لگو نینجاگو

(The Lego Ninjago Movie)
thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و ابرقهرمانی درباره‌ی نینجای نوجوانی که باید با پدر ظالمش بجنگد، علاقه‌ی او به ارتباط با پدر و تلاش برای منصرف کردن پدر از ستمگری

سال: 2017
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ارتباط للوید با پدرش، دور بودن از او، میل به مورد توجه قرار گرفتن از جانب او، بی‌میلی پدر به ارتباط با او و تلاش للوید برای ساختن رابطه با پدر، همین‌طور مسخره شدن للوید در مدرسه به‌خاطر رفتارهای پدر، همگی در جهان کودکان دبستانی همذات‌پندارانه و معنادارند؛ هرچند که فضای فیلم کمی به حال و هوای نوجوانی نزدیک شده است.
  نینجاها برای شکست دادن دشمنان با هم متحد می‌شوند، به توصیه‌های استادشان گوش می‌دهند و به هم فرصت اشتباه کردن می‌دهند. للوید برای برقراری ارتباط با پدرش تلاش می‌کند و سعی می‌کند جلوی اشتباهات او را بگیرد. استاد وو مصمم و بااراده است و از درس دادن به نینجاها خسته و ناامید نمی‌شود. برخلاف سایر فیلم‌های ابرقهرمانی، بدها کاملاً شرور نیستند و نقاط روشنی در آن‌ها دیده می‌شود.
  گارمادون از چگونگی آشنایی با مادر و عشق در اولین مبارزه‌شان تعریف می‌کند. موضوع مبارزه با ظلم و نجات مردم و سرزمین، موضوع معناداری در دنیای کودکان نیست. با تماشای این انیمیشن و انیمیشن‌های مشابه لگو، ممکن است هیجان و میل به خرید اسباب‌بازی‌های مختلف لگو در کودکان علاقه‌مند، به‌طور چشم‌گیری افزایش پیدا ‌کند.
  از کلمات توهین‌آمیزی مثل بازنده، بی‌عرضه، خنگ و احمق، و از کلمات و عبارات بی‌ادبانه‌ای مثل باسن، باد معده، خود را خیس کردن، و از جملات بزرگسالانه‌ای مثل «دلم واسه اون آتیش تنگ شده»، «انگار دارم با یه نفر عشق‌بازی می‌کنم» استفاده شده است. لحن تهدیدآمیز در گفتگو بین شخصیت‌ها غالب است.
  گارمادون همسر و فرزندش را ترک کرده و برای از بین بردن شهری که آن‌ها در آن زندگی می‌کنند، تلاش می‌کند؛ او ظاهر ترسناک و رفتارهای خشنی دارد. للوید به‌خاطر رفتارهای پدرش، از طرف همکلاسی‌هایش مسخره می‌شود و مورد تحقیر قرار می‌گیرد. با حمله‌های گارمادون، بخش‌های زیادی از شهر نابود می‌شود و مردم در خطر قرار می‌گیرند. صحنه‌های زدوخورد و درگیری متعدد است؛ هرچند همه به صورت کارتونی و غیرواقعی نمایش داده می‌شوند. للوید در یک صحنه یک دستش را از دست می‌دهد و پدر آن را جا می‌اندازد. در یک موقعیت بر اثر اشتباه للوید، شهر در معرض ویرانی کامل قرار می‌گیرد. گربه‌ای که در مقیاس شهر و مردمش هیولا به نظر می‌رسد، شروع به خراب کردن همه چیز و از بین بردن مردم می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم که یک انیمیشن کامپیوتری سه‌بعدی است، درباره‌ی ساکنین شهری لگویی به نام نینجاگو است. این شهر که توسط جنگجویی به نام گارمادون تهدید به نابودی می‌شود، هر بار با مبارزات چند نینجای قهرمان که توسط یک استاد نینجا آموزش می‌بینند، نجات پیدا می‌کند. یکی از این نینجاها پسر گارمادون، للوید است. للوید از این‌که پدرش او و مادرش را تنها گذاشته، غمگین و عصبانی است و در ارتباط با پدر ظالمش احساسات دوگانه‌ای دارد؛ از یک طرف می‌خواهد او را از بین ببرد و شهر و مردمش را نجات دهد و از طرف دیگر دوست دارد مورد محبت پدرش قرار گیرد و زندگی با او را از سر بگیرد. للوید و همرزمانش، طبق توصیه‌های استاد وو، باید برای شکست دادن دشمنان‌شان به خودشان ایمان بیاورند و به نیروی درونی‌شان اعتماد کنند. آن‌ها با همکاری با هم و اعتماد به استادشان، موفق می‌شوند به هدف‌شان برسند. للوید هم ظلم‌های پدر در حق خودش و مردم را می‌بخشد و او را به‌عنوان پدر می‌پذیرد.
  در فیلم صحنه‌های خشن و موقعیت‌های ترسناک متعددی وجود دارد؛ گارمادون از همسر و پسرش جدا شده و می‌خواهد شهری را که آن‌ها در آن زندگی می‌کنند از بین ببرد. تعقیب و گریز و زدوخورد و تلاش برای نابودی شهر و مردمش، در سراسر فیلم تکرار می‌شود. موضوع مبارزه با ظلم و نجات مردم و سرزمین، موضوع معناداری در دنیای کودکان نیست. همچنین والدین باید در جریان باشند که با تماشای این انیمیشن و انیمیشن‌های مشابه لگو، ممکن است هیجان و میل به خرید اسباب‌بازی‌های مختلف لگو در کودکان علاقه‌مند، به‌طور چشمگیری افزایش پیدا ‌کند. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۸ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۸ تا ۱۰ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در مورد خشونتی که شخصیت‌ها در فیلم استفاده می‌کنند و نیز اهداف شرکت لگو از ساخت این انیمیشن‌ها با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  للوید نینجای نوجوانی است که با مادرش در شهر نینجاگو زندگی می‌کند. پدرش، گارمادون، جنگجوی شروری است که در نوزادی للوید از آن‌ها جدا شده و قصد دارد شهر نینجاگو را نابود کند. للوید و گروهی از دوستان نینجایش با گارمادون مبارزه می‌کنند. بر اثر اشتباه للوید و احساساتی شدن او در مقابله با گارمادون، گربه‌ی هیولامانندی در شهر رها می‌شود و نینجاگو را تا مرز نابودی کامل پیش می‌برد. اما بعد، للوید اشتباهش را جبران می‌کند و با راهنمایی‌های استاد وو و همکاری با همرزمانش، نه‌تنها شهر را نجات می‌دهد بلکه رابطه با پدرش را هم از نو می‌سازد و او را به خانه برمی‌گرداند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  للوید چه ویژگی‌هایی داشت که شما می‌پسندید؟ ویژگی‌های او در مسیر داستان چه تأثیری داشت؟
  به نظر شما چرا آدم‌ها ابرقهرمان‌ها را درست کرده‌اند؟ آن‌ها چه کمکی به ما می‌کنند؟ زندگی در فیلم‌های ابرقهرمانی چه تفاوت‌هایی با زندگی واقعی دارد؟
  بعد از دیدن فیلم‌های لگو دل‌تان می‌خواهد اسباب‌بازی‌های توی فیلم را داشته باشید؟ به نظرتان ممکن است یکی از اهداف ساخت فیلم همین بوده باشد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MPAA PG
  مدت زمان ۱۰۱
  سال انتشار ۲۰۱۷