لوراکس

(The Lorax )

بررس متن: نیکو علیپور

9+ 7 تا 9 با همراهی والدین

فیلمی انیمیشنی و موزیکال درباره‌ی شهری که همه چیز آن از پلاستیک ساخته شده و سفر پسر بچه‌ای برای پیدا کردن درختان واقعی و برآوردن آرزوی معشوقش

سال انتشار: 2012

لوراکس

(The Lorax )
9+
7 تا 9 با همراهی والدین

فیلمی انیمیشنی و موزیکال درباره‌ی شهری که همه چیز آن از پلاستیک ساخته شده و سفر پسر بچه‌ای برای پیدا کردن درختان واقعی و برآوردن آرزوی معشوقش

سال انتشار: 2012

بررس متن: نیکو علیپور

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
لوراکس آموزه‌های مهمی درباره‌ی اهمیت محیط زیست و حفظ منابع طبیعی به کودکان می‌دهد. موضوعاتی مثل مصرف‌گرایی، اهمیت درختان در چرخه‌ی زیستی، تأثیر هر کنشی در طبیعت، اهمیت تلاش‌های فردی و مسئولیت هر فرد برای حفظ محیط زیست، ضرورت آموزش به کودکان و امید به آینده، از موضوعات برجسته‌ی این فیلم‌اند.
الگوی شخصیتی
تد در ابتدا فقط به‌‌خاطر احساساتش نسبت به آدری دنبال درخت‌های واقعی است اما همین‌طور که داستان پیش می‌رود، او تصمیم می‌گیرد با دانستن داستان درخت‌ها و سرنوشت‌شان به خانواده و شهرش کمک کند. او تبدیل به آدمی شجاع می‌شود که برای آنچه که فکر می‌کند درست است، تمام تلاشش را می‌کند. وانسلر نمونه‌ی یک شخصیت حریص است که به‌‌خاطر پول حاضر است دست به هر کاری بزند اما تصمیماتش باعث نابودی تمام درخت‌ها می‌شود. گرچه او از تمام تصمیمات گذشته‌اش پشمان می‌شود اما راه برگشتی پیش روی خود نمی‌بیند. او با دیدن تد تمام امیدش را برای بازگشت درختان به ‌دست می‌آورد.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
فیلم صحنه‌های ترسناک و خشن رایجی مانند زدوخورد و موجودات ترسناک ندارد اما محتوای فیلم و رفتارهای وانسلر با درختان و حیوانات و نگرانی‌هایی که در مورد نابود شدن محیط زیست ایجاد می‌کند، می‌تواند کودکان کوچک‌تر را مضطرب کند. به‌خاطر نابودی درختان، حیوانات مجبور به ترک زیستگاه‌شان می‌شوند. وانسلر با دستگاهی بزرگ و اره‌مانند، تمامی درختان را قطع می‌کند. در صحنه‌ای وانسلر و بچه‌خرسی در رودخانه شناورند و به سمت آبشاری عظیم کشیده می‌شوند ولی هر دو نجات پیدا می‌کنند و آسیبی نمی‌بینند. بعضی از حیوانات توسط وسایلی که وانسلر در ابتدای فیلم پرتاب می‌کند ضربه می‌خورند اما آسیبی نمی‌بینند.
گفتار نامناسب
از کلمات و عباراتی مانند احمق و ابله و خفه‌شو استفاده می‌شود.
محتوای بزرگسالانه
تد دوست‌دختر دارد و در نسخه‌ی اصلی، یک بار در خیالش و یک بار هم در صحنه‌ی پایانی، آن‌ها هم را می‌بوسند. موضوع از بین رفتن زمین و تبدیل شدنش به جهان پلاستیکی، برای بسیاری از کودکان سنگین و اضطراب‌آور است.
آنچه والدین باید بدانند

«لوراکس» یک انیمیشن کامپیوتری سه‌بعدی است که با اقتباس از داستانی با همین نام از دکتر زئوس ساخته شده است. داستان درباره‌ی شهری است که به‌خاطر رفتارهای یک بازاریاب طماع، هیچ چیز غیرپلاستیکی در آن وجود ندارد. در این شهر پسری به نام تد زندگی می‌کند که به‌خاطر علاقه‌اش به دختری به نام آدری تصمیم می‌گیرد به هر قیمتی شده، یک درخت واقعی پیدا کند. او در جستجوی درخت برای آدری از شهر خارج می‌شود اما به‌تدریج تصمیم می‌گیرد با دانستن داستان درخت‌ها و سرنوشت‌شان، به خانواده و شهرش کمک کند. در مسیر این سفر، کودکان ترغیب می‌شوند به این فکر کنند که وسایل‌شان از چه موادی ساخته می‌شوند، چقدر از این مواد به طبیعت برمی‌گردند و زباله‌هایی که تولید می‌شوند چه آسیب‌هایی به محیط زیست می‌زنند. لوراکس، داستان عواقب زیان‌بار مصرف‌گرایی و نابودی محیط زیست را تعریف می‌کند و باور دارد تنها زمانی که عده‌ای اهمیت بدهند، برای تغییر تلاش کنند و از خود شجاعت و پشتکار نشان دهند، ممکن است بتوانند سرعت نابودی محیط زیست را کاهش دهند. فیلم صحنه‌های ترسناک و خشن رایجی مانند زدوخورد و موجودات ترسناک ندارد اما محتوای فیلم و رفتارهای بازاریاب با درختان و حیوانات و نگرانی‌هایی که در مورد نابود شدن محیط زیست ایجاد می‌کند، می‌تواند کودکان کوچک‌تر را مضطرب کند. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۷ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۷ تا ۹ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه والدین‌شان تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در مورد نگرانی‌های طرح شده در فیلم و موضوعات محیط زیستی با والدین‌شان گفتگو کنند.

چکیده داستان

این فیلم، داستان یک بازاریاب طماع است که با درخت سر و کار دارد. محافظ درختان، لوراکس، هشدارهای زیادی به این بازاریاب طماع می‌دهد و سعی دارد او را از عواقب تصمیماتش مطلع کند اما به‌خاطر اشتباهات او، بعد از مدتی تمام درختان از بین می‌روند. در شهر پلاستیک‌ها، جایی که همه چیز، حتی درختان و گیاهان از پلاستیک ساخته شده‌اند، پسری به نام تد زندگی می‌کند. او به دختری به نام آدری علاقه دارد و آدری آرزو دارد یک درخت واقعی ببیند. بنابراین تد تصمیم می‌گیرد به هر قیمتی شده یک درخت واقعی پیدا کند اما دیگر هیچ درختی باقی نمانده است؛ به‌خاطر همین تد مجبور می‌شود برای پیدا کردن درخت، مخفیانه به خارج از شهر برود.

فرصت‌هایی برای گفتگو

لوراکس سعی دارد چه پیامی را به مخاطبان برساند؟ آیا با دیدن این فیلم ایده‌ای برای حفاظت از محیط زیست به ذهن‌تان رسید؟ ما چگونه می‌توانیم در حفظ محیط زیست تلاش کنیم؟ شخصیت‌های فیلم چگونه توانستند به حفظ درختان کمک کنند؟ داستان این فیلم از دکتر زئوس است. چه داستان‌های دیگری از او را خوانده‌اید؟ دوست دارید کدام یک از داستان‌ها تبدیل به فیلم شوند؟

جزئیات فیلم
مدت زمان 94
سال انتشار 2012