مدرسه‌ی خیر و شر

(The School for Good and Evil)
thumbnail
۱۶ سال به بالا
۱۴ تا ۱۶ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی فانتزی درباره‌ی سفر دو دوست به مدرسه‌ی جادوگری، حمایت و دوستی‌ همراه با تجربه‌ی عشق

سال: 2022
  بررس فیلم: یکتا یونسی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  سوفی رویای تحقق ماموریتی بزرگ برای جهانیان را در سر دارد. آرمان‌های بلندپروازانه‌‎اش او را به ترک شهر کوچک‌شان و آغاز سفری ماجراجویانه می‌کشاند. آگتا برخلاف او، بیشتر به روابط دوستانه‌شان اهمیت می‌دهد و خوشبختی را نه در کارهای خارق‌العاده، بلکه در زندگی آرام در کنار دوستان و خانواده درک می‌کند. ورود این دو دختر نوجوان به سفر جادویی، روابط دوستانه‌‌ی آنها را دستخوش مشکلاتی می‌کند. آنها که از گذشته دوستی عمیقی داشته‌اند، به علت جدا شدن سرنوشت‌شان، گاهی دچار بدبینی و عدم اعتماد نسبت به هم می‌شوند. هر چند پیوندهای عاطفی بین‌شان، آنها را به فداکاری و همدلی نسبت بهم در مشکلات دعوت می‌کند. هر دو دختر در مقابل امر و نهی مربیان‌شان مقاومت می‌کنند و حاضر نیستند زیر بار قوانین بی‌دلیل مدرسه بروند. بین دانش‌آموزان و مربیان دو مدرسه خیر و شر دائما رقابت‌هایی برگزار می‌شود و برای جایگاه بالاتر به هم حسادت و کینه‌ورزی دارند.
  سوفی و آگتا همدیگر را باور دارند و اگرچه در لحظاتی دچار تردید نسبت به هم می‌شوند، ولی تلاش می‌کنند بر وسوسه‌های درونی غلبه کنند و خوبی‌های گذشته را از یاد نبرند. آگتا حس حمایتگری و قدرشناسی بالایی نسبت به سوفی دارد و او را همچون خواهرش دوست دارد. زیرا در کودکی، زمانی که همه‌ی شهر او و مادرش را مسخره می‌کردند‌، سوفی در کنارش مانده و او را تنها نگذاشته است. سوفی با اینکه مدتی دستمایه‌ی نقشه‌های شوم رافائل شده بود، ولی در پایان با حمایت از آگتا و مراقبت از جان او، خطایش را جبران می‌کند. هر دو دختر با شجاعت در مقابل باورهای اشتباه مربیان مدرسه می‌ایستند و با اراده و تلاش سعی می‌کنند تسلیم سرنوشت نباشند و خود داستان زندگی‌شان را رقم بزنند.
  سوفی برای تغییر مدرسه‌اش نیاز دارد رابطه‌ی عاشقانه را تجربه می‌کند. او عاشق یکی از پسرهای مدرسه‌ی خیر، تد روز می‌شود و سعی دارد توجه او را به خود جلب کند. این احساس با نگاه‌های معنادار، تعریف کردن از هم، قرار گذاشتن و ورود به جشن پیوند ابدی ابراز می‌شود. بین برخی دیگر از دختران و پسران دانش‌آموزان مدارس خیر و شر نیز کشش و تمایلاتی وجود دارد و بر سر بدست آوردن هم با هم رقابت می‌کنند. دخترها در مدرسه‌ی خیر توسط مربیان به آرایش کردن چهره تشویق می‌شوند. برخی شخصیت‌ها دیگر نیز چهره‌های بیش از حد آرایش شده دارند. پسری در برخی صحنه‌ها نیمه‌برهنه نمایش داده می‌شود. برخی بزرگترها در بارها و فضای شهری مشغول نوشیدن مشروب هستند. موضوع سحر و جادو و سوزاندن جادوگران که به این واقعه در اروپای قرون وسطی اشاره دارد، به جهان بزرگسالی مرتبط است.
  در فیلم از کلمات و عبارات توهین‌آمیز استفاده شده است؛ دیوانه، ساحره، روانی، عجیب و غریب، بی‌‌ریخت، خودنما، خوک، عوضی، افریته، چندش، بی‌مصرف و گستاخ. همچنین برخی افراد در شهر، با آگتا و سوفی؛ با لحنی تمسخرآمیر صحبت می‌کنند و آن‌ها را دست می‌اندازند.
  این فیلم به فرهنگ اروپای قرون وسطی می‌پردازد و تا حدی به افسانه‌ها، باورها، پوشش و لباس، معماری، تاریخ، حکومت‌ها و نوع روابط آن دوران اشاره می‌کند.
  دو برادر با شمشیر، خنجر و مشت و لگد، با هم مبارزه می‌کنند. یکی از برادرها از ارتفاع سقوط می‌کند و ظاهرا می‌میرد و در پایان دیگری را با چاقو می‌کشد. در مدرسه‌ی خیر و شر بین دانش‌‌آموزان و هیولاها مبارزاتی شکل می‌گیرد و با ابزارهایی مثل تبر، تیر و کمان، شمشیرهای آتشین، انگشت‌های جادویی، پرتاب سنگ و تخریب بناها و آوار بر سر شخصیت‌ها و پرتاب‌شان به اطراف و پودر کردن افراد این مبارزات شکل می‌گیرد. در مدارس، به عنوان تنبیه، دانش‌آموزان ممکن است به حیواناتی بدل شوند و سالها در این وضعیت بمانند. برخی هیولاها با ظاهری ترسناک نیز در فیلم نشان داده می‌شوند که قصد آسیب رساندن به انسان‌ها را دارند؛ مثل هیولای شکارکننده‌ی بچه‌ها، گل‌های آدم‌خوار، مترسک‌های شکارچی، پرندگان غول پیکر و آتشین و جادوگران و اهریمن‌ها. سوفی توسط برخی مربیان ربوده می‌شود و در اتاقی کوچک محبوس و روی صندلی بسته می‌شود و با جادوی سیاه، ظاهرش به پیرزنی شرور تبدیل می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فیلم مدرسه‌ی خیر و شر، بر اساس رمانی به همین نام اثر سومان چینانی ساخته شده و داستان دختری نوجوان به نام سوفی است که از زندگی در شهر کوچکش دلزده شده است و قصد سفر به سوی مدارس جادویی را دارد. دوستش آگتا نیز در این سفر او را همراهی می‌کند، اما برخلاف تصور آنها، سوفی که ظاهری زیبا و خلقی مهربان دارد، توسط جادو در مدرسه‌ی شر فرود می‌آید و آگاتا که از کودکی به ساحرگی معروف بوده است، به مدرسه‌ی خیر داخل می‌شود. ورود این دو دختر نوجوان به این مدارس روابط دوستانه‌ آنها را دستخوش مشکلاتی می‌کند. آنها که از گذشته دوستی عمیقی نسبت بهم داشته‌اند، به علت جدا شدن سرنوشت‌شان، گاهی دچار بدبینی و عدم اعتماد نسبت به هم می‌شوند. هر چند پیوندهای عاطفی بین‌شان، آنها را به فداکاری و همدلی نسبت بهم در مشکلات دعوت می‌کند. سوفی با اینکه مدتی دستمایه‌ی نقشه‌های نیروهای شرور شده بود، در پایان با حمایت از آگتا و مراقبت از جان او، خطایش را جبران می‌کند. هر دو دختر با شجاعت در مقابل باورهای اشتباه مربیان مدارس می‌ایستند و با اراده و تلاش سعی می‌کنند تسلیم سرنوشت نباشند و خود داستان زندگی‌شان را رقم بزنند. فیلم بر پییچیدگی‌های موجود بر سر راه شناخت انسان‌ها تاکید دارد و قضاوت عجولانه و بر اساس ظاهری را امری پر خطا نشان می‌دهد.
  در فیلم موقعیت‌هایی از خشونت وجود دارد، مبارزاتی بین نیروهای خیر و شر با استفاده از شمشیر، خنجر و مشت و لگد با هم به شکل تن به تن نشان داده می‌شود که در آن‌ برخی از شخصیت‌ها کشته می‌شوند. در مدرسه‌ی خیر و شر بین دانش‌‌آموزان و هیولاها مبارزاتی شکل می‌گیرد و با ابزارهایی مثل تبر، تیر و کمان، شمشیرهای آتشین، انگشت‌های جادویی، پرتاب سنگ و آوار، پرتاب‌ به اطراف و پودر کردن افراد این مبارزات پیش می‌رود. دانش‌آموزان برای تنبیه ممکن است به حیواناتی بدل شوند و سال‌ها در این وضعیت بمانند. برخی هیولاها با ظاهری ترسناک نیز در فیلم ظاهر می‌شود، مثل هیولای شکارکننده‌ی بچه‌ها، گل‌های آدم‌خوار، مترسک‌های شکارچی، پرندگان غول پیکر و آتشین و جادوگران و اهریمن‌ها. سوفی توسط برخی مربیان ربوده شده و در اتاقی کوچک، درحالی‌که روی صندلی بسته شده، محبوس می‌شود. او با جادوی سیاه، به پیرزنی شرور تبدیل می‌شود. سوفی عاشق یکی از پسرها، تد روز می‌شود و سعی دارد توجه او را به خود جلب کند. این احساس با نگاه‌های معنادار، تعریف کردن از هم، قرار گذاشتن و ورود به جشن پیوند ابدی ابراز می‌شود. بین برخی دیگر از دختران و پسران دانش‌آموزان مدارس خیر و شر نیز کشش و تمایلاتی وجود دارد. دخترها در مدرسه‌ی خیر توسط مربیان به آرایش کردن چهره تشویق می‌شوند. برخی شخصیت‌ها دیگر نیز چهره‌های بیش از حد آرایش شده دارند. پسری در برخی صحنه‌ها نیمه برهنه نمایش داده می‌شود. برخی بزرگترها در بارها و فضای شهری مشغول مصرف مشروب هستند. موضوع سحر و جادو و سوزاندن جادوگران به جهان بزرگسالی مرتبط است. تماشای این فیلم برای کودکان و نوجوانان زیر 14 سال پیشنهاد نمی‌شود. نوجوانان بین 14 تا 16 سال هم بهتر است همراه با والدین خود تماشا کنند تا فرصت گفت‌وگو در مورد مفاهیم فیلم را داشته باشند.

  چکیده داستان

  سوفی و آگتا دو دوستی صمیمی از دوران کودکی هستند. سوفی که از حضور در شهر کوچک‌شان دلزده است، با جادویی به سمت مدرسه خیر و شر می‌رود و آگتا برای برگرداندن او همراهش می‌رود. سوفی برخلاف انتظارش به مدرسه‌ی شر می‌افتد و آگتا به مدرسه‌ی خیر. سوفی برای رفتن به مدرسه‌ی خیر تلاش می‌کند، ولی به تسخیر نیروی شرور، رافائل درآمده و دو مدرسه را به جنگ و تخریب می‌کشاند. آگتا و دوستش، تد روز، سوفی را از دست شرارت نجات می‌دهند. مدرسه‌ها صلح می‌کنند و آن دو مجدد به شهر خود برمی‌گردند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  فکر می‌کنید چرا سوفی تصمیم گرفت شهرش را ترک کند و به مدرسه‌ی خیر برود؟
  به نظر شما سوفی واقعا متعلق به کدام مدرسه بود آیا می‌شود در مورد انسان‌ها و شخصیت‌شان بر اساس ظاهر قضاوت کرد؟
  چه چیزی باعث شد آگتا تمام مدت از سوفی حمایت کند و تحت تاثیر قضاوت دیگران قرار نگیرد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Paul Feig
  مدت زمان ۱۴۷
  کشور سازنده آمریکا
  استودیو Roth/Kirschenbaum Films، Feigco Entertainment، Jane Startz Productions
  بازیگران چارلیز ترون، سوفیا ویل، کیت یانگ
  سال انتشار ۲۰۲۲