مرد آهنی

(Iron man )

thumbnail
۱۷ سال به بالا
۱۵ تا ۱۷ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی ابرقهرمانی درباره‌ی مدیر شرکت اسلحه‌سازی با زره‌ای آهنی و تلاش او برای نجات بشریت و مبارزه با شر

سال: 2008
  بررس فیلم: زهرا اسکندریان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  تونی استارک فردی خلاق است و با وجود امکانات کمی که در اسارت دارد تلاش می‌کند تا از اسارت نجات پیدا کند. آن‌چه تونی استارک را از استارت نجات می‌دهد لباس آهنی‌ و قوی‌اش است نیست بلکه ذهن خلاق و مدیریت درست او است که باعث ساخت لباس آهنی می‌شود. او در مسیر اسارت و آزاد شدنش متوجه اهمیت دوستی‌ها و اهمیت به اطرافیانش می‌شود و بیشتر از پیش قدردان آن‌ها است. او دغدغه‌ی بسیاری نسبت به آینده‌ي جهان و بشریت دارد و همه‌ي تلاشش را می‌کند تا جهان را از جنگ‌ها دور نگه دارد و به سمت صلح سوق دهد.
  دکتر و تونی استارک در زمان اسارت با یکدیگر همکاری می‌کنند و در نهایت دکتر فداکاری می‌کند و جان خودش را برای تونی فدا می‌کند. تونی استارک عقیده‌‌ی خود درباره‌ی ساخت سلاح را به چالش می‌کشد و در برابر عقایدش انعطاف‌پذیر است. او پس از اینکه متوجه می‌شود سلاح‌های ساخت شرکتش چه خطر بزرگی برای صلح در جهان ایجاد می‌کنند بدون هیچ درنگی ساخت آن‌ها را متوقف می‌کند و تمام تلاشش را برای ایجاد صلح در بین انسان‌ها به‌کار می‌گیرد. این کار او نشان‌دهنده‌ی اهمیت نوع‌دوستی و مسئولیت‌پذیری است. دوستی تونی استارک و کلنل رودز فارغ از نژاد آن‌ها است و نشان می‌دهد که روابط انسانی باید فارغ از نژاد و جنسیت افراد باشد.
  تونی استارک و دستیارش پپر پاتس کنش و تمایلی عاطفی-جنسی به یکدیگر دارند. همچنین تونی رفتاری عاری از مسئولیت‌پذیری و اهمیت با زنان اطرافش دارد و شخصیتی دمدمی مزاج و خوش‌گذران است. در صحنه‌های از فیلم تونی استارک با نیم‌تنه‌ی عریان دیده می‌شود. در نسخه‌ی اصلی این فیلم بوسه و نشانه‌های از رابطه‌ی جنسی نیز دیده می‌شود. تونی استارک مدیر یک شرکت بزرگ و بیلیونر است که مهمانی‌های بزرگ و پر زرق و برق برگزار می‌کند. در صحنه‌هایی از فیلم نوشیدنی‌های الکلی و سیگار نیز دیده می‌شود. یکی از بزرگترین مسائل موجود در این فیلم مفهوم جنگ و مرگ است. جنگ و گروگان‌گیری در افغانستان (کشوری در همسایگی کشور ما) در حال رخ دادن است و انسان های بسیاری بر اثر جنگ جان خودشان را از دست می‌دهند و می‌میرند. در صحنه‌ای که دکتر بر اثر شکنجه می‌میرد، مرگ او کامل نشان داده می‌شود و غم زیادی را بر جا می‌گذارد.
  در برخی از صحنه‌ها شخصیت‌های اصلی با یکدیگر با خشونت و پرخاشگری صحبت می‌کنند و عبارات و کلمات توهین آمیزی را به‌کار می‌برند. در نسخه‌ي زبان اصلی این فیلم بر تعداد این کلمات و عبارات افزوده می‌شود.
  با وجود اینکه جان تونی استارک در خطر بود، او توانست تا بحران را مدیریت کند و با خلاقیت و استفاده از روش‌های درست حل مسئله جان خودش را نجات دهد.
  صحنه‌های زیادی از خشونت و درگیری در این فیلم وجود دارد که ممکن است برای نوجوانان ترسناک و یا ناراحت‌کننده باشد. صحنه‌های حمله به ماشین تونی استارک و گروگان گرفته شدن او، شکنجه‌ی او در غار، شلیک گلوله در درگیری‌ها، قتل از سوی گروه تروریستی در روستاها و غارت آن‌ها، درگیری تونی و شریکش و… همه صحنه‌هایی هستند که در آن‌ها خشونت، خون‌ریزی، صداهای بلند و فجایع انسانی وجود دارد و ممکن است برای نوجوانان ترسناک باشد. همچنین در این فیلم سلاح‌ها و ابزارهای جنگی مختلفی ساخته و استفاده می‌شوند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  مرد آهنی فیلمی اکشن و ابرقهرمانی است. این فیلم بر اساس داستان‌ کتاب‌های مصوری با همین نام ساخته شده است. تونی استارک، مدیر شرکت اسلحه‌سازی بزرگ، برای معرفی محصول جدید شرکتش به افغانستان می‌رود و او در راه توسط یک گروه تروریستی به نام ده حلقه ربوده می‌شود. او در دوران اسارتش با شخصی به‌نام دکتر آشنا می‌شود و در نهایت پس از کشمکش‌های فراوان برای نجات جانش و با کمک دکتر، موفق می‌شود که به خانه و شرکتش برگردد. دکتر در همکاری با استارک و برای کمک به او از خود گذشتگی بسیاری نشان می‌دهد. تونی استارک دوستان و همکارانی به نام کلنل رودز و پپر پاتس دارد که فارغ از نژاد و جنسیت‌شان با او دوست هستند و به او کمک می‌کنند. پس از برگشت به خانه استارک متوجه خطر زیاد اسلحه‌هایش در جهان می‌شود و سعی می‌کند با تغییر عقایدش مسئولیت اشتباهش را بپذیرد و برای جبران آن تلاش بسیاری می‌کند. مدیریت بحران او در دوران اسارت می‌تواند برای نوجوانان تاثیرگذار باشد. در اصل ذهن خلاق و تلاش تونی او را نجات می‌دهد و نه لباس آهنی‌اش! او دغدغه‌ی زیادی در رابطه با آینده‌ی بشریت دارد و تلاش می‌کند تا صلح را در جهان جاری کند. فیلم مرد آهنی به مخاطبان نشان می‌دهد که مسئولیت‌پذیری در برابر اشتباهات و هم‌نوع‌دوستی چقدر مهم هستند و حفظ آن‌ها از مهم‌ترین موارد روابط انسانی است.
  خشونت، درگیری و خون‌ریزی در بسیاری از صحنه‌های این فیلم وجود دارد. همچنین مفاهیم بزرگسالانه‌ای مانند جنگ و مرگ نیز از هسته‌های مرکزی داستان هستند و در صحنه‌های بسیاری به‌طور کامل نشان‌داده می‌شوند. تونی استارک شخصی خوش‌گذران و ثروتمند است که روابط آزاد و سهل‌انگارانه‌ای با خانم‌ها دارد و مهمانی‌ها و جشن‌های زیاد و پر زرق و برقی را برگزار می‌کند. صحنه‌های کشته شدن مردم بی‌دفاع در جنگ و یا صحنه‌های بمب‌گذاری در افغانستان نشان‌دهنده‌‌‌ی مفاهیم جنگ و مرگ هستند که بارها در این فیلم نشان داده می شوند و به آن‌ها پرداخته می‌‌شود. در صحنه‌های بسیاری شخصیت‌های اصلی با پرخاشگری با یکدیگر صحبت می‌کنند و کلمات و عبارات توهین‌آمیز استفاده می‌شود. داستان این فیلم در دنیایی بزرگ‌سالانه روایت می‌شود. شخصیت‌های اصلی آن بزرگسال هستند و دغدغه‌ها و رفتارهایی بزرگسالانه دارند که تماشای بسیاری از آن‌ها ممکن است برای کودکان و نوجوانان مناسب نباشد. تماشای این فیلم برای افراد کوچکتر از ۱۵ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای نوجوانان ۱۵ تا ۱۷ سال نیز با همراهی والدین پیشنهاد می‌شود تا در صورت نیاز امکان گفت و گو داشته باشند.

  چکیده داستان

  تونی استارک، مالک یکی از بزرگترین شرکت‌های اسلحه‌سازی جهان، به افغانستان سفر می‌کند تا از سلاح موشکی جدید خود رونمایی کند. ماشین او در راه بازگشت به اقامتگاهش مورد حمله قرار می‌گیرد و تونی توسط گروهی به‌نام «ده حلقه» ربوده می‌شود. زمانی که به‌ هوش می‌آید متوجه می‌شود که در کمال تعجب زنده مانده است و سلامتی‌اش را مدیون دکتری است که او را نیز گروگان گرفته‌اند! دکتر با ساخت دستگاهی کمک می‌کند تا ترکش‌ها برای مدت‌کوتاهی از قلب تونی استارک دور بمانند. پس از مدتی تونی استارک و دکتر متوجه می‌شوند که ده حلقه یکی از سلاح‌های شرکت استارک را دزدیده‌ و حالا از تونی می‌خواهند که در ازای زنده ماندنش برای آن‌ها یک سلاح بسازد. تونی و دکتر مواد ساخت سلاح را از آن‌ها می‌گیرند، اما به‌جای ساخت موشک، زره‌ و قلبی آهنی با قدرت‌های فوق‌العاده برای تونی می‌سازند که هم جان او را نجات می‌دهد و باعث می‌شود که از آن‌جا سالم فرار کند. تونی استارک پس از سالم ماندن و فرار از دست گروه ده‌ حلقه به خانه و شرکت خود برمی‌گردد و تصمیم می‌گیرد که دیگر سلاحی نسازد و جان دیگران را به‌ خطر نیندازد. در همین زمان متوجه می‌شود بزرگترین دشمن او شریکش است که قصد دارد با ساخت سلاح‌های قوی‌تر و ادامه‌دار کردن جنگ در جهان روزبه‌روز قدرتمندتر و ثروتمندتر شود. در انتهای فیلم و پس از کشمکش‌های بین تونی استارک و شریکش هر دوی آن‌ها با لباس مرد آهنی با یکدیگر مبارزه می‌کنند و در نهایت تونی استارک پیروز می‌شود.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  اگر شما به‌جای تونی استارک بودید چه تصمیمی می‌گرفتید؟ آیا تعطیل کردن ساخت سلاح و تنهایی جنگیدن با دشمن راه مناسبی بود؟
  چقدر به نیروهای مافوق‌طبیعی اعتقاد دارید؟ به‌نظر شما روزی با پیشرفت علم می‌شود لباسی مانند مرد آهنی ساخت؟
  آیا شخصیت های قهرمان هنوز هم می توانند نقص داشته باشند؟ آیا نقص‌ها و اشتباهات آن‌ها را قهرمان‌تر می‌کند یا کمتر؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG-۱۳
  مدت زمان ۱۲۶
  کشور سازنده ایالات متحده آمریکا
  استادیو Paramount Pictures، Marvel Studios
  بازیگران رابرت داونی جونیور، گوئیت پالترو، ترنس هاوارد
  سال انتشار ۲۰۰۸