لحظه‌ای که مرده به هوش می‌آیی

(The Minute You Wake Up Dead)
thumbnail
۱۸ سال به بالا

فیلمی سینمایی درباره‌ی دلال سهامی ورشکست شده، به قتل رسیدن تعداد زیادی آدم، و تلاش پلیس برای پیدا کردن قاتل

سال: 2022
  بررس فیلم: پریسا موسوی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  نیروی پلیس و خصوصاً بازرس ثرموند با وجدان کاری به دنبال مجرم‌ها می‌گردند.
  راس به دلین می‌گوید از وقتی مدرسه می‌رفتند روی او کراش داشته است. بین آن‌ها رابطه‌ای عاطفی برقرار می‌شود. در یکی از موقعیت‌ها آن‌ها را می‌بینیم که روی مبل کنار هم صمیمانه نشسته‌اند. زمانی که بازرس از دویی، رئیس کافه، بازجویی می‌کند، او می‌گوید دلین تودل‌برو است و برای مردها دلبری می‌کند. دویی به بازرس ثرموند می‌گوید دلین و پدرش اهل قمار هستند.
  در یکی از موقعیت‌ها افرادی که از لوشز طلبکارند سراغش می‌روند و یکی از انگشت‌های پایش را با قیچی آهن‌بر می‌برند. خون همه جا پخش می‌شود. دلین در نوشیدنی لوشز سم می‌ریزد. حال لوشز بد می‌شود و کف از دهنش بیرون می‌آید و می‌میرد. طلبکارهای لوشز سراغ دلین می‌روند و می‌خواهند انگشت او را هم قطع کنند. زمانی که ثرموند ماجرا را برای راس تعریف می‌کند، راس به قلب ثرموند شلیک می‌کند. دلین جنازه‌ی راس و لوشز را در آب می‌اندازد. وقتی طلبکارهای لوشز برای کشتن پرنی به خانه‌اش می‌روند، پرنی با ماشین به یکی از آن‌ها می‌زند. دلین با ماشین دنبال پرنی می‌کند. پرنی کنترل ماشین را از دست می‌دهد و محکم به تپه‌ای برخورد می‌کند و می‌میرد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فیلم سینمایی لحظه‌ای که مرده به هوش می‌آیی ماجرای دلال سهامی است که ورشکست شده است و نزدیکی خانه‌ی دلین، یکی از هم‌کلاسی‌های قدیمش خانه‌ای می‌گیرد. راس تماس‌های مشکوکی دریافت می‌کند و خیلی زود پدر دلین به قتل می‌رسد. این فیلم مضمون طمعکار بودن و عاقبت حرص و طمع را پررنگ می‌کند.
  فیلم پر از موقعیت‌های دلهره‌آور است و تماشای آن برای افراد کوچک‌تر ممکن است آزاردهنده باشد. در فیلم چند نفر به قتل می‌رسند، انگشت پای یکی از شخصیت‌ها با قیچی آهن‌بر قطع می‌شود، پاشیده شدن خون، دروغ گفتن و فرار از دست پلیس بارها دیده می‌شود. دلین و راس به هم علاقه‌مند می‌شوند. نوشیدن مشروبات الکلی بارها به نمایش درمی‌آید. تماشای این فیلم برای نوجوان‌های 18 سال به بالا پیشنهاد می‌شود.

  چکیده داستان

  راس پاتر دلال سهامی است که ورشکست شده، و به همین خاطر آدم‌های زیادی پول‌هایشان را از دست داده‌اند. او در نزدیکی خانه‌ی دلین و پدرش خانه‌ای می‌گیرد. تلفن‌های مشکوکی به راس می‌شود. خیلی زود پدر دلین به قتل می‌رسد. لوشز، همکار دلین در کافه، پدر دلین را به قتل رسانده تا دلین بتواند از پول بیمه‌ی عمر پدرش برای دادن بدهی‌هایش استفاده کند. لوشز که خودش به دو نفر بدهی دارد و از طرف آن‌ها تهدید می‌شود، پولش را از دلین می‌خواهد. دلین او را هم به قتل می‌رساند. راس که متوجه ماجرا می‌شود، بازرس را به قتل می‌رساند تا از دلین سهم‌خواهی کند، ولی دلین راس را می‌کشد. پرنی که کل ماجرا را فهمیده، با دلین تماس می‌گیرد و از او می‌خواهد سهمی را به او بدهد. دلین دو نفر طلبکار لوشز را سراغ او می‌فرستد. آن دو نفر به دست پرنی به قتل می‌رسند. نهایتاً دلین پرنی را هم می‌کشد و پلیس او را دستگیر می‌کند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظرتان طمع داشتن چه اثری در زندگی آدم‌ها می‌گذارد؟
  فکر می‌کنید هر کدام از شخصیت‌ها باید چه کارهایی می‌کردند که هیچ‌کدام از این اتفاق‌ها نیفتد؟
  مهم‌ترین درسی که از این فیلم گرفتید چه بود؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Michael Mailer
  رتبه MPAA R
  مدت زمان ۹۰
  کشور سازنده ایالات متحده آمریکا
  استودیو Andrew Stevens Entertainment، Eyevox Entertainment، Milestone Studios
  بازیگران جیمی الکساندر، کول هاسر، مورگان فریمن
  سال انتشار ۲۰۲۲