راهنمای خانواده‌ی ایده‌آل

(The guide of the perfect family)
thumbnail
۱۷ سال به بالا
۱۵ تا ۱۷ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی سینمایی درباره‌ی پدری سخت‌گیر که می‌خواهد دخترش بهترین شاگرد مدرسه باشد و تلاش دختر برای برآورده کردن خواسته‌های پدر

سال: 2021
  بررس فیلم: پریسا موسوی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  پدر و مادر رز از هم جدا شده‌اند. رز پدر سخت‌گیری دارد که از او توقع دارد عالی باشد. رز که اعتمادبه‌نفسش را از دست داده است، برای کسب نمره‌های خوب، دست به تقلب می‌زند. او برای فراموش کردن مشکلاتی که دارد، مواد و قرص هم استفاده می‌کند. رابطه‌ی رز با نامادری و برادر کوچکش هم خوب نیست. او با این ترس زندگی می‌کند که نتواند توقع‌های پدرش را برآورده کند. او را موقتی از مدرسه اخراج می‌کنند. پدرش به رز اجازه نمی‌دهد مهمانی دوست‌هایش برود. وقتی تنش و درگیری بین او و پدرش بالا می‌گیرد، رز پیش مادرش می‌رود. ولی زندگی با مادرش و مردودی در امتحان‌های پایان‌ترم باعث می‌شود دست به خودکشی بزند.
  پدر رز که سخت‌گیر و پرتوقع است، کم‌کم متوجه می‌شود رفتارش درست نبوده است. او بدون توجه به خواسته‌های رز از او انتظار دارد بهترین نمره‌ها را کسب کند. ولی وقتی با واقعیت مواجه می‌شود، متوجه می‌شود نباید به این فکر کند که بچه‌هایش از همه باهوش‌تر و تواناتر هستند. او در مورد خودش، همسر جدید و پسرش هم همین اشتباه را مرتکب شده است و سعی می‌کند در رفتارش تغییر به وجود بیاورد و از مراقبت بیش از حد دست بردارد. مادر رز هم که به خاطر شرایط کاری‌اش مدام در حال سفر است، وقت بیشتری را با رز می‌گذراند. او و پدر رز طبق حرف‌های روان‌شناس سعی می‌کنند گوشی‌هایشان را کنار بگذارند و برای دخترشان وقت بگذارند و به حرف‌هایش گوش کنند. رز هم عصبی و زودرنج است، اما کم‌کم به‌مرور و با کمک والدینش حالش بهتر می‌شود.
  رز که پایه‌ی یازدهم و 16 ساله است، سؤال‌های امتحانی را می‌خرد و مواد و قرص مصرف می‌کند که مصرف مواد و قرص در فیلم نمایش داده نشده، ولی این موضوع را مدیر مدرسه متوجه می‌شود و قرص‌ها را به پدر رز می‌دهد. در یکی از موقعیت‌ها وقتی رز با مادرش از کافه به خانه برمی‌گردند، مردی همراه مادر رز است. رز از مادرش می‌خواهد شب را با دوستش باشد و فردا برگردد. وقتی رز تنهایی به خانه می‌رود و متوجه می‌شود مردود شده است، مشروب می‌خورد و دست به خودکشی می‌زند که صحنه‌ی خوردن قرص و خودکشی نمایش داده نشده است. ولی وقتی صبح مادرش برمی‌گردد، رز را که افتاده کف حمام، پیدا می‌کند.
  در فیلم گاهی از واژه‌های توهین‌آمیز استفاده شده است؛ مثل عوضی و احمق.
  در فیلم موقعیت‌های ترس و خشونت وجود دارد؛ رابطه‌ی رز و پدرش بر مبنای پنهان‌کاری است. وقتی تقلب‌ها و مواد را از کمد رز پیدا می‌کنند، پدرش سر او داد و بیداد راه می‌اندازد و گوشی‌اش را می‌گیرد. در موقعیتی دیگر که رز و پدرش سوار قایق شده‌اند و دوباره دعوایشان می‌شود، رز به پدرش می‌گوید برگردند خانه، وگرنه داخل آب می‌پرد. پدرش هم به او می‌گوید بپرد توی آب و رز هم خودش را داخل آب سرد رودخانه می‌اندازد. وقتی رز متوجه می‌شود در امتحان‌های پایان سال مردود شده است، قرص‌های مادرش را می‌خورد و دست به خو‌دکشی می‌زند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فیلم سینمایی راهنمای خانواده‌ی ایده‌آل ماجرای خانواده‌ی پرمشغله‌ای را روایت می‌کند که مشکلات درهم‌پیچیده‌ای دارند. پدر خانواده از دخترش انتظار دارد نمره‌های عالی کسب کند. او از همسرش جدا شده و دوباره ازدواج کرده است، و مشکلاتی را با همسر، پسرش و محل کارش دارد. فشارهایی که به دخترش وارد می‌کند و باعث می‌شود او دست به تقلب و مصرف مواد بزند. در این فیلم رابطه‌ی خانوادگی بسیار پررنگ نمایش داده شده است. دختر خانواده می‌خواهد خواسته‌های پدرش را برآورده کند، و دائم استرس دارد. درنهایت پدر خانواده متوجه می‌شود از همه و خصوصاً دخترش انتظارهای بیجایی داشته است. می‌فهمد برای دخترش وقت نگذاشته و به حرف‌هایش گوش نکرده است. و کم‌کم سعی می‌کند در رفتارش تغییر به وجود بیاورد.
  فیلم حاوی صحنه‌های متأثرکننده‌ای است. دعوای لفظی رز و پدرش بارها اتفاق می‌افتد. نامادری رز از شرایط زندگی‌اش راضی نیست و احساس می‌کند تک و تنها مانده است. رز که همچنان نتوانسته نمره‌های قبولی کسب کند، دست به خودکشی می‌زند. فیلم تا زمان نوشتن این بررسی دوبله نشده است. تماشای این فیلم برای نوجوان‌های 17 سال به بالا پیشنهاد می‌شود.

  چکیده داستان

  خانواده‌ای در کِبِک زندگی می‌کنند که مشکلات زیادی دارند. پدر خانواده در محیط کارش درگیری‌های متعددی دارد. او از همسر اولش جدا شده است و همراه دختری به اسم رز (که از همسر اولش دارد)، همسر دوم و پسرشان زندگی می‌کند. پدر توقع زیادی هم از خودش و هم از بقیه دارد . او مدام نمره‌های رز را چک می‌کند و از او می‌خواهد بهترین نمره‌ها را بگیرد. رز هم برای این‌که نمره‌های خوبی بگیرد تقلب می‌کند و گاهی مواد مصرف می‌کند. مدیر مدرسه او را موقتی اخراج می‌کند. همسر دومش هم با این‌که عکس‌های زیادی در اینستاگرام می‌گذارد و ظاهر قضیه را حفظ می‌کند، به مشکلات زیادی در تربیت پسرش و رابطه‌اش با رز و همسرش برخورده است. بعد از این‌که رز با پدرش دعوا می‌کند، پیش مادرش می‌رود. آن‌ها با هم خوش می‌گذرانند، کافه می‌روند و لباس می‌خرند، ولی بعد از این‌که نمره‌های پایان‌ترم رز می‌آید و متوجه می‌شود مردود شده است، رز دست به خودکشی می‌زند. این اتفاق باعث می‌شود رفتار پدرش با او تغییر کند و دست از سخت‌گیری‌های قبل بردارد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  فکر می‌کنید چرا رز تقلب می‌کرد؟
  به نظرتان رابطه‌ی خوب والدین با فرزندان باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟
  آیا با گفت‌و‌گو مشکلات بین آدم‌ها حل می‌شود؟ تابه‌حال برای شما هم پیش آمده که موفق شوید مشکلی را گفت‌وگو حل کنید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Ricardo Trogi
  رتبه MPAA TV-MA
  مدت زمان ۹۶
  کشور سازنده کانادا
  استودیو KO۲۴
  بازیگران امیلی بیر، اوگ سینت لوئیس، لوئیس ماریست
  سال انتشار ۲۰۲۱