لانه

(The Lair)
thumbnail
۱۸ سال به بالا

فیلمی سینمایی درباره‌ی سقوط هواپیمای خلبان نیروی سلطنتی در افغانستان، فرار او از دست شورشی‌ها و پیدا کردن پایگاهی زیرزمینی پر از هیولاهای خطرناک

سال: 2022
  بررس فیلم: پریسا موسوی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  سینکلر با این‌که پسر کوچکی دارد و همسرش را در سانحه‌ی رانندگی از دست داده است، تمام تلاشش را می‌کند هیولاها را از بین ببرد. بقیه‌ی اعضای گروه هم، با این‌که به خاطر اشتباهات گذشته‌شان به آن پایگاه فرستاده شده‌اند، تلاششان را می‌کنند تا هیولاها را از بین ببرند. جزو نفرات اولی که جانش را از دست می‌دهد فینچ، فرمانده پایگاه است.
  فیلم تا زمان نوشتن این بررسی دوبله نشده است. در نسخه‌ی اصلی فیلم از واژه‌های توهین‌آمیز زیادی استفاده می‌شود، ولی در نسخه‌ی دوبله به واژه‌‌هایی مثل کودن، لعنتی و ابله تقلیل داده شده است.
  مخاطب با تماشای این فیلم می‌تواند با کارهای نیروهای هوایی و زمینی ارتش‌های بریتانیا و آمریکا در افغانستان و همچنین با ساخت سلاح‌های بیولوژیک و آزمایشگاه‌های انسانی آشنا شود.
  ماجرای فیلم در افغانستان اتفاق می‌افتد. پوشش افغان‌ها و لهجه‌ی آن‌ها در فیلم نمایش داده شده است. بخشی از دغدغه‌ی افغان‌ها از حضور نیروهای شوروی و آمریکا و بریتانیا در صحبت‌های کبیر مشخص می‌شود.
  فیلم پر از صحنه‌های خشن و ترسناک است. ابتدای فیلم به هواپیمای سینکلر شلیک می‌کنند و او و همکارش با چتر نجات بیرون می‌پرند. شورشی‌ها به آن‌ها شلیک می‌کنند و همکار سینکلر او را نجات می‌دهد و خودش می‌میرد. سینکلر هنگام فرار به پایگاهی زیرزمینی می‌رود. فضای آن‌جا تاریک است. شورشی‌ها دنبالش می‌آیند. هیولاهایی نیمه‌انسان به آن‌ها حمله می‌کنند. کنده شدن پوست صورت، قطع شدن سر و اعضای بدن، ظاهر شدن هیولاها از تاریکی و... بارها اتفاق می‌افتد. هیولاها داخل شیشه‌های بزرگی هستند و ناگهان شیشه‌ها را می‌شکنند و از آن بیرون می‌آیند. آن‌ها به پایگاه نظامی حمله می‌کنند و تعدادی از افراد پایگاه را می‌کشند. پزشک پایگاه یکی از هیولاها را کالبدشکافی می‌کند و متوجه می‌شود اعضای داخلی بدنش اعضای انسان هستند. آن هیولا که دل و روده‌اش بیرون ریخته، به آن‌ها حمله می‌کند و فینچ برای نجات جان گروهش خودش و آن هیولاها را منفجر می‌کند. دست او قطع می‌شود و می‌میرد. هیولاها لوله‌هایی از سرشان به سر انسان‌ها وصل می‌کنند و اطلاعات ذهن آن شخص را می‌مکند. در پایان همه‌ی افراد باقی‌مانده‌ی پایگاه به محل زندگی هیولاها می‌روند. در آن‌جا اسکلت‌های افغان‌های زیادی دیده می‌شود. نبرد سختی بین آن‌ها رخ می‌دهد. بیشتر افراد گروه می‌میرند. کبیر متوجه می‌شود هیولایی که می‌خواهد او را بکشد پدرش است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فیلم سینمایی لانه ماجرای خلبان نیروی هوایی سلطنتی است که هواپیمایش در افغانستان مورد اصابت موشک قرار می‌گیرد و با چتر نجات فرود می‌آید. او که در حال فرار از دست شورشی‌ها است، وارد پایگاهی زیرزمینی می‌شود که ورود به آن ممنوع است و روس‌ها 30 سال پیش آن را ساخته‌اند. او در آن پایگاه با هیولاهایی روبه‌رو می‌شود که اطلاعات ذهن آدم‌ها را می‌مکند و انسان‌ها را می‌کشند. در این فیلم تلاش گروهی برای از بین بردن نیروی شر به چشم می‌خورد. سینکلر با این‌که پسری دارد که چشم به راهش است، با تمام توانش با هیولاها می‌جنگد. فرمانده‌ی پایگاه نظامی با این‌که به هشدارهای سینکلر توجه نکرده بود، جزو نفرات اولی است که خودش را برای اعضای گروهش فدا می‌کند.
  فیلم سرشار از موقعیت‌های ترسناک است که ممکن است تماشای آن برای بچه‌های کوچک‌تر آزاردهنده باشد. در این فیلم بارها هیولاهای نیمه‌انسانی را می‌بینیم که ساخته‌ی دست بشر هستند آن‌ها چنگال‌‌های بزرگی دارند و به انسان‌ها حمله می‌کنند. کنده شدن دست و پا و قطع شدن سر و پاشیده شدن خون به همه جا بارها و بارها اتفاق می‌افتد.

  چکیده داستان

  زمانی که کیت سینکلر، خلبان نیروی هوایی سلطنتی بریتانیا در افغانستان مشغول گشت هوایی است، شورشی‌ها هواپیمایش را می‌زنند. هواپیمای او سقوط می‌کند و او موقع فرار، پایگاهی زیرزمینی‌ پیدا می‌کند که در آن هیولاهای نیمه‌انسانی زندگی می‌کنند که تشنه‌ی خون انسان هستند. آن‌ها به آدم‌ها حمله می‌کنند و اطلاعات ذهن انسان را به خودشان منتقل می‌کنند. سینکلر فایل ضبط شده‌ای پیدا می‌کند، آن را برمی‌دارد و موفق به فرار از آن پایگاه می‌شود. او به پایگاه نظامی آمریکایی‌ها می‌رود و ماجرا را برای آن‌ها تعریف می‌کند. فرمانده حرف او را باور نمی‌کند. مرد افغانی که به دست نیروها دستگیر شده و بازمانده‌ی کسانی است که به هواپیمای سینکلر شلیک کرده‌اند، می‌گوید این پایگاه متعلق به روس‌هاست. شب هیولاها به آن‌ها حمله می‌کنند و تعداد زیادی از نیروهای آن‌ها را می‌کشند. روز بعد افراد پایگاه به پایگاه زیرزمینی هیولاها حمله می‌کنند. به آن‌ها اطلاع می‌دهند قرار است آن منطقه منفجر شود. سینکلر همراه دو نفر دیگر زنده می‌مانند. منطقه منفجر می‌شود. سینکلر که فایل ضبط شده را همراه خودش دارد، می‌گوید برای لاپوشان کردن همه چیز این پایگاه منفجر شد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  آیا درباره‌ی سلاح‌های بیولوژیک اطلاعاتی دارید؟
  وقتی هوک سقوط کرد از سینکلر خواست آن‌جا را منفجر کند و نیروها را از آن‌جا ببرد؛ ولی سینکلر نپذیرفت. به نظرتان چرا سینکلر تصمیم گرفت وارد پایگاه زیرزمینی شود؟
  فکر می‌کنید نبرد در کشورهای دیگر چه سختی‌هایی دارد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Neil Marshall
  مدت زمان ۹۶
  کشور سازنده انگلستان
  استودیو Rather Good Films، Scarlett Productions Ltd.، Ashland Hill Media Finance، Ingenious Media
  بازیگران جاناتان هاوارد، جیمی بامبر، شارلوت کرک
  سال انتشار ۲۰۲۲