هوش مصنوعی بیگانه

(Alienoid)

thumbnail
۱۷ سال به بالا
۱۵ تا ۱۷ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی سینمایی درباره‌ی مبازره با بیگانگان زندانی شده در بدن انسان‌ها، گذر از دروازه‌ی زمان برای کسب خنجر الهی، شروع ماجراجویی و سفر در سلسله‌ی گوگوریو با مضامینی چون تلاش، شجاعت و مشارکت

سال: 2021
  بررس فیلم: آیلار عباس زاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  یان نوزاد رها شده‌ای است که توسط تاندر (همکار رباتیک) بزرگ می‌شود. برای یان ماجراجویی، خیال‌پردازی و کنجکاوی در دنیای پدرش جذاب و لذت‌بخش است. او با مشاهده‌ی تبدیل‌شدن پدرش به ربات در ابتدا می‌ترسد، اما در ادامه نسبت به زندگی‌اش کنجکاو می‌شود. تاندر از یان حمایت و در مبارزات از او مراقبت می‌کند. یان در مبارزات احساساتی مانند ترس و خشونت را تجربه می‌کند. دوستی و همکاری بین تاندر و نگهبان و تجربه‌ی پیروزی و شکست‌های متعدد برای نوجوانان قابل‌درک است.
  یان کودکی کنجکاو و دغدغه‌مند است. او با انعطاف‌پذیری تبدیل به ربات شدن پدرش را می‌پذیرد و به او اعتماد می‌کند. تلاش برای نجات انسان‌ها از دست بیگانگان، مشارکت برای به دست آوردن خنجر الهی، اعتماد تاندر و نگهبان به یکدیگر و والدگری حمایتگرانه‌ی تاندر در دنیای کودکان و نوجوانان معنادار است. در فیلم مهارت‌هایی چون حل مسئله، همدلی و مشارکت دیده می‌شود.
  شکارچی جایزه‌بگیر با دیدن دختری در لباس عروسی برانگیخته می‌شود و رابطه‌ی احساسی با او برقرار می‌کند.
  عبارت‌هایی مانند؛ لعنتی، عوضی، ناکس و خائن در فیلم استفاده‌ شده است.
  بخشی از داستان در زمان سلسله‌ی گوگوریو اتفاق می‌افتد که زندگی روستایی، پوشاک، خوراک و سنت‌های کشور کره جنوبی معرفی می‌شود.
  در فیلم صحنه‌های ترس و خشونت بسیاری وجود دارد. اکثر صحنه‌ها شامل مبارزات فیزیکی، قتل و گروگان‌گیری است. در مبارزات از سلاح‌های مختلف و ترسناک استفاده می‌شود، با تیر و کمان و اسلحه به‌صورت و بدن افراد تیراندازی می‌شود و برخی از افراد بر اثر درگیری زخمی شده و خونریزی دارند. در فیلم انسان‌ها به ربات، گربه و هیولا تبدیل می‌شوند و مبارزاتی میان انسان‌ها و ربات‌ها درمی‌گیرد. جنایتکاران سلسله‌ی گوگوریو با کوبیدن سازهایی مخصوص به هم، پرده‌ی گوش افراد را پاره می‌کنند. افراد در زندان‌ها شکنجه می‌شوند. یک هیولای مار مانند از درون بدن بیگانگان خارج‌شده و به افراد حاضر در بیمارستان حمله می‌کند. سفینه‌ی پرنده وارد ساختمانی می‌شود و خرابی‌های زیادی برای خانه‌ها و محیط شهری به بار می‌آورد. ماشین پلیس منفجر و طی یک تصادف یکی از شخصیت‌ها از ماشین به بیرون پرتاب می‌شود. یان در شهر با ترس زیاد، شاهد خرابی‌ها و ورود سفینه‌ی غول‌پیکر است. مردم شهر با دود قرمز رنگ بزرگی مسموم می‌شوند و می‌میرند. بیگانگان به یان که در حال دزدیدن خنجر است حمله می‌کنند. یان شاهد قطع شدن دست پدرش توسط بیگانگان است و با اسلحه به آن‌ها تیراندازی می‌کند و بعد از حمله‌ی بیگانگان با ماشین به درون دریا پرت می‌شود. آتش‌سوزی بزرگی در یکی از معبدهای سلسله‌ی گوگوریو اتفاق می‌افتد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فیلم سینمایی هوش مصنوعی بیگانه درباره‌ی تلاش گروهی از افراد است که در اواخر سلسله‌ی گوگوریو، تلاش می‌کنند خنجری الهی و مقدس را به دست آورند. از طرفی در زمان حال، انسان‌ها موجودی بیگانه را که در بدن یک انسان اسیر شده است، پیدا می‌کنند، اما زمانی که یک دریچه‌ی سفر در زمان میان دوره‌ی گوگوریو و زمان حال، باز می‌شود دو طرف با یکدیگر روبرو شده و برای به دست آوردن خنجر الهی تلاش می‌کنند. در دل ماجراجویی‌ها نگهبان و دوست رباتیک اش تاندر، در زمان حال و جادوگری جایزه‌بگیر در زمان سلسله‌ی گوگوریو به مبارزه با هم می‌پردازند. یان، کودک پیدا شده توسط تاندر، در مبارزات متوجه می‌شود که تاندر پدر واقعی او نیست و در واقع یک ربات است. فیلم، داستانی پیچیده و معمایی دارد که ماجراجویی، مشارکت افراد با یکدیگر برای رسیدن به خنجر الهی و موضوع سفر در زمان، برای نوجوانان جذاب و هیجان‌انگیز است.
  داستان پر از صحنه‌ها و موقعیت‌های خشن و ترسناک است. داستان فیلم اکشن است و درگیری‌های فیزیکی متعددی همراه با خون‌ریزی، قطع عضو، غرق شدن، قتل و آتش‌سوزی اتفاق می‌افتد. موضوع تغییر شکل فیزیکی بدن و تبدیل‌شدن افراد به هیولا، حیوانات و ربات‌ها به صورت مداوم در داستان نمایش داده می‌شود. در صحنه‌های مبارزات آسیب‌های زیادی به محیط اطراف و یا انسان‌ها وارد می‌شود. مردم شهر با دود قرمز رنگ وسیعی کشته می‌شوند، ربات‌ها به یکدیگر حمله می‌کنند، از اسلحه‌های پیچیده و پیشرفته در مبارزات استفاده می‌شود، یک کودک در داستان فیلم دزدیده می‌شود و در بزرگ‌سالی به صورت مستقیم در مبارزات شرکت می‌کند. تماشای این فیلم برای نوجوانان کوچک‌تر از 15 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای 15 تا 17 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  برای قرن‌ها، بیگانگانريال زندانیان خود را در بدن انسان‌ها حبس کرده و انسان‌ها از این موضوع بی‌اطلاع بوده‌اند. در سال 2022 نگهبان (کیم-هو-بین) و تاندر( همکار رباتیک) در تعقیب بیگانه‌ای هستند که در بدن یک انسان زندانی شده است. آن‌ها زمان و مکان را برای انجام وظایف خود نامحدود می‌دانند و هرگز در امور انسانی دخالت نمی‌کنند. مجرم بیگانه می‌خواهد با استفاده از خنجر الهی، زندانی‌های بیگانه که در زمین زندانی شده‌اند را آزاد کند. در همین حال، در سال ۱۳۹۱ میلادی و در عصر امپراطوری گوگوریو، جادوگری به اسم موروک که کارش جایزه گرفتن برای دستگیری تبهکاران است در طی ماجراجویی‌هایش با ماجرای خنجر الهی آشنا می‌شود و تصمیم می‌گیرد آن را به دست بیاورد؛ بنابراین به همراه دو همکار گربه‌ای-انسانی‌اش و چند شخصیت مرموز دیگر راه می‌افتد تا خنجر را پیدا کند. مجرم بیگانه‌ی فراری هم که می‌تواند در زمان سفر کند در این مسیر رقیب آن‌هاست. وقتی دروازه‌ی زمان باز می‌شود دیگر فقط بیگانه‌ها نیستند که می‌توانند در زمان سفر کنند، بلکه کسانی که در سال 2022 به تعقیب زندانیان محبوس در بدن انسان می‌پردازند و جادوگرانی که در سال 1391 خنجر الهی را تعقیب می‌کنند نیز وارد ماجراجویی می‌شوند. با باز شدن دروازه‌ی زمان ، همه‌چیز پیچیده می‌شود و این دو گروه در مسیر جستجوی خود به یکدیگر می‌رسند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما سفر در زمان امکان‌پذیر است؟
  اگر شما امکان سفر در زمان را داشتید سفر به گذشته را انتخاب می‌کردید یا آینده؟ چرا؟
  به نظر شما ربات بودن تاندر چه میزان در پیروزی مبارزات نقش داشته است؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان دونگ-هون چوی Dong-hoon Choi
  مدت زمان ۱۴۲
  کشور سازنده کره جنوبی
  استادیو Caper Film
  بازیگران کیم ایوی-سونگ، لی هانی، یو جه-میونگ
  سال انتشار ۲۰۲۱