هالک شگفت‌انگیز

(The Incredible Hulk)

thumbnail
۱۷ سال به بالا
۱۵ تا ۱۷ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی ابرقهرمانی درباره‌ی نتیجه‌ی اشتباه آزمایش دانشمندی بر اشعه‌‌ی گاما همراه با تغییر شکل‌فیزیکی، خشونت و درگیری زیاد

سال: 2008
  بررس فیلم: زهرا اسکندریان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بنر پس از تبدیل شدن به هالک، مجبور به فرار کردن می‌شود. او احساساتی مانند خشم، گم‌شدن، تنهایی و ناامنی را تجربه می‌کند که ممکن است برای برخی نوجوانان معنادار باشد و آن را تجربه کرده باشند.
  بنر فردی مسئولیت‌پذیر است و نتیجه‌ی آزمایشاتش را روی خودش امتحان می‌کند و هزینه‌ی آن را می‌پردازد. او همچنین علاقه‌ای ندارد که نتیجه‌ی آزمایشاتش در ارتش به‌عنوان سلاح استفاده شود و پس از تبدیل شدن به هالک برای کنترل کردن خلق‌ و خوی خشمگین و ویرانگر جدیدش بسیار تلاش می‌کند. پس از به‌وجود آمدن ابومینیشن، بنر با از خودگذشتگی از توانایی تبدیل شدنش به هالک استفاده می‌کند تا با او مبارزه کند و جان مردم را نجات دهد.
  بروس بنر و الیزابت راس کنش و رابطه‌ای عاطفی دارند و بنر گاهی اوقات نیمه برهنه است. در برخی از صحنه‌ها مصرف سیگار و نوشیدنی‌های الکلی دیده می‌شود. در نسخه‌ی اصلی فیلم صحنه‌های بوسیدن و رابطه‌ی جنسی وجود دارد.
  در برخی صحنه‌ها شخصیت‌ها با پرخاشگری با یکدیگر صحبت می‌کنند. هالک و ابومینیشن نیز صداهای ترسناک و پرخاشگرانه‌ای دارند.
  در صحنه‌های بسیاری درگیری فیزیکی، ویرانگری، داد و فریاد و استفاده از سلاح‌های مختلف وجود دارد. گاهی نیز خون‌ریزی دیده می‌شود. درگیری در صحنه‌‌ی دعوای هالک و بلانسکی به اوج خود می‌رسد و آن‌ها وسایل نقلیه و یا هر چیز دیگری در اطراف خود را ویران می‌کنند. بنر اغلب اوقات ترس از دستگیری و توهم کشته‌شدن را با خود حمل می‌کند و در خانه نیز حتی از آن رها نمی‌شود. او هنگام تبدیل شدن به هالک ظاهری ترسناک و غول‌پیکر پیدا می‌کند و با داد و فریاد و خشم فراوان همه‌چیز را نابود می‌کند. بلانسکی نیز هنگام تبدیل شدن به ابومینیشن ظاهری ترسناک، خطرناک و غول‌پیکر دارد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فیلم هالک شگفت‌انگیز فیلمی اکشن و ابرقهرمانی است. این فیلم بر اساس داستان‌ کتاب‌های مصوری با همین نام ساخته شده است. بروس‌بنر، دانشمند حوزه‌‌ی اشعه‌ی گاما، پس از تزریق نتایج آزمایش‌هایش به غول سبز رنگ خطرناکی تبدیل می‌شود که توانایی کنترل خشم خود را ندارد. او فرار می‌کند تا نتایج این آزمایش را در اختیار ارتش قرار ندهد، اما در نهایت توسط ارتش پیدا می‌شود و مجبور است با غول پلیدی به‌نام ابومینیشن مبارزه کند. بنر مسئولیت‌پذیری بالایی دارد و حاضر نیست نتایج خطرناک آزمایشش به‌عنوان یک سلاح مورد استفاده قرار بگیرد. او تمام تلاشش را برای کنترل غول سبز رنگ درونش انجام می‌دهد و در نهایت هنگام مبارزه با ابومینیشن از آن در جای درست و در راستای نجات دادن دیگران استفاده می‌‌کند. این فیلم به‌خوبی عوارض و نتایج اشتباه دستکاری نابه‌جا در قوانین طبیعت را نشان می‌دهد.
  بنر پس از تبدیل شدن به‌ هالک احساساتی مانند ترس و تنهایی را تجربه می‌کند که می‌تواند برای نوجوانان معنادار باشد. در صحنه‌های بسیاری درگیری فیزیکی، ویرانی و داد و فریاد نمایش داده می‌شود و درگیری‌ها در صحنه‌ی مبارزه‌ی هالک و ابومینیشن به اوج خود می‌رسد. بنر نیز در اکثر مواقع ترس و استرس مرگ و دستگیر شدن دارد. هالک و ابومینیشن ظاهری ترسناک و عجیب‌غریب دارند. در برخی صحنه‌ها شخصیت‌ها با پرخاشگری با یکدیگر صحبت می‌کنند. هالک و ابومینیشن نیز صداهای ترسناک و پرخاشگرانه‌ای دارند. رابطه‌ای عاطفی میان بنر و الیزابت راس وجود دارد و آن‌ها به یکدیگر علاقه دارند. در نسخه‌ی اصلی فیلم صحنه‌های بوسه نیز مشاهده می‌شود. داستان این فیلم در دنیایی بزرگسالانه روایت می‌شود. شخصیت‌های اصلی آن بزرگسال هستند و دغدغه‌ها و رفتارهایی بزرگسالانه دارند که تماشای بسیاری از آن‌ها ممکن است برای کودکان و نوجوانان مناسب نباشد. تماشای این فیلم برای افراد کوچکتر از ۱۵ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای نوجوانان ۱۵ تا ۱۷ سال نیز با همراهی والدین پیشنهاد می‌شود تا در صورت نیاز امکان گفتگو داشته باشند.

  چکیده داستان

  دکتر بروس بنر دانشمندی است که با اهداف علمی بر روی موضوع تقویت اشعه‌ی گاما کار می‌کند. اون بدون اطلاع از هدف اصلی یک پروژه‌ی نظامی با ارتش آمریکا در راه ساخت ابر سربازی با قدرت بسیار زیاد همراه می‌شود. در این آزمایش دکتر بنر اشعه را روی خود امتحان می‌کند و به موجودی غول پیکر، سبز رنگ و قوی به نام هالک تبدیل می‌شود. او که پس از این اتفاق تازه متوجه اهداف ارتش می‌شود، با عصبانیت از آن‌جا فرار می‌کند و مدت‌ها متواری می‌شود تا بتواند با کمک داشمند دیگری به‌نام ساموئل استرنز راه‌حلی برای کنترل مشکل خود پیدا کند. ژنرال تادئوس، ژنرال ارتش و مسئول مستقیم پیگیری پروژه‌ی ابرسرباز، به دنبال تکمیل پروژه است و با تلاس بسیار موفق می‌شود که هالک را بیابد، اما موفق نمی‌شود که او کنترل کند و بازگرداند. در جریان تعقیب بنر، ژنرال با کمک یکی از نیروهای گروه خود به نام امیل بلانسکی به آزمایشگاه دکتر استرنز می‌رسد و بنر را در حالت بیهوشی دستگیر می‌کند. بلانسکی با تهدید استنرنز، او را وادار می‌کند تا یافته‌های خود را درباره‌ی اشعه‌ی گاما به وی نشان دهد. قرارگرفتن بلاتسکی در معرض پرتو اشعه به او قدرت بالایی می‌دهد و او را تبدیل یک خطر جدی می‌کند. قدرتمندتر شدن بلانسکی به این امید که بتواند هالک را شکست دهد، نتیجه‌ی معکوس می‌دهد. در نهایت هالک مجبور می‌شود با بلانسکی (ابومنیشن) درگیر شود، جلوی تخریب شهر را بگیرد و بلانسکی را کنترل کند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  تفاوت هالک و دیگر ابرقهرمان‌های مارول در چیست؟
  کنترل خشم چه تاثیری زندگی افراد دارد؟ آیا تا به‌حال خشم زیاد را تجربه کرده‌اید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان لویس لتریِر Louis Leterrier
  رتبه MMPA PG-۱۳
  مدت زمان ۱۱۲
  کشور سازنده آمریکا
  استادیو Marvel Studios، Universal Pictures
  بازیگران ادوارد نورتون، لیو تایلر، تیم راث
  سال انتشار ۲۰۰۸