ثور

(Thor)

thumbnail
۱۶ سال به بالا
۱۴ تا ۱۶ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی ابرقهرمانی درباره‌ی دو برادر در جهان اساطیر اسکاندیناوی و مبارزه با حیله‌گری و خیانت

سال: 2011
  بررس فیلم: زهرا اسکندریان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  لوکی از کودکی به ثور حسودی می‌کند. او فکر می‌کند که پدر و مادرش به ثور اهمیت بیشتری می‌دهند و او را فرزند لایق‌تر و قوی‌تری می‌دانند. او پس از سال‌ها متوجه می‌شود که به فرزندخواندگی گرفته شده است و فرزند خونی پدر و مادرش نیست. احساس غم نسبت به این ماجرا و پیوند خوردن آن با حسادتش نسبت به ثور، باعث می‌شود تا دست به‌کار نادرستی بزند و دیگران را اذیت کند. ثور نیز از کودکی به‌علت قدرت جسمانی و توجه زیادی که در اطرافش داشته است، کمی مغرور شده و توجه زیادی به نصیحت‌ها و نظرات دیگران ندارد و گاهی لجبازی می‌کند. ثور و لوکی به‌عنوان دو برابر رابطه‌ی چندان خوبی با یکدیگر ندارند و گاهی با پدر نیز به مشکل برمی‌خورند.
  ثور جنگجو، فداکار و امیدوار است. او با روحیه‌ای قوی با مشکلات روبه‌رو می‌شود و در در مواقع مختلف نشان می‌دهد که نجات جان دیگران برایش بسیار مهم است. تبعید شدن به زمین و ماجراهای مختلف باعث می‌شود که او فروتنی و تواضع را بیشتر یاد بگیرد و پس از بازگشت پیش پدرش برای جبران اتفاقات گذشته تلاش کند. ثور دوستان وفاداری در ازگارد دارد که با فداکاری زیاد همراه او راهی جنگ می‌شوند و حتی جان خود را از دست می‌دهند. اودین توقع دارد که پسرش به‌عنوان یک پادشاه نه تنها شجاع و قوی باشد، بلکه عدالت و تفکر درست را نیز یاد بگیرد. جین فاستر دانشمندی پرتلاش است که به سادگی دست از تحقیق کردن بر نمی‌دارد و برای به‌دست آوردن نتیجه‌ی مورد نظر پشتکار بسیاری دارد.
  جین فاستر و ثور به یکدیگر علاقه دارند، اما چندان به یکدیگر نزدیک نمی‌شوند. در برخی صحنه‌ها نوشیدنی‌های الکی نوشیده می‌شود.
  در برخی از صحنه‌ها مانند صحنه‌ی دعوای لوکی با مادرش، شخصیت‌ها با پرخاشگری با یکدیگر صحبت می‌کنند. ثور بر اثر خشم و عصبانیت به پدرش بی‌احترامی می‌کند و لوکی نیز تلاش دارد تا با مکر و دروغ به تخت پادشاهی برسد.
  انجام کارها به‌صورت تیمی و گروهی یکی از دلایل موفقیت ثور در پیدا کردن چکشش و بازگشت به ازگارد است. جین فاستر از طریق دانش و هم‌چنین استفاده از روش‌های درست حل مسئله به او کمک می‌کند تا به هدفش برسد. همچنین نوجوانان با تماشای این فیلم اندکی با دنیای اساطیر اسکاندیناوی آشنا می‌شوند.
  داستان فیلم در دنیایی فانتزی اما بر پایه‌ی اساطیر کهن اسکاندیناوی و اعتقاد آن‌ها به ثور، خدای رعد و برق، ساخته شده است. برخی شخصیت‌های فیلم مانند اودین و ثور ویژگی‌های مشترک بسیاری با داستان اساطیری خود دارند.
  در صحنه‌های زیادی نبردهای خشن و پردرگیری وجود دارد. جنگ اودین و ثور با غول‌های یوتنهایم از جمله صحنه‌های خشن و پر از درگیری‌های مختلف است که در آن خون‌ریزی، داد و فریاد و انفجار نشان داده می‌شود. در برخی از صحنه‌ها لافی و غول‌هایش دست به‌کشتار مردم می‌زنند که ممکن است کمی برای نوجوانان ناراحت‌کننده و یا ترسناک باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  ثور فیلمی اکشن و ابرقهرمانی است. این فیلم بر اساس داستان‌ اساطیر کهن اسکاندیناوی و کتاب‌های مصوری با همین نام ساخته شده است. در روز تاج‌گذاری ثور، شاهزاده‌‌‌ی ازگارد، و سال‌ها پس از به‌غرامت گرفتن تسارکت توسط اودین، غول‌های یوتنهایم برای بازپس‌گرفتن آن با کمک لوکی به ازگارد حمله می‌کنند. ثور با وجود مخالفت‌های زیاد پدرش و با لجبازی بسیار برای انتقام به یوتنهایم لشکرکشی می‌کند و آتش‌بس میان دنیاهای مختلف را به‌خطر می‌اندازد. اودین از کار او بسیار خشمگین می‌شود و ثور و چکش پرقدرتش را به زمین تبعید می‌کند و ماجرایی طولانی آغاز می‌شود. ثور روحیه‌ای جنگجو و قوی دارد و به راحتی تسلیم نمی‌شود. او اهمیت بسیاری به جان و امنیت دیگران می‌دهد و برای نجات هم‌نوعانش فداکاری می‌کند. تبعید شدن به زمین و کشمکش‌های مختلف درس بزرگی را به ثور می‌دهند و او فروتنی و تواضع را نیز می‌آموزد و پس از بازگشتش نزد پدر، تلاش می‌کند تا گذشته را جبران کند. در صحنه‌های بسیاری از فیلم مانند همراهی دوستان ثور با او در جنگ و یا کمک جین فاستر به او، به انجام کارها به‌صورت تیمی و دوستانه تاکید می‌شود. پیام اصلی فیلم این است که شاید شجاعت و جنگجو بودن مهم باشد، اما تنها در شرایطی تاثیرگذار است که فرد تواضع و فروتنی را نیز بلد باشد.
  لوکی و ثور برادریِ پر از چالشی دارند. لوکی در مواقع بسیاری به ثور حسادت می‌کند و ثور نیز برادر مغرور و گه‌گاه لجبازی است. هر دوی آن‌ها در رابطه با پدرشان نیز به مشکلات زیادی دارند. لوکی به پدرش خیانت می‌کند و سعی می‌کند تا با مکر و حیله به تخت پادشاهی برسد. در بسیاری از صحنه‌ها جنگ‌های خشن و درگیری فیزیکی شدید وجود دارد و اسلحه‌های مختلفی نیز نمایش داده می‌شود، اما به‌علت فانتزی بودن دنیای داستان و وجود جلوه‌های ویژه، خشونت بسیار ترسناکی وجود ندارد. شخصیت‌ها گاهی با پرخاشگری با یکدیگر صحبت می‌کنند و ثور نیز به پدرش بی‌احترامی می‌کند. تماشای این فیلم برای افراد کوچکتر از ۱۴ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای نوجوانان ۱۴ تا ۱۶ سال نیز با همراهی والدین پیشنهاد می‌شود تا در صورت نیاز امکان گفت‌و‌گو داشته باشند.

  چکیده داستان

  965 سال پس از میلاد مسیح، اودن (پادشاه ازگارد) جنگی را علیه غول‌های یوتنهایم و فرمانده‌شان لاوفی آغاز می‌کند. او سعی می‌کند تا از تصرف شدن نُه قلمرو بزرگ دنیا که از زمین آغاز می‌شدند، جلوگیری کند و آتش‌بس برقرار کند. پس از پیروزی بر لاوفی و غول‌ها، اودن و سربازهایش منبع قدرت آن‌ها «تسارکت»، یکی از سنگ‌های قدرت، را با خود به ازگارد آوردند. سال‌های سال بعد، درست زمانی که قرار است ثور به‌جای پدرش بر تخت پادشاهی حکومت کند، غول‌های یوتنهایم با کمک لوکی (برادر ثور) وارد قصر می‌شوند تا تسارکت را پس بگیرند. ثور از این اتفاق خشمگین می‌شود و بی‌توجه به مخالفت اودین به‌همراه دوستانش و لوکی راهی یوتنهایم می‌شود. جنگی بزرگ شکل می‌گیرد و آتش‌بسِ میان دو سرزمین به‌خطر می‌افتد. اودین که کار پسرش را غیرقابل بخشش می‌داند، ابتدا ثور را به‌عنوان موجودی فانی به زمین تبعید می‌کند و سپس چکشش را نیز به‌جایی دور از او می‌فرستد. پس از تبعید، ثور در دیداری ناگهانی با یک اختر فیزیکدان به‌نام جین فاستر آشنا می‌شود. فاستر به او کمک می‌کند تا پس از کشمکش‌های فراوان چکشش را پیدا کند و در حالی به ازگارد برگردد که لوکی به پدرشان خیانت کرده، آینده‌ی ازگارد به‌خطر افتاده است و پرتال‌هایی که به زمین راه داشتند، بسته شده‌اند. ثور به‌موقع به ازگارد می‌رسد و با مبارزه با برادرش لوکی و بیدار کردن پدرش از خواب، آینده‌ی ازگارد را نجات می‌دهد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به‌نظر شما از چه رفتارهایی می‌توان تقلید کرد و از چه رفتارهایی نمی‌شود؟ آیا ابرقهرمان‌ها کامل هستند و تمام رفتارهای آن‌ها درست است؟
  اگر به‌جای ثور بودید چه رفتاری با لوکی می‌کردید؟ آیا برخورد ثور با او درست بود؟
  چه چیزی از تاریخ و افسانه‌های دیگر نقاط جهان به‌خصوص اسکاندیناوی می‌دانید؟ دانستن تاریخ و اسطوره‌های دیگر نقاط جهان چه کمکی به ما می‌کند؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان کنت برانا Kenneth Branagh
  رتبه MMPA PG-۱۳
  مدت زمان ۱۱۵
  کشور سازنده آمریکا
  استادیو Marvel Studios، Paramount Pictures
  بازیگران ناتالی پورتمن، آنتونی هاپکینز، تام هیدلستون
  سال انتشار ۲۰۱۱