لگو بتمن: اتحاد ابرقهرمانان دی سی

(LEGO Batman: The Movie-DC Superheroes Unite)

thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و ابرقهرمانی درباره‌ی تقابل نیروهای خیر و شر در نبرد همیشگی بتمن با جوکر، با همراهی و اتحاد با سایر ابرقهرمان‌ها

سال: 2013
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  میل به داشتن قهرمان‌های شکست‌ناپذیر و همکاری ابرقهرمان‌ها برای پیروزی بر جوکر، در جهان کودکان قابل ارتباط است.
  ابرقهرمان‌ها برای شکست دادن موجودات شرور با هم متحد می‌شوند. بتمن که شخصیت مغروری دارد و دوست ندارد از دیگران کمک بگیرد یا از آن‌ها تشکر کند، با کمک بقیه‌ی ابرقهرمان‌ها این کارها را یاد می‌گیرد.
  موضوع فیلم، رقابت انتخاباتی دو کاندیدا و تلاش برای گول زدن مردم و رأی بیشتر آوردن است که به دنیای کودکان ارتباطی ندارد. نقش بتمن در نجات شهر و مردم نیز موضوع کودکانه‌ای نیست. سراسر فیلم تبلیغ غیرمستقیم محصولات متنوع لگو است. در صحنه‌هایی از تبلیغ مستقیم هم استفاده می‌شود؛ مثلاً رابین به بتمن می‌گوید چه اسباب‌بازی نشکنی داری.
  از عباراتی مثل احمق، می‌کشمت، یا کله کدو زیاد استفاده می‌شود. لحن تهدیدآمیز هم در گفتگو بین شخصیت‌ها غالب است.
  فیلم دارای صحنه‌های خشن متعددی است؛ از جمله مبارزات متعدد بتمن و سوپرمن با جوکر که همراه با شکستن و خرد شدن و پرتاب و زدوخورد است؛ البته این صحنه‌ها بیشتر از این‌که برای کودکان ترسناک باشند، جذاب و پرکشش‌اند. جوکر تفنگ پیشرفته‌ای دارد که با آن دیوار ساختمانی را می‌شکند و همه‌ی آدم بدها آزاد می‌شوند. جوکر و لوثر ربات غول‌پیکری دارند که با آن شهر را خراب می‌کنند و با گازی که از آن متصاعد می‌شود، رای مردم را تغییر می‌دهند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این انیمیشن کامپیوتری که با اقتباس از بازی ویدیویی لگو بتمن ۲ ساخته شده، یکی از مجموعه انیمیشن‌هایی است که با پیشوند لگو و با شخصیت‌ها، تجهیزات و فضاهایی ساخته شده که همه لگواند. داستان درباره‌ی جدال همیشگی بتمن و جوکر است که این بار در مراسم انتخاب مرد سال آغاز می‌شود. موقع سخنرانی مرد سال، جوکر به آن‌جا حمله می‌کند و با ورود بتمن، جدال بین آن‌ها آغاز می‌شود. دو نامزد مرد سال، در انتخابات ریاست ‌جمهوری نیز با هم رقابت می‌کنند و یکی از آن‌ها به نام لوثر که بدجنس و بدذات است، می‌داند بتمن نمی‌گذارد او به اهداف شومش دست یابد، بنابراین با جوکر همدست می‌شود تا بتمن را از بین ببرد و با شکست رقیبش، ریاست ‌جمهوری را ببرد. سراسر این فیلم که با هدف نمایش محصولات مختلف لگو ساخته شده، صحنه‌ی درگیری ابرقهرمان‌ها و ماشین‌ها و تجهیزات پیچیده و جذاب آن‌هاست. در پایان فیلم، بتمن که شخصیت مغروری دارد و دوست ندارد از دیگران کمک بگیرد یا از آن‌ها تشکر کند، با کمک بقیه‌ی ابرقهرمان‌ها سعی می‌کند این کارها را انجام دهد. در این فیلم نیز مثل سایر فیلم‌های ابرقهرمانی، نیروهای خیر و شر به‌ روشنی از هم تفکیک شده‌اند و در پایان، خوب‌ها که موجوداتی فراانسانی‌اند و نقش منجی را بازی می‌کنند، بر بدها که ترکیبی از نیروهای شیطانی‌اند، پیروز می‌شوند.
  در این فیلم صحنه‌های خشن متعددی وجود دارد. تعقیب و گریز و زدوخورد و تلاش برای کشتن یکدیگر، موضوع اصلی فیلم است و از آن‌جایی که عموم این صحنه‌ها توسط ابرقهرمان‌های داستان و با تصاویر هیجان‌انگیزی از جدا شدن قطعات لگو خلق می‌شوند، بسیار جذاب و تأثیرگذارند. صحنه‌های پریدن لگوهای ابرقهرمان از بلندی ممکن است توسط کوچک‌ترها تقلید شوند. موضوع فیلم که رقابت انتخاباتی دو کاندیدا و تلاش برای گول زدن مردم و رأی بیشتر آوردن است و نیز، نقش بتمن در نجات شهر و مردم، به دنیای کودکان ارتباطی ندارد. همچنین والدین باید آگاه باشند که با تماشای این انیمیشن و انیمیشن‌های مشابه لگو، هیجان و میل به خرید اسباب‌بازی‌های مختلف لگو، به‌طور چشم‌گیری در کودکان افزایش پیدا می‌کند. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۸ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۸ تا ۱۰ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در مورد ابرقهرمان‌ها، خشونتی که می‌ورزند و نیز اهداف شرکت لگو از ساختن این انیمیشن‌ها با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  زمانی که بروس وین به عنوان مرد سال بر لکس لوثر غلبه کرد، لکس به فکر طراحی نقشه‌ای برای رئیس جمهور شدن افتاد. برای این‌که نقشه‌اش عملی شود، او نیاز به آزاد شدن جوکر از مرکز نگهداری از بیماران روانی آرخام و اسلحه‌ای ساخته شده از کریپتونیت (کریپتون نام سیاره‌‌ی سوپرمن است) دارد. جوکر نیز از این فرصت برای آزاد کردن سایر دشمنان ترسناک بتمن (زن گربه‌ای، پنگوئن، بین و غیره) استفاده می‌کند. بتمن و رابین مسئولیت مقابله با آن‌ها را بر عهده می‌گیرند. سوپرمن پیشنهاد کمک می‌دهد ولی بتمن نمی‌پذیرد. در نهایت، زمانی که لوثر و جوکر به کمک ربات غول‌پیکر جوکر، شروع به تخریب و منتشر کردن گازهای شیمیایی خطرناک در سطح شهر می‌کنند، بتمن نظرش را تغییر می‌دهد و لیگ عدالت برای کمک فراخوانده می‌شود.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  چه چیزی را در فیلم‌های ابرقهرمانی دوست دارید؟ کدام‌ یک از این ابرقهرمان‌ها را بیشتر دوست دارید؟ او چه ویژگی‌هایی دارد؟
  به نظر شما چرا آدم‌ها ابرقهرمان‌ها را درست کرده‌اند؟ آن‌ها چه کمکی به ما می‌کنند؟ زندگی در فیلم‌های ابرقهرمانی چه تفاوت‌هایی با زندگی واقعی دارد؟
  بعد از دیدن فیلم‌های لگو دلتان می‌خواهد اسباب‌بازی‌های توی فیلم را داشته باشید؟ به نظرتان ممکن است هدف از ساخت فیلم همین بوده باشد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  مدت زمان ۷۱
  سال انتشار ۲۰۱۳