لگو شزم: جادو و هیولاها

(LEGO DC Shazam!: Magic and Monsters)
thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلم انیمیشنی درباره‌ی ابرقهرمانی جدید، تلاش او برای ورد به لیگ عدالت و مبارزه با کنترل‌کننده‌ی ذهن‌ها با کمک نیروهای ماورائی تاریخی

سال: 2020
  بررس فیلم: آیلار عباس زاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بیلی که در داستان مورد قلدری همسالان خود قرار می‌گیرد با انجام فعالیت‌های خیرخواهانه قدرت تبدیل‌شدن به شزم را کسب می‌کند و از این احساس توانایی خوشحال است. قدرت ماورائی شزم باعث پیروزی او بر افراد شرور می‌شود، احساس ترس را از او می‌گیرد و دوستی با ابرقهرمان‌ها را به او هدیه می‌دهد. بیلی به کمک شزم سن کم خود را پنهان می‌کند و اعتمادبه‌نفس بیشتری را تجربه می‌کند. سایر ابرقهرمان‌ها با فهمیدن سن واقعی شزم با همدلی از دوست جدید خود حمایت می‌کنند.
  شزم مسئولیت‌پذیر و به اخلاقیات پایبند است. او با افراد شرور مقابله می‌کند و عدالت را به شهر برمی‌گرداند. تلاش مستمر شزم و ارتباط مؤثر او با سایر اعضای لیگ عدالت باعث پیروزی آن‌ها بر مستر مایند می‌شود. دوستان شزم با فهمیدن سن واقعی او به حمایت و همدلی از او ادامه می‌دهند و او را در تیم خود قبول می‌کنند و با همکاری و مشارکت با یکدیگر موفق به پیروزی در مأموریت‌ها می‌شوند.
  شخصیت‌ها و فضای داستان لگو هستند و ممکن است برخی از کودکان با دیدن فیلم ترغیب به خریدن لگو شوند. در داستان شخصیت بیلی که یک کودک است دغدغه‌ی حل مشکلاتی فراتر از توان خود را دارد که مربوط به دنیای بزرگسالان است و در دنیای کودکان معنادار نیست.
  با تماشای فیلم کودکان با تعدادی از قهرمانان تاریخی که کلمه شزم را می‌سازند آشنا می‌شوند. قهرمانانی مانند: سلیمان (خرد)، هرکول (قدرت)، اطلس (استقامت)، زئوس (قدرت)، آشیل (شجاعت) و عطارد (سرعت).همچنین اشاره‌ای به هفت گناه کبیره شده است که عدالت در داستان جایگزین شهوت شده است. علاوه‌بر آن فیلم کودکان را دعوت به کار گروهی و مشارکت می‌کند و مهارت‌هایی مانند مسئولیت‌پذیری، دوستی، همدلی، خودآگاهی و کنترل احساسات را به آن‌ها می‌آموزد.
  در فیلم بیلی مورد قلدری دوستان خود قرار می‌گیرد. گلوله‌هایی به سینه شزم و سایر شخصیت‌ها در حین مبارزه برخورد می‌کند. در صحنه‌ای دیگر ساختمانی در حال ریزش است که مردم روی سقف آن هستند و در حین سقوط، نجات داده می‌شوند. اعضای لیگ عدالت داخل یک جعبه به دام می‌افتند و گازی سمی داخل جعبه منتشر می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فیلم انیمیشنی لگوشزم درباره‌ی ابرقهرمان جدید شهر لگو ها، شزم است. شخصیت واقعی شزم، پسربچه‌ای به نام بیلی است که سن کم خود را در پشت شخصیت شزم پنهان کرده و در تلاش است تا به لیگ عدالت (بتمن، سوپرمن، واندر ومن، فلش، گرین لنترن) بپیوندد. لیگ عدالت در محاصره مستر مایند، کرم شرور قرار می‌گیرد و شزم با استفاده از نیروهای تاریخی خود یعنی سلیمان (خرد)، هرکول (قدرت)، اطلس (استقامت)، زئوس (قدرت)، آشیل (شجاعت) و عطارد (سرعت) موفق به نجات دادن آن‌ها می‌شود. لیگ عدالت از بیلی باوجود سن کم حمایت می‌کند و با همکاری و مشارکت با یکدیگر بر بلک آدام (هدایت‌کننده مستر مایند) پیروز می‌شوند. مشارکت جمعی در بین اعضای لیگ عدالت، اعتماد به یکدیگر و تلاش برای از بین بردن نیروهای شرور از ویژگی‌های مثبت اعضای تیم است.
  در فیلم موقعیت‌های ترس و خشونت متعددی وجود دارد که در آن‌ها شخصیت‌ها آسیبی نمی‌بینند. دغدغه‌ی تلاش برای نجات دیگران از موضوعات بزرگسالانه است و در دنیای کودکان معنادار نیست. تماشای این انیمیشن برای کودکان کوچکتر از 8 سال پیشنهاد نمی‌شود برای کودکان 8 تا 10 سال نیز با همراهی والدین پیشنهاد می‌شود تا در صورت نیاز امکان گفت‌وگو داشته باشند.

  چکیده داستان

  شزم یک ابرقهرمان مؤدب در شهر لگو ها است و با روی خندان از عدالت دفاع می‌کند. او برای پیوستن به لیگ عدالت (سوپرمن، بتمن، واندروومن، فلش، گرین لنترن) شخصیت واقعی خود را پنهان می‌کند؛ اما با دزدیده شدن لیگ عدالت توسط مستر مایند که کرمی شرور است، او به یاری تیم می‌رود و در یک کار گروهی، موفق به نجات لیگ عدالت شده و ذهن آن‌ها را از کنترل کرم شرور که خود در محاصره‌ی بلک آدام است نجات می‌دهد. شزم در جنگ با بلک آدام با استفاده از قدرت‌ شخصیت‌های تاریخی موفق به پیروزی می‌شود.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما چرا اعضای لیگ عدالت اجازه‌ی ورود کوچکترها به تیم را نمی‌دادند؟
  به نظر شما کوچکترها توان مقابله با افراد شرور را دارند؟
  در انجام چه فعالیتی با دوستان خود تیم تشکیل داده‌اید؟
  به نظر شما اعضای لیگ عدالت به‌تنهایی موفق به شکست بلک آدام می‌شوند؟
  کدام قدرت را از بین اعضای لیگ عدالت برای خود انتخاب می‌کنید؟ چرا؟ با قدرت خود چه‌کارهایی انجام می‌دهید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Matt Peters
  مدت زمان ۸۱
  کشور سازنده ایالات متحده آمریکا
  استودیو DC Entertainment، The Lego Group، Warner Bros.Animation
  بازیگران تروی بیکر، دی بردلی بیکر، سین آستین
  سال انتشار ۲۰۲۰