لوئیس و لوکا: ماموریت به ماه

(Louis & Luca: Mission to the Moon)

thumbnail
۱۲ سال به بالا
۱۰ تا ۱۲ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی سه دوست و ماموریت آن‌ها برای سفر به ماه، همراه با تجربه‌ی دوستی و تلاش برای رسیدن به پیروزی

سال: 2018
  بررس فیلم: زهرا درایتی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  لوکا در ابتدا به عنوان موجودی ضعیف‌ معرفی می‌شود که دوستانش همیشه از او حمایت می‌کنند، اما آن‌ها در نهایت متوجه می‌شوند او ضعیف‌ نیست، بلکه نگاهی متفاوت به دنیای پیرامون‌اش دارد. در ماه، لوکا با شجاعت جان خود را به خطر می‌اندازد تا کار درست را انجام دهد. تصمیم لوکا شخصیت‌های فیلم را در مسیر قهرمان شدن پیش می‌برد و به آن‌ها می‌آموزد که فقط به خود و مردم نروژ اهمیت ندهند. او در نهایت مورد توجه همه قرار می‌گیرد و لوییس بیشتر از قبل نسبت به او احساس دوستی می‌کند. سفر به ماه اتفاقی است که همه را تحت تاثیر قرار می‌دهد و پیروزی بعد از آن تمام افرادی که با این سفر مرتبط بودند را تغییر داده و به آن‌ها احساس بزرگ‌تر بودن می‌دهند.
  آلفرد، لوییس و لوکا دوستانی صمیمی هستند که در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند. آلفرد فردی خلاق است و با استفاده از دانش و مهارتی که دارد، از وسایلی که در محیط پیرامون‌اش وجود دارد، وسایل تازه‌ای اختراع می‌کند. لوییس زاغی بلندپرواز است که زود یاد می‌گیرد و دوست دارد به ماه سفر کند. لوکا در دنیای خودش زندگی می‌کند و احساسات متفاوتی نسبت به اتفاقات و دنیای پیرامون‌اش دارد. زمانی که اولین آزمایش آلفرد شکست می‌خورد، لوییس تلاش می‌کند حمایت دولت را به دست بیاورد و آلفرد را ترغیب کند برای رسیدن به هدفی که دارند، تلاش کند. آن‌ها نسبت به یکدیگر احساس مسئولیت می‌کنند و در مواقع بحرانی برای نجات هم تلاش می‌کنند. لوکا در آخرین لحظات حضور در ماه به بقیه می‌گوید که ماه برای همه است و ربات نروژ نباید خاک آن را استخراج کند و بقیه را ترغیب می‌کند تا ربات را متوقف کنند. این اتفاق سبب تغییر تفکر امانوئل و اسکولکین می‌شود و به آن‌ها می‌آموزد فقط به خود و خواسته‌هایی که دارند اهمیت ندهند.
  در یکی از موقعیت‌ها رفتار شهردار فلاکلیپا با گزارشگر خبر، حاوی اشارات جنسی است. شهردار با نوازش گزارشگر او را معذب می‌کند. او در لحظه‌ی فرود موشک بر ماه، گزارشگر را می‌بوسد. شهردار در جشن قبل از شروع پروژه‌ی ساخت موشک، بطری شامپاین باز می‌کند. او در موقعیت‌های بسیاری در حال نوشیدن مشروب است. در گوشه‌ای از مرکز کنترل که برای استراحت در نظر گرفته شده، بطری‌های مشروب قرار دارند. یکی از افراد دولت که در موشک حاضر است، با ادعای دموکراسی و رای‌گیری لوییس و لوکا را اسیر می‌کند و با استفاده از یک ربات قصد دارد منابع کره‌ی ماه را استخراج کند تا در صورت نبود نفت، دولت نروژ بتواند به کار خود ادامه دهد. این‌ها موضوعات معناداری در دنیای کودکان نیستند، ولی می‌توانند برای نوجوانان قابل ارتباط باشند.
  در فیلم از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی استفاده شده: آشغال، الدنگ، خاک به سرم.
  همراه با تماشای فیلم، کودکان و نوجوانان با موضوعاتی مانند فرایند ساخت یک موشک، آزمایش کردن، پرتاب موشک به فضا، ارتباط موشک با اتاق کنترل و نقشی که در پرتاب موشک به فضا دارد، موضوعاتی مانند آشغال‌های فضایی و تاثیری که بر فضا دارد و همچنین نقش کشورهایی چون روسیه و آمریکا آشنا می‌شوند. یکی از شخصیت‌ها به ماشین زمان دلوریان اشاره می‌کند که ممکن است مخاطبان را به مطالعه‌ی بیشتر درباره‌ی آن ترغیب کند.
  شهردار پس از پرتاب موشک، یک بطری شامپاین باز می‌کند که در بطری با فرمان کنترل موشک در اتاق کنترل، برخورد می‌کند و سبب می‌شود آلفرد کنترل موشک را از دست بدهد؛ موشک ممکن است با زمین برخورد کند. در آخرین لحظات، لوییس کنترل را بر عهده می‌گیرد، اما موشک به اتاقک دستشویی برخورد می‌کند و همراه با آن به هوا پرواز می‌کند و جان لوکا که در دست‌شویی است، به خطر می‌افتد. در فضا یک ماهواره با موشک برخورد می‌کند و لوله‌های اکسیژن را که با پارچه ساخته شده‌اند، پاره می‌کند. اکسیژن موشک کاهش می‌یابد و آلفرد به لوییس پیغام می‌دهد به زمین بازگردند، اما اسکولکین کابل‌های ارتباط با مرکز کنترل را قطع می‌کند تا لوییس پیغام را دریافت نکند و هر چه زودتر به ماه برسند. پس از فرود در ماه، لوییس و لوکا متوجه می‌شوند اسکولکین با خود یک ربات آورده تا منابع ماه را استخراج کند و به او اعتراض می‌کنند، اما او با کمک امانوئل که پنهانی سوار موشک شده، لوییس و لوکا را با طناب می‌بندد. لوکا از این‌که پس از استخراج خاک، دیگر قرار نیست ماه را در آسمان ببیند، غمگین است. اسکولکین به لوییس و لوکا می‌گوید آن‌ها از قبل مرده‌اند، چون اکسیژن موشک در حال تمام شدن است. در هنگام فرود موشک به زمین، به خاطر سرعت بالایی که دارد، دمای آن بالا می‌رود و جان سرنشینان به خطر می‌افتد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این انیمیشن استاپ‌موشن درباره‌ی سه دوست نروژی به نام‌های آلفرد، لوییس و لوکا است که در خبرها درباره‌ی تلاش کشورهای مختلف برای سفر به ماه می‌شنوند. لوییس که علاقه‌ی بسیاری به این سفر دارد، همراه با آلفرد که در ساختن و اختراع کردن خلاق است، تلاش خود را برای سفر به ماه آغاز می‌کنند. در این بین، دولت نروژ و شهردار شهرشان وارد پروژه‌ی آن‌ها شده و گاه با تصمیماتی که می‌گیرند، آن‌ها را به دردسر می‌اندازند. اما در نهایت آلفرد، لوییس و لوکا با استفاده از قدرت تصمیم‌گیری در شرایط بحرانی و بر مبنای دانایی و مهارت‌هایی که دارند، موفق می‌شوند به هدف خود که سفرِ ماه است، برسند. پیروزی در این سفر، آنان را تبدیل به قهرمانان نروژ می‌کند و دیگران را نیز به بهتر بودن ترغیب می‌کند. فیلم با پررنگ کردن موضوعاتی مانند دوستی، همدلی، شجاعت و تلاش، نشان می‌دهد که با داشتن پشتکار و همراه کردن آن با شجاعت می‌توان به هدف رسید و پیروزی را تجربه کرد.
  فیلم موقعیت‌های ترسناک و خشنی دارد: هنگام پرواز موشک، دستشویی به موشک گیر می‌کند و همراه با آن به آسمان می‌رود و جان لوکا که در دستشویی است، به خطر می‌افتد. یک ماهواره با لوله‌های اکسیژن موشک برخورد کرده و یکی از آن‌ها را پاره می‌کند و اکسیژن موشک کاهش پیدا می‌کند. آلفرد به لوییس اخطار می‌دهد که باید به زمین بازگردند، اما مامور دولت که پیام را دریافت کرده، امکان ارتباط با آلفرد را قطع می‌کند تا موشک به راه خود ادامه دهد. مسافران ماه فکر می‌کنند دیگر راهی برای یازگشت به زمین ندارند و مرده‌اند. همچنین، شهردار در موقعیت‌های بسیاری در حال نوشیدن مشروب است و بطری‌های مشروب در فیلم نشان داده می‌شوند. رفتار شهردار با گزارشگر زن معنادار و حاوی اشارات جنسی است و باعث آزار او می‌شود. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۱۰ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۱۰ تا ۱۲ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را همراه والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفت‌وگو کنند.

  چکیده داستان

  با تمام شدن پیمان اروپا در مورد این‌که هیچ کشوری مالک ماه نیست، کشورهای اروپایی تصمیم می‌گیرند برای ساخت موشک و رسیدن به ماه تلاش کنند. در این میان یک تعمیرکار دوچرخه به نام آلفرد می‌خواهد همراه با دوستانش، یک زاغ به نام لوییس و یک جوجه‌تیغی به نام لوکا، موشکی آزمایشی برای سفر به ماه بسازد. اما تلاش‌های او با حضور شهردار شهر فلادکیپا که همه چیز را خراب می‌کند، بی‌نتیجه می‌ماند و آلفرد از تصمیم خود منصرف می‌شود. لوییس موفق می‌شود توجه دولت را به پروژه‌ی آلفرد جلب کند و بودجه‌ای برای ساخت موشک بگیرد. آن‌ها در نهایت موفق می‌شوند موشک را بسازند و لوییس و لوکا همراه با فردی به عنوان نماینده‌ی دولت و میمونی که پنهانی سوار موشک شده، به ماه سفر می‌کنند. در این سفر آن‌ها با اتفاقاتی مانند کمبود اکسیژن و تلاش مامور دولت برای استخراج منابع ماه مواجه می‌شوند، اما در نهایت برای هرکدام از آن‌ها راهی پیدا می‌کنند. پس از بازگشت به زمین، آن‌ها تبدیل به قهرمانان نروژ می‌شوند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  لوییس با تفکری خلاقانه و با استفاده از دانش و مهارتی که داشت، توانست جان خود و دوستانش را از مرگ نجات دهد؛ تا به حال برای شما هم پیش آمده در چنین موقعیتی قرار بگیرید؟ استفاده از دانش و مهارت برای شما چگونه بود و در آن موقعیت چه احساسی تجربه کرده‌اید؟
  به نظرتان چرا لوکا در آخرین لحظات تصمیم گرفت جان خود را به خطر بیندازد و ربات نروژ را متوقف کند؟ تصمیم او چه تاثیری بر دیگر سرنشینان موشک گذاشت؟
  تماشای این فیلم تا چه اندازه شما را به مطالعه درباره‌ی سفر به فضا و تاریخچه‌ی آن ترغیب کرده‌ است؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA TV-PG
  مدت زمان ۸۰
  سال انتشار ۲۰۱۸