قهرمانان کوچک

بررس متن: زهرا درایتی

9+ 7 تا 9 با همراهی والدین

فیلمی ماجراجویانه درباره‌ی تلاش چند کودک برای جلوگیری از بیکار شدن پدران‌شان، خطرات پیش روی آن‌ها و امید و تلاش تا رسیدن به نتیجه

سال انتشار: 1396

قهرمانان کوچک

9+
7 تا 9 با همراهی والدین

فیلمی ماجراجویانه درباره‌ی تلاش چند کودک برای جلوگیری از بیکار شدن پدران‌شان، خطرات پیش روی آن‌ها و امید و تلاش تا رسیدن به نتیجه

سال انتشار: 1396

بررس متن: زهرا درایتی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
ارتباط و دوستی بین کودکان، همکاری و ماجراجویی آن‌ها در کنار هم، و روابط آن‌ها با والدین‌شان می‌تواند برای کودکان همذات‌پندارانه باشد.
محتوای آموزشی
کودکان با موضوع اهمیت خرید کالای تولید ایران آشنا می‌شوند.
الگوی شخصیتی
کودکان مسئول و مهربان‌اند. آن‌ها از هم حمایت می‌کنند و برای رسیدن به هدف‌شان دست از تلاش برنمی‌دارند. دوستی و همدلی بین آن‌ها قابل توجه و تأثیرگذار است. والدین امیرکیان و ایمان با هم و با فرزندان‌شان مهربان و خوش‌رفتارند.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
فیلم چند صحنه‌ی خشن و ترسناک دارد: تعقیب و گریز و زدوخورد بین کودکان با قاچاقچی‌ها در چندین صحنه دیده می‌شود. قاچاقچی‌ها با اسلحه کودکان را تهدید می‌کنند. یکی از کودکان را می‌دزدند و چشمان او را می‌بندند و فحش و تهدید، او را گروگان می‌گیرند. چند تا از قاچاقچی‌ها به خاطر از دست دادن پول‌هایشان سکته می‌کنند و در بیمارستان بستری می‌شوند.
گفتار نامناسب
از کلمات و عبارات تهدیدآمیز و توهین‌آمیز، زیاد استفاده شده: زپرتی، بدجنس، وحشی، خیلی رو دارین، دمار از روزگارم درآورد، ازش بدمون میاد، پدرشون رو درآوردیم، سگ صاحابش رو نمی‌شناخت، پوستت رو می‌کنم، بلایی سرت بیارم، می‌زنم شل و پلت می‌کنم. لحن گفتگوهای قاچاقچی‌ها با هم و با کودکان تند و خشن است. از عبارات بزرگسالانه استفاده شده: می‌خواست به هر قیمتی پولدار شه، پولامون حلال نیست.
محتوای بزرگسالانه
موضوع اصلی فیلم درباره‌ی قاچاق کالا و تأثیر آن روی فروش کالاهای ایرانی و بیکار شدن کارگران است. همچنین به موضوعاتی مثل اختلاس، راه انداختن کمپین اینترنتی، هک کردن تلگرام دیگران، قیمت دلار، تزریق ژل گونه و بوتاکس اشاره شده است.
آنچه والدین باید بدانند

داستان این فیلم سینمایی درباره‌ی کودکانی است که برای جلوگیری از تعطیلی کارخانه‌ی تولید لوازم‌التحریر و بیکار شدن پدران‌شان، تصمیم می‌گیرند قاچاقچیان لوازم‌التحریر را که با وارد کردن کالای ارزان قاچاق، به تولید داخلی ضربه می‌زنند، شناسایی و به پلیس معرفی کنند. آن‌ها برای رسیدن به نتیجه تلاش زیادی می‌کنند و با خطرات متعددی مواجه می‌شوند ولی با همدلی و همراهی با هم و البته با کمک‌های یک بچه‌غول چراغ جادو، موفق می‌شوند به هدف‌شان برسند. هدف از تولید این فیلم، حساس کردن کودکان و خانواده‌ها به موضوع خرید کالای ایرانی و تشویق آن‌ها به این کار است. کودکان برای ترغیب مردم به خرید کالای ایرانی، کمپینی اینترنتی راه می‌اندازند. فیلم چند صحنه‌ی خشن و ترسناک دارد: تعقیب و گریز و زدوخورد بین کودکان و قاچاقچیان در چندین صحنه دیده می‌شود و لحن حرف زدن قاچاقچیان با کودکان تند و تهدیدآمیز است. از کلمات و عبارات توهین‌آمیز و خشن هم زیاد استفاده می‌شود. موضوع اصلی فیلم که تأثیر منفی قاچاق کالا بر تولیدات داخلی و ورشکستگی کارخانه‌هاست، موضوع کودکانه‌ای نیست؛ به‌ویژه این‌که در این فیلم، مسئولیت پیدا کردن قاچاقچیان به عهده‌ی کودکان است. وارد کردن کودکان به مناسبات اقتصادی مربوط به قاچاق، که بسیار پیچیده‌تر و بزرگ‌تر از ظرفیت‌های ذهنی و توانایی‌های عملی کودکان است، ممکن است در آن‌ها احساس ناامنی ایجاد کند. همچنین کودکان در فیلم برای پیدا کردن رد قاچاقچیان، با هک کردن به اطلاعات آن‌ها دسترسی پیدا می‌کنند. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۷ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۷ تا ۹ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با همراهی والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند درباره‌ی موضوعات مطرح‌شده در فیلم با هم گفتگو کنند.

چکیده داستان

داستان درباره‌ی چهار کودک تکواندو کار است که پدران سه نفرشان در کارخانه‌ی تولید لوازم‌التحریر کار می‌کنند. به خاطر قاچاق لوازم‌التحریر از چین، چیزی نماینده تا این کارخانه تعطیل شود. کودکان برای جلوگیری از بیکار شدن پدرهایشان و گیر انداختن قاچاقچیان، تصمیم می‌گیرند آن‌ها را شناسایی و معرفی کنند.

فرصت‌هایی برای گفتگو

به نظر شما چرا برای بچه‌ها این‌قدر مهم بود که قاچاقچیان را پیدا کنند؟ تا به حال موضوعی برای شما این‌قدر مهم بوده که برایش این همه تلاش کنید؟ فکر می‌کنید چه اهمیتی دارد که کالاهای تولید ایران را بخریم؟ شما چه کالاهایی استفاده می‌کنید که در ایران تولید شده‌اند؟ به نظرتان چگونه می‌توانیم اطرافیان‌مان را تشویق به خرید کالای ایرانی کنیم؟

جزئیات فیلم
تهیه کننده بیتا منصوری
مدت زمان 90
سال انتشار 1396