مواظب برادر

(Brother’s keeper)

thumbnail
۱۴ سال به بالا
۱۲ تا ۱۴ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی درام درباره‌ی زندگی پسری در مدرسه‌ی شبانه‌روزی، تلاش او برای نجات جان دوست مریضش، همراه با مضامینی چون دوستی و همدلی

سال: 2022
  بررس فیلم: پریسا موسوی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  پسرهای زیادی در مدرسه‌ی شبانه‌روزی زندگی می‌کنند. آن‌ها مجبورند چند نفری در اتاق‌های مشترک بخوابند، با همدیگر به حمام بروند و با هم غذا بخورند. همین قضیه باعث می‌شود گاهی بین آن‌ها تنش و درگیری به وجود بیاید. معلم‌های آن‌ها بدخلق و کم‌تحمل هستند و گاهی آن‌ها را تنبیه بدنی می‌کنند. یوسف که ته وجودش خودش را مقصر حال بد میمو می‌‌داند، و از طرفی دوستی نزدیکی با او دارد، همه‌ی تلاشش را می‌کند بتواند او را به بیمارستان بفرستد. یوسف بارها سراغ معلم‌ها می‌رود و به آن‌ها می‌گوید حال میمو بد است. او عذاب وجدان زیادی را تحمل می‌کند و نگران است حال میمو خوب نشود. یوسف به مادرش هم زنگ می‌زند تا با او درددل کند، ولی به نتیجه‌ای نمی‌رسد و متوجه می‌شود پدرش مریض است و به همین خاطر بار بیشتری روی دوشش اضافه می‌شود.
  یوسف دوست صمیمی میمو است. او ناخواسته باعث شده ضربه‌ای به سر میمو بخورد و حالش بد شود. یوسف تا لحظه‌ی آخر دست از تلاش برنمی‌دارد و سعی می‌کند جان میمو را نجات بدهد و از او مراقبت کند. معلم‌های مدرسه و خصوصاً مدیر که بدخلق است و همه از او می‌ترسند، تمام سرنخ‌ها را دنبال می‌کند تا بفهمد چه اتفاقی برای میمو افتاده است. او بارها با جاهای مختلف تماس می‌گیرد و درخواست کمک می‌کند.
  با این‌که سیگار کشیدن در مدرسه ممنوع است، بچه‌ها یواشکی سیگار می‌کشند، سیگار کشیدن بچه‌ها نشان داده نشده است، ولی بچه‌ها سیگارها را از مردی می‌خرند که در مدرسه خوراکی می‌فروشد. در موقعیتی که حال میمو بد است و به خاطر یخبندان نمی‌توانند او را به بیمارستان برساند و آمبولانس هم تا آن‌جا نمی‌آید، معلم‌ها و مدیر بیرون درمانگاه مدرسه سیگار می‌کشند. مسئول موتورخانه هم در ازای گرفتن پاکت سیگار از بچه‌ها، گاهی به آن‌ها اجازه می‌دهد در موتورخانه حمام کنند.
  در فیلم از واژه‌ها و عبارت‌های توهین‌آمیزی مثلِ دروغگوی حرامزاده، احمق، گم شو، لعنتی، پدرسوخته، بی‌تربیت، آشغال و عوضی استفاده شده است.
  همراه با تماشای این فیلم ممکن است نوجوانان به مطالعه‌ درباره‌ی فرهنگ و سنت‌های کشور ترکیه ترغیب شوند.
  وقتی میمو و دو نفر دیگر در حمام دعوایشان می‌شود، یکی از معلم‌ها می‌آید و مجبورشان می‌کند در هوای سرد زمستان با آب یخ حمام کنند. پسرهای مدرسه گاهی پنهانی سیگار می‌کشند و در یکی از موقعیت‌ها که معلمشان این قضیه را می‌فهمد، آن‌ها را به صف می‌کند و توی گوششان می‌زند. اگر بچه‌های مدرسه موهایشان بلند باشد، مدیر آن‌ها را سر صف و بالای سکو می‌برد و جلوی چشم بقیه وسط سرشان را کچل می‌کند. وقتی حال میمو بد می‌شود، یوسف را مأمور می‌کنند او را به درمانگاه مدرسه ببرد. مسئول درمانگاه پسری است که کمی بزرگ‌تر از یوسف است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فیلم سینمایی «مواظب برادر» ماجرای دو دوست به اسم یوسف و مهمت (میمو) است که در مدرسه‌ای شبانه‌روزی زندگی می‌کنند و درس می‌خوانند. آن‌ها هفته‌ای یک بار حمام می‌روند و قوانین سختگیرانه‌ای در مدرسه‌شان حاکم است. یک شب حال میمو بد می‌شود. یوسف او را به درمانگاه مدرسه می‌برد. ولی حال میمو بهتر نمی‌شود. یوسف تلاش می‌کند به گوش معلم‌ها و مدیر برساند که حال میمو خوب نیست. این فیلم مضامینی چون دوستی و همدلی را پررنگ می‌کند. پسربچه‌های مدرسه مجبورند از فضاهای مشترکی برای خوابیدن، حمام کردن، غذا خوردن و… استفاده کنند، به خاطر همین بین آن‌ها تنش و درگیری به وجود می‌آید، ولی یوسف هوای میمو را دارد و وقتی میمو در حمام مجبور می‌شود با آب سرد حمام کند، خیلی ناراحت می‌شود. ولی همان شب طی حادثه‌ای لوله به سر میمو می‌خورد. یوسف تمام روز ناراحت است و تلاش می‌کند کاری کند حال میمو خوب شود.
  این فیلم حاوی صحنه‌های ناراحت‌کننده‌ای است. بچه‌ها در مدرسه به شکل‌های مختلفی تنبیه می‌شوند. آن‌ها مجبورند با آب سرد حمام کنند، یا کتک بخورند؛ حتی معلم‌ها یک تکه از موهای وسط سرشان را با ماشین می‌زنند و… به خاطر برف دسترسی به بیمارستان و شهر خیلی سخت است. آن‌ها یک درمانگاه دارند که فقط توی آن آسپرین وجود دارد. معلم‌ها گاهی به حرف‌های آن‌ها توجه نمی‌کنند و… تماشای این فیلم برای نوجوان‌های 14 سال به بالا پیشنهاد می‌شود.

  چکیده داستان

  در مدرسه‌ای شبانه‌روزی در ترکیه، قوانین سختگیرانه‌ای اجرا می‌شود. بچه‌ها هفته‌ای یک بار حمام می‌روند، غذای کمی می‌خورند و معلم‌ها آن‌ها را تنبیه بدنی هم می‌کنند. روز حمام، یکی از معلم‌ها میمو و سه نفر دیگر را تنبیه می‌کند که با آب سرد خودشان را بشورند. همان شب حال میمو بد می‌شود و می‌خواهد کنار یوسف بخوابد، ولی یوسف به او اجازه نمی‌دهد و او را توی تخت خودش می‌فرستد. صبح فردا حال میمو بد می‌شود. او را به درمانگاه می‌برند، ولی حالش بهتر نمی‌شود. یوسف تلاش زیادی می‌کند که با وجود برف شدیدی که می‌بارد و راه‌ها بسته است، معلم‌ها میمو را به بیمارستان بفرستند. مدیر که دنبال مقصر حال بد میمو می‌گردد، سرنخ‌های زیادی را دنبال می‌کند و سرآخر متوجه می‌شود شب قبل از این حادثه، میمو و یوسف توی موتورخانه حمام کرده‌اند و لوله‌ای به سر میمو برخورد کرده و حال او بد شده است، و یوسف هم چون می‌ترسیده این قضیه را به کسی بگوید، آن را پنهان کرده است.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما زندگی در مدرسه‌ی شبانه‌روزی چه سختی‌ها و چه خوبی‌هایی دارد؟
  اگر به جای یوسف بودید و آن اتفاق برای دوستتان می‌افتاد، چه کار می‌کردید؟
  فکر می‌کنید چرا معلم‌ها رفتار خوبی با بچه‌ها نداشتند؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان فریت کاراهان Ferit Karahan
  مدت زمان ۸۵
  کشور سازنده ترکیه، رومانی
  استادیو Asteros Film، Flama Booking
  بازیگران صمد ییلدیز، اکین کوچ، ماهر ایپک
  سال انتشار ۲۰۲۲