آنچارتد

(Uncharted)
thumbnail
۱۵ سال به بالا
۱۳ تا ۱۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی ماجراجویانه درباره‌ی تعقیب و گریز دو گروه برای پیدا کردن طلاهای گمشده‌، همراه با اهمیت همکاری و تلاش برای رسیدن به هدف

سال: 2022
  بررس فیلم: پریسا موسوی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  نیتن و سَم یتیم هستند و در یتیم‌خانه زندگی می‌کنند و گاهی دزدی‌ می‌کنند. آن‌ها کنجکاوند و می‌خواهند از راز طلاهای گم‌شده سر دربیاورند. نیتن می‌ترسد که از سم دور شود و وقتی این اتفاق می‌افتد، احساس تنهایی می‌کند. او همیشه منتظر رسیدن کارت‌پستال‌های سَم است. ولی دو سال است از سَم بی‌خبر است. همین که سرنخی از برادرش پیدا می‌کند، برای پیدا کردن او با سالیوان همراه می‌شود، ولی وقتی متوجه می‌شود برداک سَم را کشته، تصمیم می‌گیرد انتقام بگیرد.
  سالیوان با پنهان کردن راز سَم، نزد نیتن می‌رود. او روراست نیست، و همین موضوع باعث دلخوری نیتن می‌شود. درواقع سالیوان فقط می‌خواهد از نیتن سوءاستفاده کند تا بتواند طلاها را پیدا کند، ولی در پایان فیلم، با پرتاب کردن کیفی که پر از طلاست، جان نیتن را نجات می‌دهد.
  در فیلم بارها نوشیدن مشروبات الکلی به نمایش درآمده است. شخصیت‌ها برای رسیدن به طلاها به یکدیگر خیانت می‌کنند و با دشمن هم‌دست می‌شوند.
  در فیلم موقعیت‌های خشن متعددی همراه با زد و خورد وجود دارد. تعقیب و گریز نیتن و فرستاده‌های مونکادا و آویزان شدن نیتن از لوستر، صحنه‌ی گیر افتادن نیتن و کلویی در زیرزمین پر از آب، به قتل رسیدن مونکادا، پرتاب شدن افراد داخل هواپیما به بیرون، درگیری نیتن و سالیوان با افراد برداک روی کشتی‌های قدیمی، افتادن کشتی روی سر برداک و مرگ او می‌تواند برای کوچکترها دلهره‌آور باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فیلم آنچارتد براساس بازی پرطرفداری با همین عنوان ساخته شده است. داستان درباره‌ی دو برادر است که یکی از آن‌ها دنبال طلاهای گمشده‌ی جهانگردی به اسم ماژلان است، اما موفق به یافتن آن نمی‌شود. سال‌ها بعد برادرش تصمیم می‌گیرد کار نیمه‌کاره‌ی او را ادامه دهد و همراه با دوستان جدیدی که یافته، راهی سفری پر ماجرا می‌شوند تا طلاهای ماژلان را پیدا کنند. فیلم مفهوم دوستی، برادری و همدلی برای رسیدن به هدف را پررنگ می‌کند. نیتن برای جست‌و‌جوی برادرش راهی این ماجراجویی می‌شود، ولی بعد از این‌که متوجه می‌شود برادرش کشته شده است، تصمیم می‌گیرد انتقام برادرش را بگیرد. سالیوان که به نیتن اعتماد ندارد، و گاهی او را دور می‌زند، در نهایت مثل یک برادر جان نیتن را نجات می‌دهد.
  در فیلم موقعیت‌های متعدد ترس و خشونت وجود دارد. تعقیب و گریز، چاقوکشی، شلیک با اسلحه، بریدن سر، پرتاب شدن از هواپیما در فیلم نشان داده شده است. شخصیت‌ها بارها مشروب‌های الکی می‌نوشند. همگی آن‌ها به دنبال گنج زیادی می‌گردند و به همین خاطر، به هم اعتماد ندارند و خیلی وقت‌ها به یکدیگر خیانت می‌کنند. نیتن جیب‌بر ماهری است. آن‌ها برای نابودی رقیب‌هایشان دروغ می‌گویند و نقشه‌های زیادی می‌کشند. تماشای این فیلم برای نوجوانان کوچکتر از 13 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای نوجوانان 13 تا 15 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم در صورت نیاز فرصت داشته باشند با یکدیگر گفت‌و‌گو کنند.

  چکیده داستان

  نیتن و سَم دو برادر یتیمی هستند که در یتیم‌خانه زندگی می‌کنند و می‌خواهند نقشه‌ی مسیر سفری جهانگردی به اسم ماژلان را از موزه‌ی بوستون بدزدند. آن‌ها دستگیر می‌شوند و سَم فرار می‌کند، اما به نیتن قول می‌دهد بر‌گردد و حلقه‌ای را که متعلق به جدشان فرانسیس دِرِیک است را به او بدهد. سال‌ها بعد سالیوان (دوست سَم) سر راه نیتن قرار می‌گیرد. سالیوان به او می‌گوید همراه سَم دنبال گنج ماژلان بوده که سَم ناپدید شده است. نیتن برای این‌که ردی از برادرش پیدا کند، با سالیوان همراه می‌شود. آن‌ها باید صلیبی را از حراجی بدزدند که سرنخ پیدا کردن گنج است. نیتن در نهایت با کمک کارت‌پستال‌های سَم موفق به پیدا کردن محل گنج می‌شود. ولی وقتی او و سالیوان دو تا کشتی پر از طلا را پیدا می‌کنند، برداک از راه می‌رسد. نبرد سختی بین آن‌ها در می‌گیرد. آن‌ها با هلی‌کوپتر کشتی‌ها را بلند می‌کنند. ولی دو کشتی همراه طلاها غرق می‌شود و فقط نیتن و سالیوان زنده می‌مانند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  فکر می‌کنید اگر نیتن و سالیوان به هم اعتماد نمی‌کردند، می‌توانستند گنج را پیدا کنند؟
  آیا تماشای فیلم شما را به انجام بازی آن ترغیب کرده است؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Ruben Fleischer
  رتبه MPAA PG-۱۳
  مدت زمان ۱۱۶
  کشور سازنده آمریکا، اسپانیا
  استودیو Columbia Picture، Atlas Entertainment، Arad Productions، PlayStation Productions، Ayuntamiento de Madrid، Naughty Dog (Made game story)، Sony Computer Entertainment America
  بازیگران آنتونیو باندراس، تام هالند، سوفیا تیلور علی، مارک والبرگ
  سال انتشار ۲۰۲۲