فینیک

(Finnick)
thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی دختری نوجوان، دوستی او با شبحی پشمالو و همکاری آن‌ها برای پیدا کردن فردی شرور و نجات مردم

سال: 2022
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  کریستینا از این‌که به شهر جدیدی آمده‌اند و او هیچ دوستی ندارد دلخور است. او به دنبال ماجراهای کارآگاهی است و وقتی با فینیک دوست می‌شود، جستجوهای کارآگاهی‌اش را شروع می‌کند. فینیک از رابطه با آدم‌ها دلسرد شده و ترجیح می‌دهد با خرابکاری آن‌ها را از خود دور کند. کریستینا و فینیک با هم دوست می‌شوند و در کنار هم تجربه‌های ماجراجویانه‌ای از سر می‌گذرانند.
  کریستینا بااراده و مهربان است. او تلاش می‌کند با فینیک دوست شود و به دل او راه پیدا کند. کریستینا با کنجکاوی و تلاش از راز خرابکاری‌های شهر سردرمی‌آورد و با همراهی فینیک موفق می‌شود شهر را نجات دهد. فینیک کم‌کم به کریستینا اعتماد می‌کند و به او کمک می‌کند. بقیه‌ی اشباح پشمالو هم برای نجات شهر به کریستینا کمک می‌کنند.
  والدین کریستینا هم را می‌بوسند. به نظر می‌رسد پسری به کریستینا علاقه‌مند شده است.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیز زیادی استفاده شده که بخش عمده‌ی آن‌ها در نسخه‌ی دوبله اضافه شده‌اند: چاقالو، گندکاری، کور خوندی، مسخره، هیچی نیستی، از جلو چشم‌ام دور شو، روی مخ من راه نرو، خل و چل، بدذات، خنگول، دیوونه، خبیث، گنده‌بک، بزنه تو کمرت، مزخرف، غلط کردم، به‌دردنخور، دارم برات، نادون، خجالت‌آور، به حسابتون می‌رسم، غول بیابونی، برید به جهنم، خودخواه، بدجنس، ذات‌تون خرابه، بی‌مصرف، حسابشو می‌رسم، شرّت رو کم کنی، بزنم داغونش کنم، چرت و پرت، خیکی، لعنت، چندش، چه غلطی می‌کنی، خجالت بکش، آدم باش.
  کارهای فینیک و سایر اشباح خرابکاری‌های زیادی به بار می‌آورد. فینیک و کریستینا در ماشین چمن‌زنی گیر می‌کنند. کارخانه‌ای منفجر می‌شود و سیلی از پف‌فیل در شهر به راه می‌افتد. فردی شرور برنامه‌ی قطار را تغییر می‌دهد تا با مترو تصادف کند. مردم از مترو فرار می‌‌کنند و قطار به مترو برخورد می‌کند و هر دو تخریب می‌شوند. فرد شرور ماموران توربین را چسب‌پیچ می‌کند تا با دستکاری توربین‌ها طوفان ایجاد کند. او کریستینا و فینیک را گیر می‌اندازد و فینیک را تهدید به سوزاندن می‌کند. همچنین پشم همه‌ی اشباح را می‌کند و آن‌ها را زندانی می‌کند. او می‌خواهد چرخ و فلک شهر را تخریب و شهر را له و لورده کند. بالای چرخ و فلک بین فرد شرور و فینیک درگیری رخ می‌دهد. فینیک لباس او را آتش می‌زند. فرد شرور با آتش زدن دینامیت چرخ و فلک را خراب می‌کند و چرخ و فلک در شهر شروع به حرکت و تخریب شهر می‌کند. فینیک از بالای آن سقوط می‌کند. در نهایت، همه‌ی اتفاقات به خیر و خوشی ختم می‌شوند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  انیمیشن فینیک درباره‌ی موجوداتی شبح‌مانند است که در همه‌ی خانه‌ها زندگی می‌کنند و کسی آن‌ها را نمی‌بیند. یکی از آن‌ها به نام فینیک در خانه‌ای که کریستینا و والدینش به‌تازگی به آن نقل‌مکان کرده‌اند ساکن است، ولی از آدم‌ها خوش‌اش نمی‌آید و سعی می‌کند با آزار و اذیت، آن‌ها را فراری بدهد. کریستینا موفق می‌شود فینیک را ببیند و کم‌کم با او دوست شود و اعتمادش را جلب کند. آن‌ها وقتی متوجه می‌شوند فردی شرور با همراهی شبحی در حال تخریب شهر است، با همکاری هم تلاش می‌کنند او را متوقف کنند و شهر را نجات دهند. فیلم نشان می‌دهد دوستی و توجه، حال موجودات را خوب می‌کند و آن‌ها را برای مواجه شدن با سختی‌ها توانمند می‌سازد.
  در فیلم موقعیت‌هایی از افتادن و پرت شدن و همینطور تخریب وسایل و ساختمان‌ها وجود دارد. اشباح پشمالو همه‌جا هستند، ولی کسی آن‌ها را نمی‌بیند. فردی شرور می‌خواهد به شهر و مردم آسیب بزند و همه را نابود کند. او چرخ و فلک بزرگی را از جا می‌کند و چرخ و فلک در شهر شروع به حرکت و تخریب می‌کند. او همچنین، افراد را زندانی و تهدید به مرگ می‌کند. از کلمات و عبارات توهین‌آمیز زیادی هم استفاده شده که بیشتر ‌آن‌ها در نسخه‌ی دوبله اضافه شده‌اند. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۸ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۸ تا ۱۰ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفت‌وگو کنند.

  چکیده داستان

  کریستینا و مادر و پدرش به شهر جدیدی نقل مکان می‌کنند که در خانه‌های آن اشباحی پشمالو ساکن‌اند و در کار مراقبت از خانه به اعضای خانواده کمک می‌کنند، ولی کسی آن‌ها را نمی‌بیند. در خانه‌ی کریستینا شبحی به نام فینیک زندگی می‌کند که با اذیت‌هایش افراد مختلف را از خانه بیرون کرده و دلش نمی‌خواهد کسی در خانه ساکن شود. روزی کریستینا به طور اتفاقی پشم‌های فینیک را می‌کَنَد و با نگه‌داشتن پشم‌ها در دستش می‌تواند او را ببیند. او کم به‌تدریج با فینیک دوست می‌شود. آن‌ها متوجه می‌شوند موجود بدجنسی در حال خرابکاری در شهر است. کریستینا و فینیک با همکاری با هم موفق می‌شوند فرد شرور را پیدا کنند و شهر را نجات دهند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  چه ویژگی‌هایی در کریستینا برای شما جالب بود؟ این ویژگی‌ها چه کمکی به او کرد تا فرد شرور را پیدا کند؟
  به نظرتان وجود اشباح پشمالو در فیلم چه هدفی داشت؟ آن‌ها شما را یاد چه چیزی می‌انداخت؟
  فکر می‌کنید چرا فرد شرور می‌خواست به همه آسیب بزند؟ او را در ابتدای فیلم به خاطر می‌آورید؟ چرا او تغییر کرد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Denis Chernov
  مدت زمان ۸۵
  کشور سازنده روسیه
  استودیو Riki Group
  بازیگران آرتور بابیچ، آیدا گالیچ، الکساندر گودکوف
  سال انتشار ۲۰۲۲