بازگشت پرستار مک‌فی

(Nanny mcphee & the big bang)

thumbnail
۱۳ سال به بالا
۱۱ تا ۱۳ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی فانتزی و کمدی درباره‌ی پرستاری که به مادری در نگهداری از بچه‌هایش کمک می‌کند، همراه با مضامینی چون همدلی و درک کردن شرایط همدیگر

سال: 2010
  بررس فیلم: پریسا موسوی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  پدر بچه‌های خانواده‌ی گرین به جنگ رفته و آن‌ها باید با مادرشان همه‌ی کارهای مزرعه را انجام بدهند و با این‌که پول چندانی ندارند و منتظر خبری از پدرشان هستند، خواهرها وبرادرها رابطه‌ی خوبی با هم دارند و به هم کمک می‌کنند. پسر کوچک‌تر بیشتر از همه نگران پدرش است و از دوری او خیلی غصه می‌خورد. زندگی آن‌ها با سختی سپری می‌شود. آمدن سیریل و سیریا به آن‌جا همه چیز را بیشتر از قبل به هم می‌ریزد، آن‌ها پرافاده و مغرور و پولدارند و زندگی روستایی آن‌ها و همچنین بچه‌ها را مسخره می‌کنند. آن‌ها به خاطر زندگی در شهر رفتارشان با بچه‌های خانواده‌ی گرین متفاوت است، اما با حضور پرستار مک‌فی همه چیز تغییر می‌کند و پس ازآن بچه‌ها دوستی عمیقی را با هم تجربه می‌کنند، تا جایی که سیریل به نورمن می‌گوید پدر و مادرش می‌خواهند از هم جدا بشوند و نورمن از او می‌خواهد همان‌جا پیش آن‌ها بمانند.
  سیریل و سیریا که زندگی در روستا را مسخره می‌کردند، کم‌کم رفتارشان تغییر می‌کند و نه تنها از زندگی در آن‌جا لذت می‌برند، به بقیه کمک هم می‌کنند تا مزرعه فروخته نشود. آن‌ها متوجه بدرفتاری‌شان می‌شوند و سعی می‌کنند رفتار گذشته‌شان را جبران کنند. بچه‌های خانواده‌ی گرین نیز رفتارشان را با آن‌ها عوض می‌کنند و بینشان دوستی عمیقی شکل می‌گیرد. ایزابل مادر خوبی است و رابطه‌ی بچه‌ها با او خوب است.
  خانم بیگلز دو زن را می‌فرستد سراغ فیل تا بدهی‌اش را بگیرد. آن‌ها صورت خود را آرایش‌ کرده‌اند و طرز حرف زدن و حرکاتشان اغواگرانه است. فیل در قمارخانه‌ی خانم بیگلز پول زیادی را باخته است.
  سیریل و سیریا وقتی به مزرعه‌ی خانواده‌گرین می‌روند، از کلمات و عبارات توهین‌آمیز استفاده می‌کنند: سرزمین کثافت، مرد کثافتی، آشغال‌دونی، نه تنها مثل حیوان رفتار می‌کنند، مثل حیوان هم زندگی می‌کنند.
  پرستار مک‌فی به بچه‌ها پنج درس می‌دهد: تمام کردن دعوا، درس تقسیم کردن وسیله‌ها، کمک کردن به همدیگر، شجاعت و باور داشتن. وقتی بچه‌ها این درس‌ها را یاد می‌گیرند، به صلح و آرامش با خودشان می‌رسند و پرستار مک‌فی آن‌ها را ترک می‌کند. آن‌ها با آموزش‌های پرستار مک‌فی یاد می‌گیرند با دوستی و همدلی می‌توانند مشکلات را پشت سر بگذارند و با کمک همدیگر می‌توانند حتی بمب بزرگ را هم خنثی کنند. بچه‌ها با تماشای فیلم می‌توانند با حال و هوای زندگی در روستا و نگهداری از حیوانات و کاشت گندم آشنا شوند.
  بچه‌های خانواده‌ی گرین و سیریل و سیریا ابتدای فیلم با هم دعوا و کتک‌کاری راه می‌اندازند. پرستار مک‌فی کاری می‌کند که آن‌ها شروع به زدن خودشان و شکستن وسیله‌های خانه کنند. قبل از آمدن پرستار مک‌فی، وقتی ایزابل توی مغازه‌ی خانم دوکرتی است، کشوها خودبه‌خود باز و بسته می‌شوند، درِ قوری و قابلمه‌ها برداشته می‌شود و برمی‌گردد سرِ جایش و ایزابل مدام کلمه‌ی پرستار مک‌فی را می‌شنود. شب که به خانه می‌رسد، سایه‌ای پشت در دیده می‌شود. چهره‌ی پرستار مک‌فی هم کمی ترسناک است. رسیدن تلگراف کشته شدن پدر آن‌ها در جنگ هم باعث ترس و وحشت می‌شود؛ گرچه خیلی زود مشخص می‌شود این خبر دروغ است. دو تا زن سراغ فیل می‌روند و به خاطر بدهی‌اش به خانم بیگلز می‌خواهند کلیه‌های او را بیرون بکشند یا او را بکشند و توی بدنش را پر از کاه کنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  بازگشت پرستار مک‌فی فیلمی فانتزی و کمدی است. خانواده‌‌ی گرین دور از پدرشان مزرعه را اداره می‌کنند. ایزابل مادر بچه‌ها مجبور است در مغازه‌ی خانم دوکرتی کار کند تا بتواند از پس هزینه‌ها بربیاید. با آمدن پسردایی و دختردایی همه چیز به هم می‌ریزد. همان شب زنی به خانه‌ی آن‌ها می‌آید و می‌گوید پرستار مک‌فی است. او قانونی برای کار خودش دارد؛ زمانی که بچه‌ها دوستش ندارند، ولی به او نیاز دارند، پیش بچه‌ها می‌ماند و زمانی که بچه‌ها دوستش دارند، ولی دیگر نیازی به او ندارند، آن‌ها را ترک می‌کند. او چند درس مهم به بچه‌ها یاد می‌دهد و در بسیار موقعیت‌ها با کارهای خارق‌العاده کمکشان می‌کند. پرستار مک‌فی که در ابتدا چهره‌ی زیبایی ندارد، بعد از هر مرحله و درسی که بچه‌ها می‌دهد زیبا و زیباتر می‌شود. در نهایت پدر بچه‌ها از جنگ برمی‌گردد و پرستار مک‌فی از آن‌جا می‌رود. بچه‌ها یاد می‌گیرند باید همدیگر را دوست داشته باشند و شرایط هم را درک کنند. آن‌ها به هم کمک می‌کنند و دیگر بینشان اختلافی نیست.
  در فیلم موقعیت‌های ترسناک و خشنی وجود دارد؛ دعوا و کتک‌کاری بچه‌ها، افتادن بمب وسط مزرعه‌ی آن‌ها و… . عموی آن‌ها می‌خواهد به هر قیمتی زمین آن‌ها را به دست بیاورد. او دروغ می‌گوید و دست به هر کاری می‌زند. به خاطر قماری که کرده، دو تا زن او را تعقیب می‌کنند و می‌گویند یا سند مزرعه را به آن‌ها بدهد یا او را می‌کشند. تماشای این فیلم برای کودکان کوچکتر از 11 سال پیشنهاد نمی‌شود. کودکان 11 تا 13 سال هم می‌توانند با همراهی والدین فیلم را تماشا کنند تا در صورت نیاز بتوانند با هم گفت‌و‌گو داشته باشند.

  چکیده داستان

  در زمان جنگ جهانی دوم، در مزرعه‌ای، ایزابل گرین و سه فرزندش زندگی می‌کنند. اسم آن‌ها نورمن، مگزی و وینسنت است. شوهر ایزابل به جنگ رفته و او باید به تنهایی از بچه‌ها نگهداری کند، کارهای مزرعه را انجام دهد و برای تأمین مخارجشان در مغازه‌ی خانم دوکرتی کار کند. برادرشوهر ایزابل، فیل، می‌خواهد از موقعیت آن‌ها سوءاستفاده کند و مزرعه‌ی آن‌ها را بخرد. همین حین، پسردایی و دختردایی پولدار بچه‌ها به اسم‌های سیریل و سیریا، از شهر به مزرعه‌ی آن‌ها می‌آیند تا از بمباران در امان باشند. شب اول حضورِ آن‌ها جنگ و دعوای بزرگی بین آن‌ها درمی‌گیرد. ایزابل هر کاری می‌کند نمی‌تواند آن‌ها را ساکت کند. همین موقع پرستاری درِ خانه‌شان را می‌زند و می‌گوید اسمش پرستار مک‌فی است و ارتش او را فرستاده. او یک زن زشت است که عصایی جادویی دارد. بچه‌ها دوستش ندارند، ولی او قانون‌مند بودن و اصول اخلاقی را یادشان می‌دهد و کارهای خارق‌العاده‌ای می‌کند. فیل یک تلگراف دروغی می‌آورد که پدر بچه‌ها در جنگ کشته شده است؛ او با این کار می‌خواهد مزرعه‌ی آن‌ها را به چنگ بیاورد. پرستار مک‌فی به بچه‌ها کمک می‌کند دست فیل را رو کنند. سرآخر پدر بچه‌ها از جنگ بازمی‌گردد و پرستار مک‌فی وقتی می‌بیند آن‌ها دیگر به حضورش نیازی ندارند از پیششان می‌رود.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  فکر می‌کنید چرا بین کشورها جنگ راه می‌افتد و چه راه‌هایی برای جلوگیری از شروع جنگ‌ها وجود دارد؟
  به نظر شما تفاوت زندگی شهر با روستا در چیست؟
  فکر می‌کنید چرا پرستار مک‌فی در نهایت ابچه‌ها را ترک کرد و به نظر شما چرا با کمک به کودکان فیلم پرستار مک‌فی زیباتر می‌شد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان سوزانا وایت Susanna White
  رتبه MMPA PG
  مدت زمان ۱۰۹
  کشور سازنده انگلستان، فرانسه، ایالات متحده آمریکا
  استادیو Universal Pictures، StudioCanal، Relativity Media، Working Title Film، Three Strange Angels
  بازیگران اما تامپسون، ایوان مک‌گرگور، مگی جیلنهال
  سال انتشار ۲۰۱۰