قهرمانان کوچک

thumbnail
۹ سال به بالا
۷ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی ماجراجویانه درباره‌ی تلاش چند کودک برای جلوگیری از بیکار شدن پدران‌شان، خطرات پیش روی آن‌ها و امید و تلاش تا رسیدن به نتیجه

سال: 1396
  بررس فیلم: زهرا درایتی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ارتباط و دوستی بین کودکان، همکاری و ماجراجویی آن‌ها در کنار هم، و روابط آن‌ها با والدین‌شان می‌تواند برای کودکان همذات‌پندارانه باشد.
  کودکان مسئول و مهربان‌اند. آن‌ها از هم حمایت می‌کنند و برای رسیدن به هدف‌شان دست از تلاش برنمی‌دارند. دوستی و همدلی بین آن‌ها قابل توجه و تأثیرگذار است. والدین امیرکیان و ایمان با هم و با فرزندان‌شان مهربان و خوش‌رفتارند.
  موضوع اصلی فیلم درباره‌ی قاچاق کالا و تأثیر آن روی فروش کالاهای ایرانی و بیکار شدن کارگران است. همچنین به موضوعاتی مثل اختلاس، راه انداختن کمپین اینترنتی، هک کردن تلگرام دیگران، قیمت دلار، تزریق ژل گونه و بوتاکس اشاره شده است.
  از کلمات و عبارات تهدیدآمیز و توهین‌آمیز، زیاد استفاده شده: زپرتی، بدجنس، وحشی، خیلی رو دارین، دمار از روزگارم درآورد، ازش بدمون میاد، پدرشون رو درآوردیم، سگ صاحابش رو نمی‌شناخت، پوستت رو می‌کنم، بلایی سرت بیارم، می‌زنم شل و پلت می‌کنم. لحن گفتگوهای قاچاقچی‌ها با هم و با کودکان تند و خشن است. از عبارات بزرگسالانه استفاده شده: می‌خواست به هر قیمتی پولدار شه، پولامون حلال نیست.
  کودکان با موضوع اهمیت خرید کالای تولید ایران آشنا می‌شوند.
  فیلم چند صحنه‌ی خشن و ترسناک دارد: تعقیب و گریز و زدوخورد بین کودکان با قاچاقچی‌ها در چندین صحنه دیده می‌شود. قاچاقچی‌ها با اسلحه کودکان را تهدید می‌کنند. یکی از کودکان را می‌دزدند و چشمان او را می‌بندند و فحش و تهدید، او را گروگان می‌گیرند. چند تا از قاچاقچی‌ها به خاطر از دست دادن پول‌هایشان سکته می‌کنند و در بیمارستان بستری می‌شوند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان این فیلم سینمایی درباره‌ی کودکانی است که برای جلوگیری از تعطیلی کارخانه‌ی تولید لوازم‌التحریر و بیکار شدن پدران‌شان، تصمیم می‌گیرند قاچاقچیان لوازم‌التحریر را که با وارد کردن کالای ارزان قاچاق، به تولید داخلی ضربه می‌زنند، شناسایی و به پلیس معرفی کنند. آن‌ها برای رسیدن به نتیجه تلاش زیادی می‌کنند و با خطرات متعددی مواجه می‌شوند ولی با همدلی و همراهی با هم و البته با کمک‌های یک بچه‌غول چراغ جادو، موفق می‌شوند به هدف‌شان برسند. هدف از تولید این فیلم، حساس کردن کودکان و خانواده‌ها به موضوع خرید کالای ایرانی و تشویق آن‌ها به این کار است. کودکان برای ترغیب مردم به خرید کالای ایرانی، کمپینی اینترنتی راه می‌اندازند.
  فیلم چند صحنه‌ی خشن و ترسناک دارد: تعقیب و گریز و زدوخورد بین کودکان و قاچاقچیان در چندین صحنه دیده می‌شود و لحن حرف زدن قاچاقچیان با کودکان تند و تهدیدآمیز است. از کلمات و عبارات توهین‌آمیز و خشن هم زیاد استفاده می‌شود. موضوع اصلی فیلم که تأثیر منفی قاچاق کالا بر تولیدات داخلی و ورشکستگی کارخانه‌هاست، موضوع کودکانه‌ای نیست؛ به‌ویژه این‌که در این فیلم، مسئولیت پیدا کردن قاچاقچیان به عهده‌ی کودکان است. وارد کردن کودکان به مناسبات اقتصادی مربوط به قاچاق، که بسیار پیچیده‌تر و بزرگ‌تر از ظرفیت‌های ذهنی و توانایی‌های عملی کودکان است، ممکن است در آن‌ها احساس ناامنی ایجاد کند. همچنین کودکان در فیلم برای پیدا کردن رد قاچاقچیان، با هک کردن به اطلاعات آن‌ها دسترسی پیدا می‌کنند. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۷ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۷ تا ۹ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با همراهی والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند درباره‌ی موضوعات مطرح‌شده در فیلم با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  داستان درباره‌ی چهار کودک تکواندو کار است که پدران سه نفرشان در کارخانه‌ی تولید لوازم‌التحریر کار می‌کنند. به خاطر قاچاق لوازم‌التحریر از چین، چیزی نماینده تا این کارخانه تعطیل شود. کودکان برای جلوگیری از بیکار شدن پدرهایشان و گیر انداختن قاچاقچیان، تصمیم می‌گیرند آن‌ها را شناسایی و معرفی کنند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما چرا برای بچه‌ها این‌قدر مهم بود که قاچاقچیان را پیدا کنند؟ تا به حال موضوعی برای شما این‌قدر مهم بوده که برایش این همه تلاش کنید؟
  فکر می‌کنید چه اهمیتی دارد که کالاهای تولید ایران را بخریم؟ شما چه کالاهایی استفاده می‌کنید که در ایران تولید شده‌اند؟
  به نظرتان چگونه می‌توانیم اطرافیان‌مان را تشویق به خرید کالای ایرانی کنیم؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  تهیه کننده بیتا منصوری
  مدت زمان ۹۰
  سال انتشار ۱۳۹۶