لگو اسکوبی‌دو: انفجار ساحل

(Lego Scooby-Doo! Blowout Beach Bash)

thumbnail
۹ سال به بالا
۷ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی همکاری اعضای گروه اسکوبی‌دو، و کنجکاوی و تلاش آن‌ها برای حل معما

سال: 2017
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  کنجکاوی و تلاش اعضای گروه برای کشف راز می‌تواند برای کودکان قابل ارتباط باشد.
  اعضای گروه اسکوبی‌دو در حل مسئله‌ها همکاری می‌کنند و در برابر هیچ‌ چیز تسلیم نمی‌شوند. اغلب نقش‌ها به صورت دونفره از هر دو جنس است؛ مثلاً هتل‌دارها زن و شوهرند، فرزندان خرابکارشان دختر و پسرند، دزدان دریایی زن و مردند. ولما مثل همیشه به جزئیات توجه می‌کند و مسائل را از زاویه‌ای متفاوت با دیگران می‌بیند.
  والدین توجه داشته باشند فیلم با هدف تبلیغ محصولات لگو ساخته شده و تماشای آن می‌تواند عطش خرید محصولات لگو را در کودکان افزایش دهد.
  گروه اسکوبی‌دو به‌خاطر ظاهرشان مورد تحقیر و تمسخر واقع می‌شوند. جوان‌های بی‌ادب آن‌ها را پشه خطاب می‌کنند و با لحن بدی با آن‌ها حرف می‌زنند. در موارد متعددی از لغت «بازنده» برای تحقیر استفاده می‌شود.
  در فیلم صحنه‌های خشن و ترسناکی از حمله‌ی دزدان دریایی به مردم و تعقیب و گریز آن‌ها وجود دارد. روح‌های دزدان دریایی شمشیر و دست‌های چنگکی دارند و مهمانی‌ها را خراب می‌کنند. آن‌ها با توپ‌های جنگی به شهر حمله می‌کنند و باعث ویرانی‌های گسترده‌ای می‌شوند. اعضای گروه در موقعیت‌های مختلف به خطر می‌افتند، مثلاً در تونل‌های تاریک گم می‌شوند یا با هواپیما سقوط می‌کنند اما همیشه راه‌حلی پیدا می‌کنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این انیمیشن کامپیوتری دومین فیلم لگو با استفاده از شخصیت‌های اسکوبی‌دو است که برای تبلیغ محصولات این شرکت ساخته شده است. اعضای گروه، این بار، فقط به قصد تفریح و خوش‌گذرانی مسافرت می‌کنند اما ماجراهای عجیب شهر ساحلی آن‌ها را کنجکاو می‌کند. شخصیت‌ها همان روحیات همیشگی‌شان را دارند: شگی و اسکوبی‌دو همیشه گرسنه‌اند، دافنه برنامه‌ریز است، ولما و فرد هم جدی و منطقی‌اند. با این حال، ولما و فرد تلاش می‌کنند به دوستان‌شان نشان دهند که می‌توانند به موقعش شوخ و باحال هم باشند. اعضای گروه مثل همیشه اتفاقات را از دیدگاه متفاوتی می‌بینند و برای حل معما با هم همکاری می‌کنند. در اغلب نقش‌ها، شخصیت‌ها به صورت دونفره از هر دو جنس حضور دارند.
  در فیلم صحنه‌های خشن و ترسناکی وجود دارد. روح دو دزد دریایی به مردم حمله می‌کنند، مهمانی‌ها را خراب می‌کنند و با شلیک توپ‌های جنگی بخش‌هایی از شهر را ویران می‌کنند. اعضای گروه بارها در خطر قرار می‌گیرند اما همیشه راه‌حلی پیدا می‌کنند. آن‌ها گاهی نیز مورد تحقیر و تمسخر دیگران واقع می‌شوند. والدین باید توجه داشته باشند که شرکت لگو به همکاری خود با فیلم‌سازان برای خلق شخصیت‌های جدید لگویی ادامه می‌دهد و تماشای فیلم ممکن است باعث افزایش عطش کودکان برای خرید این اسباب‌بازی‌ها شود؛ به خصوص این‌که در این فیلم، شخصیت‌های لگو به آسانی تغییر چهره می‌دهند یا موهایشان را با هم عوض می‌کنند که بسیار بامزه و دوست داشتنی است. تماشای فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۷ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۷ تا ۹ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه با والدین ببینند تا فرصت گفتگو درباره‌ی موضوعات خشن و ترسناک فیلم را داشته باشند.

  چکیده داستان

  گروه اسکوبی‌دو برای تفریح به ساحل مهمانی می‌روند؛ جایی که مردم هر سال چند روز کامل را به مهمانی و خوش‌گذرانی سپری می‌کنند. اما وقتی به آن‌جا می‌رسند، هیچ‌ کس نیست و اصلاً جشنی در کار نیست. آن‌ها به زودی باخبر می‌شوند که حضور دزدان دریایی در ساحل مردم را ترسانده و جشن را خراب کرده است. اختلاف یک هتل‌دار قدیمی و یک تاجر طمعکار که می‌خواهد کل شهر را به یک گردشگاه مدرن تبدیل کند، حس کنجکاوی‌شان را تحریک می‌کند. آن‌ها که برای خوش‌گذرانی به آن‌جا رفته بودند، نمی‌توانند جلوی مهارت‌های حل معمایشان مقاومت کنند و با هم برای کشف سرنخ‌ها و در نهایت حل معما تلاش می‌کنند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  کدام یک بخش‌های فیلم برای شما ترسناک بود؟ فکر می‌کنید استفاده از اسباب‌بازی‌های لگو از شدت ترسناکی فیلم کم کرده است؟
  به نظرتان تولیدکنندگان لگو و فیلم‌سازان چگونه به افزایش فروش هم کمک می‌کنند؟ تماشای فیلم باعث می‌شود بخواهید اسباب‌بازی‌های جدید بخرید؟
  شگی و اسکوبی‌دو نمی‌توانند در مقابل خوراکی‌ها مقاومت کنند و خود را ضعیف می‌دانند؛ به نظر شما مقاومت در برابر خواسته‌ها آدم را قوی می‌کند؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  مدت زمان ۷۷
  سال انتشار ۲۰۱۷