فیلم شکلک

(The Emoji Movie)

thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی شکلکی که تصور می‌کند نقص فنی دارد، تلاش او برای پیدا کردن خودش و در نهایت، شناخت و پذیرش خود

سال: 2017
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ورود به فضای گوشی موبایل و دیدن اتفاقاتی که درونش می‌افتد، برای کودکان امروزی معنادار و قابل ارتباط است. رابطه‌ی جین با والدینش و نگرانی از اینکه مایه‌ی شرمساری آن‌هاست، برای کودکان همذات‌پندارانه است؛ همچنین دوستی با زندان‌شکن و بزن‌قدش.
  جین صادق و مصمم است. او با کمک دوستانش سعی می‌کند خودش را بشناسد و چیزی که هست را بپذیرد. او برای شناختن خودش دست از تلاش برنمی‌دارد و ناامید نمی‌شود. زندان‌شکن دختری جسور و هدفمند و حمایتگر است. او در عین این‌که برای خودش زندگی مستقلی دارد، وقتی نیاز جین را می‌بیند به او کمک می‌کند و دوستی‌اش را به او نشان می‌دهد؛ هرچند این دوستی رنگ عاشقانه به خود می‌گیرد و از دوستی‌های کودکانه فاصله می‌گیرد. بزن قدش هم در صحنه‌ای نشان می‌دهد که دوستی برایش مهم‌تر از رسیدن سریع‌تر به خواسته‌ی خودش است. والدین جین به رفتارهایشان فکر می‌کنند و وقتی متوجه اشتباه‌شان می‌شوند، سعی می‌کنند آن را جبران کنند و از پسرشان حمایت کنند.
  مادر و پدر جین عشق‌شان را به هم نشان می‌دهند و هم را می‌بوسند. ارتباط بین جین و زندان‌شکن هم به تدریج عاشقانه می‌شود. به ارتباط عاشقانه بین یک پسر نوجوان و دختر همکلاسی‌اش اشاره می‌شود. در یک مهمانی مشروب می‌نوشند. شکلک آبجو هم دیده می‌شود.
  در نسخه‌ی اصلی از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی مثل احمق، بازنده، خفه شو، کله پوک، روانی و... زیاد استفاده می‌شود. با توجه به وجود شکلک پی پی، از کلمات و عبارات مربوط به توالت هم زیاد استفاده می‌شود: شماره ۲، گُه، اسهال. مادر جین به همسرش می‌گوید که در اشتیاق نسبت به او غرق شده.
  فیلم به انواع برنامه‌ها، شکلک‌ها، نرم‌افزارها و سایر موضوعات مربوط به فضای مجازی و گوشی‌های هوشمند می‌پردازد.
  فیلم دارای صحنه‌های خشن و ترسناکی است: جدایی جین از والدینش و آغاز سفری پرمخاطره، تهدید شخصیت‌ها به حذف شدن، ظاهر و رفتارهای ترسناک بات‌ها، قرار گرفتن مداوم شخصیت‌ها در موقعیت‌های خطرناک، تعقیب و گریز فراوان، فضای ترسناک و تاریک سطل آشغال و انتظار برنامه‌ها برای مردن همیشگی، رفتارهای تهدیدآمیز شکلک لبخند، ناپدید شدن همه‌ی شکلک‌ها در پایان داستان (که البته بعد از چند ثانیه دوباره برمی‌گردند) و...

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم یک انیمیشن کامپیوتری سه‌بعدی است که ماجراهای یک شکلک (ایموجی) را در شهر ایموجی‌ها در گوشی موبایل یک پسر نوجوان به تصویر می‌کشد. جین یک شکلک بی‌خیال است، ولی نمی‌تواند همیشه حالت بی‌خیال را از خود نشان بدهد و لحظه‌ای که قرار است در صفحه‌ی موبایل پسری نوجوان ظاهر شود، دچار آشفتگی می‌شود و از عهده‌ی کاری که باید انجام دهد برنمی‌آید. والدین او از این بابت نگران‌اند و مسئول بخش ایموجی‌ها تصمیم می‌گیرد او را از دنیای شکلک‌ها حذف کند. ولی جین فکر می‌کند نقص فنی دارد و باید درست شود. بنابراین راهی سفری ماجراجویانه در گوشی موبایل می‌شود تا به محل هکرها برسد و نقص فنی‌اش را اصلاح کند. در این مسیر با دو دوست، آشنا و هم‌سفر می‌شود و پس از پشت سر گذاشتن موانع زیاد متوجه می‌شود که دلیلی ندارد مثل والدینش و دیگر ایموجی‌ها فقط یک احساس را نشان دهد. تفاوت‌های او با دیگران و قابلیت‌های زیادی که دارد، می‌توانند نقاط قوت او محسوب شوند. جین در نهایت یاد می‌‌گیرد خودش را همان طوری که هست، بپذیرد.
  در فیلم صحنه‌های خشن و ترسناک متعددی وجود دارد؛ جین از والدینش جدا می‌شود و سفری پر دردسر را آغاز می‌کند. شخصیت‌ها مدام در موقعیت‌های خطرناک و احتمال حذف شدن قرار دارند و بات‌های ترسناک، بعضی از شخصیت‌ها را به سطل آشغال می‌فرستند. محتوای داستان در مورد زندگی مجازی شکلک‌ها در گوشی موبایل است و سرشار از نکات و تداعی‌هایی در مورد انواع اپلیکیشن‌ها، سایت‌ها و سایر رویدادهای دنیای مجازی است که به زندگی و تجربیات کودکان کوچک‌تر بی‌ارتباط‌اند؛ هر چند می‌توانند برای کودکان بزرگ‌تر معنادار و قابل ارتباط باشند. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۸ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۸ تا ۱۰ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در مورد موضوعات و نکات زیادی که ممکن است برایشان مبهم یا غیرقابل ارتباط باشد، با والدین گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  این فیلم ماجرای یک ایموجی را در شهر تکستوپولیس به تصویر می‌کشد؛ شهری در یک گوشی موبایل که محل زندگی ایموجی‌هاست. یکی از آن‌ها که قادر است احساسات مختلفی را از خود بروز دهد، می‌خواهد مثل دیگر هم‌نوعانش تنها یک احساس را ابراز کند ولی متوجه می‌شود که نقص فنی دارد و احساس‌های مختلفی را بروز می‌دهد. او به کمک شکلک «بزن قدش» به سراغ یک هکر می‌رود تا بتواند این نقص فنی را اصلاح کند. ماجراجویی‌های این سه نفر، داستان این فیلم را رقم می‌زنند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  این فیلم چقدر توانست شما را به فضای درون گوشی‌های هوشمند ببرد؟ به نظرتان شکلک‌ها چقدر در دنیای ما کاربرد دارند؟
  به نظرتان جین بدون کمک دوستانش می‌توانست خودش را بشناسد و بپذیرد؟ دوستانش چگونه به او کمک کردند؟
  اگر شما تصور کنید رفتاری دارید که خوشایند والدین‌تان نیست، چه احساسی پیدا می‌کنید؟ چگونه آن را با والدین‌تان در میان می‌گذارید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG
  مدت زمان ۸۷
  سال انتشار ۲۰۱۷