لئو سلطان جنگل

(Jungle Emperor Leo )

بررس متن: علی نجفی

11+ 9 تا 11 با همراهی والدین

فیلمی انیمه و ماجراجویانه درباره‌ی تلاش‌های یک شیر سفید در حفاظت از جنگل و تجربه‌ی دوستی با انسان‌ها

سال انتشار: 1997

لئو سلطان جنگل

(Jungle Emperor Leo )
11+
9 تا 11 با همراهی والدین

فیلمی انیمه و ماجراجویانه درباره‌ی تلاش‌های یک شیر سفید در حفاظت از جنگل و تجربه‌ی دوستی با انسان‌ها

سال انتشار: 1997

بررس متن: علی نجفی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
کنجکاوی‌ها و شیطنت‌های لونه و لوکیو، تجربه‌ی آن‌ها از دوری از والدین، بیماری مادر و سپس بیماری خودشان می‌تواند برای کودکان معنادار باشد.
محتوای آموزشی
در فیلم حیوانات مختلفی نظیر شیر، آهو، فیل، میمون، اسب آبی و طوطی به تصویر کشیده شده‌اند.
الگوی شخصیتی
لونه جسور، شجاع، کنجکاو و بازیگوش است. او برای آشنایی با انسان‌ها به استقبال خطر می‌رود و از حاشیه‌ی امن خود خارج می‌شود. لئو شجاع و فداکار است. او به عنوان سلطان جنگل وظیفه‌ی اصلی خود را حفاظت از جنگل و ساکنانش می‌داند. او حتی برای نجات جان حیوانات قانون جنگل را زیر پا می‌گذارد. بعضی انسان‌ها با حیوانات مهربان‌اند و برای نجات آن‌ها تلاش می‌کنند. پاگولا وقتی متوجه اشتباهش می‌شود به آن اعتراف و از لئو عذرخواهی می‌کند.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
لونه در بازیگوشی‌ها و کنجکاوی‌هایش از ارتفاع سقوط می‌کند یا دچار حادثه می‌شود. حیوانات جنگل در صحنه‌های متعدد گرفتار سیل، آتش‌سوزی و طاعون می‌شوند. لونه با بچه‌فیل دعوا می‌کند؛ لونه گوش و دم او را گاز می‌گیرد. بچه‌فیل به سمت لونه سنگ پرتاب می‌کند. فیل بزرگ می‌خواهد لونه را زیر پایش له کند. لونه در سیرک در قفس زندانی می‌شود و قلاده به گردنش می‌بندند. کارکنان سیرک حیوانات را با تازیانه می‌ترسانند. مادر بچه‌شیرها بر اثر بیماری می‌میرد. مرد طمع‌کار و افرادش از نابود کردن جنگل، قطع درختان و کشتن حیوانات با تفنگ ابایی ندارند. افراد او داخل مرداب می‌افتند، از دره پرت می‌شوند یا به زیر بهمن می‌روند اما او به مرگ افرادش اهمیتی نمی‌دهد و در دقایق پایانی فیلم یک انسان را هم با شلیک گلوله می‌کشد. آدم‌ها همراه با لئو در مسیر یافتن کوه مونلایت گرفتار برف و سرما، بهمن، حمله‌ی گرگ‌ها و گرسنگی می‌شوند.
گفتار نامناسب
شخصیت منفی داستان یکی دو بار از ناسزاهایی مثل لعنتی و بی‌مغز استفاده می‌کند. او و افرادش دکتر مستاش را مورد تحقیر و تمسخر قرار می‌دهند.
محتوای بزرگسالانه
در صحنه‌های متعدد شکارچی‌ها در حال نوشیدن نمایش داده می‌شوند اما مشخص نیست چه می‌نوشند. بحران انرژی و تلاش برای کشف منبع جدید به دنیای کودکان ارتباطی ندارد.
آنچه والدین باید بدانند

لئو سلطان جنگل انیمه‌ای است که بر اساس مانگای سلطان جنگل، اثر اوسامو تزوکا ساخته شده است. این مانگا پیشتر هم برای فیلم کیمبا شیر سفید و سریال لئوی شیر مورد استفاده قرار گرفته است. این فیلم که بیشتر بر نیمه‌ی دوم مانگا تمرکز کرده، داستان تقابل و تعامل انسان‌ها و حیوانات را بیان می‌کند. گروهی از انسان‌های طمع‌کار در پی کشف معدنی از سنگ‌های گران‌بها به جنگل هجوم می‌آورند و زیستگاه حیوانات را تخریب می‌کنند. لئو به عنوان سلطان جنگل سعی می‌کند از جنگل و ساکنانش محافظت کند اما برای نجات آن‌ها از بیماری ناچار می‌شود به انسان‌ها اعتماد کند و در عوض برای کشف معدن به آن‌ها کمک می‌کند. لونه، پسر لئو، که مهربانی انسان‌ها را دیده به شهر آدم‌ها سفر می‌کند تا با آن‌ها دوست شود اما در سیرک رفتار دوگانه‌ای از آن‌ها می‌بیند. فیلم با نمایش رفتارهای درست و نادرست انسان‌ها در مواجهه با طبیعت و محیط زیست، بر دوستی انسان‌ها و حیوانات به عنوان موجودات زنده‌ی ساکن زمین تأکید می‌کند. صحنه‌های خشن و ترسناک متعددی در فیلم وجود دارد. حیوانات جنگل گرفتار بلاهای طبیعی نظیر سیل، آتش‌سوزی و همه‌گیری طاعون می‌شوند. انسان‌ها با تفنگ و ماشین‌آلات سنگین به جنگل حمله می‌کنند و حیوانات و زیستگاه‌شان را نابود می‌کنند. صحنه‌های متعددی از کشتن حیوانات با شلیک گلوله وجود دارد که ممکن است برای کوچک‌ترها ناراحت‌کننده باشد. یک مورد شلیک به انسان نیز وجود دارد که به مرگ او می‌انجامد. همچنین، تجربه‌ی توله‌شیر از بیماری و مرگ مادر و نیز بیماری خودش مضطرب‌کننده است. انسان‌ها در راه‌شان به سمت معدن دچار حادثه‌های مختلفی نظیر سقوط از دره، ریزش بهمن و حمله‌ی گرگ‌ها می‌شوند و هر بار یکی از آن‌ها جان خود را از دست می‌دهد اما گروه بی‌اعتنا به راهش ادامه می‌دهد. موضوع بحران انرژی و کشف منبع جدید انرژی هم که در فیلم برجسته شده، موضوعی نیست که به دنیای کودکان ارتباطی داشته باشد. تماشای فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۹ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۹ تا ۱۱ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را به همراه والدین تماشا کنند تا بتوانند درباره‌ی موارد خشن و ترسناک آن با هم گفتگو کنند.

چکیده داستان

گروهی از انسان‌ها برای کشف معدنی از سنگ‌های ارزشمند حیوانات و زیستگاه آنان را نابود می‌کنند. لئو، شیر سفید، برای حفاظت از جنگل و ساکنانش تلاش می‌کند اما حوادث طبیعی و بیماری آنان را در معرض نابودی قرار داده است. دکتر مستاش که اهمیت زیادی برای طبیعت و حیوانات قائل است، آنان را نجات می‌دهد. لونه، پسر لئو، که قبلاً توسط مستاش نجات داده شده، به شهر آدم‌ها سفر می‌کند تا با آن‌ها دوست شود، اما به سیرک فروخته می‌شود و در آن‌جا رفتار متفاوتی از آدم‌ها می‌بیند. او به جنگل برمی‌گردد اما لئو برای کمک به مستاش خود را فدا کرده و حالا خود او سلطان جنگل است.

فرصت‌هایی برای گفتگو

لئو برای نجات جان حیوانات قانون جنگل را زیر پا گذاشت؛ به نظر شما، کار درستی کرد؟ آیا این مجوزی است برای این‌که هر کسی قانون را زیر پا بگذارد؟ لونه در سفر به شهر آدم‌ها چه چیزهایی آموخت؟ آیا تصور او از دوستی بین آدم‌ها و حیوانات درست بود؟ به نظر شما، ما انسان‌ها چطور می‌توانیم با حیوانات دوست باشیم؟ کدام بخش‌های فیلم برای شما ناراحت‌کننده بود؟ فکر می‌کنید مخاطب این فیلم کودکان‌اند؟

جزئیات فیلم
مدت زمان 100
سال انتشار 1997