ویکی و راز او

(Vicky and her mystery)

thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی درام درباره‌ی رابطه‌ی عاطفی دختری با توله‌گرگ و تلاش دختر برای نگه داشتن او، همراه با مضامینی چون دوستی و همدلی

سال: 2021
  بررس فیلم: پریسا موسوی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ویکی دختر هشت ساله‌ای است که مادرش را از دست داده است. او با پدرش حرف نمی‌زند و مدام در حال گوش دادن به موسیقی است. حضور راز در زندگی ویکی باعث می‌شود حال و هوایش بهتر شود. پدر ویکی قبول می‌کند که راز با آن‌ها زندگی کند. ویکی رابطه‌ی دوستی عمیقی با راز برقرار می‌کند. او که زودتر از بقیه متوجه می‌شود راز گرگ است، این موضوع را از پدرش پنهان می‌کند. ولی طولی نمی‌کشد بقیه متوجه می‌شوند. ویکی دوباره باید کسی را که دوست دارد از دست بدهد و به خاطر همین دوباره حالش بد می‌شود. بعد از این‌که راز از منطقه‌ی حافظت‌شده فرار می‌کند و به دیدن ویکی می‌آید، تیر می‌خورد. خاطره‌ی از دست مادر ویکی در ذهن او زنده می‌شود. این بار پدر ویکی همه‌ی تلاشش را می‌کند ویکی را ناامید نکند. ویکی در نهایت می‌پذیرد که راز باید با گله‌ی خودش زندگی کند.
  ویکی که به خاطر مرگ مادرش حال و روز خوبی ندارد، با پدرش حرف نمی‌زند. ولی حضور راز در زندگی آن‌ها حال او را بهتر می‌کند و رابطه‌اش با پدرش خوب می‌شود. او با همه‌ی وجود حیوان دست‌آموزش را دوست دارد و از او مراقبت می‌کند. رفتن راز از زندگی‌شان باعث می‌شود حال ویکی دوباره بد شود. ولی کم‌کم ویکی می‌پذیرد که راز حیوان خانگی نیست و برای خودش بهتر است با گله زندگی کند. بعد از این‌که پدرش راز را جراحی می‌کند، ویکی دوباره با پدرش آشتی می‌کند و موافقت می‌کند راز را پیش خانواده‌اش بفرستند. پدر ویکی هم که به خاطر مرگ همسرش و حال بد ویکی خسته و ناراحت است، به ویکی کمک می‌کند این مرحله از زندگی را پشت سر بگذارد و همه جوره از او حمایت می‌کند. دایی تی‌یری که خیلی شوخ‌طبع است، همیشه همراه آن‌هاست و بهشان کمک می‌کند تنها نباشند.
  در فیلم گاهی نوشیدن مشروبات الکلی‌ نمایش داده شده است.
  در فیلم واژه‌ها و عبارت‌های توهین‌آمیزی مثل عوضی و گور بابای بقیه به کار رفته است.
  تماشای این فیلم می‌تواند مخاطب را با زندگی گرگ‌ها آشنا ‌کند. نحوه‌ی نگهداری از حیوان خانگی هم در فیلم نشان داده شده است.
  زندگی روستایی، گله‌داری و خطرهایی که گله‌ها را تهدید می‌کند در این فیلم نمایش داده شده است.
  ب آغاز فیلم مردهایی را می‌بینیم که به روی گرگ‌ها اسلحه می‌کشند و مادر چند تا توله‌گرگ را می‌کشند. ویکی که رابطه‌ی عاطفیِ عمیقی با راز برقرار کرده است، تمام مدت می‌ترسد راز را از او جدا کنند. وقتی بقیه متوجه می‌شوند راز گرگ است، می‌آیند و او را داخل قفس می‌اندازند و به منطقه‌ی حفاظت‌شده می‌فرستند. ویکی کابوس می‌بیند. بعد از برگشتن راز، یکی از شکارچی‌ها به راز شلیک می‌کند. و بدن خونی راز در فیلم دیده می‌شود. ویکی که نمی‌خواهد راز بیشتر تیر بخورد، خودش را سمت او پرتاب می‌کند. صحنه‌هایی از جراحی راز در فیلم دیده می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فیلم ویکی و راز او که عنوان آن در زبان اصلی راز است، بر مبنای داستانی واقعی ساخته شده است. ویکی دختر هشت ساله‌ای است که بعد از مرگ مادرش همراه پدرش به منطقه‌ای روستایی می‌روند. پیرمردی به ویکی توله‌سگی به اسم راز می‌دهد . حضور راز حال ویکی را بهتر می‌کند، ولی کم‌کم مشخص می‌شود راز سگ نیست، بلکه گرگ است. این فیلم مضامینی چون دوستی و رابطه‌ی بین انسان و حیوان را پررنگ می‌کند. توجه به محیط‌زیست از موضوع‌های مهمی است که فیلم به آن پرداخته است. با این‌که گله‌دارها مخالف حضور گرگ‌ها هستند، ولی دنبال راهی می‌گردند که بدون کشتن گرگ‌ها بتوانند راهی برای زندگی کنار آن‌ها پیدا کنند. پدر ویکی هم که از رابطه‌ی عمیق بین ویکی و راز باخبر است، تمام تلاشش را می‌کند رابطه‌ی آن دو تا حفظ کند.
  فیلم حاوی صحنه‌های ناراحت‌کننده‌ای است که ممکن است برای کوچکترها آزاردهنده باشد. صحنه‌هایی از شلیک به گرگ‌ها دیده می‌شود. در یکی از موقعیت‌ها به زور راز را از ویکی جدا می‌کنند و به منطقه‌ی حفاظت‌شده می‌فرستند. ویکی مادرش را از دست داده و اصلاً آمادگی ندارد حیوان دست‌آموزش را از او جدا کنند. در یکی از موقعیت‌ها یک شکارچی به راز شلیک می‌کند و ویکی این صحنه را می‌بیند. به ندرت الفاظ توهین‌آمیز یا نوشیدن مشروبات الکلی دیده می‌شود. تماشای این فیلم برای کودکان زیر 8 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 8 تا 10 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم در صورت نیاز بتوانند با هم گفت‌و‌گو کنند.

  چکیده داستان

  ویکتوریا بعد از مرگ مادرش همراه پدرش به منطقه‌ای روستایی می‌روند. ویکی پدرش را مقصر مرگ مادرش می‌داند؛ چون پدرش با این‌که جراح است، از ترس این‌که نتواند از پس جراحی او بربیاید، مادر ویکی را جراحی نکرده است و مادر ویکی از دنیا رفته است. یک روز آن‌ها گم می‌شوند و پیرمردی به ویکی توله‌سگی به اسم راز می‌دهد. راز باعث می‌شود حال ویکی بهتر شود. ولی زمان که می‌گذرد، آن‌ها متوجه می‌شوند راز در واقع گرگ است. گله‌دارهای اطراف همیشه گرگ‌ها را شکار می‌کنند، چون گرگ‌ها به گله‌های آن‌ها حمله می‌کنند. وقتی بقیه متوجه می‌شوند راز گرگ است، او را به منطقه‌ی حفاظت‌شده می‌برند، ولی راز فرار می‌کند و پیش ویکی برمی‌گردد. درنهایت یکی از گله‌دارها به راز شلیک می‌کند و بابای ویکی راز را جراحی می‌کند و بعد از این‌که حالش خوب می‌شود، او را پیش گله‌ی خودش می‌فرستند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظرتان چقدر باید در برابر حیوان‌های خانگی مسئولیت‌پذیر بود؟ آیا شما هم تجربه‌ی مراقبت از حیوان خانگی را داشته‌اید؟
  اگر در طبیعت بچه‌ی گرگ، آهو یا حیوانی را که اهلی نیست پیدا کنید، چه کار می‌کنید؟
  فکر می‌کنید چرا جراح‌ها خانواده‌ی درجه یک خودشان را جراحی نمی‌کنند؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان دنیس ایمبرت Denis Imbert
  رتبه MMPA TV-PG
  مدت زمان ۸۳
  کشور سازنده فرانسه
  استادیو Radar Films، Solar Entertainment، Gaumont، Auvergne Rhone-Alpes Cinema، OCS، Cine+، Centre national du cinema et de I’image animee (CNC)، Conseil Departmental Du Cantal، Entourage Pictures، Region Auvergne-Rhone-Alpes، Angoa-Agicoa
  بازیگران ونسان الباز، شانا کِیل، ماری جیلاین
  سال انتشار ۲۰۲۱