بشقاب‌پرنده

(UFO)
thumbnail
۱۷ سال به بالا
۱۵ تا ۱۷ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی عاشقانه درباره‌ی تلاش دختر و پسری جوان برای رسیدن به خواسته‌ها و هدف‌هایشان، مواجهه با موانع و تلاش برای تجربه‌ی پیروزی

سال: 2022
  بررس فیلم: پریسا موسوی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  دنیز در خانواده‌ای ثروتمند زندگی می‌کند، ولی پدر و مادرش رابطه‌ی خوبی با هم ندارند. همین موضوع باعث دلخوری دنیز است. دنیز تک‌فرزند است ودوستان کمی دارد. برعکس، اِسه در خانواده‌ای شلوغ زندگی می‌کند که وقتی اِسه دو ساله بوده، او را پیدا می‌کنند. آن‌ها وضعیت مالی خوبی ندارند. اِسه دنبال رسیدن به خواسته‌اش است. او می‌خواهد قهرمان موتورسواری شود. رابطه‌ی دنیز و اِسه نیز از دیگر موارد نوجوانی در فیلم است.
  اِسه برای نجات خانواده‌اش، رهایی آن‌ها از فقر و خطر فروش مغازه، تا پای جان در مسابقه شرکت می‌کند. با این‌که اِسه فرزند واقعی خانواده‌ای که با آن‌ها زندگی می‌کند نیست، رابطه‌ی همه‌شان با او خوب است. دنیز با این‌که مدت زیادی نیست اِسه را می‌شناسد، خیلی زود متوجه می‌شود او پسر خوبی است و به خاطر همین تمام تلاشش را می‌کند چه عاطفی چه مالی به او کمک کند. اِسه هم به دنیز روحیه می‌دهد تا در آزمون دانشگاه شرکت کند و به دنبال آرزوهایش باشد.
  دنیز روی بدنش تتو دارد. رابطه‌ی عاطفی و عاشقانه‌ای بین او و اِسه شکل می‌گیرد. اوایل فیلم که آن‌ها در مهمانی هستند، نوشیدنی الکلی می‌خورند. این موضوع نمایش داده نمی‌شود، ولی وقتی دارند برمی‌گردند خانه، پلیس دنبالشان می‌کند و دوست دنیز که پشت فرمان نشسته و می‌ترسد پلیس آن‌ها را بگیرد، می‌گوید: «من از اون زهرماری‌ها خوردم...» در یکی از موقعیت‌ها اِسه در حال سیگار کشیدن است.
  در فیلم گاهی از جمله‌ها و عبارت‌های توهین‌آمیزی مثل خفه شو بابا، ماشین کوفتی، چه غلطی می‌کنی؟ و... استفاده شده است.
  این فیلم محصول کشور ترکیه است. آشپزی و غذاهایی که می‌خورند و نوع لباسی که می‌پوشند، در فیلم نمایش داده شده است. جنگ بین خروس‌ها و شرط‌‌بندی آدم‌ها روی خروس‌ها که جزو فرهنگ ترکیه، ایران و افغانستان است، در فیلم دیده می‌شود.
  اِسه و تعداد دیگری از آدم‌ها در مسابقه‌ی موتورسواری شرکت می‌کنند. مسابقه‌ی آن‌ها به این شکل است که به صورت دمر روی موتور می‌خوابند و یکی از دست‌ها را روی کمر می‌برند و فقط با یک دست دسته‌ی موتور را نگه می‌دارند، گاهی هم روی موتور می‌ایستند یا پاهایشان را روی دسته‌ی موتور می‌گذارند. حرکات نمایشی‌ای که اجرا می‌کنند تا حدی ترسناک است. در یکی از موقعیت‌ها دوست دنیز که به اِسه حسادت می‌کند، با موتور به او می‌زند. او پرت می‌شود، ولی بعد مشخص می‌شود اِسه سالم و زنده است و دوست دنیز به فرد دیگری زده است. گاهی صحنه‌های زد و خورد و درگیری بین موتورسوارهای دو گروه دیده می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم ماجرای پسری است که می‌خواهد در مسابقه‌های موتورسواری قهرمان شود تا بتواند با پول جایزه، مغازه‌‌ای که دارند را از فروش نجات بدهد و بدهی‌های خانواده‌اش را پرداخت کند. او عاشق دختر پولداری می‌شود که از زندگی خانوادگی‌اش راضی نیست. پدر دنیز موافق رابطه‌ی آن‌ها نیست و اِسه برای شرکت در مسابقه باید قطعات موتورش را که در تعمیرگاه است پس بگیرد، ولی هیچ پولی ندارد. این فیلم تقابل دو زندگی کاملاً متفاوت را نشان می‌دهد. دختر جوان پولداری که خانواده‌ای از هم پاشیده دارد و پسر بی‌پولی که غرق در مشکلات مالی است. آن‌ها سعی می‌کنند کنار هم باشند، به هم روحیه بدهند و همدیگر را تشویق کنند. اِسه از دنیز می‌خواهد در آزمون ورودی دانشگاه موسیقی شرکت کند و دنیز به خاطر او این کار را می‌کند. اِسه برای کم کردن بار مالی خانواده‌اش تا پای مرگ هم می‌رود.
  در فیلم موقعیت‌های خشن و ترسناکی وجود دارد؛ موتورسوارها حرکت‌های خطرناکی با موتور انجام می‌دهند که ممکن است جانشان را به خطر بیندازد. شخصیت‌ها گاهی از کلمات و عباراتی توهین‌آمیز استفاده می‌کنند. در یکی از موقعیت‌ها که چیزی تا مسابقه نمانده و قطعه‌های تعمیرشده‌ی موتور اِسه دست تعمیرکار است، اِسه و برادرش تصمیم می‌گیرند قطعه‌ها را بدزدند و بعد از پیروزی در مسابقه پولش را به تعمیرکار بدهند. دنیز ناخواسته وارد این موضوع می‌شود و به آن‌ها کمک می‌کند تا فرار کنند. شخصیت اصلی روی بدنش تتو دارد. علاوه‌بر آن رابطه‌ای عاشقانه بین شخصیت زن و مرد فیلم به وجود می‌آید. نسخه‌ی اصلی فیلم 21 دقیقه بیشتر از نسخه‌ی نماوا است و به همین خاطر بعضی از صحنه‌ها نامفهوم باقی می‌مانند. تماشای این فیلم برای نوجوان‌های کوچکتر از 15 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای نوجوان‌های 5 تا 17 سال نیز با همراهی والدین پیشنهاد می‌شود تا در صورت نیاز امکان گفت‌وگو داشته باشند.

  چکیده داستان

  اِسه موتورسوار بی‌پول ولی ماهری است که اسم موتورش را بشقاب‌پرنده گذاشته است. دنیز هم دختر تاجر بسیار ثروتمندی است که خالکوبیِ بشقاب‌پرنده روی دستش دارد. آن‌ها تصادفی همدیگر را ملاقات می‌کنند، و بشقاب‌پرنده نقطه‌ی اشتراک و شروع رابطه‌ی آن‌ها می‌شود. پدر دنیز با رابطه‌ی آن‌ دو مخالف است. اِسه باید در مسابقه‌ی موتورسواری شرکت کند تا بدهی خانواده‌اش را بپردازد. او با این‌که دردی را در قفسه‌ی سینه‌اش احساس می‌کند، با همه‌ی توانش مسابقه می‌دهد. بعد از مسابقه دنیز به آمبولانس زنگ می‌زند، ولی بشقاب پرنده‌ای دنبال اِسه آمده‌ است و قرار است او را با خود ببرد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  آیا شما هم هدفی دارید که برای رسیدن به آن تلاش کنید؟ درباره‌ی هدف خود و تجربه‌ی تلاش برای رسیدن به آن تعریف کنید.
  به نظر شما نیت شخصیت‌های فیلم کار اشتباه آنان مانند دزدی قطعات موتور را توجیه می‌کند؟ فکر می‌کنید آن‌ها برای رسیدن به خواسته‌شان چه کاری می‌توانستند انجام دهند؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Onur Bilgetay
  رتبه MPAA TV-MA
  مدت زمان ۸۸
  کشور سازنده ترکیه
  استودیو BKM
  بازیگران ایپک فیلیز یازیجی، فریت آکتوگ، مرت رمضان دمیر
  سال انتشار ۲۰۲۲