لانه

(Burrow)

thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلم انیمیشنی کوتاه درباره‌ی خرگوشی کوچک و تلاش او برای ساخت لانه به شکلی مستقل، خودکم‌بینی او در مقایسه با بقیه‌ی حیوانات و موفقیت او در کسب اعتماد به جمع و حل مشکلش با کمک کار تیمی

سال: 2020
  بررس فیلم: یکتا یونسی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  خرگوش از مواجهه با حیوانات دیگر می‌ترسد و از بودن در کنار آن‌ها احساس امنیت ندارد. او سعی دارد لانه‌ای مناسب برای خودش بسازد، اما عدم موفقیت در تلاش‌های مکررش باعث می‌شود در لحظاتی ناامید شود و انگیزه‌اش را از دست دهد، اما در لحظه‌ای که آب در اعماق زمین نفوذ کرده، بر ترسش غلبه می‌کند و با شجاعت با این مشکل روبرو می‌شود تا از حمایت دیگران استفاده کند. حیوانات در نهایت لانه‌هایشان را در کنار هم می‌سازند و خرگوش در جمع حیوانات زیرزمینی با حفظ حریم شخصی‌اش سعی می‌کند به آ‌ن‌ها اعتماد کند و پس از آن دوستی را تجربه کند.
  خرگوش با پشتکار و جدیتی زیادی هدفش را دنبال می‌کند. او در ابتدا از بیان ایده‌اش به دیگر حیوانات پرهیز می‌کند و از جمع فراری است، اما به‌تدریج و همراه با اتفاقات داستان می‌آموزد که همراهی و هم‌زیستی با دیگر حیوانات می‌تواند منافع فردی و جمعی زیادی داشته باشد. همچنین در لحظه‌ای که خرگوش متوجه نفوذ آب به زمین و تونل‌ها می‌شود، علی‌رغم احساس ترس و خجالتی که برای ارتباط گرفتن با سایر حیوانات دارد، تلاش می‌کند دیگر حیوانات را از شرایط پیش آمده مطلع کند و با پذیرش مسئولیت اشتباهش آن‌ها را نجات دهد. حیوانات هم پذیرای خرگوش هستند و با وجود مشکلی که پیش آمده، به خرگوش کمک می‌کنند و از او حمایت و مراقبت می‌کنند.
  در صحنه‌ای کوتاه، خرگوش در هنگام کندن زمین، وارد حمام یکی از حیوانات زیرزمینی می‌شود و با او که در وان حمامش است مواجه می‌شود و خجالت می‌کشد. در صحنه‌ای نیز حیوانی حوله‌اش را به او می‌دهد و ظاهرا بدنش برای خرگوش مشخص می‌شود.
  تلاش خرگوش برای رسیدن به هدفش می‌تواند برای کودکان و نوجوانان انگیزه‌بخش باشد و آن‌ها را در دنبال کردن اهداف و رویاهایشان ترغیب کند.
  خرگوش در هنگام کندن زمین اشتباهی به جریان آب پرفشاری برخورد می‌کند. این سیلاب ممکن است جان دیگر حیوانات زیرزمین را به خطر بیندازد و لانه‌هایشان را تخریب کند. در صحنه‌ای کوتاه نیز ظاهرا حیوانی ترسناک پشت در، در کمین خرگوش است که بعدا مشخص می‌شود سموری بی‌خطر است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  انیمیشن دو بعدی لانه، درباره‌ی خرگوش جوانی است که قصد دارد براساس نقشه‌ای که کشیده، لانه‌ای برای خودش بسازد، اما با دیدن نقشه‌های پیچیده‌ی لانه‌ی سایر حیوانات، احساس ضعف می‌کند و تاجایی‌که می‌تواند با کندن زمین از آن‌ها فاصله می‌گیرد. تا اینکه در یکی از ضرباتی که به زمین وارد کرده، به مسیر آب‌های زیرزمینی می‌خورد و آب به زمین و لانه‌ی حیوانان نفوذ می‌کند. خرگوش احساسات منفی مختلفی را در خود تجربه می‌کند. او از مواجهه و زندگی در کنار حیوانات دیگر می‌ترسد و در جمع احساس اعتماد و امنیت نمی‌کند. همین احساس ناامنی او را به دوری و فاصله گرفتن از حیوانات سوق می‌دهد، اما از جایی به بعد سعی می‌کند با کمک جمع بر مشکلات غلبه کند. او به تاثیر مثبت زندگی جمعی آگاه می‌شود و سعی می‌کند با وجود حفظ حریم شخصی و استقلال خود، در کنار دیگران زندگی کند. این فیلم بر تاثیرات مثبت جمع در حل مشکلات و بهبود کیفیت زندگی تاکید دارد و ویژگی‌های مثبت هم‌زیستی متعادل در کنار هم‌نوعان را به نسبت زندگی منزوی و به دور از دیگران نشان می‌دهد.
  برخی صحنه‌ها در فیلم ممکن است برای کودکان خردسال دلهره‌آور باشد، از جمله لحظات کندن زمین و ورود خرگوش به منطقه‌ای تاریک، برخورد او به جریان آب‌های زیرزمینی و نفوذ آب به طبقات بالاتر زمین طوری‌که ممکن است جان بقیه‌ی حیوانات را به خطر بیندازد و لانه‌هایشان را تخریب کند. در صحنه‌ای کوتاه نیز ظاهرا حیوانی ترسناک پشت در، در کمین خرگوش است که بعدا مشخص می‌شود سموری بی‌خطر است. در یکی از موقعیت‌ها خرگوش در زمان کندن زمین، وارد حمام یکی از حیوانات می‌شود و با او در حالی‌که در وان است، مواجه می‌شود. تماشای این فیلم برای کودکان زیر 8 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان بین 8 تا 10 سال نیز در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفت‌وگو کنند.

  چکیده داستان

  خرگوش براساس نقشه‌هایی مشغول کندن زمین است تا برای خود لانه‌ای بسازد، اما هر بار و با کندن زمین، به لانه‌ی حیوانات دیگر برخورد می‌کند. لانه‌ی حیوانات از نقشه‌ی لانه‌ی او بزرگ‌تر و زیباتر هستند. او نقشه‌اش را از بقیه پنهان می‌کند و با کندن عمیق‌تر زمین از بقیه دور می‌شود. تا اینکه به آب‌های زیرزمینی برمی‌خورد و سیلاب به زیرِ زمین نفوذ می‌کند. او با کمک حیوانات موفق می‌شود جلوی سیلاب را بگیرد. خرگوش نقشه‌ی لانه‌اش را به دوستان جدیدش نشان می‌دهد و درکنار آن‌ها لانه‌اش را به شکل بزرگ‌تری می‌سازد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما دلیل اینکه خرگوش نقشه‌ی خانه‌اش را از دیگران پنهان می‌کرد چه بود؟ تابه‌حال برای شما پیش آمده که نتوانید فکر و احساستان را بیان کنید؟ آیا راه‌حلی برای حل این مشکل به ذهنتان رسیده است؟
  فکر می‌کنید در این فیلم، حیوانات نسبت به هم و خرگوش چه احساسی داشتند؟ اگر دوستتان به کمک نیاز داشته باشد، شما در هر شرایطی به او کمک می‌کنید یا بستگی دارد؟ اگر بستگی دارد، به چه چیزهایی توجه می‌کنید؟
  همانطور که دیدیم، حیوانات با کار تیمی و به کمک هم توانستند سیلاب را مهار کنند تا خانه‌هایشان سالم بماند. به نظر شما کارتیمی چه خوبی‌ها و چه اشکالاتی می‌تواند داشته باشد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان مادلین شرفیان Madeline Sharafian
  رتبه MMPA G
  مدت زمان ۶
  کشور سازنده آمریکا
  استادیو Pixar Animation Studios
  سال انتشار ۲۰۲۰