مرد آهنی ۲

(Iron Man 2 )

thumbnail
۱۷ سال به بالا
۱۵ تا ۱۷ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی ابرقهرمانی در ادامه‌ی مرد آهنی 1 و تلاش مرد آهنی برای شکست دادن رقبای بدجنس و شرورش

سال: 2010
  بررس فیلم: زهرا اسکندریان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ایوان وانکو به‌علت اخراج‌شدن پدرش از کارخانه‌ي استارک و دوران سختی که در کودکی و نوجوانی گذرانده است کینه‌ای قدیمی از تونی استارک و خانواده‌اش دارد. او به‌علت ناامنی‌ها و مشکلاتی که در گذشته داشته است خشمی عمیق نسبت به تونی استارک دارد و تنها به انتقام فکر می‌کند. از سوی دیگر تونی استارک فردی خلاق و با پشتکار زیاد است که نجات بشریت اهمیت بسیاری برایش دارد و دغدغه‌ي اصلی او نجات جهان از جنگ‌ و صلح در میان مردم مختلف است. دوستی استارک با سرهنگ رودی اثری نجات‌بخش در پیروزی در برابر وانکو دارد و تاثیر و اهمیت دوستی را به‌خوبی نشان می‌دهد.
  تونی استارک هربار از اشتباهات خود درس جدیدی می‌گیرد و تلاش می‌کند تا ایرادهای مختلف کارش را برطرف کند و ناامید نشود. او به‌مرور متوجه می‌شود که صداقت و همکاری اهمیت بسیاری در زندگی دارد و با خودخواهی و به‌تنهایی نمی‌تواند از پس تمامی مشکلات بر بیاید. تلاش برای کمک به دیگران و نجات مردم به‌وسیله‌ی قدرتی که در اختیار دارد از اولویت‌های اصلی استارک است. او علاقه‌ی بسیاری به کشورش دارد و تلاش بسیاری برای حفظ صلح و آرامش می‌کند.
  تونی استارک میلیاردر خوش‌گذرانی است که مهمانی‌های بسیاری برگزار می‌کند. او روابطی باز با خانم‌ها دارد و حد و مرزهای بسیاری را رد می‌کند. در نسخه‌ی زبان اصلی این فیلم صحنه‌هایی شامل رقصندگان مختلف با لباس‌های نیمه عریان و یا بوسه وجود دارد. افراد آزادانه از نوشیدنی‌های الکلی استفاده می‌کنند و در برخی صحنه‌ها شخصیت‌ها درحالی‌که مست هستند، نشان داده می‌شوند. مفاهیم بزرگسالانه‌ای همچون زندان رفتن ایوان وانکو و یا تهدیدهای خطرناک و مرگ نیز وجود دارند که ممکن است برای نوجوانان آزاردهنده و یا غم‌انگیز باشد.
  در برخی از صحنه‌ها شخصیت‌های اصلی با یکدیگر با خشونت و پرخاشگری صحبت می‌کنند و عبارات و کلمات توهین‌آمیزی را به‌کار می‌برند. در نسخه‌ي زبان اصلی این فیلم بر تعداد این کلمات و عبارات افزوده می‌شود.
  استارک یاد می‌گیرد که در شرایطی جانش در خطر است نیز نباید خودخواه باشد و دیگران را در بحران تنها بگذارد. او بحران‌ها را به‌خوبی مدیریت می‌کند و با خلاقیت و حل درست مسئله جان خود و دیگران را نیز نجات می‌دهد.
  صحنه‌های بسیاری از خشونت، خون‌ریزی و درگیری‌های شدید وجود دارد که می‌تواند برای نوجوانان آزاردهنده باشد. بیشتر صحنه‌های مربوط به ایوان وانکو خشن هستند و شامل صحنه‌های بسیاری از مرگ، خون‌ریزی، داد و فریاد و تهدید می‌شوند؛ او در صحنه‌ای استارک را به مرگ تهدید می‌کند .در یکی از صحنه‌ها یک انفجار بزرگ رخ می‌دهد که تعداد زیادی در آن زخمی می‌شوند و خشونت به اوج خودش می‌رسد. صحنه‌ی درگیری استارک و سرهنگ رودی نیز منجر به خراب‌شدن خانه‌ی استارک می‌شود. از آن‌جایی که استارک و رقیبش، همر، طراحان اسلحه هستند، اسلحه‌های بسیاری نیز در این فیلم نمایش داده می‌شوند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  مرد آهنی 2 فیلمی اکشن و ابرقهرمانی است. این فیلم بر اساس داستان‌ کتاب‌های مصوری با همین نام و در ادامه‌‌ی فیلم مرد آهنی ساخته شده است. پس از مدتی از اتفاقات فیلم مرد آهنی، سر و کله‌ی ایوان وانکو، فرزند یکی از کارکنان اخراج‌شده‌ی کارخانه‌‌ی اسلحه‌سازی استارک، که قصد انتقام گرفتن از تونی استارک را دارد، پیدا می‌شود و در یک پیست اتومبیل‌رانی با لباسی قدرتمند با مرد آهنی مبارزه می‌کند. او شکست می‌خورد و به‌زندان می‌افتد. جاستین همر، رقیب اصلی استارک، با خرج هزینه‌‌های بسیار وانکو را از زندان فراری می‌دهد و از او می‌خواهد تا برایش سلاح‌هایی مانند مرد آهنی بسازد، اما وانکو از این فرصت سوءاستفاده می‌کند اسلحه‌هایی از راه دور و مخصوص خودش می‌سازد و در شب یک مهمانی مهم به‌سراغ استارک، دوستش سرهنگ رودی و افراد حاضر در مهمانی می‌فرستد. تونی استارک و سرهنگ رودی با وجود تمام کشمکش‌های موجود در رابطه‌شان همچنان دوستی‌ اثربخش و مهمی با یکدیگر دارند و در لحظه‌ی نیاز در کنار هم هستند. تونی استارک اهمیت بسیاری به نجات دیگران به‌خصوص مردم کشورش می‌دهد و تمام تلاشش را می‌کند. او هر بار از اشتباهاتش درس می‌گیرد و سعی می‌کند تا آن‌ها را اصلاح کند. او به‌مرور به اهمیت صداقت و دوستی پی می‌برد و سعی می‌کند خودخواه نباشد. استارک مدیریت خوبی در مواقع بحران دارد و به‌خوبی از شیوه‌های درست حل مسئله استفاده می‌کند. پیام اصلی فیلم این است که فناوری بیشتر باید در راستای منافع بشریت استفاده شود تا منافع شخصی.
  ایوان وانکو خشم و کینه‌ای قدیمی را با خود حمل می‌کند و تنها به انتقام فکر می‌کند. او به‌زندان می‌افتد و در بعضی مواقع تونی استارک را به مرگ تهدید می‌کند. خشونت، درگیری و خون‌ریزی در بسیاری از صحنه‌های این فیلم وجود دارد. در یکی از صحنه‌ها انفجاری مهیب رخ می‌دهد و خشونت به اوج خود می‌رسد. همچنین به دلیل رقابت کارخانه‌ی استارک و همر، اسلحه‌های مختلف بسیاری نیز نمایش داده می‌شوند. در صحنه‌های بسیاری شخصیت‌های اصلی با پرخاشگری با یکدیگر صحبت می‌کنند و کلمات و عبارات توهین‌آمیز استفاده می‌شود. تونی استارک فردی خوش‌گذران است و در برخی صحنه‌ها روابطی آزاد با خانم‌ها دارد. در نسخه‌ی اصلی این فیلم صحنه‌های شامل رقصیدن خانم‌ها با لباس نیمه برهنه و یا بوسیدن نیز وجود دارد. افراد به‌راحتی از نوشیدنی‌های الکی استفاده می‌کنند و نمودهایی از مستی نیز دیده می‌شود. داستان این فیلم در دنیایی بزرگسالانه روایت می‌شود. شخصیت‌های اصلی آن بزرگسال هستند و دغدغه‌ها و رفتارهایی بزرگسالانه دارند که تماشای بسیاری از آن‌ها ممکن است برای کودکان و نوجوانان مناسب نباشد. تماشای این فیلم برای افراد کوچکتر از ۱۵ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای نوجوانان ۱۵ تا ۱۷ سال نیز با همراهی والدین پیشنهاد می‌شود تا در صورت نیاز امکان گفت و گو داشته باشند.

  چکیده داستان

  در ادامه‌ی داستان مرد آهنی، دولت احساس کرده است که وجود لباس مرد آهنی خطری برای جامعه‌ی جهانی است. در همین راستا دولتمردان تلاش دارند تا با برگزاری دادگاه‌های مختلف، لباس مرد آهنی را از تونی استارک بگیرند. او که حالا تبدیل به ستاره‌ی رسانه‌های مختلف شده است، در برابر دولت و از دست دادن لباسش مقاومت می‌کند. در همین برهه ایوان وانکو، فرزند آنتوان وانکو نیروی سابق شرکت استارک که هاوارد استارک پدرش را اخراج کرده است، تصمیم به انتقام گرفتن می‌گیرد. ایوان موفق می‌شود تا با استفاده از عنصری کمتر خطرناک، لباسی با قدرت بسازد و در یک پیست اتومبیل‌رانی با استارک مبارزه کند. تونی استارک موفق به شکست دادن او می‌شود و وانکو به زندان می‌افتد اما پالادیوم، عنصری که در قلب آهنی استارک وجود دارد، آنقدر خطرناک شده است که مرگ او را نزدیک می‌‌کند و آسیب بسیاری به او می‌زند. همزمانی خطر پالادیوم برای استارک، فشار دولت برای گرفتن لباس مرد آهنی و تصمیم وانکو برای انتقام شرایط را برای تونی استارک بسیار سخت می‌کند. در همین زمان توجه جاستین همر، رقیب اصلی استارک، به سمت ایوان وانکو جلب می‌شود و با صرف کردن سرمایه‌ی بسیاری او را از زندان بیرون می‌آورد و از او می‌خواهد تا لباسی مانند مرد آهنی برایش بسازد، اما وانکو سلاح‌های مخصوص خودش را می‌سازد. او سلاح‌هایی مشابه مرد آهنی می‌سازد که توانایی کنترل از راه دور دارند و آن‌ها به جشن مخصوص سرمایه‌داران می‌فرستد. استارک و دوست نزدیکش سرهنگ رودی نیز در این جشن حضور دارند. آن‌ها با وانکو مبارزه می‌کنند و در نهایت موفق به شکست دادن او و نجات شهر می‌شوند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به‌نظر شما وجود ابرقهرمان‌هایی مانند استارک تا چه اندازه می‌توانند برای بشریت مفید باشند؟ آیا اصلا وجود ابرقهرمان‌ها تاثیرگذاری زیادی دارد؟
  به‌نظر شما چه تفاوتی بین مرد آهنی و دیگر ابرقهرمان‌های دنیای مارول وجود دارد؟
  چرا انجام دادن کارها به‌صورت گروهی موفقیت‌آمیزتر از انفرادی انجام دادن آن‌ها است؟ انجام کارهای گروهی چه تاثیری بر روی شخصیت انسان‌ها می‌گذارد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان جان فاورو Jon Favreau
  رتبه MMPA PG-۱۳
  مدت زمان ۱۲۴
  کشور سازنده آمریکا
  استادیو Marvel Studios، Paramount Pictures
  بازیگران رابرت داونی جونیور، گوئیت پالترو، ترنس هاوارد، جف بریجز
  سال انتشار ۲۰۱۰