انتقام‌جویان

(The Avengers)

thumbnail
۱۷ سال به بالا
۱۵ تا ۱۷ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی ابرقهرمانی درباره‌ی گروهی از ابرقهرمان‌ها و مبارزه‌ی آن‌ها با ارتش بیگانگان برای مبارزه با شر همراه با خشونت و درگیری

سال: 2012
  بررس فیلم: زهرا اسکندریان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  دنیای داستانی فیلم در جهان کودکان و نوجوانان سیر نمی‌کند اما شخصیت‌های آن ابرقهرمان‌های همیشه پیروز و قدرتمندی هستند که تلاش می‌کنند تا موجودات فضایی را شکست دهند. نوجوانان ممکن است با دنیای تخیلی فیلم ارتباط بسیاری برقرار کنند و حتی سعی داشته باشند تا رفتار برخی از ابرقهرمان‌ها را تقلید کنند.
  هسته‌ی مرکزی داستان بر اساس انجام کار تیمی شکل گرفته است و شرط پیروزی انتقام‌جویان بر دشمن‌شان انجام کار به‌صورت گروهی و فارغ از نژاد و جنسیت است. کاپیتان آمریکا شخصیتی اخلاق‌مدار و مسئولیت‌پذیر است و تلاش می‌کند تا گروه را رهبری کند و اعضای گروه را با یکدیگر متحد کند. ابرقهرمانان ضعف‌های منحصر به فرد خود را دارند و همیشه موفق نیستند، اما تمام تلاش‌شان را در راستای رسیدن به‌هدف می‌کنند و در زمان نیاز همکاری و از خودگذشتگی مورد نیاز را دارند. هر کدام از آن‌ها نیز ویژگی‌های مثبت مخصوص به خود را دارد برای مثال: بروس بنر برای نجات جان دیگران می‌پذیرد که دوباره به هالک تبدیل شود و ناتاشا رومانوف و کلینت بارتون هر کدام گذشته‌ی چندان خوبی ندارند، اما تلاش می‌کنند تا با عملکرد درست، گذشته را جبران کنند.
  انتقام‌جویان تلاش می‌کنند تا جان انسان‌ها و بشریت را نجات دهند. انسان‌ها با تهدید جانی و آسیب جسمی روبه‌رو هستند و جنگ میان دشمن و انتقام‌جویان خرابی‌های بسیاری را به‌بار می‌آورد. جنگ، تهدید و آسیب‌های پس از دسته مواردی هستند که می‌توانند برای نوجوانان سنگین و نگران‌کننده باشند، اما در پایان فیلم با پیروزی قهرمانان روبه‌رو می‌شوند. بروس بنر زمانی که به هالک تبدیل می‌شود معمولاً نیمه‌برهنه است. در برخی صحنه‌ها از نوشیدنی‌های الکلی اسم‌ برده می‌شود و یا نوشیده می‌شوند.
  در صحنه‌های مختلف شخصیت‌ها با پرخاشگری و عصبانیت با یکدیگر صحبت می‌کنند و از عباراتی مانند «لعنتی» و «به‌جهنم» استفاده می‌شود. در نسخه‌ی زبان اصلی فیلم از کلمات و عبارات نامناسب بیشتری استفاده می‌شود.
  ابرقهرمان‌ها با انجام کار به‌صورت گروهی، درک درست زمان و استفاده از روش‌های درست حل مسئله پیروز می‌شوند و موفق می‌شوند تا جان مردم را نجات دهند. آن‌ها در ابتدا برای انجام کارها به‌صورت گروهی به مشکلات زیادی برمی‌خورند، اما به‌مرور یاد می‌گیرند تا مهارت‌های فردی‌شان را در کنار مهارت‌های کار گروهی قرار دهند و از طریق آن بحران را مدیریت کنند.
  جان مردم در زمین به‌خطر می‌افتد و صحنه‌های خشن و ترسناک متعددی در فیلم وجود دارد. اکثر صحنه‌ها از درگیری‌های مختلف تشکیل شده‌اند و انتقام‌جویان و دشمنان در برابر یکدیگر خشونت بالایی دارند. غولی بزرگ مردم را به اطراف پرت می‌کند، ساختمان‌ها بر اثر انفجار و درگیری تخریب می‌شوند، از سلاح‌های مختلف و ترسناک استفاده می‌شود، با تیر و کمان به‌صورت و بدن دشمنان تیراندازی می‌شود و برخی افراد بر اثر درگیری زخمی شده و خونریزی دارند. غول‌های ارتشی که به زمین حمله می‌کند ظاهری عجیب غریب و ترسناک دارند. در یکی از صحنه‌ها یکی از دوستان انتقام‌جویان کشته می‌شود و مرگ او دیگران را بهت‌زده و غمگین می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  انتقام‌جویان فیلمی اکشن و ابرقهرمانی است. این فیلم بر اساس داستان‌ کتاب‌های مصوری با همین نام ساخته شده است. نیک‌ فیوری، رئیس سازمان امنیتی شیلد، پس از فعال شدن سنگ تسارکت و تهدید شدن جان مردم در زمین، تصمیم می‌‌گیرد تا گروهی از ابرقهرمان‌ها تشکیل دهد. او مرد آهنی، بیوه‌ی سیاه، کاپیتان آمریکا، هالک، کلینت بارتون و ثور را کنار یکدیگر جمع می‌کند و گروه انتقام‌جویان را تشکیل می‌دهد. پس از آن، گروه انتقام‌جویان وارد مبارزه‌ای پر چالش با لوکی و ارتشی از بیگانگان می‌شوند. شخصیت‌های ابرقهرمان و همیشه پیروزِ فیلم ممکن است نوجوانان را تحت‌تأثیر قرار دهد و آن‌ها علاقه‌مند باشند که برخی از رفتارهای انتقام‌جویان را تقلید کنند. انتقام‌جویان کارها را به‌صورت گروهی انجام می‌دهند و کار گروهی شرط پیروزی آن‌ها است. با این وجود هرکدام از آن‌ها ضعف‌ها و یا ویژگی‌های مربوط به‌خود را دارند و با مدیریت آن در کنار کار گروهی و حل درست مسائل موفق می‌شوند لوکی را شکست دهند. آن‌ها فارغ از نژاد، جنسیت و یا حتی گذشته‌شان تنها به هدف اصلی و نجات مردم فکر می‌کنند. پیام اصلی این فیلم تأکید بر اثربخشی انجام کارها به‌صورت گروهی و اهمیت بسیار صلح میان مردم است.
  در صحنه‌های بسیاری نمودهایی از خشونت دیده می‌شود. غول‌های ترسناک با ظاهر عجیب‌غریب با انتقام‌جویان و مردم درگیر می‌شوند و در مواقع درگیری خونریزی، داد و فریاد و زخمی شدن وجود دارد و یکی از دوستان نزدیک انتقام‌جویان کشته می‌شود. برخی مواقع شخصیت‌ها با پرخاشگری با یکدیگر صحبت می‌کنند و گاهی نوشیدنی‌های الکی نوشیده می‌شوند. باید توجه داشت که با توجه به میزان تأثیرپذیری نوجوانان، ابرقهرمانان ممکن است بر روی آن‌ها تأثیراتی بگذارند و یا آن‌ها را علاقه‌مند به استفاده از خشونت کنند. داستان این فیلم در دنیایی بزرگسالانه روایت می‌شود. شخصیت‌های اصلی آن بزرگسال هستند و دغدغه‌ها و رفتارهایی بزرگسالانه دارند که تماشای بسیاری از آن‌ها ممکن است برای کودکان و نوجوانان مناسب نباشد. تماشای این فیلم برای افراد کوچک‌تر از ۱۵ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای نوجوانان ۱۵ تا ۱۷ سال نیز با همراهی والدین پیشنهاد می‌شود تا در صورت نیاز امکان گفتگو داشته باشند.

  چکیده داستان

  سال‌های سال است که تسارکت، یکی از شش سنگ قدرت، در زمین و تحت کنترل سازمان شیلد (S.H.I.E.L.D) قرار دارد. پس از مدتی و ناگهان این سنگ فعال می‌شود و پرتالی خاص را باز می‌کند. از طرفی دیگر لوکی که همچنان در تلاش برای به‌دست آوردن تاج و تخت ازگارد است با دشمنان هم‌دست می‌شود. او به زمین برمی‌گردد تا با به‌دست آوردن قدرت تسارکت به ارتشی بزرگ دست پیدا کند و زمین را از بین ببرد. او تلاش دارد تا این پرتال خاص را به‌طور ثابت باز نگه دارد تا شرایط را برای ورود ارتشی از بیگانگان و تسخیر و نابودی زمین فراهم کند. نیک فیوری، رئیس سازمان شیلد از این اقدام لوکی با خبر می‌شود و تلاش می‌کند تا گروهی از ابرقهرمانان در سراسر جهان را گرد هم بیاورد و آن‌ها را برای مبارزه متحد کند. فیوری گروهی از انتقام‌جویان شامل تونی استارک (مرد آهنی)، بروس بنر (هالک)، ناتاشا رومانوف (بیوه‌ی سیاه)، کلینت بارتون (شاهین چشم)، استیو راجرز (کاپیتان آمریکا) و ثور را تشکیل می‌دهد و آن‌ها مبارزه علیه لوکی را آغاز می‌کنند. انتقام‌جویان در مسیر این مبارزه با مشکلات و اختلافات بسیاری روبه‌رو می‌شوند، اما در نهایت موفق می‌شوند و لوکی پیش از باز کردن پرتال برای دشمنان، شکست می‌خورد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  دوست داشتید به‌جای کدام یک از شخصیت‌های فیلم باشید؟ چرا؟
  چه تجربه‌هایی از انجام کار گروهی دارید؟ انجام کار گروهی را تا چه‌اندازه‌ای اثربخش می‌دانید؟
  به نظر شما انتقام‌جویان می‌توانند الگو باشند؟ آیا برخی از آن‌ها «لایق‌تر» از دیگران هستند؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان جاس ویدن Joss Whedon
  رتبه MMPA PG-۱۳
  مدت زمان ۱۴۳
  کشور سازنده اتریش
  استادیو Marvel Studios، Paramount Pictures
  بازیگران رابرت داونی جونیور، کریس اونس، اسکارلت یوهانسون
  سال انتشار ۲۰۱۲