قلعه‌ای در آسمان

(Castle in the Sky)

thumbnail
۱۲ سال به بالا
۱۰ تا ۱۲ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمه و فانتزی درباره‌ی دختر و پسری با گردنبندی جادویی، جستجو برای قلعه‌ای شناور و مبارزه با راهزنان و رقیبان برای رسیدن به هدف

سال: 1986
  بررس فیلم: گلاره اسلامی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شیتا و پزو هر دو در طی فیلم در شرایطی قرار می‌گیرند که وحشت‌زده می‌شوند و باید تصمیمات مهمی بگیرند. افراد بالغ دشمنان و رقیبان آن‌ها هستند و این نبرد نابرابر به ترسناک بودن موقعیت آن‌ها دامن می‌زند. دوستی این دو بسیار قوی است و برای نجات یکدیگر خطر می‌کنند. با این‌که این دو درگیر مسئله‌ای‌ هستند که ممکن نیست برای کودکان در واقعیت پیش بیاید ولی موقعیت‌های خطر، تصمیم‌گیری و عمق دوستی‌شان برای کودکان قابل درک است. موضوعاتی مثل فداکاری برای نجات مردم و سرزمین نیز در دنیای نوجوانان قابل ارتباط است.
  شیتا و پزو کودکانی توانمند و دلیرند که برای رسیدن به هدف‌شان تلاش و از خودگذشتگی می‌کنند. با این حال به نظر می‌رسد شیتا که دختر است، دفعات بیشتری نسبت به پزو که پسر است، نیاز به نجات داده شدن دارد. زنی سرزنده و خشن رهبر راهزنان است که در آخر فیلم با شیتا و پزو همدست می‌شود.
  به موضوعاتی مثل فداکاری برای نجات مردم و سرزمین اشاره شده که موضوعات کودکانه‌ای نیستند؛ هرچند می‌توانند برای نوجوانان قابل ارتباط باشند.
  در درگیری‌ها صحنه‌های تیراندازی و انفجار فراوانی وجود دارد. شلیک‌های توپخانه‌ای و اشعه‌های مرگ‌آور استفاده می‌شوند. شخصیت‌های داستان از ارتفاع بلند به پایین پرت می‌شوند. یک درگیری خیابانی پر سر و صدا بین عده‌ای گردن‌کلفت پیش می‌آید اما هیچ جسدی در طول فیلم نشان داده نمی‌شود. بک ربات با اصابت خمپاره از بین می‌رود. لاپیوتا خراب می‌شود و باعث مرگ شخصیت منفی داستان می‌شود. گلوله‌ای صورت پزو را می‌خراشد و کمی خون می‌آید.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم انیمه از اسطوره‌های شرقی الهام گرفته است. نسخه‌ی اصلی فیلم سه ساعته است و نسخه‌ی انگلیسی، کوتاه شده‌ی فیلم اصلی است. شیتا و پزو دختر و پسری هستند که برای پیدا کردن لاپیوتا که قلعه‌ی افسانه‌ای شناوری در آسمان است، تلاش می‌کنند. شیتا از طریق عکسی که از پدرش به یادگار دارد،‌ با این مکان آشنا شده است. او با گردنبندی جادویی که برای پیدا کردن قلعه به آن نیاز دارد و همراهی دوستش، پزو، راهی سفر می‌شود. موازی با این دو، شخصیت منفی داستان، کلنل موسکا، و یارانش هم به دنبال یافتن لاپیوتا و البته به دست آوردن گردنبند جادویی شیتا هستند. او قصد دارد از قدرت لاپیوتا برای رسیدن به مقاصد قدرت‌طلبانه‌اش استفاده کند اما شیتا و پزو با همکاری و تلاش بی‌وقفه، اجازه نمی‌دهند او به هدفش برسد. آن‌ها در طول این سفر بارها در خطر قرار می‌گیرند اما با زیرکی و شجاعت از خطرها می‌گذرند. شیتا و پزو برای کوتاه کردن دسترسی بدخواهان، قلعه را نابود می‌کنند، با وجود این‌که ممکن است جان خود را هم از دست بدهند؛ کاری که متضمن فداکاری و ازخودگذشتگی آن‌ها برای رسیدن هدفی بزرگ‌تر است. فیلم بر اهمیت شجاعت، زیرکی و کار تیمی برای رسیدن به نتیجه تأکید می‌کند.
  فیلم حاوی صحنه‌هایی است که می‌توانند برای برخی کودکان دلهره‌آور باشند؛ مانند تیراندازی‌ها، شلیک توپخانه، ترکیدن بمبی که به بمب اتمی شباهت دارد، پرت شدن شخصیت‌ها از ارتفاع بلند و درگیری‌های پر سر و صدا. در پایان فیلم گلوله‌ای صورت پزو را می‌خراشد و کمی خون می‌آید. در فیلم به موضوعاتی مثل فداکاری برای نجات مردم و سرزمین اشاره شده که موضوعات کودکانه‌ای نیستند؛ هرچند می‌توانند برای نوجوانان قابل ارتباط باشند. تماشای این فیلم برای کودکان زیر 10 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 10 تا 12 سال نیز در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم بتوانند در مورد مفاهیم فیلم با یکدیگر گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  شیتا که گردنبندی جادویی دارد، به همراه پزو به دنبال قلعه‌ای افسانه‌ای به نام لاپیوتا هستند که در هوا شناور است. کلنل موسکا هم به دنبال لاپیوتا است، اما نیات مثبتی ندارد. بین این دو درگیری‌های زیادی پیش می‌آید؛ به‌خصوص که کلنل گردنبند شیتا را برای یافتن قلعه نیاز دارد. آن‌ها در نهایت لاپیوتا را می‌یابند و مشخص می‌شود که کلنل و شیتا با هم فامیل‌اند و اجدادشان در آن‌جا زندگی می‌کرده‌اند اما به این نتیجه رسیده‌اند که انسان برای زندگی در زمین آفریده شده و نه آسمان. کلنل قصد دارد از قدرت لاپیوتا برای رسیدن به مقاصد قدرت‌طلبانه‌اش استفاده کند. شیتا و پزو از طلسمی استفاده می‌کنند که خرابی لاپیوتا را در پی دارد و آن را برای همیشه از دسترسی بدخواهان دور می‌کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  طبیعت و تکنولوژی چگونه با یکدیگر در فیلم تعامل دارند؟ آیا ربات‌ها و کشتی‌های فضایی پیشرفته به نظر می‌رسند یا قدیمی؟ در شناور بودن لاپیوتا چه نیروهای واقعی و چه نیروهای تخیلی در کارند؟
  شخصیت‌های فیلم چگونه از خود شجاعت و کار تیمی نشان می‌دادند؟ چرا این‌ها صفات مهمی‌ هستند؟
  به نظر شما کدام یک از قسمت‌های فیلم ترسناک بود؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG
  مدت زمان ۱۲۶
  سال انتشار ۱۹۸۶