قرمز شدن

(Turning Red)
thumbnail
۱۳ سال به بالا
۱۱ تا ۱۳ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی درباره‌ی تبدیل شدن دختری نوجوان به پاندا، تلاش او برای پذیرفتن تغییرات و کنار آمدن با شرایط جدید همراه با اهمیت دوستی

سال: 2022
  بررس فیلم: زهرا درایتی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  می‌می دختری نوجوان و تنها فرزند خانواده است. او تلاش می‌کند براساس قوانین خانواده و مخصوصا خواسته‌های مادرش رفتار کند تا مورد توجه آنان باشد. می‌می همراه خانواده بودن را به ماجراجویی و انجام کارهای جدید ترجیح می‌دهد. تا اینکه با فعال شدن طلسم و تبدیل شدن به پاندا دید جدیدی نسبت به دنیای پیرامونش پیدا می‌کند. او که به‌تدریج از خانواده مستقل شده، بیشتر وقتش را با دوستانش سپری می‌کند؛ آن‌ها برای رسیدن به خواسته‌ی خود، دور از چشم خانواده ماجراجویی‌ای را آغاز می‌کنند. می‌می که مانند گذشته از اتفاقات جدید ترسی ندارد، دنیای جدیدی را تجربه می‌کند و پس از آن تصمیم می‌گیرد خود برای زندگی و آینده‌اش تصمیم‌گیری کند. مادرِ می‌می در ابتدا با تغییرات مخالف است و تلاش می‌کند دخترش را مانند گذشته کنترل کند، اما در نهایت او نیز با می‌می همراه می‌شود. ویژگی‌های دوران نوجوانی مانند علاقه به جنس مخالف، تلاش برای مستقل شدن از خانواده و زیر سوال بردن قوانین جامعه و خانواده، در فیلم پررنگ شده که ممکن است برای نوجوانان معنادار باشد.
  می‌می و دوستانش تفاوت‌های بسیاری با یگدیگر دارند، اما به‌خوبی این تفاوت‌ها را پذیرفته‌اند. آن‌ها همدلی کردن را بلدند، در موقعیت‌های سخت در کنار هم هستند و نسبت به یکدیگر فداکاری می‌کنند. زمانی‌که می‌می تبدیل به پاندا می‌شود، دوستانش به او اطمینان می‌دهند که در هر شرایطی دوستش دارند و در کنارش خواهند بود. پذیرش آنان به می‌می کمک می‌کند تا شرایط جدید را بپذیرد و به‌تدریج کنترل احساساتش را نیز بیاموزد. آن‌ها در گروه دوستی‌شان، برای رسیدن به هدفی که دارند، همفکری می‌کنند و با پیدا کردن راه‌حل، برای نزدیک شدن به هدف تلاش می‌کنند. مادر زن سخت‌گیری است و دوست دارد می‌می به قوانین او متعهد باشد. رابطه‌ی او با مادرش سرد است، اما همراه با می‌می وارد ماجراجویی‌هایی می‌شود و به تدریج شناخت بهتری نسبت به خود، می‌می و مادرش به دست می آورد. با پشت سر گذاشتن ماجراهای بسیار، در نهایت مادربزرگ و مادرِ می‌می درک درستی نسبت به یکدیگر پیدا می‌کنند و رابطه‌شان همراه با صمیمیت و همدلی می‌شود. پدر می‌می نقش پررنگی در تربیت او ندارد و به نظرها و خواست‌های مادر تن می‌دهد، اما در نهایت می‌می را تشویق می‌کند برای رسیدن به زندگی‌ای که دوست دارد و تحقق خواسته‌هایش تلاش کند.
  می‌می و دوستانش در مورد پسری که در فروشگاه کار می‌کند، صحبت می‌کنند. آن‌ها همینطور درباره اعضای گروه موسیقی مورد علاقه‌شان رویابافی می‌کنند.
  در فیلم از لغات و عبارات توهین‌آمیز استفاده شده است: غلط کردم، بچه‌های قرتی، قرتی‌بازی، داره مثل بشکه‌ی سیرابی کش میاد، شاسکول، مردشور خودت و پولتو ببرن، روانی، تایلر شوتی، اشکول خان، کله قارچی، بچه‌های شیطون و ... همچنین در نسخه‌ی دوبله شخصیت‌های فیلم در موقعیت‌های تنش‌زا با لحنی همراه با توهین و تحقیر با یکدیگر صحبت می‌کنند.
  همراه با تماشای فیلم نوجوانان با کنترل هیجانات و احساسات آشنا می‌شوند. علاوه بر آن فیلم بر اهمیت دوستی در مواجهه با بحران‌ها و همچنین تلاش و پشتکار برای رسیدن به هدف تاکید کرده است.
  می‌می و خانواده‌اش اصالتی چینی دارند که در شهر تورنتو زندگی می‌کنند. آن‌ها از معبدی نگهداری می‌کنند که از مکان‌های گردشگری شهر است. همراه با زندگی می‌می و خانواده‌اش، فرهنگ، غذا، نقش اسطوره‌ها و افسانه‌ها در زندگی مردم و همین مراسم مذهبی مردم چین نشان داده می‌شود.
  می‌می ناگهان تبدیل به پاندایی قرمز می‌شود. او در این تجربه احساس تنهایی می‌کند و باید در اتاق حبس شود تا زمان اجرای طلسم فرا برسد. می‌می در جشن تولد تایلر، زمانی که متوجه می‌شود تاریح کنسرت گروه موسیقی مورد علاقه‌اش در زمان اجرای طلسم است، خشم بسیاری را تجربه می‌کند و با قدرت پاندای خود به تایلر حمله می‌کند. مادر می‌می که از سرپیچی دخترش عصبانی شده است برای کنترل او گردنبندش را می‌شکند و تبدیل به پاندا می‌شود. او که پاندایی بزرگ و خشمگین است به شهر آسیب می‌زند و فضایی که کنسرت در آن اجرا می‌شود را از بین می‌برد که در آن تعدادی نوجوان آسیب می‌بینند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم انیمیشنی درباره‌ی دختری به نام می‌می است که با ورود به سیزده سالگی و دوره‌ی بلوغ، در زمان تجربه‌ی احساساتی مانند خشم تبدیل به پاندایی قرمز می‌شود. این طلسم قدیمی که در خانواده از نسلی به نسل دیگر منتقل شده است، در روزگاران کهن به زنان خانواده برای نجات شهر و خانواده از دست دشمنان کمک کرده است، اما در زندگی شهری و مدرن زنان پاندای خود را در شی‌ای محبوس می‌کنند تا بتوانند به راحتی زندگی کنند. می‌می با کمک دوستانش متوجه می‌شود حضور پاندا ویژگی منحصر به فرد اوست و می‌تواند به او قدرت دهد. او به جای محبوس کردن پاندا تصمیم می‌گیرد راه‌های کنترل آن را تمرین کند تا بتواند آن را نگاه دارد. در این مسیر او ماجراهای بسیاری را پشت سر می‌گذارد و بارها با مخالفت خانواده مواجه می‌شود، اما مصمم بودن او و تلاشش برای رسیدن به هدفی که دارد در نهایت سبب می‌شود دیگران نیز با او همراه شوند. جهان نوجوانی می‌می و تجربه‌ی گروه همسالان ممکن است برای نوجوانان معنادار باشد.
  در فیلم موقعیت‌هایی از ترس و خشونت وجود دارد. می‌می بعد از تجربه‌ی خشم بسیار تبدیل به پاندا می‌شود و پس از آن تنهایی و ترس را تجربه می‌کند. در یکی از موقعیت‌ها می‌می با پاندا به یکی از بچه‌های مدرسه حمله می‌کند. مادر تبدیل به پاندایی بزرگ می‌شود و قسمت‌هایی از شهر را خراب می‌کند. می‌می و مادرش که تبدیل به پاندا شده‌اند، با یکدیگر مبارزه می‌کنند. علاوه‌بر آن در فیلم از الفاظ و عبارات توهین‌آمیز استفاده شده که در نسخه‌ی دوبله نیز وجود دارد و در برخی موقعیت‌ها شخصیت‌های فیلم با لحنی تحقیرآمیز با یکدیگر صحبت می‌کنند. می‌می و دوستانش درباره‌ی پسری که در فروشگاه کار می‌کند و همچنین اعضای گروه موسیقی مورد علاقه‌شان رویا‌بافی می‌کنند که ممکن است برای کوچکترها معنادار نباشد. تماشای فیلم برای کودکان زیر 11 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 11 تا 13 سال نیز با همراهی بزرگترها پیشنهاد می‌شود تا در صورت نیاز امکان گفت‌وگو داشته باشند.

  چکیده داستان

  می‌می دختری نوجوان است که با ورود به سیزده سالگی، متوجه می‌شود زنان خانواده‌اش سال‌ها رازی را همراه با خود داشته‌اند. آنان با رسیدن به سن بلوغ و در زمان تجربه‌ی احساساتی مانند خشم، تبدیل به پاندایی قرمز می‌شوند. پاندا نیرویی تاریک همراه با خود دارد و زنان خانواده در زمان ماه سرخ، با انجام طلسمی مخصوص، پاندا را در شی‌ای محبوس می‌کنند. می‌می تصمیم می‌گیرد پاندای خود را نگاه دارد و به جای مبارزه با پاندا بیاموزد که چطور احساساتش را کنترل کند، اما با مخالفت خانواده مواجه می‌شود. او با تلاش بسیار و به دست آوردن توانایی کنترل خشم موفق می‌شود به خواسته‌ی خود برسد و به عنوان اولین عضو خانواده پاندا را نگه دارد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما چه اتفاقی به می‌می کمک کرد تا حضور پاندا را بپذیرد؟ شما هم ویژگی‌ای دارید که آن را دوست نداشته باشید؟ فکر می‌کنید پذیرفتن این ویژگی چه تاثیری در زندگی شما خواهد داشت؟
  فکر می‌کنید چه اتفاقی درنهایت باعث شد مادر می‌می و مادربزرگش یکدیگر را بپذیرند و برای درست کردن رابطه‌شان تلاش کنند؟
  به نظر شما قوانین در با ثبات بودن شرایط جامعه و خانواده چه نقشی دارند؟ فکر می‌کنید می‌می چرا بعد از حضور پاندا تلاش کرد تا قوانین خانواده را با توجه به خواسته‌های خود تغییر دهد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Domee Shi
  مدت زمان ۱۰۱
  کشور سازنده آمریکا، کانادا
  استودیو Pixar Animation Studio - Walt Disney Pictures
  سال انتشار ۲۰۲۲