لاک‌پشت قرمز

(The Red Turtle)

thumbnail
۱۲ سال به بالا
۱۰ تا ۱۲ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و فانتزی درباره‌ی زندگی مردی تنها در جزیره‌ای متروک، تلاش او برای خروج از جزیره، ورود عشق به زندگی‌اش و ساکن شدن در آن‌جا

سال: 2016
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  خانواده در این فیلم حضور پررنگ و تأثیرگذاری دارد. کودکان از این منظر می‌توانند با فیلم ارتباط برقرار کنند. ارتباط اعضای خانواده گرم و عاشقانه و همراه با حمایت است.
  با وجود این‌که فیلم گفتار ندارد، عشق و علاقه‌ی زن و مرد را نسبت به یکدیگر و نسبت به فرزندشان به‌خوبی نشان می‌دهد. آن‌ها در شرایط سخت زندگی در جزیره، هم را حمایت می‌کنند و برای نجات جان هم حاضرند از خودشان بگذرند. پسربچه کنجکاو و پرانرژی است. والدینش را دوست دارد و وقتی به استقلال می‌رسد، برای پیدا کردن هویتش جزیره را ترک می‌کند.
  زن و مرد ارتباط عاشقانه‌ای با هم دارند. آن‌ها هم را در آغوش می‌گیرند و می‌بوسند.
  در فیلم به بعضی عناصر طبیعی مثل اقیانوس، امواج، تولد لاک‌پشت‌ها و حرکت به سوی دریا، و طبیعت جزیره اشاره می‌شود.
  فیلم صحنه‌های خشن و ترسناک زیادی ندارد، جز صحنه‌ی حمله‌ی لاک‌پشت به قایق و خراب کردن قایق و صحنه‌ی آسیب زدن مرد به لاک‌پشت. اما موضوع گم شدن در اقیانوس و ناتوانی در بازگشت به خانه، تلاش‌های مرد و فریادهای او از سر ناامیدی، طوفانی که در جزیره اتفاق می‌افتد و آسیب دیدن زن، همگی ممکن است برای کودکان کوچک‌تر ترسناک باشند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  لاک‌پشت قرمز که یک انیمیشن دوبعدی و بدون کلام است، داستان مردی را روایت می‌کند که در اقیانوس گم شده و سر از یک جزیره‌ی متروک درآورده است. مرد بارها تلاش می‌کند تا قایقی بسازد و از جزیره خارج شود ولی هر بار، لاک‌پشت قرمز بزرگی قایقش را متلاشی می‌کند و تلاش مرد به سرانجام نمی‌رسد. بعد از مدتی که مرد لاک‌پشت را از بین برده، از درون لاکش، زنی مو قرمز خارج می‌شود. مرد که تا آن زمان تنها به فرار از جزیره فکر می‌کرد، با ورود زن به زندگی‌اش، از تلاش برای رفتن دست برمی‌دارد و زندگی تازه و عاشقانه‌‌ای را با او شروع می‌کند. آن‌ها با طبیعت جزیره ارتباط برقرار می‌کنند، از درختان و گیاهانش تغذیه می‌کنند، فرزندی به دنیا می‌آورند، با طوفان و سیل مواجه می‌شوند و تا کهنسالی و مرگ، به زندگی در جزیره ادامه می‌دهند. فیلم در عین این‌که به مخاطب اجازه می‌دهد دریافت و برداشت شخصی‌اش را از داستان داشته باشد، می‌تواند انتقال‌دهنده‌ی این معنا هم باشد که زندگی ما ممکن است در مسیری پیش برود که از ابتدا پیش‌بینی نکرده بودیم و حتی نمی‌خواستیم اما اگر پذیرای تغییرات و عدم قطعیت در زندگی باشیم، همچنان می‌توانیم زندگی تمام و کمال و دلخواهی داشته باشیم.
  فیلم صحنه‌های خشن و ترسناک زیادی ندارد، جز صحنه‌ی حمله‌ی لاک‌پشت به قایق و خراب کردن قایق و صحنه‌ی آسیب زدن مرد به لاک‌پشت. اما موضوعات مطرح شده در داستان، مثل تنهایی، پذیرش، ارتباط عاشقانه و مرگ، موضوعات معناداری در دنیای عموم کودکان کوچک‌تر نیستند و روند کند فیلم هم ممکن است کوچک‌ترها را کلافه کند. تماشای این فیلم برای کودکان زیر 10 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 10 تا 12 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در مورد روند داستان، موضوعات ترسناک و نیز موضوعاتی که برایشان ابهام‌برانگیز است، با والدین گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  مردی که در اقیانوس گم شده و به جزیره‌ای دورافتاده رسیده، تلاش می‌کند تا از چوب درختان خیزران جزیره قایقی بسازد و از آن‌جا خارج شود. ولی هر بار، قایقش در اثر ضربه‌ی چیزی محکم متلاشی می‌شود و او مجبور می‌شود به جزیره برگردد. بعد از چند بار تلاش متوجه می‌شود چیزی که به قایقش ضربه می‌زند یک لاک‌پشت قرمز بزرگ است. روزی مرد لاک‌پشت را که به جزیره آمده به شکم برمی‌گرداند و زیر آفتاب رها می‌کند. لاک‌پشت به‌ظاهر می‌میرد اما بعد از مدتی، مرد می‌بیند که درون لاک ترک برداشته‌ی لاک‌پشت، زنی موقرمز دراز کشیده است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  این انیمیشن چه تفاوت‌هایی با بقیه‌ی انیمیشن‌هایی که دیده‌اید داشت؟ آرام پیش رفتن داستان برای شما خسته کننده بود یا خوشایند؟
  شخصیت‌های فیلم با هم حرف نمی‌زدند، ولی ارتباط صمیمانه‌ای با هم داشتند. به نظر شما از چه روش‌های دیگری می‌توانیم منظور و احساس‌مان را به هم منتقل کنیم؟ آن‌ها چطور این کار را می‌کردند؟
  به نظر شما پسربچه از این‌که در آن جزیره زندگی می‌کرد چه احساسی داشت؟ چقدر آن‌جا را دوست داشت؟ چرا در اواخر فیلم از جزیره رفت؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG
  مدت زمان ۸۰
  سال انتشار ۲۰۱۶