لگو: ماجراهای کلاچ پاورز

(Lego: The Adventures of Clutch Powers)

thumbnail
۹ سال به بالا
۷ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی مأموریت فضایی یک قهرمان لگو به همراه تیمش و تمرین کار گروهی برای نابودی شرارت

سال: 2010
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  دعواهای اعضای تیم کلاچ پاورز و کم‌تجربگی شاهزاده ممکن است برای کودکان قابل ارتباط باشد. شاهزاده از اشتباه کردن می‌ترسد.
  اعضای تیم که قبلاً تنها کار می‌کرده‌اند، حالا همکاری و کار گروهی را تمرین می‌کنند.
  یکی از اعضای تیم کلاچ به همکارش علاقه‌مند می‌شود و نگاه‌های معناداری بین‌شان رد و بدل می‌شود. تنها شخصیت زن فیلم همکارش را می‌بوسد تا به او انگیزه بدهد. کلاچ و تیمش تلاش می‌کنند تمام شرارت‌ها در دنیا را نابود کنند. مبارزه‌های قهرمانی او و تیمش و تلاش برای موفقیت شاهزاده‌ی جوان موضوعاتی نیست که به دنیای کودکان ارتباط داشته باشد. این فیلم با هدف تبلیغ محصولات لگو ساخته شده است. کلاچ و اعضای تیمش با لگوها وسایل جدید می‌سازند. آن‌ها برای شرکت لگو کار می‌کنند، روی لباس‌هایشان آرم لگو دارند و از لگو به عنوان اسم رمز استفاده می‌کنند. همه‌ی این‌ها می‌توانند میل به خرید محصولات لگو را در کودکان افزایش دهند.
  مواردی از آروغ زدن و بالا آوردن در فیلم وجود دارد.
  کلاچ و تیمش به زندان مخوفی در سیاره‌ای دیگر می‌روند تا زندانیان فراری را دستگیر کنند. آن‌ها در طول مأموریت بارها به خطر می‌افتند یا دچار حادثه می‌شوند. ملاک با عصای جادویی خود چیزی شبیه صاعقه به دیگران شلیک می‌کند و زیردستانش را شکنجه می‌کند. او ارتشی از اسکلت‌ها دارد که از زیر خاک سر برمی‌آورند. سربازان اشلار با شمشیر، گرز، نیزه و منجنیق با اسکلت‌ها می‌جنگند. ملاک با عصایش کلاچ و شاهزاده را به زندانی می‌اندازد، که مثل قفس آویزان و پر از استخوان زندانی‌های قبلی است. او پادشاه اشلار را کشته و حالا شاهزاده را تهدید به مرگ می‌کند. تیم کلاچ اسلحه‌های پیشرفته‌ای دارند که در آن سیاره کار نمی‌کند. در فیلم، یک هیولای سنگی و یک اژدهای غول‌پیکر هم وجود دارند که قدرت ویرانگر بالایی دارند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  ماجراهای کلاچ پاورز یک انیمیشن کامپیوتری است که بر اساس اسباب‌بازی‌های لگو و برای تبلیغ آن‌ها ساخته شده است. کلاچ پاورز قهرمان مشهور و محبوب دنیای لگو است که مهارت فوق‌العاده‌ای در ساختن وسایل لگویی دارد. او به همراه یک تیم سه‌نفره به مأموریتی فضایی اعزام می‌شود تا در سیاره‌ای دیگر با جادوگر بدجنس مبارزه کنند. اما اعضای تیم که تاکنون به‌تنهایی کار می‌کرده‌اند، نمی‌توانند با هم کار کنند و بیشتر باعث خرابکاری می‌شوند. آن‌ها از اشتباهات‌شان می‌آموزند و به کمک کلاچ کار گروهی را تمرین می‌کنند. شاهزاده‌ی جوان و بی‌تجربه‌ی سیاره‌ی جدید نیز به راهنمایی و تجربه‌ی کلاچ نیاز دارد تا به توانایی‌های خود ایمان پیدا کند.
  در این فیلم، مثل فیلم‌های ابرقهرمانی، شخصیت‌ها به دو گروه بد و خوب تفکیک می‌شوند و صحنه‌های خشن و ترسناک متعددی از جنگ بین آن‌ها با شمشیر و نیزه و منجنیق وجود دارد. جادوگر بدجنس با عصای جادویی و ارتشی از اسکلت‌ها قصد دارد بر تمام سیاره حکومت کند اما شاهزاده‌‌ی جوان به کمک کلاچ قدرت جادویی شمشیر طلایی را به دست می‌آورد و با شکست او تمام ارتشش را نابود می‌کند. کلاچ و تیمش بارها در خطر قرار می‌گیرند یا دچار حادثه می‌شوند. نمایش فضای تاریک و ترسناک، مبارزه با شرارت و نجات مردم موضوعاتی نیست که به دنیای کودکان ارتباطی داشته باشد و ممکن است باعث اضطراب آن‌ها شود. والدین توجه داشته باشند که این فیلم با هدف تبلیغ محصولات لگو ساخته شده و در طول فیلم، کلاچ و اعضای تیمش مدام با لگوها چیزهای جدیدی می‌سازند که ممکن است هیجان کودکان برای خرید اسباب‌بازی‌های لگو را افزایش دهد. تماشای فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۷ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۷ تا ۹ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا بتوانند در مورد موضوعات خشن و ترسناک آن و احساسات‌شان با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  کلاچ پاورز ابرقهرمان مشهور و محبوب دنیای لگو است که مهارت فوق‌العاده‌ای در ساختن وسایل لگویی دارد. رئیس او، او را به همراه یک تیم سه‌نفره به مأموریتی خطرناک می‌فرستد. آن ها به زندان فضایی پلیس در سیاره‌ای دیگر می‌روند تا یک مجرم فراری به نام ملاک را دستگیر کنند. ملاک جادوگر قدرتمندی است و با استفاده از نقطه‌ضعف‌های تیم از زندان فرار می‌کند. او پادشاه سرزمینی به نام اشلار را کشته و می‌خواهد با ارتشی از اسکلت‌ها بر آن جا حکومت کند. کلاچ و تیمش سعی می‌کنند شاهزاده‌ی جوان را پیدا کنند و به او کمک کنند بر ملاک پیروز شود.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  فیلم‌های دیگری از مجموعه‌ی لگو دیده‌اید؟ به نظر شما، کیفیت این فیلم در مقایسه با نمونه‌های دیگر چطور بود؟
  شما تا به ‌حال تجربه‌ی کار گروهی داشته‌اید؟ به نظر شما، چرا اعضای تیم نمی‌توانستند با هم کار کنند؟
  فکر می‌کنید چرا شاهزاده‌ی اشلار نمی‌توانست موفق شود؟ کلاچ چگونه به او کمک کرد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  مدت زمان ۸۲
  سال انتشار ۲۰۱۰