فیلم لگو ۲

(The Lego Movie 2: The Second Part)

thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه در مورد اسباب‌بازی‌های لگو و تلاش آن‌ها برای پذیرش خود و دیگران، با مضامینی از صلح‌طلبی، دوستی و مهربانی

سال: 2019
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  همه امیت را بابت شادی و مهربانی‌اش کودک تلقی می‌کنند و از او می‌خواهند با کنار گذاشتن رفتارهای خوبش بزرگ شود. او در میان لگوها احساس تنهایی می‌کند و مورد تحقیر همه واقع می‌شود. اتفاقات فیلم حاصل بازی‌ها و دعواهای یک برادر و خواهر با لگوهاست.
  امیت شاد، مهربان و سختکوش است. او سعی می‌کند در شرایط سخت هم مثبت‌اندیش باشد و از زندگی لذت ببرد. لوسی که سعی می‌کرده خودش را پشت چهره‌ای عصبانی مخفی کند و امیت را تغییر دهد، سرانجام موفق می‌شود با خودش کنار بیاید و او را همان‌طور که هست بپذیرد. لوسی و امیت همدیگر را دوست دارند و برای محافظت از هم به هم اعتماد دارند، فداکاری می‌کنند و به استقبال خطر می‌روند. لگوها متوجه می‌شوند که بزرگ شدن به خشونت و یک‌دندگی نیست و خشونت و درگیری به نفع هیچ ‌کس نیست. در نهایت، برادر و خواهر هم یاد می‌گیرند با هم در آرامش بازی کنند.
  موضوع ازدواج و تلاش شخصیت‌ها برای شناخت و جلب توجه طرف مقابل‌شان در فیلم پررنگ است؛ حتی در تیتراژ پایانی شخصیت‌ها دوبه‌دو ظاهر می‌شوند و دست همدیگر را می‌گیرند. امیت به لوسی ابراز علاقه می‌کند و از زندگی زیر یک سقف و ساختن آینده حرف می‌زنند. در پایان فیلم آن‌ها دست همدیگر را می‌گیرند و در افق محو می‌شوند. بتمن و ملکه همه‌چیزشو چند بار به هم نزدیک می‌شوند؛ انگار که می‌خواهند یکدیگر را ببوسند اما هر بار یکی سر می‌رسد و بین‌شان فاصله می‌اندازد. آخرالزمان، نجات دنیا و به‌ویژه اشاره‌های مستقیم به فیلم ماتریس، به دنیای کودکان ارتباطی ندارد. همچنین، استفاده از محصولات لگو و معرفی شخصیت‌های آن که در سراسر فیلم جریان دارد، ممکن است باعث افزایش تمایل بچه‌ها به خرید این محصولات شود.
  در دوبله عبارت‌های توهین‌آمیز و بزرگسالانه‌ی متعددی به فیلم اضافه شده؛ عبارت‌هایی نظیر دختره‌ی ترشیده، کله‌خر، کشکت را بساب، زر اومدی قورمه سبزی، چاکرخواه و نیز اشاره‌هایی به ناسزاهای جنسی و جنسیتی نظیر به فنا رفتن، به خاک رفتن، به کتفم نیست، کی چیزش رو داره، این [تیر] رو بخورش.
  در فیلم صحنه‌های متعددی از حمله‌ی بیگانگان فضایی به شهر، شلیک موشک‌ها و تیرهای لگویی، ویرانی ساختمان‌ها و تکه‌تکه شدن تجهیزات لگویی وجود دارد. بیگانه‌ها موشک‌هایی به شکل قلب و ستاره با ظاهری دوست‌داشتنی و مهربان شلیک می‌کنند، که معمولاً قبل از انفجار ابراز علاقه می‌کنند. بیگانه‌ها دوستان امیت را به منظومه‌ی دیگری می‌برند تا شست‌وشوی مغزی داده شوند؛ امیت در سفرش به آن منظومه بارها به خطر می‌افتد. در پایان فیلم، خود آینده‌اش که می‌خواست او را از بین ببرد، ذره‌ذره ناپدید می‌شود. فیلم شامل تصاویر متعدد از تغییر شکل گربه‌های مهربان و دوست‌داشتنی به هیولاهای خشن و نیز تغییر شکل‌های پی‌درپی ملکه‌ی همه‌چیزشو است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  «فیلم لگو ۲» یک انیمیشن کامپیوتری بر اساس محصولات لگو است که در ادامه‌ی قسمت قبلی آن ساخته شده است. شهر لگوها پس از پنج سال به ویرانه‌ای بی‌روح و خشن تبدیل شده که در آن تنها امیت است که هنوز می‌تواند لبخند بزند و از زندگی لذت ببرد. به همین علت، دیگران او را بچه‌ای می‌دانند که هنوز بزرگ نشده است. وقتی ژنرال آشوبگر پنج نفر از دوستان او، از جمله لوسی، را به منظومه‌ی دیگری می‌برد، او سعی می‌کند دوستانش را نجات دهد و سرسختی و خشونت خود را به همه اثبات کند. اما در نهایت همه می‌فهمند جنگ و خشونت به نفع هیچ‌ کس نیست. آن‌ها یاد می‌گیرند خودشان را بپذیرند و دست از تلاش برای تغییر هم بردارند. داستان فیلم در واقع حاصل بازی‌ها و دعواهای یک خواهر و برادر است که اگر نتوانند با هم کنار بیایند، باید همه‌ی اسباب‌بازی‌ها را جمع کنند و هیچ ‌کدام حق نخواهند داشت با آن‌ها بازی کنند. فیلم با نمایش دوستی و وفاداری شخصیت‌های لگو بر ارزش شادی، مهربانی، صلح و آشتی تأکید می‌کند.
  در فیلم، صحنه‌های خشن و ترسناک متعددی از جمله حمله‌ی فضایی‌ها، شلیک تیرها و موشک‌های مختلف، ویرانی ساختمان‌ها و تکه‌تکه شدن تجهیزات لگویی بر اثر انفجار وجود دارد. همچنین، تغییر شکل‌های متعددی از شخصیت‌های مهربان و دوست‌داشتنی به هیولاهای خشن وجود دارد که ممکن است برای کوچک‌ترها ترسناک باشد. در دوبله‌ی فارسی عبارت‌های توهین‌آمیز متعددی به فیلم اضافه شده که برخی از آن‌ها به ناسزاهای جنسی و جنسیتی اشاره دارد. علاوه بر ازدواج و زندگی مشترک که در فیلم بسیار برجسته است، موضوعات آخرالزمانی و نجات دنیا، موضوعات معناداری در دنیای کودکان نیست. همچنین، تماشای شخصیت‌ها و سازه‌های لگویی در فیلم ممکن است عطش خرید این اسباب‌بازی‌ها را در کودکان افزایش دهد. تماشای این فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۸ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۸ تا ۱۰ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت گفتگو درباره‌ی موارد یادشده را داشته باشند.

  چکیده داستان

  پنج سال از آخرین حمله‌ی بیگانه‌ها به شهر لگوها گذشته و امیت تنها کسی است که هنوز لبخند می‌زند. او خانه‌ی رنگارنگی ساخته تا با لوسی در آن زندگی کند، ولی لوسی او را بیش از اندازه شاد و مهربان می‌داند. در همین موقع، ژنرال آشوبگر از راه می‌رسد و پنج نفر از شهروندان، از جمله لوسی را با خود به منظومه‌ی دیگری می‌برد؛ جایی که ملکه همه‌چیزشو قصد دارد برای عروسی خودش جشن مفصلی ترتیب دهد. لوسی سرسختانه در برابر وسوسه‌هایی برای شاد بودن ایستادگی می‌کند و به کمک امیت که حالا حسابی سرسخت و خشن شده، برای نابودی جشن تلاش می‌کند. اما در نهایت، آن‌ها به ارزش شادی و مهربانی پی می‌برند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما، شادی و مهربانی وجه تمایز بچه‌ها از بزرگ‌ترهاست؟ چه ویژگی‌هایی را برای بزرگ شدن لازم می‌دانید؟
  امیت و لوسی در این داستان چه درس‌هایی گرفتند؟ شخصیت‌های واقعی داستان چطور؟
  فکر می‌کنید سازندگان فیلم از بمب‌های دوست‌داشتنی به شکل قلب و ستاره چه منظوری داشته‌اند؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG
  مدت زمان ۱۰۷
  سال انتشار ۲۰۱۹