الویس

(Elvis)
thumbnail
۱۷ سال به بالا
۱۵ تا ۱۷ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی سینمایی درباره‌ی ظهور ستاره‌ی موسیقی، روند پیشرفت و در نهایت سقوط او، همراه با مضامینی چون تلاش، همدلی، عشق و مدیریت احساسات

سال: 2022
  بررس فیلم: آیلار عباس زاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  خانواده‌ی الویس حمایتگر و مهربان‌اند. مادر استعداد فرزند خود را ستایش می‌کند و پیشرفت الویس باعث شادی و اعتماد به نفس در خانواده می‌شود. الویس موضوع فقر در خانواده را درک می‌کند و یکی از هدف‌های اصلی خود را از بین بردن فقر در خانواده می‌داند. او بعد از اجراهای متعدد و موفق احساس پیروزی را لمس می‌کند ولی مرگ مادر غم و اندوه زیادی برای الویس به همراه دارد و تا مدت‌ها او را نسبت به زندگی ناامید می‌کند. بعد از اختلاف با پارکر و ورشکستگی مالی، الویس احساس ناامنی می‌کند و ترک شدن از جانب همسرش افسردگی و غم زیادی را به همراه دارد.
  الویس پسری فداکار، مهربان و خوش‌قلب است. او اجازه نمی‌دهد اعتقادات نژادپرستارانه زندگی او و اطرافیانش را تحت تأثیر قرار بدهد. الویس به خانواده‌اش اهمیت زیادی می‌دهد و برای حفظ آرامش و رفاه خانواده تلاش می‌کند. او به زورگویی‌های پارکر اعتراض می‌کند و در عین حال تلاش می‌کند تعادل روانی را در رفتار خود حفظ کند.
  دخترها با دیدن حرکات و رقص الویس بر روی محل اجرا، نگاه‌های عاشقانه‌ای نسبت به او دارند. صحنه‌هایی مانند بوسه، روابط جنسی، برهنگی زنان و مردان و خیانت در داستان مطرح می‌شود که در دنیای کودکان معنا ندارد. اعتیاد به دارو، مصرف قرص، مشروبات الکلی و سیگار کشیدن به‌دفعات در فیلم دیده می‌شود. درصحنه‌هایی از داستان، افراد قمار بازی می‌کنند و الویس بعد از پولدار شدن به مصرف‌گرایی رو می‌آورد.
  در طول فیلم عبارات و کلمات توهین‌آمیزی استفاده می‌شود؛ شیاد، دروغ‌گو، حقه‌باز، تو متعلق به جنگلی، ادای سیاه‌پوست‌ها رو در میاری، عمرا بزاریم یه سیاه‌پوست روی صحنه اجرا کنه.
  نوجوانان با مشاهده‌ی این فیلم با زندگیِ الویس پریسلی آشنا می‌شوند و اطلاعاتی در مورد سبک‌های موسیقی به دست می‌آورند. همچنین مهارت‌هایی مانند تلاش و پشتکار، مدیریت احساسات و حل مسئله در داستان پررنگ شده است.
  الویس از جانب گروه‌های مختلف تهدید به مرگ می‌شود. در یکی از کنسرت‌ها هواداران شورش می‌کنند و درگیری ما بین پلیس و مردم ایجاد می‌شود. موضوع ترور شخصیت‌های سیاسی در داستان مطرح می‌شود. الویس صاحب چند اسلحه است. مادر الویس به دلیل نوشیدن مشروبات الکلی از روی پله‌ها سقوط می‌کند. تعدادی از شخصیت‌ها در داستان از طرفداران تبعیض نژادی هستند و در سخنرانی‌های متعدد خود را از سیاه‌پوستان برتر می‌دانند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  الویس فیلمی سینمایی است و زندگی الویس پریسلی، نماد موسیقی راک اند رول را به تصویر می‌کشد. تام پارکر بعد از شنیدن صدای افسانه‌ای الویس از رادیو مشتاق می‌شود تا مدیریت برنامه‌های او را بر عهده بگیرد. الویس که با حرکات و رقص‌های خاص خود در حین اجرا مشهور شده است، هم‌زمان از طرف برخی از طرفداران تبعیض نژادی محکوم می‌شود و در آستانه‌ی ورود به زندان با پیشنهاد پارکر عازم ارتش آلمان می‌شود. بعد از ازدواج در آلمان و تجربه‌ی بازیگری، او بار دیگر تصمیم می‌گیرد به خواست درونی خود برگردد، ولی پارکر از او می‌خواهد صرفاً ترانه‌های عامه‌پسند و پول‌ساز را اجرا کند. الویس بعد از اختلاف نظر با پارکر او را اخراج می‌کند و همین امر باعث ورشکستگی او می‌شود. در فیلم داستان زندگیِ الویس مفاهیمی مانند تلاش و پشتکار، حمایت خانواده، مهربانی، ازخودگذشتگی و همچنین پذیرش خود پررنگ شده است.
  در فیلم موقعیت‌هایی از ترس و خشونت وجود دارد. الویس از جانب گروه‌های مختلف تهدید به مرگ می‌شود. در یکی از کنسرت‌ها هوادارانش شورش می‌کنند و درگیری بین پلیس و مردم ایجاد می‌شود. موضوع ترور شخصیت‌های سیاسی در داستان مطرح می‌شود. الویس صاحب چند اسلحه است. مادر الویس به دلیل نوشیدن مشروبات الکلی از روی پله‌ها سقوط می‌کند. تعدادی از شخصیت‌ها در داستان از طرفداران تبعیض نژادی هستند و در سخنرانی‌های متعدد خود را از سیاه‌پوستان برتر می‌دانند. همچنین مفاهیمی مانند تجاوز، خیانت، مصرف‌گرایی، اعتیاد و روابط جنسی در داستان مطرح می‌شود که مربوط به دنیای بزرگسالان است. تماشای این فیلم برای نوجوانان کمتر از 15 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای نوجوانان 15 تا 17 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را همراه والدین خود تماشا کنند تا در صورت نیاز بتوانند با هم گفت‌و‌گو کنند.

  چکیده داستان

  داستان در سال 1997 از زبان کلنل پارکر روایت می‌شود. پسری به نام الویس پریسلی، عاشقانه موسیقی را دنبال می‌کند و به همراه خانواده‌اش که زندگی فقیرانه‌ای دارند، در آمریکا زندگی می‌کند. تام پارکر مدیر یک کارناوال است و به‌ محض شنیدن صدای الویس از رادیو تحت تأثیر قرار می‌گیرد و در نهایت با تلاش فراوان مدیر برنامه‌های او می‌شود. الویس به سرعت مشهور شده و در این بین عده‌ای از نژادپرستان او را به دلیل حرکات و رقص‌هایش بر روی صحنه محکوم می‌کنند. پارکر برای نجات الویس از زندان، او را راهی ارتش آلمان می‌کند. الویس در آلمان با دختری به نام پریسیلا آشنا شده و با هم ازدواج می‌کنند. باگذشت زمان پارکر از الویس می‌خواهد تا ترانه‌های پول‌ساز اجرا کند ولی الویس می‌خواهد اعتقادات سیاسی خود را در ترانه‌هایش صریح‌تر اعلام کند. با بیشتر شدن اختلافات، الویس تصمیم به اخراج پارکر می‌گیرد و پارکر با شکایت از او و گرفتن مبلغی هنگفت باعث ورشکستگی الویس می‌شود. الویس به داروهای مختلف اعتیاد پیدا می‌کند. همسرش نیز او را ترک می‌کند و او در نهایت بر اثر سکته قلبی در سال 1977 در 42 سالگی از دنیا می‌رود.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما استعداد الویس دلیل شهرت او بود و یا تلاش‌های تام پارکر؟
  سبک موسیقی موردعلاقه‌ی شما چیست؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Baz Luhrmann
  رتبه MPAA PG-۱۳
  مدت زمان ۱۵۹
  کشور سازنده استرالیا، آمریکا
  استودیو Whalerock Industries، The Jackal Group، Roadshow Entertainment، Bazmark Films، Warner Bros
  بازیگران آستین باتلر، اولیویا دی جونگ، تام هنکس
  سال انتشار ۲۰۲۲