قرون وسطایی

(Medieval)

thumbnail
۱۷ سال به بالا
۱۵ تا ۱۷ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی اکشن درباره‌‌ی ربودن دختری اشراف‌زاده توسط شورشیان برای استقرار حکومت پادشاه و مبارزه‌ی سربازان به همراه تجربه‌ی عشق

سال: 2022
  بررس فیلم: یکتا یونسی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  کاترین دختری اشراف‌زاده است که اگرچه در رفاه و راحتی بزرگ شده، اما حس همدلانه‌ی زیادی با مردم ستمدیده دارد. او بدنبال برقراری صلح و دوستی بین مردم است و هرکجا که رفتار زورگویانه سربازان با مردم رعیت را می‌بیند، قلبش به درد می‎‌آید و از آنها دفاع می‌کند. او در دستان شورشیان اسیر شده است و در موقعیت خطرناکی قرار دارد، ولی روحیه‌ی خود را حفظ می‌کند و اجازه نمی‌دهد این شرایط ارزش‌های اخلاقی او را ناچیز کند. جان ژیشکا مردی جنگجو و سرسخت و ظاهرا بی‌احساس است، اما همراهی کاترین در این سفر و هم‌صحبتی با او باعث می‌شود تا احساس عاطفی به کاترین پیدا کند و به جز خود و اهدافش، به دیگران و سرنوشت آنها نیز بها بدهد.
  کاترین دختری مهربان و همدل است. او با اینکه خود در رفاه بزرگ شده است، اما درکی عمیق نسبت به مردم و انسان‌های فرودست جامعه دارد. او با صحبت با جان ژیشکا سعی دارد تا نگاه او را به مسائل تغییر دهد و احساسات را در وجود سخت و ظاهرا خشن او دوباره احیا کند تا او نیز بتواند درک خوبی نسبت به دیگران و شرایط‌شان پیدا کند و به سرنوشت دیگران هم بها دهد. جان ژیشکا و دوستانش افرادی شجاع و سرسخت هستند. آنها در مواجه با مشکلات کم نمی‌آورند و سعی می‌کنند با اتحاد و همکاری با موقعیت‌های خطرناک مواجه شوند و دشمنان‌شان را از پا درآورند.
  بین جان ژیشکا و کاترین احساسی عاطفی شکل می‌گیرد و این حس با نگاه‌های معنادار، در آغوش گرفتن و مراقبت و حمایت از هم ابراز می‌شود. در برخی مهمانی‌ها و بارها، بزرگسالان در حال مصرف نوشیدنی‌های الکلی هستند. موضوع حکومت‌، خیانت حکام به هم، نقش مذهب در تشکیل حکومت‌ها، تبعیض و ظلم پادشاهان و اشراف‌زاده‌ها نسبت به مردم و مبارزه و جنگ برای برقراری عدالت از موضوعات مطرح در فیلم است که بیشتر به جهان بزرگسالی متعلق است.
  برخی الفاظ توهین‌آمیز در فیلم به کار رفته است: بزدل، لعنتی، حیوان و به دردنخور.
  فیلم دوران تاریخی قرون وسطا در اروپا را به تصویر می‌کشد و شکل حکومت‌ها، سبک زندگی پادشاهان و رعایا، پوشش، معماری، نقش مذهب و باورهای رایج در آن دوران را به مخاطب معرفی می‌کند.
  فیلم حاوی صحنه‌های مبارزات بین سربازان و شورشیان است. این مبارزات با استفاده از ابزارهایی چون شمشیر، گرز، تبر و با پرتاب سنگ و طناب به سوی هم انجام می‌شود. در اغلب این درگیری‌ها افراد کشته و یا دچار نقص عضو می‌شوند و مورد شکنجه و آزار قرار می‌گیرند. کاترین توسط شورشیان ربوده و در بین آنها اسیر می‌شود. در هنگام سفر از میان جنگل، جنازه‌ی افرادی که با طناب اعدام شده بودند به تصویر در می‌آید. چشم جان ژیشکا در یکی از مبارزات شدیدا آسیب می‌بیند و کاترین با ریختن کرم بر چشم او سعی در بهبودش دارد. کاترین در پایان فیلم در اثر سقوط در آب جانش را از دست می‌دهد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  سینمایی فیلم قرون وسطایی، درباره‌ی ماجرای جان ژیشکا و هم‌رزمانش است که برای پادشاه بوهمیا و حفظ حکومت او با دشمنان مبارزه می‌کنند. پادشاه برای تاج‌گذاری نیاز به حمایت پاپ روم دارد و این حمایت نیز به بودجه‌ای نیاز دارد، اما رزنبرگ، اشراف‌زاده‌ای که قرار است حمایت مالی کند، از این کار منصرف می‌شود. درنتیجه، به دستور پادشاه، نامزد او، بانو کاترین توسط جان ژیشکا ربوده می‌شود تا رزنبرگ به همکاری با پادشاه مطیع شود. کاترین با اینکه دختری اشراف‌زاده است، اما حس همدلانه‌ی بالایی نسبت به مردم ستمدیده دارد. او بدنبال برقراری صلح و دوستی بین مردم است و هرکجا که رفتار زورگویانه‌ی سربازان با مردم رعیت را می‌بیند، قلبش به درد می‎‌آید و از آنها دفاع می‌کند. او در دستان شورشیان اسیر شده است و در موقعیت خطرناکی قرار دارد، ولی روحیه‌ی خود را حفظ می‌کند و اجازه نمی‌دهد این شرایط ارزش‌های اخلاقی او را ناچیز کند. جان ژیشکا مردی جنگجو و سرسخت و ظاهرا بی‌احساس است، اما همراهی او با کاترین در این سفر و هم‌صحبتی با هم باعث می‌شود احساس عاطفی به کاترین پیدا کند و به جز خود و اهدافش، به دیگران و سرنوشت آنها نیز بها بدهد.جان ژیشکا و دوستانش افرادی شجاع و سرسخت هستند. آنها در مواجه با مشکلات کم نمی‌آورند و سعی می‌کنند با اتحاد و همکاری با موقعیت‌های خطرناک مواجه شوند و دشمنان‌شان را از پا درآورند. فیلم بر مفاهیم انسانی چون نوع‌دوستی، توجه به دیگران و اهمیت صلح و اتحاد بر بهبود زندگی انسان‌ها تاکید دارد و زیاده‌خواهی و طمع را عامل اصلی نابودی بشریت معرفی می‌کند.
  فیلم حاوی صحنه‌های مبارزات بین سربازان و شورشیان است. این مبارزات با استفاده از ابزارهایی چون شمشیر، گرز، تبر و با پرتاب سنگ و طناب به سوی هم انجام می‌شود. در اغلب این درگیری‌ها افراد کشته و یا دچار نقص عضو می‌شوند و مورد شکنجه و آزار قرار می‌گیرند. کاترین توسط شورشیان ربوده و در بین آنها اسیر می‌شود. در هنگام سفر از میان جنگل، جنازه‌ی افرادی که با طناب اعدام شده بودند، نشان داده می‌شود. چشم جان ژیشکا در یکی از مبارزات شدیدا آسیب می‌بیند و کاترین با ریختن کرم بر چشم او سعی در بهبودش دارد. کاترین در پایان فیلم در اثر سقوط در آب جانش را از دست می‌دهد. بین جان ژیشکا و کاترین احساسی عاطفی شکل می‌گیرد و این حس با نگاه‌های معنادار، در آغوش گرفتن و مراقبت و حمایت از هم ابراز می‌شود. در برخی مهمانی‌ها و بارها، بزرگسالان در حال مصرف نوشیدنی‌های الکلی هستند. موضوع حکومت‌داری، خیانت پادشاهان به هم، نقش مذهب در تشکیل حکومت‌ها، تبعیض و ظلم پادشاهان و اشراف‌زاده‌ها نسبت به مردم و مبارزه و جنگ برای برقراری عدالت از موضوعات مطرح در فیلم است که بیشتر به جهان بزرگسالی متعلق است.تماشای این فیلم برای کودکان و نوجوانان زیر 15 سال پیشنهاد نمی‌شود. نوجوانان بین15 تا 17 سال هم بهتر است همراه با والدین خود تماشا کنند تا فرصت گفتگو پیرامون مفاهیم فیلم را داشته باشند.

  چکیده داستان

  پادشاه چک، برای تاج‌گذاری نیاز به حمایت پاپ روم دارد. او برای دریافت این حمایت باید به روم سفر کند و برای این سفر نیاز به حمایت مالی اشراف‌زاده‌ها دارد، اما روزنبرگ از حمایت مالی از پادشاه دست کشیده است. پادشاه برای مطیع کردن او، نامزدش کاترین را توسط شوالیه‌ها می‌رباید. ژیشکا رهبر این گروه، به کاترین علاقه‌مند می‌شود و به جای تحویل او به نامزدش، تصمیم می‌گیرد او را نزد عمویش، پادشاه فرانسه برگرداند. نیروهای گارد پادشاه با جان ژیشکا و افرادش درگیر می‌شوند. ژیشکا آنها را از بین می‌برد، ولی کاترین نیز جانش را در پایان از دست می‌دهد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  فکر می‌کنید چه چیزی باعث شد جان ژیشکا تصمیمیش را در مورد کاترین عوض کند؟
  نقش مذهب در تشکیل حکومت‌ها در تاریخ به نظر شما چیست؟
  اگر ماشین زمانی در اختیارتان بود، آیا تمایل داشتید به این دوران تاریخی سفر کنید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان پیتر جکل Petr Jákl
  رتبه MMPA R
  مدت زمان ۱۲۵
  کشور سازنده جمهوری چک
  استادیو WOG FILM s.r.o
  بازیگران بن فوستر، ویلیام موسلی، متیو گود
  سال انتشار ۲۰۲۲