها را انگیزه‌ی مهمی برای موفقیت و رهایی از مشکلات معرفی می‌کند.
  در فیلم صحنه‎‌های دلهره‌آوری وجود دارد؛ از جمله احتمال سقوط شاهزاده و اسبش از لبه‌ی پرتگاهی عمیق می‌رسد که البته با هشدار سیندرلا نجات پیدا می‌کنند. مادرخوانده‌ی سیندرلا او را در صندوقی کوچک حبس می‌کند و دستش را می‌بندد تا نتواند فرار کند. در هنگام فرار از دست شاهزاده، کالسکه‌ی مادر و خواهرخوانده‌ی سیندرلا از ارتفاعی سقوط می‌کند، ولی خودشان سالم می‌مانند. مادرخوانده‌ شاهزاده را به قصد نابودی از روی پلی مرتفع هل می‌دهد، ولی او به کمک سیندرلا از مرگ نجات پیدا می‌کند.بین شاهزاده و سیندرلا احساسی عاشقانه شکل می‌گیرد. این حس با نگاه‌های معنادار، باهم رقصیدن، هدیه دادن، تعریف از هم و در آغوش گرفتن یکدیگر ابراز می‌شود و در نهایت شاهزاده از سیندرلا درخواست ازدواج می‌کند و سیندرلا هم می‌پذیرد. در مهمانی قصر، همه‌ی دخترها در تلاش هستند نظر شاهزاده را به خود جلب کنند. یکی از مردهای مزرعه از ظاهر زنی تعریف می‌کند و سعی دارد دل او را بدست آورد. در مهمانی قصر با نوشیدنی‌های الکلی از مهمانان پذیرایی می‌شود. موضوع رفتارهای غیراخلاقی و تبعیض بزرگترها در حق کودکان و خواستگاری و ازدواج جوانان نیز جز موضوعات متعلق به جهان بزرگسالی است.تماشای این فیلم برای کودکان زیر 12 سال پیشنهاد نمی‌شود. نوجوانان بین 12 تا 14 سال هم بهتر است همراه با والدین خود تماشا کنند تا فرصت گفتگو پیرامون مفاهیم فیلم را داشته باشند.

  چکیده داستان

  سیندرلا در کودکی والدینش را از دست داده و با مادر و خواهر خوانده‌اش زندگی می‌کند، اما آنها با او رفتار خوبی ندارند و او را همچون خدمتکاری در خانه به کار گرفته‌اند. از طرف پادشاه و همسرش، جشنی در قصر قرار است برگزار شود و مادر و خواهر سیندرلا نیز به جشن دعوت هستند. آنها برای جشن خود را آماده می‌کنند، ولی سیندرلا اجازه‌ی حضور در جشن را ندارد. سیندرلا مخفیانه به طبیعت می‌رود و آنجا با شاهزاده روبرو می‌شود. سه بلوط جادویی از طریق دوستی بدست سیندرلا می‌رسد و او سه آرزو می‌کند؛ اول اینکه همراه شاهزاده در طبیعت بتواند شکار کند، دوم اینکه در جشن شرکت کند و در آرزوی سوم جان شاهزاده را نجات می‌دهد و آن دو با هم ازدواج می‌کنند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  اینکه ظاهر سیندرلا در آرزوی سومش تغییر نکرد، چه معنایی در خود داشت؟ این جمله‌ی او که گفت:”خودم برای خودم کافی هستم” به چه معنا بود؟
  به نظر شما علت رفتارهای ناروای مادرخوانده‌ی سیندرلا در حق او چه بود؟
  فکر می‌کنید شخصیت سیندرلا و شاهزاده چه شباهت‌هایی با هم داشت؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان سسیلی ای موسلی Cecilie A. Mosli
  مدت زمان ۸۷
  کشور سازنده نروژ
  استادیو Storm Films، Friland Produksjon
  جایزه ها Amanda Awards, Norway
  بازیگران آسترید اس، سنجیز ال، دوریت پترسون
  سال انتشار ۲۰۲۱