عمارت تسخیر شده‌ی ماپت‌ها

(Muppets Haunted Mansion)

thumbnail
۱۳ سال به بالا
۱۱ تا ۱۳ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی کمدی درباره‌ی حضور دو ماپت در عمارتی ترسناک و چالش مواجه‌ با ترس‌ها و مهار آن

سال: 2021
  بررس فیلم: یکتا یونسی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  گانزو و پپه به جای حضور در جشن هالوین و در کنار بقیه‌ی ماپت‌ها، به چالش حضور در عمارتی تسخیر شده و اسرارآمیز قدم می‌گذارند. این ماجراجویی از همان اول باعث ترس و اضطراب پپه می‌شود. او دستپاچه مسیر را گم می‌کند و از گانزو جدا می‌شود. هرچند به نظر می‌رسد گانزو چندان از این موقعیت نترسیده است و بیشتر هیجان‌زده شده است. صاحب عمارت گانزو را به مهمترین چالش مواجه با ترس عمارت می‌برد. گانزو روبروی آینه‌ای قرار می‌گیرد و با ترس عمیقش روبرو می‌شود؛ ترس از تنهایی و از دست دادن دوستانش و فراموش شدگی. گانزو متوجه می‌شود حتی او هم در اعماق وجودش ترس‌هایی دارد که باید آنها را درک و مهار کند.
  گانزو از پس چالش اصلی برآمد و می‌توانست قبل طلوع خورشید از عمارت فرار کند، اما حس از خودگذشتگی او باعث شدت تصمیم دیگری بگیرد و تلاش کند دوستش پپه را نیز از آن موقعیت خطرناک نجات بدهد. گانزو و پپه با اینکه از حضور در آن عمارت اسرارآمیز می‌ترسیدند، ولی ترجیح داند تجربه‌ای جدید برای خود خلق کنند و خود و قدرت‌های درونی‌شان را با چالشی جدید بیازمایند. هر دو سعی داشتند با ترس خود روبرو شوند و آرامش‌شان را حفظ کنند و خود را نبازند.
  پپه راننده‌ی زن لیموزین را به همراهی در مهمانی دعوت می‌کند. پرنسس جادوگر پپه را به اتاقش می‌برد و با تعریف از ظاهر او و انجام حرکاتی عشوه‌گرانه سعی دارد او را به ازدواج با خود وادار کند. موضوع ترس از مرگ، کهولت سن و ناتوانی و تنهایی و فراموش شدگی نیز از موضوعات مطرح در فیلم است که به جهان بزرگسالی تعلق دارد.
  برخی الفاظ توهین‌برانگیز در فیلم به کار رفته است: میگوی مرده شور برده، دیوانه، ابله، خل و چل.
  در ابتدای ورود به عمارت، ماپت‌ها با ارواحی در قبرستان مواجه می‌شوند و مسئول کندن قبر علت مرگ هرکدام را برای ماپت‌ها توصیف می‌کند. عمارت تسخیر شده، ساختمانی جادویی و اسرارآمیز است که برخی اشیا و فضاهای درون آن به نظر زنده و متحرک می‌رسند. اتاق‌های تو در تو و تاریک و ارواح و اسکلت‌های سرگردان فضا را تا حدی ترسناک می‌کنند. پرنسسی جادوگر قصد گیر انداختن پپه را در عمارت دارد. ارواح اطراف او ظاهرا همسران قبلی او بوده‌اند که به روش‌های مختلف بدست او کشته شده‌اند. مثلا یکی خفه و دیگری مسموم شده است. برخی شخصیت‌ها ناگهان تغییر ظاهر می‌دهند و تبدیل به هیولایی ترسناک می‌شوند. در مهمانی مردگان، مدام از مرگ شخصیت‌ها و ماندگاری ابدی در عمارت صحبت می‌شود و با ترسیم تابوت‌هایی این تصویر مجسم می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم که به مناسب هالوین ساخته شده است، براساس شخصیت ماپت‌ها و عمارت معروف تسخیر شده پیش می‌رود. دو نفر از ماپت‌ها به نام گانزو و پپه در شب هالوین به جای حضور در مهمانی هر ساله‌ی ماپت‌ها تصمیم می‌گیرند به چالش اسرارآمیز عمارت تسخیر شده بروند. آنها باید تا قبل از طلوع خورشید از عمارت خارج شوند، در غیر این صورت برای همیشه در عمارت گیر خواهند کرد، اما عمارت پر از اتاق‌های تودرتو و تله‌های جادویی است و امکان فرار از عمارت چندان زیاد نیست. این ماجراجویی از همان اول باعث ترس و اضطراب پپه می‌شود. او دستپاچه مسیر را گم می‌کند و از گانزو جدا می‌شود، هرچند به نظر می‌رسد گانزو چندان از این موقعیت نترسیده است و بیشتر هیجان‌زده است. صاحب عمارت گانزو را به مهمترین چالش مواجه با ترس عمارت می‌برد. گانزو روبروی آینه‌ای قرار می‌گیرد و با ترس عمیقش روبرو می‌شود؛ ترس از پیری و تنهایی، ازدست دادن دوستانش و فراموش شدگی. گانزو متوجه می‌شود که حتی او هم در اعماق وجودش ترس‌هایی دارد که باید آنها را درک و مهار کند. گانزو از پس چالش اصلی برمی‌آید، تلاش می‌کند دوستش پپه را نیز ازآن موقعیت خطرناک نجات بدهد. گانزو و پپه با اینکه از حضور در آن عمارت اسرارآمیز می‌ترسیدند، ولی ترجیح داند تجربه‌ای جدید برای خود خلق کنند و خود و قدرت‌های درونی‌شان را با چالشی جدید بیازمایند. فیلم بر اهمیت مواجه با ترس‌ها و مهار هیحانات منفی درونی تاکید دارد و شجاعت را به شکل امری درونی توصیف می‌کند.
  فیلم شامل برخی لحظات دلهره‌آور است. عمارت تسخیر شده، ساختمانی جادویی و اسرارآمیز است که برخی اشیا و فضاهای درون آن به نظر زنده و متحرک می‌رسند. اتاق‌های تو در تو و تاریک و ارواح و اسکلت‌های سرگردان فضا را تا حدی ترسناک می‌کنند. پرنسسی جادوگر قصد گیر انداختن پپه را در عمارت دارد. ارواح اطراف او ظاهرا همسران قبلی او بوده‌اند که به روش‌های مختلف بدست او کشته شده‌اند. مثلا یکی خفه و دیگری مسموم شده است. برخی شخصیت‌ها ناگهان تغییر ظاهر می‌دهند و تبدیل به هیولایی ترسناک می‌شوند. در مهمانی مردگان، مدام از مرگ شخصیت‌ها و ماندگاری ابدی در عمارت صحبت می‌شود و با ترسیم تابوت‌هایی این تصویر مجسم می‌شود.پرنسس جادوگر پپه را به اتاقش می‌برد و با تعریف از ظاهر او و انجام حرکاتی عشوه‌گرانه سعی دارد او را به ازدواج با خود وادار کند. موضوع ترس از مرگ، کهولت سن و ناتوانی و تنهایی و فراموش شدگی نیز از موضوعات مطرح در فیلم است که به جهان بزرگسالی تعلق دارد. تماشای این فیلم برای کودکان زیر 11 سال پیشنهاد نمی‌شود. کودکان و نوجوانان بین 11 تا 13 سال هم بهتر است با همراهی والدین خود فیلم را تماشا کنند.

  چکیده داستان

  گانزو و دوستش پپه در شب هالوین، به جای حضور در مهمانی ماپت‌ها به عمارتی سحرآمیز می‌روند تا با چالش‌های طراحی شده در آنجا مواجه شوند. عمارت حاوی اتاق‌هایی تودرتو و پر از اشباح مردگان است. در هر مرحله، ماپت‌ها با چالشی ترسناک روبرو می‌شوند، اما گانزو از هیچ چالشی نمی‌ترسد. صاحب عمارت او را به اتاق شماره‌ی 999 می‌برد. گانزو آنجا با ترس اصلی‌اش مواجه می‌شود و از پس چالش برمی‌آید و دوستش پپه را نیز از عمارت نجات می‌دهد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  حدس می‌زنید گانزو از چه چیزی می‌ترسید و علت ترسش چه بود؟
  شما از چه چیزهایی بیشتر از بقیه‌ی موارد می‌ترسید؟ برای کنترل و مهار ترس‌ها چه راه‌کارهایی بلد هستید؟
  شما چه جشنی را بیشتر از بقیه‌ی رسومات کشورتان دوست دارید؟ آیا در جشن‌های ایرانیان، جشنی شبیه به هالوین دیده‌اید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان کیک تاچر Kirk Thatcher
  رتبه MMPA TV-PG
  مدت زمان ۴۹
  کشور سازنده آمریکا
  استادیو Soapbox Films، The Muppets Studio
  بازیگران بیل بارتا، اریک جیکوبسن، پیتر لینز
  سال انتشار ۲۰۲۱