گروه صفر

(Troop Zero)
thumbnail
۱۱ سال به بالا
۹ تا ۱۱ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی درام درباره‌ی دختربچه‌ای تنها، رؤیای او برای ارتباط با آدم‌فضایی‌ها و تلاش او و دوستانش برای تحقق این رؤیا

سال: 2019
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  کریسمس دختربچه‌‌ای واقعی است که مثل باقی بچه‌ها خیال‌پرداز و بازیگوش است. او مادرش را از دست داده و دوست دارد همکار پدرش همیشه با آن‌ها زندگی کند. کریسمس و دوستانش به خاطر اینکه سر و وضع نامرتب و خانواده‌های از هم ‌پاشیده‌ای دارند، مورد بدرفتاری و برخوردهای تحقیرآمیز اطرافیان قرار می‌گیرند و احساسات ناخوشایندی را تجربه می‌کنند. او در حین آماده‌شدن برای مسابقه دوستان خوبی پیدا می‌کند که بابت داشتن آن‌ها احساس خوبی دارد.
  کریسمس دختربچه‌ای با روحیه، مصمم و امیدوار است و همه‌ی تلاش‌اش را برای رسیدن به هدفش می‌کند. او نسبت به خودش احساس خوبی دارد و مراقب است رفتارهای منفی دیگران عصبانی‌اش نکند و مانع موفقیتش نشود. رفتار او با دیگران جسورانه و همراه با احترام است. کریسمس با دوستانش مهربان و خوش‌رفتار است. او و دوستانش در کنار هم رشد می‌کنند و موفق می‌شوند برای شرکت در مسابقه نمایشی دیدنی آماده کنند. آن‌ها با وجود اینکه در مسابقه برنده نمی‌شوند، از فرستادن صدایشان به فضا ناامید نمی‌شوند و این کار را به روش خودشان انجام می‌دهند. پدر کریسمس و ریلین بزرگسالانی حمایتگرند که با کریسمس و دوستانش محترمانه و همراه با توجه رفتار می‌کنند. ریلین همه‌ی تلاش‌اش را می‌کند تا بچه‌ها در مسابقه شرکت کنند. همه‌ی شخصیت‌های اصلی این فیلم افرادی معمولی و واقعی‌اند که می‌توانند برای یکدیگر قهرمان باشند و به هم امید و انگیزه ببخشند.
  بزرگ‌ترها در طول فیلم مشروب می‌نوشند. کریسمس چند بار درِ بطری آبجو را برای پدرش باز می‌کند. مادر گروه پیشاهنگی در چند صحنه سیگار می‌کشد. او ماجرای خیانت شوهرش را برای پدر کریسمس تعریف می‌کند.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیز و نامناسبی استفاده شده که بخشی از آن‌ها در نسخه‌ی دوبله اضافه شده‌اند: لعنتی، چه مرگته،‌ بی‌عرضه، به حسابشون می‌رسم، نفرت‌انگیز، آشغال، چه کوفتیه، گندش بزنن، چندشم می‌شه، تلنگش در رفت، می‌زنم شل و پلت می‌کنم، بازنده، خیلی چاقی، بی‌تربیت، زرشک، دختر پسرنما، خفه شو، خاک عالم به سرم، بدبخت افسرده، احمق، زن شیطانی، پوزتون رو می‌زنم، نفله، مار بوگندو، عقب‌مونده‌ها، یه چشمی. مدیر مدرسه بارها به دختران جملاتی کلیشه‌ای درباره‌ی دختر بودن می‌گوید: شما دخترین باید ملیح باشین، بزرگ‌ترین آرزوی هر دختری اینه که شوهر کنه، شما اصلا بلد نیستین دخترونه رفتار کنین، مثل یه خانوم رفتار کنین در چند موقعیت صدای باد معده شنیده می‌شود. روز مسابقه وقتی کریسمس شلوارش را خیس می‌کند، دوستانش هم در حمایت از او همین کار را می‌کنند.
  داستان در منطقه‌ای روستایی در آمریکا و در دهه‌ی هفتاد میلادی اتفاق می‌افتد و بخش‌هایی از سبک زندگی و فرهنگ مردم به نمایش درمی‌آید.
  کریسمس مادر ندارد و دلش برای او تنگ شده است. او مورد قلدری و رفتارهای تحقیرآمیز بچه‌های مدرسه قرار می‌گیرد. یک بار بچه‌ها موهایش را با قیچی می‌برند و او را در کمدی زندانی می‌کنند. یک بار هم کریسمس و دوستانش با بقیه دعوا می‌کنند و وسایل آشپزی را به سمت هم پرت می‌کنند. مدیر مدرسه و والدین بقیه‌ی بچه‌ها با کریسمس و دوستانش رفتار تحقیرآمیزی دارند. کریسمس و دوستانش یک شب در جنگل می‌مانند. کریسمس شب‌ادراری دارد و وقتی مضطرب می‌شود شلوارش را خیس می‌کند. او در روز مسابقه و در حضور جمع شلوارش را خیس می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فیلم سینمایی گروه صفر که در نسخه‌های دوبله سرباز صفر نام گرفته، با اقتباس از نمایشنامه‌ای به نام «کریسمس و جوبیلی، بارش شهابی را ببینید» نوشته‌ی لوسی الیبار ساخته شده و داستان آن مربوط به اواخر دهه‌ی هفتاد میلادی است. در این فیلم دختربچه‌ای به نام کریسمس که با پدرش در روستایی در آمریکا زندگی می‌کند، به خاطر ظاهر و رفتارهای متفاوت با دیگر بچه‌ها، از جانب بزرگ‌ترها و بچه‌ها مورد تحقیر و تمسخر و آزار قرار می‌گیرد و کسی حاضر نیست با او دوست شود. او عاشق فضاست و طبق گفته‌های مادر مرحومش باور دارد که موجودات فضایی وجود دارند. کریسمس در جریان برگزاری مسابقه‌ای که به فضا مربوط می‌شود، دوستانی پیدا می‌کند که همه مثل خودش از سمت دیگران طرد شده‌اند. آن‌ها با همراهی و تلاش زنی که حاضر می‌شود مربی‌شان باشد موفق می‌شوند پس از تجربه‌ی چالش‌های مختلف، ارتباط بهتری با یکدیگر برقرار کنند و برای مسابقه با هم همکاری کنند. فیلم نشان می‌دهد مردم چقدر نسبت به افرادی که از نظر جامعه ناهنجار محسوب می‌شوند، بدرفتارند و این افراد باید انرژی مضاعفی صرف کنند تا به اهداف و آرزوهایشان برسند.
  رفتار و برخورد بچه‌ها با کریسمس و دوستانش تحقیرآمیز است. یک بار بچه‌های مدرسه موهای کریسمس را قیچی می‌کنند و او را در کمدی زندانی می‌کنند. آن‌ها از کلمات و عبارات توهین‌آمیز متعددی برای تمسخر کریسمس و بقیه استفاده می‌کنند. یکی از بچه‌های گروه در چند موقعیت باد معده‌اش را خالی می‌کند. کریسمس در روز مسابقه شلوارش را خیس می‌کند و دوستانش هم برای همدردی با او همین کار را می‌کنند. همچنین، بزرگ‌ترها در طول فیلم مشروب می‌نوشند و مربی گروه کریسمس سیگار می‌کشد. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۹ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۹ تا ۱۱ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  کریسمس دختربچه‌ای خیال‌پرداز است که با پدرش در منطقه‌ای روستایی در آمریکا زندگی می‌کند. او باور دارد موجودات فضایی وجود دارند و آرزو دارد با آن‌ها ارتباط برقرار کند. روزی کریسمس متوجه می‌شود قرار است مسابقه‌ای برگزار شود که برندگان آن می‌توانند صدای ضبط‌شده‌شان را از طریق ناسا به فضا بفرستند. کریسمس هم می‌خواهد در این مسابقه شرکت کند ولی مدیر مدرسه که از سر و ظاهر کریسمس خو‌ش‌اش نمی‌آید و رفتارهای او را به اندازه‌ی کافی دخترانه نمی‌داند، سعی می‌کند او را منصرف کند. کریسمس ناامید نمی‌شود و گروهی از بچه‌ها را که هر کدام به دلیلی طرد شده‌اند جمع می‌کند تا برای شرکت در مسابقه آماده شوند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظرتان چرا بقیه با کریسمس و اعضای گروه صفر بدرفتاری می‌کردند؟ کریسمس و بقیه چه احساسی نسبت به خودشان داشتند؟
  چه ویژگی‌ای در کریسمس برایتان جالب بود؟ اگر او را می‌دیدید دلتان می‌خواست با او دوست شوید؟ تا‌به‌حال دوستی داشته‌اید که شبیه بچه‌های گروه صفر باشد؟
  در پایان فیلم چه احساسی داشتید؟ دوست داشتید فیلم چطور تمام شود؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Bert Bertie
  رتبه MPAA PG
  مدت زمان ۹۴
  کشور سازنده ایالات متحده آمریکا
  استودیو Big Indie Pictures، Escape Artists، Juvee Productions
  بازیگران جیم گافیگان، مکنا گریس، ویولا دیویس
  سال انتشار ۲۰۱۹