قله ایزدان

(The Summit of the Gods)
thumbnail
۱۴ سال به بالا
۱۲ تا ۱۴ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و درام درباره‌ی تلاش خبرنگاری سخت‌کوش برای فهمیدن دلیل اشتیاق کوهنوردان به فتح قله‌های دشوار، و آغاز کشش خودش به این کار

سال: 2021
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  مسئله‌ای مثل خوره به جان ماکوتو افتاده که تا حل کردنش نمی‌تواند آرام بگیرد. او برای رسیدن به پاسخ تصمیم می‌گیرد به اورست صعود کند و همین کار، مسیر تازه‌ای را مقابلش قرار می‌دهد. او جذب کوهستان و صعود از قله‌ها می‌شود و می‌توان انتظار داشت از این به بعد، کوهنوردی را به عنوان دغدغه و علاقه‌ای اصلی‌اش دنبال کند. اشتیاق ماکوتو به یافتن پاسخ، ماجراجویی او برای پیدا کردن هابو و حسی که نسبت به کوهنوردی در خودش پیدا می‌کند، همگی می‌توانند برای نوجوانان معنادار باشند.
  ماکوتو مصمم و پرتلاش است و برای رسیدن به پاسخ، همه‌ی سختی‌ها و موانع را پشت سر می‌گذارد. او حتی حاضر می‌شود در کوهستانی پر از برف کوهنوردی کند. ماکوتو با خودش صادق است و وقتی متوجه اشتیاقش برای برگشتن به کوهستان می‌شود، با شجاعت به خواست قلبی‌اش عمل می‌کند. هابو با وجود این‌که در ظاهر، خود را سرد و بی‌توجه نشان می‌دهد، وقتی با ماکوتو در صعود همراه می‌شود هوای او را دارد. او وقتی ماکوتو از ادامه‌ی مسیر ناتوان می‌شود، او را کول می‌کند و تا جای امنی می‌برد. هابو در طول مسیر هم هرازگاهی با جملاتی الهام‌بخش به ماکوتو کمک می‌کند تا دغدغه‌ی اصلی‌اش را پیدا کند. او چون می‌داند دوربین مالوری چقدر برای ماکوتو اهمیت دارد، به دوستش سپرده تا در صورت برنگشتن از کوه، آن را به ماکوتو بدهد. خواهر پسری که زمانی در کوهنوردی با هابو جانش را از دست داده، خشمی از هابو ندارد و می‌پذیرد که برادرش انتخاب کرده با هابو همراهی کند. او برای کمک به ماکوتو همه‌ی تلاش‌اش را می‌کند و به محض این‌که سرنخی از هابو پیدا می‌کند، آن را به ماکوتو می‌رساند.
  شخصیت‌ها در چند صحنه در حال نوشیدن مشروب یا کشیدن سیگار نشان داده می‌شوند.
  از چند کلمه و عبارت توهین‌آمیز استفاده شده: لعنتی، غر نزن، گم شو، علاف، دیوونه.
  فیلم به جنبه‌های مختلف کوهنوردی حرفه‌ای پرداخته و می‌تواند برای نوجوانانِ علاقه‌مند، الهام‌بخش و آموزنده باشد.
  طبیعت کوه اورست و رشته‌کوه‌های هیمالیا، مناظر اطرافش و چشم‌اندازش از ارتفاع بالا در روزهای پوشیده از برف، با جزئیات در این فیلم به نمایش درآمده است. جغرافیای این کوه، دلیل نام‌گذاری‌اش و موضوعات دیگر مربوط به آن هم می‌تواند موضوع پژوهش بچه‌های علاقه‌مند باشد.
  بخش زیادی از فیلم در کوهستان‌های مرتفع و برفی می‌گذرد و کوهنوردان در حال صعود به قله دیده می‌شوند. خطرات زیادی برای کوهنوردان پیش می‌آید: آن‌ها از ارتفاع سقوط می‌کنند، زیر بهمن گیر می‌افتند، از روی دره‌های عمیق می‌پرند، بین زمین و هوا معلق می‌مانند، زخمی می‌شوند و چند کوهنورد هم جانشان را از دست می‌دهند. پسر جوانی که همراه هابو کوهنوردی می‌کند سقوط می‌کند و چون راه نجاتی ندارد طناب خودش را پاره می‌کند تا خودش بمیرد و هابو به دردسر نیفتد. هابو هم در همین لحظات به این فکر می‌کند که چاره‌ای ندارد جز این‌که طناب پسر را ببرد. هابو در شبی برفی و سرد در کوهستان گیر می‌افتد و بعد از سه روز با بدنی زخمی و انگشتانی کبود پیدا می‌شود. در بیمارستان می‌بینیم که چند انگشت دستش قطع شده‌اند. در خبرها مرگ یک کوهنورد در سرما و برف گزارش می‌شود. هابو از خاطراتش می‌گوید که جسد یک کوهنورد را دیده است. ماکوتو در صعود به قله سردرد می‌گیرد و چشمانش تار می‌شود. در کوهستان برف و بوران شدیدی به راه می‌افتد و جان ماکوتو و هابو به خطر می‌افتد. هابو در نهایت می‌میرد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فیلم انیمیشنی و دوبعدیِ قله ایزدان، براساس مجموعه‌ کتاب مصور ژاپنی با همین نام، اثر جیرو تانیگوچی ساخته شده و در ایران به نام قله‌ی ایزدان معرفی شده است. داستان فیلم درباره‌ی خبرنگاری به نام ماکوتو است که برای پیدا کردن پاسخ سوالش درباره‌ی اولین فاتحان اورست، همراه با کوهنوردی به نام هابو راهی کوه اورست می‌شود. او در این سفرِ سخت و خطرناک و با کمک هابو متوجه می‌شود که سوال اصلی‌اش چیست؛ این‌که چرا کوهنوردان بارها و بارها و با وجود سختی‌ها و خطرات زیاد، به کوهستان برمی‌گردند و می‌خواهند قله‌ها را در پی هم فتح ‌کنند. هابو به ماکوتو نشان می‌دهد که اهمیتی ندارد چه کسی اولین بار اورست را فتح کرده است. چیزی که مهم است میل سیری‌ناپذیر به طی کردن مسیری است که به فتح قله می‌انجامد. ماکوتو در پایان فیلم می‌فهمد که برای کوهنوردان، قله‌ها پله‌هایی برای آغاز کوهنوردی دوباره‌اند که بعد از فتح آن‌ها همچنان باید به مسیر ادامه داد.
  بخش عمده‌ي فیلم در کوهستان‌های مرتفع و پوشیده از برف می‌گذرد و کوهنوردان در مسیر صعود به قله با خطرات زیادی چون سقوط از ارتفاع بلند، معلق ماندن بین زمین و هوا، گیر کردن زیر بهمن، زخمی شدن، و کبودی و قطع انگشتان مواجه می‌شوند و حتی جانشان را از دست می‌دهند. پسری که در یک سفر با هابو هم‌نورد است، از صخره‌ای بلند سقوط می‌کند و برای این‌که برای هابو دردسر درست نکند طنابش را پاره می‌کند و به دره‌ی عمیقی پرت می‌شود. به نظر می‌رسد هابو هم درباره‌ی او همچین تصمیمی گرفته است. خود هابو هم در آخرین صعودش به قله در برف‌ها گیر می‌کند و می‌میرد. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۱۲ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان و نوجوانان ۱۲ تا ۱۴ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را همراه بزرگ‌ترها تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفت‌وگو کنند.

  چکیده داستان

  خبرنگاری به نام ماکوتو فوکاماچی که برای نشریه‌ای در ژاپن کار می‌کند، با این مسئله مواجه می‌شود که ممکن است کوهنوردی به نام مالوری که هفتاد سال پیش به سمت اورست حرکت کرد و جسدش در نزدیکی‌های قله پیدا شد، اولین فاتح اورست بوده باشد. او در مسیر پیدا کردن پاسخ، با کوهنوردی مرموز به نام هابو آشنا می‌شود که مدت‌هاست کسی او را ندیده است. ماکوتو تصور می‌کند دوربین عکاسی مالوری پیش هابو است و با دیدن عکس‌های دوربین می‌تواند بفهمد مالوری به قله رسیده است یا نه. او سرانجام هابو را پیدا می‌کند و با اصرار، او را راضی می‌کند تا در صعود به قله همراهی‌اش کند و از او عکس بگیرد. در بین راه شرایط جوی نامساعد می‌شود و ماکوتو مجبور می‌شود برگردد، اما هابو هیچ‌وقت برنمی‌گردد. دوست هابو دوربین مالوری را همراه یک نامه از هابو به ماکوتو می‌دهد و او با دیدن عکس‌های دوربین به جواب سوال اصلی‌اش می‌رسد که چرا کوهنوردانی چون مالوری و هابو بارها و بارها به کوهستان برمی‌گردند و قله‌ها را یکی پس از دیگری فتح می‌کنند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظرتان چرا هابو معتقد بود اهمیتی ندارد چه کسی اولین بار اورست را فتح کرده است؟
  شما فکر می‌کنید چرا کوهنوردان هر بار قله‌های بلندتری را فتح می‌کنند؟ این کار را برای رکورد زدن انجام می‌دهند؟ یا از به خطر انداختن جانشان لذت می‌برند؟ پاسخ فیلم به این سوال چه بود؟
  به نظر شما چرا هابو می‌خواست طناب پسر جوانی را که سقوط کرده بود قطع کند؟ شما اگر در موقعیت هابو قرار بگیرید چه تصمیمی می‌گیرید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Patrick Imbert
  رتبه MPAA PG
  مدت زمان ۹۵
  کشور سازنده لوکزامبورگ، فرانسه
  استودیو Julianne Films، Folivari، Mélusine Productions
  جایزه ها César Awards، France Lumiere Awards، France
  بازیگران اریک هرسون-ماکارل، دامین بویسو، لازار هرسون-ماکارل
  سال انتشار ۲۰۲۱