مادر

(Umma)
thumbnail
۱۸ سال به بالا

فیلمی سینمایی درباره‌ی زندگی مهاجری کره‌ای، رسیدن خبر مرگ مادرش، و تلاش روح مادر برای تسخیر بدن دخترش همراه با مضامینی چون بخشش

سال: 2022
  بررس فیلم: پریسا موسوی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  کریس دختر نوجوانی است که دلش می‌خواهد استقلال داشته باشد. او با مادرش زندگی می‌کند و به خاطر آلرژی مادرش از وسیله‌های الکترونیکی استفاده نمی‌کنند. همین موضوع باعث می‌شود در شبکه‌های اجتماعی نباشد و دوستی نداشته باشد. همه او را مسخره می‌کنند. رابطه‌ی او و مادرش خوب است، ولی مادرش بیش از حد به او وابسته است. کریس بعد از این‌که متوجه می‌شود مادرش چیزهای زیادی را از او پنهان کرده است، خیلی ناراحت می‌شود. او تصمیم می‌گیرد به دانشگاه برود. ولی با مخالفت مادرش مواجه می‌شود.
  آماندا که مهاجری کره‌ای است و خاطرات تلخی از کودکی و مادرش دارد، گذشته‌اش را انکار می‌کند. او اسم و فامیلی‌اش را عوض کرده است و با دخترش در آمریکا زندگی می‌کند. وقتی دایی آماندا با خاکستر مادر او از راه می‌رسد، حال آماندا بد می‌شود. او از مادرش متنفر است و همین تنفر باعث می‌شود مشکلاتی در زندگی برایش پیش بیاید. مادر آماندا از کودکی او را با وسیله‌های برقی شکنجه می‌داده. آماندا هم فکر می‌کند به وسیله‌های برقی آلرژی دارد. ولی بعد از این‌که آماندا مادرش را می‌بخشد و اعتراف می‌کند که مادرش زندگی سختی داشته و بخشی از رفتارهای او طبیعی بوده، حالش بهتر می‌شود. کم‌کم متوجه می‌شود حساسیت به وسیله‌های الکترونیکی هم توهمی است که ریشه در کودکی‌اش دارد. او با بخشیدن مادرش، به زندگی عادی برمی‌گردد. کریسی هم که دختری وابسته است و به جز مادرش با هیچ کسی رابطه ندارد، تصمیم می‌گیرد مستقل شود، و این وابستگی را تمام کند. به همین خاطر در دانشگاه ثبت‌نام می‌کند.
  آماندا ازدواج نکرده، ولی صاحب یک دختر است و با او زندگی می‌کند. در یکی دو موقعیت شخصیت‌ها مشروب الکلی می‌نوشند.
  گاهی واژه‌ها و عبارت‌های توهین‌آمیز در فیلم به کار می‌رود؛ مثل کله‌شق، بی‌ادب و روانی.
  در این فیلم بخشی از آداب و مناسک کره‌ای‌ها، لباس‌ها و خوراکی‌های مراسم ختم مردگان به نمایش درآمده است.
  این فیلم حاوی تصاویر و صحنه‌های ترسناکی است که ممکن است مخاطب را بترساند. وقتی دایی آماندا از راه می‌رسد چمدانی به او می‌دهد که خاکستر مادرش داخل آن است. آماندا درِ چمدان را که باز می‌کند ماسکی داخل آن است که انگار دارد نفس می‌کشد. روح مادر آماندا در خانه است. او کشوها را باز می‌کند و برگه‌ی ثبت‌نام دانشگاه کریس را خراب می‌کند. در یکی از موقعیت‌ها آماندا می‌بیند یک نفر روی یک جوجه‌ی کوچک پا می‌گذارد. کریس داخل زیرزمینی که خاکستر و عکس مادربزرگش است، زندانی می‌شود. بعد از این‌که آماندا خاکستر مادرش را زیر خاک می‌کند، نیرویی آماندا را داخل قبر می‌اندازد. حلول مادر آماندا در جسم آماندا. روباهی که چهره‌اش تغییر می‌کند و دمش تبدیل به چند دم می‌شود از موقعیت‌های ترسناک فیلم است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فیلم سینمایی مادر ماجرای مهاجری کره‌ای به اسم آماندا و دخترش کریسی است که با هم در مزرعه‌شان زندگی می‌کنند. آماندا که برای همیشه از کره مهاجرت کرده است، رابطه‌ی خوبی با مادرش ندارد. مادرش او را در کودکی شکنجه می‌کرده و به همین خاطر آماندا هم بدون این‌که نشانی از خودش به کسی بدهد، در آمریکا زندگی می‌کند. ولی وقتی دایی آماندا با خاکستر مادرش از راه می‌رسد، همه چیز در زندگی او عوض می‌شود. این فیلم مضامینی چون والدگری صحیح و رابطه با فرزند را پررنگ می‌کند. آماندا دوست ندارد شبیه مادر خودش باشد و می‌خواهد رابطه‌ی دوستانه‌ای با کریسی داشته باشد. کریسی هم با این‌که رابطه‌ی خوبی با مادرش دارد، می‌خواهد از این وابستگی زیاد خودش را رها کند و دوستان تازه پیدا کند. آماندا دنبال راهی می‌گردد تا بتواند اختلافش را با مادرش تمام کند. بالاخره با او صحبت می‌کند و آن‌ها همدیگر را می‌بخشند.
  در فیلم موقعیت‌های ترسناکی وجود دارد که ممکن است کوچک‌ترها را بترساند. مادر آماندا از چمدان و ظرف خاکستر بیرون می‌آید. او برگه‌های ثبت‌نام کریسی را خراب و بدن آماندا را تسخیر می‌کند و می‌خواهد مادر کریسی باشد. بخش زیادی از فیلم تنش و درگیری بین روحی خبیث (مادر آماندا) و آماندا است. در یکی از موقعیت‌ها آماندا مشروب الکلی می‌نوشد. او بدون این‌که ازدواج کرده باشد، صاحب یک دختر شده است. تماشای این فیلم برای نوجوان‌های 18 سال به بالا پیشنهاد می‌شود.

  چکیده داستان

  آماندا مهاجری کره‌ای است که با دخترش کریس در مزرعه‌ای زندگی می‌کنند و به کار پرورش عسل مشغولند و مرغ و خروس دارند. آن‌ها از هیچ وسیله‌ی الکترونیکی‌ای استفاده نمی‌کنند. حتی برق هم ندارند؛ چون آماندا به امواج الکتریکی آلرژی دارد. آماندا وقتی می‌فهمد کریس می‌خواهد به دانشگاه برود، خیلی ناراحت می‌شود. وقتی دایی آماندا از راه می‌رسد و خاکستر مادر فوت‌شده‌ی آماندا و یک‌سری از وسیله‌های مادرش را می‌آورد، خاطرات تلخ کودکی آماندا زنده می‌شود. مادر آماندا او را با وسیله‌های الکترونیکی آزار می‌داده، به همین خاطر آماندا هم مادرش را در کره رها می‌کند و در آمریکا دخترش را بزرگ می‌کند و حتی اسم و فامیلش را عوض می‌کند. با رسیدن خاکستر مادر آماندا، روحی ظاهر می‌شود که می‌خواهد بدن آماندا را تسخیر کند. آماندا می‌ترسد شبیه مادرش بشود، به خاطر همین خاکستر مادر را می‌خواهد دفن کند، ولی مادر آماندا بدن کریس را تسخیر می‌کند. در نهایت آماندا مادرش را می‌بخشد و مراسم ختمی به شیوه‌ی کره‌ای‌ها برای مادرش می‌گیرد. مادرش هم او را رها می‌کند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  فکر می‌کنید وابستگی بیش از حد پدر و مادرها و بچه‌ها به هم چه معایبی دارد؟
  به نظرتان چرا آماندا مادرش را بخشید؟
  آیا از زنبورداری و شیوه‌های درست شدن عسل اطلاعی دارید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Iris K. Shim
  رتبه MPAA PG-۱۳
  مدت زمان ۸۴
  کشور سازنده آمریکا
  استودیو Catchlight Studio، Raimi Productions، Stage ۶ Films، Stalight Media
  بازیگران اودیا راش، درموت مالرونی، ساندرا اوه
  سال انتشار ۲۰۲۲